Skocz do zawartości

Synta 1200/250;Celestron C8n


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

Będzie to mój pierwszy teleskop.

Ale szczerze mówiąc po przeczytaniu poradników

o wyborach niewiele się można dowiedzieć.

Synta 1200/200 na temat tego teleskopu można znaleść bardzo dużo na forum. Ale co z 10 ?

Czy 10 bedzie rownie dobra zyskujac dodatkowe parametry ? Domyślam się, że odpowiedź nie jest oczywista.

A może zdecydować się na Synte 8 i dodatkowy osprzęt ?

Czy może zdecydować się na solidność C8n ? Czy jednak postawić na 10 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zasypią Cię jedynym słusznym wyborem czyli Syntą 8". W pewnym sensie mają rację ale choć byś pytał o refraktory też wielu poleci Ci Syncię. Bo to dobry sprzęt za bardzo nie wielkie pieniądze.

Ja powiem osobiście, wolę zawsze sprzęt na paralaktyku. Wbrew pozorom i wbrew tego co zaraz zaczną pisać puryści od astrofoto na temat montażu tego celestronka teleskop na serio dużo potrafi i jest sprzętem nie pomiernie wygodnym. Jasne, że można zastosować pod Syntę platformę paralaktyczną tyle, że wtedy ten telep zaczyna tracić swoją największą zaletę... dużą mobilność. Platforma to jednak parę dodatkowych deseczek itd. Ja zawsze miałem montaż paralaktyczny ale wielokrotnie miałem do czynienia z dobsami i jednyny jaki na razie był dla mnie dostatecznie wygodny to seria Taurusów.

 

Co do mobilności to na serio nie weim skąd "psychoza" nie mobilności takich paralaktyków. Na serio, poza ciężarem, łatwiej to przetransportować nawet na rowerze niż "deski" od Synty. Jak widzę na zlotach bagażniki dobsonomaniaków (nie myl Taurusiaży) to się zastanawiam nad argumentem o mobilności tym bardziej jak patrzę swój bagażnik... .

 

Ale tak jak piszę mój pierwszy teleskop jaki miałem kupiony, w sumie 16 lat temu, był na paralktyku. Dlatego nie wyobrażam sobie mieć telepa na jakim kolwiek azymutalu. Pomijając putystów montaż, C8N nada się też do początków astrofoto. Sam na moim, mam wersję CG5GT, spokojnie ciągnę fotki do 500mm (jak kiedyś będę miałczas muszę spradzić jak wygląda Guidowanie tego montażu).

 

Ja gdybym stał przed takim wyborem, wybrał bym Celestrona. Myślę, że gdyby Synta kosztowała powiedzmy ok. 1000 więcej, a przecieżnie nie dawno tak było, to wielu Synciarzy by jej nie wybrało a dołozyło do wygodniejszego montażu, a akurat tuby Synty i Celestrona wychodzą z tej samej fabryki i mają równie elegancką optytkę.

 

Ale znając życie i tak kupisz Syntę.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dz za odp

Zwróciłeś mi uwaga na bardzo istotny element, którego niedostrzegałem (wygoda).

Dokładam kolejne kryterium :)

Oczywiście robienie zdjęć i montaż, bardzo cenne uwagi.

Pozwól, że popytam jeszcze.

A co sądzsz o jakości dalekich obiektów oraz obrazu planet w obu teleskopach 8 synty i cele ?

Napisałeś o tym, że optyka jest podobna ...

Mam wrażenie po opiniach, że synta 8, wprowadza użytkowników w zachwyt.

zdjecie z 8 cele http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=1111 nie wprawia w zachwyt

moze slabe zdjecie :)

A moze dozbierac na 10 celestrona ?!

A co byś polecił do powiedzmy 3 tys złotych ? Czy jest jakiś teleskop o obrazie synty z montażem paralektycznym ?

 

pozdrawiam

Marcin Jakubiak

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie są zachwyceni jakością obrazu 8" synty, bo jest to teleskop odrobinę ciemniejszy (f/6) niż np. C8-N (f/5), a tym bardziej synta 10" (f/4,8), a w C-8-N, koma już jednak daje się trochę we znaki,

pozatym i planety wyglądają lepiej w ciemniejszym teleskopie

 

natomiast, co do typów montaż, każdy ich rodzaj ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, moim skromnym zdaniem lepszym montażem jest paralaktyk, ale jak już, to koniecznie z napędem, wtedy żaden dobson go nie pobije w wygodzie i przyjemności obserwacji

