Skocz do zawartości

Synta 1200/250;Celestron C8n


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

HEQ5 to głowica sporo większa i cięższa od EQ5/CG5. W wersji bez bajerów (zwykłe HEQ5) kosztuje 2000pln i wtedy ma to jak najbardziej sens, bo ta głowica ma w standardzie napędy i PF co czyni ja raptem o 400pln droższa od zmotoryzowanego EQ5. Co jest jej główną zaletą? Zaniżona nośność i stabilność. Wieszam na niej (!!!) teleskop 270/1200 i radzi sobie z nim przyzwoicie. Zdolna do kilkuminutowego astrofoto z ogniskową do 500mm (sprawdzone). Jest duże prawdopodobieństwo, że równie dobre efekty osiągnie przy metrze ogniskowej (badania trwają :) ). Jest błyskawiczna w montażu i demontażu. Napisze o niej więcej jak bardziej sie z nią oswoje i odnajde jej wady. Zbyt krótko jej używam aby ja z czystym sumieniem polecić, na razie moge tylko powiedzieć, że nie zawiodłem się. Myślę, że cos w rodzaju recenzji wyprodukuje po wakacjach.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Oczywiście to głowica juz tej klasy w której nie występują takie wady jak luzy, cofki, drgania statywu itp. stad brak wymieniania tego typu zachowań jako zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc czym się różnia synta na HEQ5 od c8n na CG5 poza cena oczywiscie.

Co byloby korzystniejesze ?

A jednak byc moze bede mial do dyspozycji 3700.

Czy to bardzo zmienia sytulacje :)

 

HEQ5 ma wieksza nośnośc od CG5 i generalnie w moim odczuciu jest bardziej predysponowany (o ile w ogóle mozna mówic tak o montażach tej klasy) do astrofoto. Gdy zostaniesz przy obserwacjach wizualnych i nie bedziesz miał zamiaru rozbudowyać dalej sprzętu (większa tuba, druga tuba na guidera, zabawa w naukę astro-foto) to CG5 bedzie bardzo dobre. Gdy palnujesz jednak w przyszlości wymienić tubę na 10" lub inną ale cięższą od 8" newtona, HEQ5 da ci możliwośc tańszego upgrade'u, po prostu nie bedziesz musiał wymieniać równiez montażu (bo HEQ5 uniesie więcejniż CG5) . HEQ5 pozwala też na nieco więcej w astro-foto niż CG5.

 

Hmm...

 

Powiem moze tak. I jeden i drugi montaż będą miały problemy z foceniem metrową ogniskową lub większą. Oba montaże spokojnie proadzą sobie z wizualem dla tuby klasy 8" o ogniskowej w okolicach metra. HEQ5 ma większe szanse na prawidłowe poprowadzenie dobrej fotki i o siągnie dłuższe czasy prowadzenia niz CG5.

 

Ja poszedłem taką drogą jak widać w mojej stopce. Czyli HEQ5 + ATM'owa duża tuba do obserwacji wizualnych i mały krótki refraktorek achro do nauki fotografowania nieba. Dzięki temu, ze mam HEQ5, ta ogromna kobyła może być na nim sadzana, na CG5 to bym się jednak nie odważył. Wybór HEQ5 dał mi również szanse na eksperymenty fotografii przez w/w. kobyłę, ale czy eksperymenty te będą zwieńczone powodzeniem, to się dopiero okaże.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... trochbę namieszam... :rolleyes:

Jeżeli to Twój pierwszy teleskop i masz prawie 4tys do wydania to zdecydowałbym się na Twoim miejscu na... uwaga trudne słowo :D , Synte 200/1200 na Dobsie a za resztę kupiłbym - jeszcze trudniejsze słowo - dobre okulary w granicach ogniskowych 6mm, 13mm, 22mm, 33mm i może filtr. Cena tego teleskopu to naprawdę niewiele pieniędzy w stosunku do obrazów jakie daje i na Syncie "starcisz" najmniej z biegiem czasu, a osprzęt pozostanie docelowy. Jeżeli jesteś początkujący, to astrofoto bym sobie całkowicie odpuścił... to zupełnie inna para kaloszy i narazie skupiłbym się przez rok-dwa na obserwacjach.

