Skocz do zawartości

L Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższym roku szkolnym odbędzie się jubileuszowa L Olimpiada Astronomiczna.

Zachęcam wszystkich licealistów (gimnazjalistów też) do udziału.

 

Zadania pierwszej serii pierwszego etapu są dostępne na stronie:

http://www.planetarium.chorzow.net.pl/50zz1s.htm

 

Zadania nie są trudne i można je rozwiązać już przy średniej znajomości materiału z fizyki i astronomii w szkole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i ktoś założył temat o olimpiadzie przede mną :). Jest tu ktoś na tym forum kto startuje? Bo ja się przymierzam. Jeśli tak to wpisujta się tutaj ludziska. Chętnie się pogada z kimś kto może ma jakieś większe pojęcie o tej olimpiadzie niż ja, bo ja będę w zasadzie pierwszy raz się za to brał. Może ktoś ma jakieś fajne książki gdzie są zadania z rozwiązaniami albo może polecić:). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zabrałem sie z przyjemnością do rozwiązywania zadań z pierwszej seri i już w pierwszym zadaniu mam dylemat :Boink: !! Jak daleko jest to "bardzo daleko"?? i Czy ma przyjąć że w czsie przemian energi kinetycznej na cieplną efektywność jest 100% bo chyba zawsze cos się zmarnuje??

 

Ale przyjmując żę bardzo daleko jest to orbita plutona (czyli już pas Kuipera) i że cała energia kinetyczna zamieniła się w cieplną uzyskałem złowieszczo dziwny wynik ?! Nie dość że mozna powiedzić że wynik jest liczbą naturalną to jeszcze masa łączna meteroid jest większa od masy słońca xD :huh::blink::unsure:

 

Chyba musze jeszcze raz przerobic to zadanie :szczerbaty: ...

 

Pozdrówko i powodzenia dla kazdego startujacego w olimpiadzie xD

 

P.S. Czy można się konsultować pomiędzy uczestnikami i sprawdzać i podawać własne wyniki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak daleko jest to "bardzo daleko"??

 

Czy można się konsultować pomiędzy uczestnikami i sprawdzać i podawać własne wyniki??

 

Dla nas bardzo daleko to hiperprzestrzeń Doktorze Spock :Salut:

 

A na drugie pytanie - kolarze też pytają się jak kto się przygotowuje (czyt. co bierze) ale to się nazywa doping i jest karalne.

 

Poważnie - skoro piszą bardzo daleko, to chyba nie jest ważna precyzyjnie znana ta odległość. Im więcej wymyślisz teraz sam, tym łatwiej ci będzie przejść dalej z nastepnych etapów.

 

Ja startowałem ... nie, aż tak dawno? To były lata 70-te, "Poradnik..." Kulikowskiego i "Astronomia" Rybki. Powodzednia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam pytanie o zadanie obserwacyjne związane z księżycem :D

 

Tak się składa, że perygeum przypada w czasie pełni, a apogeum w czasie nowiu, i o ile w pierwszym przypadku ze zrobieniem zdjęcia nie byłoby kłopotu, o tyle w drugim, że tak powiem... xD, czy da się zrobić jakieś zdjęcie w czasie nowiu, nie wiem, może gwiazdy księżyc będzie zasłaniał :P??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
A ja mam pytanie o zadanie obserwacyjne związane z księżycem :D

 

Tak się składa, że perygeum przypada w czasie pełni, a apogeum w czasie nowiu, i o ile w pierwszym przypadku ze zrobieniem zdjęcia nie byłoby kłopotu, o tyle w drugim, że tak powiem... xD, czy da się zrobić jakieś zdjęcie w czasie nowiu, nie wiem, może gwiazdy księżyc będzie zasłaniał :P??

Dlaczego wybrałeś akurat to zadanie? jest tyle innych pięknych tematów które można opracować:) Ale jakbyś się bardzo uparł na tego łysego to proponuję naświetlić światło popielate (no Ksieżyca w nowiu z prowadzeniem jeszcze nie fociłem ale w sumie to czemu nie...?)