 

ale z drugiej strony, dwucalica złośliwa nie daje spokoju i męczy :D

choć jeszcze z innej, 10" teleskop, to już naprawdę kawał grzmota, zarówno w przenoszeniu jak i transporcie

także, podobnie jak Paweł, na Twoim miejscu, optowałbym za c8-n ale koniecznie z napędem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie są zachwyceni jakością obrazu 8" synty, bo jest to teleskop odrobinę ciemniejszy (f/6) niż np. C8-N (f/5), a tym bardziej synta 10" (f/4,8), a w C-8-N, koma już jednak daje się trochę we znaki,

pozatym i planety wyglądają lepiej w ciemniejszym teleskopie

 

natomiast, co do typów montaż, każdy ich rodzaj ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, moim skromnym zdaniem lepszym montażem jest paralaktyk, ale jak już, to koniecznie z napędem, wtedy żaden dobson go nie pobije w wygodzie i przyjemności obserwacji

 

ale z drugiej strony, dwucalica złośliwa nie daje spokoju i męczy :D

choć jeszcze z innej, 10" teleskop, to już naprawdę kawał grzmota, zarówno w przenoszeniu jak i transporcie

Podpisuję się pod tym co napisał sumas... 10" Synta jest wielka... Jeśli chcesz focić, kupuj C8-N, jeśli uniwersalny do DS i planet, Synte 8", jeśli wyjadacza wśród DS to Synte 10" : )) Oczywiście, jest zawsze lepszy sprzęt, ale za te pieniądze... To chyba tylko to :D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/Co do mobilności to na serio nie weim skąd "psychoza" nie mobilności takich paralaktyków. Na serio, poza ciężarem, łatwiej to przetransportować nawet na rowerze niż "deski" od Synty. Jak widzę na zlotach bagażniki dobsonomaniaków (nie myl Taurusiaży) to się zastanawiam nad argumentem o mobilności tym bardziej jak patrzę swój bagażnik... ./

 

bagaznik bagaznikiem ....z newtonem nie polecalbym jechac na rowerze ;)

 

z Dobsonem chodzi o to ze zdjecie i zalozenie tuby zajmuje jakas minute :)

...a przetransportowanie samochodem po zdjeciu tyby nie powinno rodzic zadnego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byś polecił do 3 tys. zł Oczywiscie jak najbardziej robienie zdjęć jaknajbardziej jakość obrazu synty 8.

Czy moze w zupelnie innym kierunku spojrzeć ?

 

pozdrawiam

Marcin Jakubiak

Do 3 tyś.... Hm... Zależy co chcesz oglądać :) Proponuję przeczytać TEN wątek... To Ci powinno pomóc. : )

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byś polecił do 3 tys. zł Oczywiscie jak najbardziej robienie zdjęć jaknajbardziej jakość obrazu synty 8.

Czy moze w zupelnie innym kierunku spojrzeć ?

 

Za 3 tysie kroją się takie zestawy:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=708

+ napędy, lapsze okulary, barlow, Baader do Słońca. Tu możesz próbować uczepić aparat z własnym obiektywem i fotać. W ognisku to będzie pewnie tak sobie wychodziło.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=735

+ lepsze okulary, barlow, Baader, ewentualna platforma EQ.

 

Planety to nie wszystko, poza tym sezon na nie nie jest jakiś szczególnie rewelacyjny. Obecnie niska deklinacja Jowisza. Innych planet w zasadzie brak.

 

Różnica w transporcie 8" i 10" owszem jest. Głównie z racji większej kubatury tego drugiego. Sam Dobson zajmuje jedno miejsce w aucie. Tuba jest jak boiler. Ale jak masz auto, to przecież nie jest specjalny problem. 10" mimo, że to tylko 2 cale, pokaże jednak więcej na DS.

 

Wygoda, to też subiektywna kwestia. Przez 6 lat stałem przy teleskopie obserwując, teraz moge wygodnie posadzić tyłek na krzesełko i obserwować :) Tylko, że do transportu dochodzi kolejny mebel :)

 

Wybór sprzętu to w sumie indywidualne podejście to tematu, do zastosowań teleskopu, wygody itp

 

pozdrawiam

Maciek

 

i tak pewnie kupisz synte ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze tak Synte posadzić na CG-5 ? ile by kosztował taki mix ? I czy był by dobrym połączeniem :D

 

Jeśli chodzi, co o Syntę na dobsonie to będzie ciężko gdyż tuba jest zrobiona z cienkiej blaszki trzeba by ją przerabiać, ale można sobie wyobrazić by wykonać coś w rodzaju koszyka, który równomiernie rozkładałby ciężar lustra na i nie powodował wygięcia tuby przez usztywnienie całej konstrukcji, ale jaki montaż to wytrzyma ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=735

+ lepsze okulary, barlow, Baader, ewentualna platforma EQ.

