Skocz do zawartości

L Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! A oto moje wypociny: 1) 2x10^15kg, liczyłem ze wzoru na przeniesienie ciała z punktu A do B czyli W1-2= GMm (1/r1 - 1/r2) przy czym jeśli r1 jest nieskończone to 1/niesk. jest 0. A dalej to już prosta sprawa. Natomiast okres obiegu zrobiłem z zasady zachowania energii całkowitej Ec=-GMm/2r i zachowania momentu pędu (wypadkowy moment siły jest równy 0 więc chyba wolno nam to zastosować). Zrobiłem z tego układ równań i po jakiś tam przekształceniach wyszło mi coś w stylu T'=T(M'/M)^2 czyli wraz ze wzrostem M' rośnie T'.

Natomiast 2 i 4 chyba nie wymaga komentarza. Trzeciego nie zrobiłem w całości bo trzeba było zrobić tylko trzy zadania a na 1,2 i 4 miałem pomysł od razu. W weekend jak będę miał trochę czasu to hobbystycznie pomyślę:)

Powodzenia wszystkim życzę! i zachęcam do uważnego czytania regulaminu(ze zrozumieniem, w końcu jesteśmy po teście gimnazjalnym;) ) bo można się ciekawych rzeczy dowiedzieć na które człowiek by nie wpadł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewinął mi się w jakiejś książce taki wzór:

[P1^2(M1+M2)]/[P2^(M3+M4)]=a1^3/a2^3

 

gdzie P1 i P2 to okresy, a1 i a2 - odległości, a M1+M2 i M3+M4 to masy układów (np. Ziemia-Księżyc, Słońce-Ziemia), w tym zadaniu odległość się nie zmieniała, więc wystarczyło przyrównać :), masę Ziemi w zasadzie można było pominąć, a dopiero po milionach lat meteoridy coś zmieniły :D (zauważalnie :P)

 

Przewinął mi się w jakiejś książce taki wzór:

[P1^2(M1+M2)]/[P2^(M3+M4)]=a1^3/a2^3

 

gdzie P1 i P2 to okresy, a1 i a2 - odległości, a M1+M2 i M3+M4 to masy układów (np. Ziemia-Księżyc, Słońce-Ziemia), w tym zadaniu odległość się nie zmieniała, więc wystarczyło przyrównać :), masę Ziemi w zasadzie można było pominąć, a dopiero po milionach lat meteoridy coś zmieniły :D (zauważalnie :P)

 

T'=T(M'/M)^2 - sorki że nie cytuje, ale po prostu raz dwa zmieniam post, mi wyszło na odwrót - T'=T(M/M')^2 - może kopnąłem się gdzieś w przekształceniach..., będę musiał to sprawdzić, chociaż zobacz sobie wzór na I prędkość kosmiczną - im większa masa ciała które satelita obiega, tym prędkość musi być większa (przy niezmienionej odległości), więc na logikę okres powinien maleć...

Może mi ktoś napisać o co chodziło w czwartym?? :D

Edytowane przez Iron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś napisać o co chodziło w czwartym?? :D

 

zrób sobie to na przykładzie kamery obscura (czyli najprostszego obiektywu)...

mamy np. kartonowy sześcian i robimy w nim minimalny otworek przez który wpadają promienie odbijające na tylnej ściance obraz Słońca lub Księżyca. Bok tego sześcianu jest ogniskową f, średnica obrazu to d, m będzie odległością do Słońca lub Księżyca natomiast k będzie ich średnicami. Następnie układamy proporcje:

f/d=m/k . Po podstawieniu m i k wyjdzie w przybliżeniu d=f/100 B)

pozdrawiam :D

Edytowane przez siucik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD zad 4 :

Ja narysowałem sobie soczewke która była obiektywem i z rysunku i trygonometri wyszło ładne przybliżenie :)

 

A porpo regulaminu jest tam napisane że jezeli wyslesz 4 zadania to oni sprawdzą wszystkie 4 a do końcowej punktacji zaliczą 3 z największą punktacją :P Czyli opłaca się zrobić wszystkie zadania (nawet te obserwacyjne) żeby zminimalizować straty jak by chociaz jedno zadanie było jakoś źle zrobione :szczerbaty:

 

Do Iron'a

Też liczyłem z pasa kupiera i taki sam wynik ajk tobie mi wyszedł, ale stwierdziłem że chyba bardziej prawdopodobnie będzie przyjąc odległoś od Obłoku Oorta,a jezeli chodzi o wynik to nie pamiętam :/ (notatki gdziesz włożyłem a jak znajde to wam zapodam) Ale mamy ten sam wzór to możesz sam policzyć :Beer:

 

Jak wam się tak przysłuchuje to sądze że nie mam na razie szans na dostanie sie wyżej :szczerbaty:

Musze się bardziej przyłożyć..... <_<:angry:

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Iron'a

Też liczyłem z pasa kupiera i taki sam wynik ajk tobie mi wyszedł, ale stwierdziłem że chyba bardziej prawdopodobnie będzie przyjąc odległoś od Obłoku Oorta,a jezeli chodzi o wynik to nie pamiętam :/ (notatki gdziesz włożyłem a jak znajde to wam zapodam) Ale mamy ten sam wzór to możesz sam policzyć :Beer:

 

Bo widzisz, ja zmierzam do tego, że w zadaniu podali z bardzo daleka, ponieważ nie ma znaczenia z jak daleka (jeśli jest to powiedzmy za Plutonem :P). Z pasa Kupiera otrzymyjesz wynik 2*10^15, z połowy Obłoku Oorta i z nieskończoności to samo ;)

 

Jak wam się tak przysłuchuje to sądze że nie mam na razie szans na dostanie sie wyżej :szczerbaty:

Musze się bardziej przyłożyć..... <_<:angry:

 

Ja w zeszłym roku w ogóle dowiedziałem się, że taka olimpiada istnieje, zadania były łatwiejsze niż w tym roku, chociaż dla mnie iście kosmincze, jak zresztą na olimpiadę astronomiczną przystało. Ale wpadłem na pomysł jak je porozwiązywać, sporo rzeczy znalazło się w necie. W drugim etapie zrobiłem banalne błędy... i finał mi się wymknął, w tym roku moje ostatnie podejście, do boju :) A recepta na przygotowanie - liczyć, liczyć i jeszcze raz liczyć :D, a żeby dostać się dalej wystarczy mieć 4/7 zadań dobrze, w tym obserwacyjne (jak już wspomniał Wojtek - polecam regulamin :D)

Edytowane przez Iron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kamery obscura nie mozemy mowic o ogniskowej bo obraz rzutowany jest obrazem pozornym

Odsuniecie ekranu nie zmienia ostrosci tylko wielkosc wyswietlanego obrazu

 

otwór w kamerze obscura pełni rolę obiektywu a odległość od rzutowanego obrazu (który jest odwrócony) do obiektywu jest własnie ogniskową... na tej podstawie możemu obliczyć iż d=f/100 B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Noo...druga seria zadań już dawno wysłana a w wątku cisza? Co o nich sądzicie? Jak Wam idzie? Myślałem że zrobię 1., 2. i 4. i będzie spokój bo na pierwsze dwa mam pomysł a o radioastro się coś poczyta ale widzę, że tego na necie(zwłaszcza polskim) za dużo nie ma i chyba trzeba będzie pokombinować z tymi prędkościami tangencjalnymi :) Powodzenia życzę! obyśmy się wszyscy spotkali w Katowicach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo...druga seria zadań już dawno wysłana a w wątku cisza? Co o nich sądzicie? Jak Wam idzie? Myślałem że zrobię 1., 2. i 4. i będzie spokój bo na pierwsze dwa mam pomysł a o radioastro się coś poczyta ale widzę, że tego na necie(zwłaszcza polskim) za dużo nie ma i chyba trzeba będzie pokombinować z tymi prędkościami tangencjalnymi :) Powodzenia życzę! obyśmy się wszyscy spotkali w Katowicach:)

no cos cisza ale moze po naszych postach ktoś sie dopisze :D tez dostałem niedawno 2 serie i w sumie to juz myślałem ze jej nie dostane bo jakos nie mogłem sie doczekać :lol: co sadze o zad? nie są złe.chwilke zastanowienia i coś sie wymyśli B) moze sie w tym tyg.wezme za cokolwiek :szczerbaty: Wojtek jak sie dostaniemy to pewnie sie spotkamy bo ostatnio tez pisałem w Katowicach :rolleyes:

pozdro :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletny brak czasu na pasje :Cry: :Cry: :burza:

Kurak! jaki brak czasu na pasje?! toż to jest olimpiada przedmiotowa jak każda inna! Jak Ci coś koliduje ze szkołą to piszesz uprzejme podanie do dyrekcji ,,proszę o zwolnienie mnie z obowiązku zajmowania się pierdołami na czas przygotowań do OA, z poważaniem, Kurak". U nas przynajmniej coś takiego funkcjonuje zwłaszcza na tych wyższych etapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci coś koliduje ze szkołą to piszesz uprzejme podanie do dyrekcji ,,proszę o zwolnienie mnie z obowiązku zajmowania się pierdołami na czas przygotowań do OA, z poważaniem, Kurak". U nas przynajmniej coś takiego funkcjonuje zwłaszcza na tych wyższych etapach.