Trochę przeciwko sobie ale ;) ... powodzenia wszystkim Astro-Forumowiczom w OA życzę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc w poniedziałek zanoszę do szkoły i szkoła wyśle, oby mi dobrze poszło, chciałbym dostać się do II etapu, no ale czeka jeszcze nas II seria zadań. Szkoda, że nie wiedziałem rok temu, że istnieje w ogóle taka olimpiada, zadania (przynajmniej I serii) były banalne. Teraz trudniejsze dali, może to przez jubileusz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc w poniedziałek zanoszę do szkoły i szkoła wyśle, oby mi dobrze poszło, chciałbym dostać się do II etapu, no ale czeka jeszcze nas II seria zadań. Szkoda, że nie wiedziałem rok temu, że istnieje w ogóle taka olimpiada, zadania (przynajmniej I serii) były banalne. Teraz trudniejsze dali, może to przez jubileusz :D

 

Są trudniejsze ale przynajmniej można sie troche rozpisać i dodać coś od "siebie" . A nie same zadanie gdzie twoja rola kończy się na wypisaniu danych, szukanych, i wstawieniu do wzoru xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trudniejsze ale przynajmniej można sie troche rozpisać i dodać coś od "siebie" . A nie same zadanie gdzie twoja rola kończy się na wypisaniu danych, szukanych, i wstawieniu do wzoru xD

 

no tym sie wlasnie różni olimpaida od np.zwykłych zadań robionych na lekcjach albo od matury :szczerbaty: gdzie zawsze wychodzi ten sam wynik ( np. 5N albo 20 m/s*s) ... a w zadaniach z olimpiady nie ma konkretnej odpowiedzi i w sumie każde rozwiązanie poparte ogólną teorią obowiązującą w fizyce będzie poprawne B)

pozdro dla wszystkich i powodzenia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zadanka już czekają na wysłanie :P. Ciekawe jak pójdzie... chyba je dobrze mam :D. W ogóle panowie, czy druga seria zadań jest trudniejsza, czy raczej porównywalny poziom do tych? Nie wiem jak sobie poradzę:P... ja to bardziej chemik niż fizyk chociaż z tymi z pierwszej serii nie miałem większych problemów (bo też zbyt trudne nie były :P).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadania obu serii raczej są tak samo trudne. A tak po za tym to polecam zapoznanie się z zalecaną literaturą, przede wszystkim z "Astronomią Ogólną" prof. Eugeniusza Rybki, czy "Astronomią z Astrofizyką" prof. Jerzego Kreinera. Myśle, że "NIEBO: poradnik użytkownika" i "Astronomia w Geografii" są mniej przydatnymi lekturami, ta pierwsza w zasadzie tylko przydaje się do zadań obserwacyjnych.

"Astronomia Ogólna" jest dosyć łatwo dostępna, można ją upolowac na Aukcjach internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziłem po antykwariatach, bibliotekach, księgarniach i jedyna książką na jaką natrafiłem była właśnie Astronomia Ogólna E. R. Nie wiem dlaczego nigdzie nie ma zbiorów zadań z olimpiad astronomicznych ani innych książek ze spisu :huh: ...

 

Czy wiecie gdzie je mozna dostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie dużo chodzenia;P

 

Dla tych co jeszcze z braku czasu a może i ochoty nie zrobili zadania obserwacyjnego nr 1 podaje nieniejszy link :Apogeum i Perygeum orbity księżyca

Ostatnia szansa na zrobienie kochanemu łysolowi zdjęcia zdaży się 19 października i 4 listopada, a czas wysłania prac mija 13 listopada więc będzie troche czasu na jego opracowanie

 

Powodzenia ! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przyjmując żę bardzo daleko jest to orbita plutona (czyli już pas Kuipera) i że cała energia kinetyczna zamieniła się w cieplną uzyskałem złowieszczo dziwny wynik ?! Nie dość że mozna powiedzić że wynik jest liczbą naturalną to jeszcze masa łączna meteroid jest większa od masy słońca xD :huh::blink::unsure:

 

Czas wysyłania rozwiązań z pierwszej serii minął, także myślę, że można przedyskutować wyniki, zdaję sobie sprawę, że w 1 i 3 były to szacowania, ale może ktoś ma podobnie :)

 

Dziwne, ja założyłem najpierw, że lecą z pasa Kuipera, a później zdecydowałem się na to, że jednak z nieskończoności. W obu przypadkach otrzymałem wynik (założyłem wszelkie sprawności = 100%) 2*10^15 kg w ciągu sekundy, a do zmiany długości roku sporządziłem wykres, w zasadzie jak za jednostkę przyjęło się milion lat dopiero coś zaczęło się dziać ;) A jaki wynik oszacowaliście w trzecim, bo ja 1,76 ly. Drugie było najłatwiejszym zadaniem jakie do tej pory na OA liczylem (aż tak dużo ich nie było :P, ale jednak :P).