Sorki, że odbiegam od tematu. Używasz Baader'a do obserwacji Słońca przez 10" Synte? Z tego co pamiętam, to w instrukcji załączonej do Synty 10" Delta napisała, żeby nie obserwować przez nią Słońca, bo można uszkodzić sprzęt i wzrok... To jak z tym w końcu jest?

 

i tak pewnie kupisz synte wink.gif

 

: ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) A co sądzsz o jakości dalekich obiektów oraz obrazu planet w obu teleskopach 8 synty i cele ?

Napisałeś o tym, że optyka jest podobna ...

Mam wrażenie po opiniach, że synta 8, wprowadza użytkowników w zachwyt.

zdjecie z 8 cele http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=1111 nie wprawia w zachwyt

moze slabe zdjecie :)

A moze dozbierac na 10 celestrona ?!

A co byś polecił do powiedzmy 3 tys złotych ? Czy jest jakiś teleskop o obrazie synty z montażem paralektycznym ?

 

pozdrawiam

Marcin Jakubiak

 

Fotki nie mogą być kryterium porównawczym!

 

 

ludzie są zachwyceni jakością obrazu 8" synty, bo jest to teleskop odrobinę ciemniejszy (f/6) niż np. C8-N (f/5), a tym bardziej synta 10" (f/4,8), a w C-8-N, koma już jednak daje się trochę we znaki,

pozatym i planety wyglądają lepiej w ciemniejszym teleskopie

 

natomiast, co do typów montaż, każdy ich rodzaj ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, moim skromnym zdaniem lepszym montażem jest paralaktyk, ale jak już, to koniecznie z napędem, wtedy żaden dobson go nie pobije w wygodzie i przyjemności obserwacji

 

ale z drugiej strony, dwucalica złośliwa nie daje spokoju i męczy :D

choć jeszcze z innej, 10" teleskop, to już naprawdę kawał grzmota, zarówno w przenoszeniu jak i transporcie

także, podobnie jak Paweł, na Twoim miejscu, optowałbym za c8-n ale koniecznie z napędem

 

Jasne, C8N jaśniejszy ale różnice i to bardzo delikatne, dostrzegane są przez bardzo zaawansowanych i doświadczonych obserwatorów i można je zobaczyć praktycznie, tylko przy idealnym seeingu.

Są to sutelne detale, które przy dobsach jest dość ciężko uchwycić ze względu na to, że przy powerach w, których te detale widać nie zdołasz dobrze uprowadzić telepa tak by powpatrywać się w obiekt dłuższy czas. Te detaliki wymagają w przypadku dobsa platformy lub jakiegoś stabilnego systemu mikroruchów.

W zeszłym roku zrobiliśmy taki ciekawy teścik na Kudłaczach dotyczący obrazów z C8N i, C8 na dobsie (to samo co synta) Synty z okularem WO SWAN 33mm. Obrazy DS M13. M11, M57, M92, M56 praktycznie tożsame. Oczywiście minimalnie inny power ale brak punktowości gwiazd na brzegach praktycznie takich samych rozmiarów dla każdego telepa (mniejszy, ale w promilach w "Syntowatych").

 

 

A moze tak Synte posadzić na CG-5 ? ile by kosztował taki mix ? I czy był by dobrym połączeniem :D

 

Synta jest za długa i ze zbyt cienkiej blaszki - zaczęła by się "giąć" pod własym ciężarem

 

 

Za 3 tysie kroją się takie zestawy:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=708

+ napędy, lapsze okulary, barlow, Baader do Słońca. Tu możesz próbować uczepić aparat z własnym obiektywem i fotać. W ognisku to będzie pewnie tak sobie wychodziło.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=735

+ lepsze okulary, barlow, Baader, ewentualna platforma EQ.

 

Planety to nie wszystko, poza tym sezon na nie nie jest jakiś szczególnie rewelacyjny. Obecnie niska deklinacja Jowisza. Innych planet w zasadzie brak.

 

Różnica w transporcie 8" i 10" owszem jest. Głównie z racji większej kubatury tego drugiego. Sam Dobson zajmuje jedno miejsce w aucie. Tuba jest jak boiler. Ale jak masz auto, to przecież nie jest specjalny problem. 10" mimo, że to tylko 2 cale, pokaże jednak więcej na DS.

