Skocz do zawartości

9.07 - zakrycie W Sagittarii


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wieczorem będzie można oglądać zakrycie gwiazdy W Sagittarii (4,7 mag.) przez Księżyc. Zjawisko będzie widoczne tuż przed godziną 23, nisko nad południowym horyzontem. Zakrywana gwiazda to układ podwójny złożony ze składników o jasności 5,1 mag. I z tego względu sam przebieg zakrycia może być ciekawy.

 

Księżyc niestety będzie miał dużą fazę (98%) i co za tym idzie dużą jasność, co utrudni obserwację. Zakrycie zajdzie przy ciemnym brzegu, ale tego ciemnego skrawka będzie naprawdę bardzo mało. Zakrycie powinno być dobrze widoczne nawet przez teleskopy o średnicy ok. 10 cm, ale ze względu na małą wysokość ważna będzie przejrzystość powietrza i lokalne warunki (zanieczyszczenie powietrza).

 

Przed zakryciem należy upewnić się, czy Księżyc będzie widoczny z miejsca obserwacji, gdyż mogą go zasłaniać budynki lub drzewa :(

 

Momenty dla kilku miast:

 

Białystok - 22:59:51

Bydgoszcz - 22:52:52

Gdańsk - 22:54:02

Kraków - 22:55:13

Lublin - 22:58:58

Łódź - 22:54:36

Poznań - 22:51:23

Rzeszów - 22 58:16

Szczecin - 22:48:44

Warszawa - 22:56:48

Wrocław - 22:51:16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Otwocku jeżeli aura dopisze to mam nadzieję że zarejestruję to zakrycie. Jeżeli przy takiej obserwacji zarejestujemy monent zakrycia z dokładnością nie gorszą niż 0,5 sek to ma ono wartość naukową. Centrum w Tokio do dzisiaj je rejestruje. Należyoczywiście znać także współrzędne gegraficzne teleskopu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie w luksusowych warunkach + 26 C mimo niskiego położenia nad horyzontem widoczne niźle. Zarejestrowałem dwa momenty zakrycia składników tej podwójnej gwiazdy. Jeżeli ktoś obserwował za pomocą kamery to ciekawy jestem jaka była różnica czasowa zakryć składników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie w luksusowych warunkach + 26 C mimo niskiego położenia nad horyzontem widoczne niźle. Zarejestrowałem dwa momenty zakrycia składników tej podwójnej gwiazdy. Jeżeli ktoś obserwował za pomocą kamery to ciekawy jestem jaka była różnica czasowa zakryć składników.

Ja lookałem tylko przez oko... Nie udało mi się rozróżnić 2 składników, ale to zapewne przez ustawienie ostrości na Łysego... Spróbuję przy odkryciu... O której będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.