Skocz do zawartości

Rakiety i kosmodromy


jum

Rekomendowane odpowiedzi

Mija 10 miesięcy, odkąd pisałem o kompleksie startowym w Plesiecku, budowanym dla przyszłej rosyjskiej rakiety Angara. Zimą trwały tam jakieś prace, lecz jak wiadomo, w panujących wtedy warunkach niewiele da się zrobić. Coś tam jednak się zmieniło, co pokazują nowe satelitarne obrazki, wklejone w Google.map. Wystarczy je porównać ze zdjęciami wspomnianego kompleksu zamieszczonymi w tym temacie w sierpniu ub. roku. Zauważalne są świeżo wytyczone dojazdy kolejowe do kompleksu oraz drogi, ponadto zaszły zmiany w pewnych obszarach zabudowy bunkrów i podziemnych składów, choć trudno określić ich przeznaczenie. Mimo, że na prezentowanych fotkach wszystko skrywa śnieg, można rozpoznać panujący tam jeszcze budowlany rozgardiasz. Na betonowej płycie startowej nie widać kolejowych podjazdów i być może dlatego, nie zdołano jeszcze zainstalować specjalnego stołu startowego. Podobno, dotąd oczekuje on w wyspecjalizowanej fabryce w Archangielsku. Widocznie Rosjanie nie widzą potrzeby sie śpieszyć.

A.jpg

B.jpg

C.jpg

D.jpg

E.jpg

F.jpg

G.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

W związku z planowaną budową nowego załogowego statku kosmicznego oraz produkcją nowych rakiet serii Angara, rosyjskie media donoszą o pilnej potrzebie budowy nowego kosmodromu na dalekim wschodzie. Jak wiadomo, Bajkonur - jedyny kosmodrom z którego do dziś startują statki Sojuz - znalazł się na terytorium sąsiedniego Kazachstanu i zgodnie z umową jest odpłatnie dzierżawiony. Obecnie mówi się o potrzebie budowy od podstaw nowego centrum startowego na wybrzeżu Pacyfiku w rejonie Chabarowskim. Konkretnie chodzi o zmilitaryzowany obszar położony pomiędzy rejonem Sowietskaja Gawań i miasteczkiem portowym Wanino. Na początku września wysłano tam specjalną komisję rządową, mającą zapoznać się na miejscu z infrastrukturą, zamieszkaną przez populację 18 tysięcy mieszkańców. Z przyszłego ośrodka startowego miały by startować statki kosmiczne i satelity, osiągające orbity o nachyleniu 49 -90 stopni.

vanino_downrange_1.jpg

Edytowane przez jum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak, jest to fotka hali, której główna cześć uległa zniszczeniu, podczas prac remontowych w 2002r. Zginęło wtedy ośmiu robotników, naprawiających dach hali. Zniszczony został egzemplarz testowy rakiety Energia oraz samolot kosmiczny. Nie mam pewności który egzemplarz poległ', choć niektóre źródła mówią, że ten, który odbył jedyny lot orbitalny (egz. nr. OK-1KI, 1.01 "Buran"). Inne zbudowane lub testowane egzemplarze miały różne nazwy ("Buria", "Bajkał").

hala_MIK_Energia.jpg

MIK_Ab.jpg

112_a.jpg

112_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pouczająca wycieczka do Penemunde:

 

http://community.livejournal.com/vault13/1090856.html

czy mógłby mi ktoś pokazać gdzie dokładnie na terenie Penemunde znajdowała sie baza w której wykonywano próby niemieckich rakiet V-1 i V-2, w google maps znalazłem tylko lotnisko wojskowe w okolicach:

penemunde.jpg

wiem ze w czasie wojny miejsce to było bombardowane ale czy są tam jakieś ślady, czy pozostałości z testów rakiet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to fotka hali...
Dzięki, także za dodatkowe zdjęcia. Swoją drogą pech. Infrastruktura tego kosmodromu wygląda na potwornie zapuszczoną (o ile można z satelitarnych fotek wnioskować) - czy to magia miejsca w którym się znajduje (otoczenie praktycznie pustynią z której nawiewany jest rudy piach) czy to rzeczywiście skutek zaniedbań?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda z orbity a bezpośrednio na ziemi chyba jeszcze gorzej. "Zwiedziłem" wirtualnie cały obszar tego kosmodromu i muszę stwierdzić, że jest tam wiele zaniedbanych i opuszczonych miejsc, szczególnie tych nieużytkowanych (rozwalone silosy rakiet strategicznych, składowiska złomu i wszelkiego badziewia, liczne gruzowiska, itp), gdzie rzuca się w oczy pospolity, poradziecki bałagan. O Dziwo, ośrodki Kapustin Jar i szczególnie Plesieck są zadbane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ośrodku startowym rakiet V-2 w Penemunde nie pozostawiono śladu. Znajdował się on na wschód od pasa startowego lotniska, na brzegu Bałtyku. Obecnie w tym miejscu jest łąka i nawet z góry nie widać żadnych śladów po instalacjach. Wklejam mapę na której zaznaczyłem interesujące Cię miejsce.