 

Wygoda, to też subiektywna kwestia. Przez 6 lat stałem przy teleskopie obserwując, teraz moge wygodnie posadzić tyłek na krzesełko i obserwować :) Tylko, że do transportu dochodzi kolejny mebel :)

 

Wybór sprzętu to w sumie indywidualne podejście to tematu, do zastosowań teleskopu, wygody itp

 

pozdrawiam

Maciek

 

i tak pewnie kupisz synte ;)

 

Nad wskazanym tutaj Sky Watherem na EQ5 C8N ma jedną dość istotną przewagę - 2" nogi stalowe. Każdy kto choć raz pacnął taki teleskop na nogach 5/4" i na nogach 2" wie jaka to "potęga" takie nogi są nie do zajechania (często ludzie zostawiają je sobie potem pod lepsze głowice).

 

 

Argument o czasie rozstawianiu teleskopu paralaktycznego jest śmieszny. Bo jasne, gdyby transportować dobsa w formie złożonej to będzie jego ustawienie szybsze.

Ale taki słożony dobs to miejsce jednej osoby w samochodzie... każdy kto widział w zeszłym roku na Kudłach skadanie dobsa Synty po ciemku i moje rozstawianie, potwierdzi wygraną paralaktyka. Do wizuala wystarczy zgrubie ustawić na biegun powiesić tubę i jedziemy. Ja w czasie składania dobsoba rozstawiłem montaż i zdołałem ustawić GOTO by działało porawnie. Przy odrobinie wprawy i rutyny czas rozstawienia do wizuala paralktyka rozpatrywanej klasy, nawet przy złożonym dobsie, jest niewiele dłuższy.

 

Ja bym za 3 tysie zaniwestował tak jak to napisał Sumas.

 

Pozdrawiam

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m_jq2ak ja mam dla Ciebie jeszcze inną oferte. Wydaje mi się, że stosunkowo najkorzystniejszą. Przyjedź za miesiąc na OZMA. Pomacasz wszelkie tam dostępne sprzęty. Od małych newtonów, przez duże, aż po APO 140mm.

Szczegóły tutaj:

X OZMA w Niedźwiadach.

 

 

 

W0l3k

Nie używam Baadera, dałem to jako przykład spożytkowania pieniążków na akcesoria.

 

Paweł, piszesz o rozkręcaniu Dobsona do transportu. Dla mnie to nonsens. Grzebanie się ze śrubeczkami i imbusami w środku nocy, jeszcze na polu obserwacyjnym - porażka :D Myślę, że osoby, które tak robią można zliczyć na palcach jednej ręki. Nawet Bodzio kiedy jeszcze maluchem jeździł woził Syncie złożoną i gotową do boju.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet Bodzio kiedy jeszcze maluchem jeździł woził Syncie złożoną i gotową do boju.

 

Potwierdzam da się to wykonać bez problemu ;-) powiem więcej raz z kuzynem jechaliśmy we dwóch z Syntą, choć nie było już za wygodnie, ale kilka km da się bez problemu wytrzymać. Samemu plus teleskop to bajka nawet maluszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m_jq2ak ja mam dla Ciebie jeszcze inną oferte. Wydaje mi się, że stosunkowo najkorzystniejszą. Przyjedź za miesiąc na OZMA. Pomacasz wszelkie tam dostępne sprzęty. Od małych newtonów, przez duże, aż po APO 140mm.

Szczegóły tutaj:

X OZMA w Niedźwiadach.

W0l3k

Nie używam Baadera, dałem to jako przykład spożytkowania pieniążków na akcesoria.

 

Paweł, piszesz o rozkręcaniu Dobsona do transportu. Dla mnie to nonsens. Grzebanie się ze śrubeczkami i imbusami w środku nocy, jeszcze na polu obserwacyjnym - porażka :D Myślę, że osoby, które tak robią można zliczyć na palcach jednej ręki. Nawet Bodzio kiedy jeszcze maluchem jeździł woził Syncie złożoną i gotową do boju.

 

pozdrawiam

 

 

Potwierdzam da się to wykonać bez problemu ;-) powiem więcej raz z kuzynem jechaliśmy we dwóch z Syntą, choć nie było już za wygodnie, ale kilka km da się bez problemu wytrzymać. Samemu plus teleskop to bajka nawet maluszkiem.

 

Jasne ale nie zaprzeczalnie złożona podstawa dobsa synty to jednak sporo miejsca zabiera. Tym czasem skręcony statyw paralaktyczny ze zdjętymi przeciwwagami zmieści się na podłodze z tyłu malucha a tuba stoi na storc na siedzieniu z tyłu a i spokojnie 3 osoby mogą jechać (wiem z autopsi).