Edytowane przez Iron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podeszedłem do zadania 1 w troche inny sposób .. bowiem gdzie znajduje się najwięcej śmieci w układzie słonecznym ??

Oczywiście że w obłoku Oorta tak więc przyjołem ( sprawnośc też miałem na 100% :szczerbaty: ) że owe meteoroidy przyleciały statystycznie żecz ujmując ze środka xD co i tak daje odległość około 50150 AU troche daleko :Boink: , z drugą częścią zadania sobie nie poradziłem i tylko słownie opisałm co by sie działo :/

2 zadanie było prościutkie :helo:

3 zadania nie zrobiłem, nie byłem pewny rozwiązania

4 było też łatwe ale chyba sie kopnołem w zapisie moich myśli na piśmie :/

 

Podsumowywując, musze się jeszcze duzo nauczyć ale przecież to nie ostatnie moje spotkanie z ta olimpiadą ;P

 

Pozdrówko i wspaniałych wyników!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też masa meteoroidów wyszła 2*10^15kg, w drugiej części zadania okres obrotu Ziemi mi wyszedł 8,77s, to napisałem, że Ziemia wyparowałaby lub zostałaby wchłonięta przez Słońce. :P Drugie i czwarte zadanie były w miarę proste. Trzecie sprawiło mi dużo problemów, chociaż coś zrobiłem. Ale nie wiem czy dobrze. Fajnie by było znaleźć się w okręgówce, ale jeszcze II seria zadań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okres obrotu Ziemi mi wyszedł 8,77s, to napisałem, że Ziemia wyparowałaby lub zostałaby wchłonięta przez Słońce. :P

 

Hmm... ja to zrobiłem inaczej. Masa Słońca by się zmieniała, czyli teraz byłaby taka jaka jest, a co sekundę o 2*10^15 kg większa. Do tego skorzystałem z III prawa Keplera i zrobiłem wykresik zależności długości roku od czasu jaki upłynął od dzisiaj :D

W 3 nie mam pojęcia czy mam dobrze, w zasadzie zrobiłem je na chłopski rozum, najlepsze jest to, że w ogóle nie kumałem o co chodzi w czwartym, a drugie jak już wspominałem, prościutkie (chyba jeszcze nigdy o żadnym zadaniu z jakiejkolwiek olimpiady tak nie mówłem :P) <rotfl>

Edytowane przez Iron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ja to zrobiłem inaczej. Masa Słońca by się zmieniała, czyli teraz byłaby taka jaka jest, a co sekundę o 2*10^15 kg większa. Do tego skorzystałem z III prawa Keplera i zrobiłem wykresik zależności długości roku od czasu jaki upłynął od dzisiaj :D

Kurcze szkoda że nie wpadłem na III Prawko Keplera :/ bo też kwiniłem że masa słońca się będzie zwiększać i z moich knówań :kupa: wyszła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podeszedłem do zadania 1 w troche inny sposób .. bowiem gdzie znajduje się najwięcej śmieci w układzie słonecznym ??

Oczywiście że w obłoku Oorta tak więc przyjołem ( sprawnośc też miałem na 100% :szczerbaty: ) że owe meteoroidy przyleciały statystycznie żecz ujmując ze środka xD co i tak daje odległość około 50150 AU troche daleko :Boink: , z drugą częścią zadania sobie nie poradziłem i tylko słownie opisałm co by sie działo

 

Słuchaj, a jaki Ci wyszedł wynik, jak liczyłeś z tych 50150 AU? Bo ja na początku chciałem policzyć, że lecą z połowy pasa Kuipera :D, a potem przerzuciłem się na nieskończoność :D W każdym razie w obu przypadkach wyszło mi 2*10^15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak można było do tego zastosować prawo Keplera ? No ja wziąłem tak samo, że co sekundę masa Słońca będzie zwiększać się o te 2*10^15 kg i pomnożyłem to przez 1 rok, to wyszła mi masa Słońca po 1 roku. wtedy Fg=Fod i wyznaczyłem nowy okreś obrotu Ziemi. Wtedy T`do T i mi wyszło jakoś hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.