Skocz do zawartości

L Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

witajcie.

 

Rybke to każdy ma chyba :Salut: Mam fajna książkę którą wygrałem w powiatowym konkursie autorstwa Dr Bogdana Wszołka.Sporo zad.a książka przeznaczona jest dla studentów astronomii/fizyki.

Oprócz tego robię zad. z ze starych olimpiad :rolleyes:

 

Wojtek z tymi kartkami to można bez problemu.Pospinaj sobie i masz jak zeszycik.W zeszłym roku niektórzy mieli spooooro książek ze sobą i nie było problemów.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeczytałem już Kreinera "astronomię z astrofizyką" i Rybki "astronomię ogólną". Z tymże będę musiał jeszcze raz poczytać o tych deklinacjach i rektascensjach, bo nie bardzo to rozumiem :D Przeczytałem także "Zadania z olimpiad z rozw." i "Zadania z astronomii wraz z rozw.". W niedzielę biorę się za sporządzanie notatek. W sumie wyszło wszystkiego grubo ponad 1000 stron, oby chociaż troszkę pomogło. Podsumowując, ciężko mi szły te pierwsze rozdziały Rybki o tych kątach, współrzędnych, jakoś tego nie mogę "przetrawić" :szczerbaty: Tak przy okazji, co to są te macierze? :P

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, macierzy używa się np do przeliczania współrzędnych z układu horyzontalnego na równikowy. Co prawda w znanych mi zadaniach, które pojawiły się na olimpiadzie jeszcze się z czymś takim faktycznie nie spotkałem ale jednakowoż takie coś istnieje. Co do kartek to pytałem się, ponieważ w regulaminie napisane jest o notatkach w zeszycie bez luźnych kartek i zastanawiałem się czy taki segregator to jest zbiór luźnych kartek czy bardziej zeszyt.

Marcin, o ile macierze chyba jednak można potraktować na razie ulgowo o tyle układy musi się znać na wylot. W każdym zestawie zadań z II stopnia OA jaki widziałem jest przynajmniej jedno zadanie, gdzie musisz użyć tej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. macie jakieś przewidywania co do typu zadanek 2. etapu? według mnie pewnikiem jest zadanko ze wspomnianej astronomii w geografii (ale z mietelskim nie będzie źle ;-), pewnie na złość akcja będzie się działa na półkuli płd o ile będzie coś takiego), poza tym mogą być pływy(wytrzymałość jakiegoś ciała), perturbacje (może jakiś przechwyt grawitacyjny planetoidy przez planetę?). Fotometrii, zakryć i jako takich ruchów gwiazd być nie powinno.

Apel do forumowiczów: zanotujcie na 2. etapie rozwiązania to na forum porównamy.

 

A, warto prawdopodobieństwo sobie przypomnieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej(-;

ja mam nadzieję że nie będzie źle. na czym się najbardziej skupicie jeśli chodzi o ostatnią powtórkę przed olimpiadą? to już parę dni.. :/

 

ja się boję. jestem niemal przekonana że cokolwiek nie powtórzę to co innego będzie na samej olimpiadzie... ale zobaczę (-;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich a w szczególności Rusaukę i Shamelessa jako nowych na naszym wspaniałym forum :)

Kurcze, Shameless, piszesz z taką pewnością że się zastanawiam czy Ty nie wiesz o czymś, o czym my nie wiemy a wiedzieć powinniśmy ;) Jak co to priv, i tak to nie jest walka bezpośrednia :Boink: Nawet mnie nie strasz, że nie będzie fotometrii albo ruchów gwiazd. W końcu ta olimpiada powinna się czymś różnić od fizycznej czy matematycznej no!(poza tym wcale nie narzekam i nie panikuję;) )

Mikrosoczewkowanie? Perturbacje grawitacyjne? nnnoo może ale to mi raczej pachnie dopiero III etapem. W poprzednich latach sporo było faktycznie gwiazd zmiennych, zależności wynikających z wykresu H-R, jakieś satelity się trafiały...No i oczywiście warunki widoczności danego ciała w danym miejscu i czasie. Nad tym głównie siedzę ale tak jak wspomniał Shameless warto też poczytać aktualności bo Autorzy zadań lubią dać coś świeżego.

Trzymajcie się!

PS: tak mi się przypomniało,że sporo ostatnio mówi sie o ciemnej materii, na to też proponuję uważać

Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi, niczego pewien nie jestem ;-). a walka po części jest bezpośrednia bo to z 9/20 to czysta teoria. gdyby 40/60 osób miało powyżej progu to pewnie podwyższą... co do ciemnej materii - wątpię. jedyne o czym ostatnio DUŻO się mówi to mikrofalowe promioeniowanie tła, ale tutaj bez całek nic się nie ruszy. a całki i macierze to dopiero 3. etap...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tak myślę że Komisja OA czyta te posty i wymyślą nam coś czego nie wymieniliśmy bo się wcale tego nie spodziewamy :szczerbaty: ....

 

witam Koleżankę i Kolegę :helo::Beer:

P.S. macie jakieś sprzęty do obserwacji ;) ?

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też o tym pomyślałem (że czytają) ;-), co do sprzętu to jedynie refraktor domowej roboty, hihi, nic specjalnego...

 

A mi się wydaje, że zadania są już gotowe :D, ewentualnie może komisja ma zestaw z którego jeszcze coś powybiera :D

 

Witam koleżankę i kolegę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale prawda jest taka, że ta olimpiada w 1. i 2. etapie nie wymaga zbyt wielkiej astronomicznej wiedzy. wystarczy szczypta inteligencji i umiejętność szybkiego szukania informacji (odpowiedni dobór książek, notatki), albo po prostu orientowanie się w tym, co się ma...ja tam na wszelki wypadek biorę chyba z 14 książek i zeszyt z w sumie...dwoma zagadnieniami, których w książkach próżno szukać (ale to tylko dla mnie ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Z powodu okrągłej pięćdziesiątki, olimpiadę postanowili wesprzeć organizatorzy ogólnopolskiej akcji Astroprocent. Fundusze zebrane z odpisów podatkowych za rok 2005 przeznaczono na nagrody dla laureatów. Astroprocent to koalicja wielu organizacji i instytucji astronomicznych, dzięki której każdy chętny może przeznaczyć 1% swojego podatku dochodowego na rzecz rozwoju astronomii amatorskiej w Polsce."

 

 

 

wow

 

ciekawe co to będzie? hmm ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.