Jasne, że mało kto rozkręca dobsa jednak czasem jadąc w jedno auto w kilka osób sytuacja tego wymaga.

Nie mniej jednak, dla mnie mniejsza mobilność teleskopów z montem omawianej klasy to mit.

 

A było jeszcze coś o stołeczku... w paralaktyku obracam teleskop w obręczy i też siedzę sobie wygodnie podczas oglądania nieba i nie muszę co chwilę "trącać" telepa by obiekt był w polu widzenia :D:banan:

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Pawle a gdyby tak synta 8 na dobrym montażu paralaktycznym (np nogi 2") oraz naped, czy ten

montaz zapewnilby robienie zdjec ?! Czy taka opcja jest możliwa ? A może gra nie jest

warta swieczki i poprostu c8n z napedem (bedzie lepsza opcja ...). Jaki dodatkowy osprzet ?

Reasumując nie jest dla mnie az tak wazna mobilnosc. Mam samochod (nie malucha), niczego

nie ujmujac cudowi polskiej mysli technicznej z tamtych lat :).

Chcialbym posiadac telepa z mozliwoscia fotografowania (oczywiscie dopiero zaczynam). I raczej do DB poniewaz tych obiektow jest jednak wiecej :). Ale "poprawnie" popatrzec na planety.

Zestaw do 3 tys moze lekko przekroczyc :).

Pana zdanie ?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tu żadnego Pana Pawła... :Beer:B)

Zacznijmy od tego, że nie miałem na myśli zdjęć w ognisku teleskopu (nie licząc webkamerowania) ale takie z obiektywami do ok. 500mm ogniskowej.

Synta z ogniskową 1200 to tak jak pisaliśmy nie porozumienie ta montażu tej klasy. 2" nogi dają sporo ale nie są antidotum na zbyt tubę o ogniskowej 1200.

C8N z napędem to dobra opcja. Pomyśl o jakimś okularze o szerokim polu - polecam WO SWAN 33 i czymś ok. 10 mm. Możesz teżpokombinować z barlowem. Myślę, że na początej szprzęt jak mażenie w miarę upływu czasu mozna przecież zainwestować w coś lepszego a jak pokazuje giełda na forum zawsze te tańsze rzeczy znajdą właściciela. Myślę, że jeśli to ma być pierwszy telep nie ma co szaleć. Sam w miarę biegu zobaczysz czego Ci trzeba.

 

I ważne. Jeśli możesz - zrób tak jak pisał monter - pojedź na zlocik i poopatrz przez różne tuby.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz maksymalnie 1000zł do wydania to bierz synte 8"...jesli masz powyzej 2000zł to kup C8N. Obrazy dawene przez te telepy są podobne. Wszystko zalezy ile chcesz wydać. Napewno sprzęt na paralaktyku i to jeszcze z napędem jest o wiele bardziej komfortowy. Co do mobilnosci i mozliwosci transportowych to zdania sa widać podzielone...a jak zdania sa podzielone to...pewnie największa role odgrywa tutaj przyzwyczajenie do danego rodzaju sprzetu :D

Pozdr.

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz maksymalnie 1000zł do wydania to bierz synte 8"...jesli masz powyzej 2000zł to kup C8N. Obrazy dawene przez te telepy są podobne. Wszystko zalezy ile chcesz wydać. Napewno sprzęt na paralaktyku i to jeszcze z napędem jest o wiele bardziej komfortowy. Co do mobilnosci i mozliwosci transportowych to zdania sa widać podzielone...a jak zdania sa podzielone to...pewnie największa role odgrywa tutaj przyzwyczajenie do danego rodzaju sprzetu :D

Pozdr.

 

Kolega wyraźnie pisze, że ma do wydania ok. 3000 zł. Gdyby była mowa o 1000 zł to bym się nawet na chwilę nia zawachał z poradą.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel co powiesz na http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=209&page=1 ?

Czym tak naprawde rozni sie montaz paralektyczny na c8n od synta na eq5 czy hq5 (stalowy)

(nie do to tak dobrego efektu ?!) niz cg5 na c8n ?! Czy moze jednak sie zblizy do tej jakosci :)

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te montaże paralaktyczne niewiele się od siebie różnią. Pracowałem powiedzmy noc na HEQ5 i zachowuje się niemal bliźniaczo to zwykłego brata. Ale najlepiej zapytaj Hansa tu z forum. On taki ma na co dzień. Ale wg mnie nie jest ten zestaw wart aż takich pieniędzy. Ja osobiście w takim wyborze wybrał bym ten pierwotnie omawiany.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.