 

Fajną masz szkołę :-), zazdroszczę, a co do drugiej serii, hmm... dla mnie na pierwszy rzut oka wyglądała na dość trudną ;p (drugie rzutu jeszcze nie zrobiłem xD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dopiero coś takiego przysługuje jak dojde do finału!! :Boink:

Nie wspominając o mojej wspaniałych nauczycielach, którzy uważaja że tylko ich przedmiot jest najważniejszy :mellow:

Niestety najpierw musze pozbyc się zagrożeń a to nie jest wcale takie proste jak wielu się wydaje :angry:

Nie bede tu więcej smęcił :Cry::szczerbaty:

 

Wspieram was duchem bo ciałem nie moge ;)

 

P.S. Dla nas nie ma czegoś takiego jak trudne zadanie, są tylko zadania na których trzeba więcej i mniej czasu stracić na rozwiązywanie ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając o mojej wspaniałych nauczycielach, którzy uważaja że tylko ich przedmiot jest najważniejszy :mellow:

skąd ja to znam... :huh::blink:

 

 

P.S. Dla nas nie ma czegoś takiego jak trudne zadanie, są tylko zadania na których trzeba więcej i mniej czasu stracić na rozwiązywanie ;P

dobre,dobre :szczerbaty: ale w sumie prawdziwe :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy zrobiliście już zadanie obserwacyjne? Ja jeszcze nie i jestem trochę przerażony obecną pogodą, zostało jeszcze praktycznie 10 dni na obserwacyjne, oby mi się udało zrobić. Nawiązując do tego co napisał Kurak, przez te olimpiady (robię też z fizyki) mam masakryczne oceny z niemieckiego 1,2,3 (dojdzie jeszcze jedna 1 chyba w czwartek...) a w tamtym roku miałem 4 na koniec, ale mamy też teraz taką nauczycielkę, że w klasie będzie około 20 zagrożen T_T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy zrobiliście już zadanie obserwacyjne? Ja jeszcze nie i jestem trochę przerażony obecną pogodą, zostało jeszcze praktycznie 10 dni na obserwacyjne, oby mi się udało zrobić. Nawiązując do tego co napisał Kurak, przez te olimpiady (robię też z fizyki) mam masakryczne oceny z niemieckiego 1,2,3 (dojdzie jeszcze jedna 1 chyba w czwartek...) a w tamtym roku miałem 4 na koniec, ale mamy też teraz taką nauczycielkę, że w klasie będzie około 20 zagrożen T_T

co do zadan obserwacyjnych... hm...Marcinie zobacz ze jedno dotyczy Ksieżyca w perygeum i apogeum.Księżyc w apogeum był 19 października,a w perygeum bedzie w ten czwartek(02.11.06r.).więc to zadanko odpada,bo nastepne apogeum w środe (15.11.06r.)... :rolleyes: co do meteorów to najwieksza aktywność Orionidów była 21 października :D Leonidy aktywne dopiero od 14 listopada.w sumie to te Orionidy są jakos jeszcze troszke aktywne do 7 listopada :Beer: no chyba ze sie zdecydujesz na niezależność i coś swojego wykonasz... B) pozdro :Beer:

P.S. ja coś tam na kliszy mam :lol: ale nie wykluczone ze zrobie jakies zadanko spoza tych oferowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tamtych trzech, ale od początku byłem nastawiony na tą trzecią możliwość, czyli własna obserwacja. Mam trochę utrudniony dostęp do dobrego aparatu (wg kolegi, który ma ten aparat). " W przypadku zastosowania metody fotograficznej należy dołączyć negatyw lub odpowiedni wydruk komputerowy" - o co tutaj chodzi ? Będę musiał dołączyć zdjęcie przed przeróbką czy jak? Bo nie za bardzo rozumiem, z góry dziękuję za wytłumaczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tamtych trzech, ale od początku byłem nastawiony na tą trzecią możliwość, czyli własna obserwacja. Mam trochę utrudniony dostęp do dobrego aparatu (wg kolegi, który ma ten aparat). " W przypadku zastosowania metody fotograficznej należy dołączyć negatyw lub odpowiedni wydruk komputerowy" - o co tutaj chodzi ? Będę musiał dołączyć zdjęcie przed przeróbką czy jak? Bo nie za bardzo rozumiem, z góry dziękuję za wytłumaczenie :)

to ja przedstawie moje rozumowanie co do tej treści... jesli robisz aparatem na klisze to chodzi im o negatyw zdjecia+zdjecie.... jesli robisz jakas cyfrówka no to sprawa ma sie inaczej.w zeszłym roku robiłem cyfrówka i za bardzo nie wiedziałem o co chodzi z tym "odpowiednim wydrukiem".zrobiłem tak ze wydrukowałem zdjecie z kompa normlanie na drukarce :ha::banan: ..nie miałem pojecia jak to ocenią.ale sie dostałem wiec chyba źle nie było :Beer: pozdrowienia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mnie:

1. zastanawiam się póki co, czy ja czegoś niedopatrzyłem, czy jest aż tak niewiarygodnie proste?

 

dla mnie to najprostsze zadanko sie wydaje... obym sie nie przeliczył :Boink:

 

3. tu już niekoniecznie coś się wymyśli

 

a to za to jest dość ciekawe :rolleyes::szczerbaty:

 

P.S. mam przeczucie ze poziom zawyzyli... w sumie człowiek bardziej sie zmobilizuje do nauki B)

 

P.S.' jakie zadanka obserwacyjne macie?ciekawi mnie czy ktos ustrzelił sobie bolida :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.