Penemunde_aero_map_b.jpg

Penemunde_google.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tak, bo teren kosmodromu Bajkonur jest przez Rosjan dzierżawiony i muszą za to płacić spore pieniądze. Generalnie jednak taki stan infrastruktury wynika z zaszłości. Warunki życia w tym stepowo-pustynnym rejonie zawsze były trudne, podobnie też utrzymanie w należytym stanie stanowisk startowych, hal montażowych, setek budynków, dróg i torowisk to ogrom pracy, która była wykonywana głównie przez armię i dla armii. Pamiętajmy, że od początku był to tajny poligon rakietowy, który z czasem przekształcono w ośrodek lotów kosmicznych, lecz cała struktura dowodzenia i obsługi wywodziła się z wojska. przeważająca większość wyrzutni to były podziemne silosy z rakietami strategicznymi. Wojsko tam rządziło i panowały tam wojskowe porządki, dlatego dziwi ten bałagan, wynikający być może z mentalności ludzi, nie nawykłych do dbania o mienie a może też uznano, że nie ma potrzeby dbać o infrastrukturę na obcym terytorium? Wojskowi (ci od silosów rakietowych) w większości opuścili Bajkonur, zostawiając po sobie bałagan znany nam z własnego podwórka.

Img_053.jpg

Img_054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos Penemunde to składając zdjęcia które wkleiliście widać jednak coś-niecoś. Najbardziej mnie zdziwiło, że stare zdjęcie lotnicze i nowe zdjęcie satelitarne są DOKŁADNIE w tej samej skali???!

 

5ab0b5605d6de0d5m.jpg

Co do skali to przypadek, natomiast reszta się zgadza. Skleiłem od nowa w podobnej skali zdjęcie lotnicze z 1943r i aktualne zdjęcie satelitarne obszaru Penemunde i dopiero na tym przykładzie można wychwycić jakie zmiany zaszły w ciągu 60 lat. Okazuje się, że zachowały się jedynie dwa koliste obiekty w centrum interesującego nas obszaru, które dziś są porośnięte lasem oraz usytuowany między nimi kompleks budynków. Prawdopodobnie były to stanowiska prób(?), lecz co do tego nie mam pewności.

P_por_wnanie_k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że zachowały się jedynie dwa koliste obiekty...
Generalnie zarysy tego i owego widoć jak np. zarysy budynków oznaczonych B na prawym skraju, slady bocznicy kolejowej (jak sądzę) E, generalnie układ drogowy dobrze się zachował. Ciekawi mnie, czy to co wyłazi spod białego prostokąta na któym jest skala zdjęcia lotniczego to pas startowy ówczesnego lotniska (jest skierowany dokładnie tak, jak obecny betonowy). Ech, mieć legendę do tego zdjęcia...

 

Wygląda też na to, że ktoś ukradł trochę plaży, jej szerokość jest obecnie wyraźnie mniejsza (ale to może jakies pływy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch godzinach udało mi się znaleźć coś ekstra, mianowicie ponad 40 fotografii lotniczych z okresu II wojny. Jedna fotografia jest wyjątkowa, bo przedstawia niemal cały obszar rakietowy Pennemunde. Co prawda nie ma na nich szczegółowych opisów, lecz i tak materiał jest wyjątkowy. Niżej podaję link i życzę miłej zabawy.

 

http://www.zenza.se/vw/v_peenemunde.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawe te zdjęcia, dziękuje za link i wyjaśnienie położenia. Zdjęcia ze stanowiskami startowymi, no i zdjęcia "after bombing" tłumaczą aż za dobrze dlaczego nie zostało tam prawie nic.

Zastanawiam sie czy dziś jest to teren zamknięty czy można tam pojechać i pospacerować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia. Wracając do Bajkonuru to Buran dalej stoi jak stał, ale na gmapsie jest nowa fotka, satelita cyknął nastepny portret. Ciekawe, czy to juz smętny koniec tego egzemplarza, czy czeka go jeszcze jakaś przyszłość poza demolicją...

 

17fef16f3ea36986m.jpg

Edytowane przez mazziek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu trudno uwierzyć, że takie rzeczy tak po prostu niszczeją. Oraz, ze w takim miejscu jest takie potworne śmietnisko. Nawet z satelity widać miejsca, w których odpadki sa po prostu rozrzucane dookoła... Wygląda to jak ruiny po uderzeniu atomowym sto lat później.

 

a935b0e5f00566f5m.jpg

 

A pracając do Pendemunde to sa chyba hamownie silników?

 

178086c600952846m.jpg

Edytowane przez mazziek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli literkę w [urli], która zablokowała link. :Boink: W Bajkonurze jest dużo pospolitego syfu, lecz najważniejsze i stale użytkowane kompleksy startowe są stale konserwowane. Jeśli wiesz gdzie szukać, zobaczysz ładnie odmalowane stanowiska startowe Protona, Zenita i Sojuza. Jeśli nie znajdziesz, podeślę stosowne skriny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.