Wiem, że to oklepane, ale z doświadczenia napisze jeszcze raz - Synta 200/1200 + dobry osprzęt.

Dodam tylko, że po kilku teleskopach jakie miałem i kilku latach obserwacji znów wracam do Synci! :rolleyes:

pozdro :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie jest Twoje zdanie co do montażu (napędu) ? Osprzęt jakiej firmy ?

proponuję poprostu surową Syntę na Dobsie z napęden ręcznym... :D

Co do osprzętu - okularki z górnej półki dostępne na polskim rynku - LVW, LV, UWANYy, orthoskopy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem, że skończy się na Syncie. Zresztą po co sobie język strzepić... i tak wygra cena za niewygodę i tę wilgoć bijącą od ziemi, i rose osadzającą się wybciej na głównym itd. :Beer:;):ha:

 

Synta to bardzo dobry telep... ja po prostu wolę paralaktyczne montaże. MOże dlatego, że częściej obserwuję niż patrzę a dobs do obserwacji takich jakie uprawiam raczej mało się nadaje...no chyba, że z napęndami. B)

 

Emde ma po niekąd rację okulary zostaną wymienisz tylko ten zestaw sklejka+blacha+szkło ;)

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Nigdy w tej kalsie rozmiarowej nie kupię dobsona tfuuuuu ;)B)

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam mam Syntę już trzeci miesiąc, ale od niedawna zaczynam tak porządnie ją eksploatować i już po pierwszych nocach czegoś mi brakowało pierwsza rzecz to filtr księżycowy bardzo by się przydał, gdy chce się popatrzeć na naszego łysego przyjaciela a jak tu na niego nie patrzeć w końcu jest najbliżej z bogiem sprawa jak jest stosunkowo nisko nad horyzontem nie razi, ale jak już jest wysoko to strasznie daje po oczach praktycznie uniemożliwiając obserwacje ostatnio doszło do tego, że patrzyłem przez okulary przeciwsłoneczne prymitywne wiem, ale da się, choć nie bez straty dla obrazu. Kolejną rzeczą, którą bym kupił to okular o dłuższej ogniskowej, ale z tym poczekam jak zjawię się na jakimś zlocie to sobie osobiście wyrobię opinię no i na razie to nie bardzo mnie stać na okular, który będzie kosztował tyle, co mój teleskop a chyba taki trzeba by kupić.

 

Myślę, że jak jesteś nie za bardzo obeznany a masz kilka złoty na wydanie to faktycznie najlepszą radą, jaką możesz tu otrzymać to wyjazd na zlot i na własne oczy wszystko zobaczyć by nie być rozczarowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku - wiem że Dobsy to skrzynki na jabłka... :D ale przy sumie 3700 za całość C8N z napędami wychodzi 3000 i zostaje 700 na okularki i inne filterko-barlowki... a to trochę mało na fajne akcesoria. Z drugiej strony jako pierwszy teleskop to Synta idealna jest do poznania nieba, świetnie nadaje się i do DeSów i nawet na planetki, i jest tu moim zdaniem absolutnie bezkonkurencyjna cenowo! Ale to moje zdanie i nie dotyczy spraw związanych z astrofoto!

I tak jak już pisałem dobre akcesoria zostają na dłużej...

Co do powieszenia Synty na CG5 to odpada - próbowaliśmy w Jeziorach i nie zdało to egzaminu, z powodów o których pisali koledzy wcześniej. Co do posadzenia na montach klasy EQ6 nie wypowiadam się bo nie sprawdzałem.

I żeby była jasność - nie namawiam tylko wyrażam swoją opinię, a najlepiej to podjechać do kogoś lub na jakiś zlocik i samemu zadecydować!

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A widzisz Pawle... ja mam w nosie czy transportowalne :D Dla mnie liczy się jakość optyki i możliwość wytargania sprzęciora raptem ... 15 metrów!

 

Co do sklejki... lubię sklejkę :D A i mam jej trochę w moim warsztacie.

 

Zresztą nie znajduję uzasadnienia dla wydawania większych pieniędzy niż KONIECZNE, żeby osiągnąć to, co zamierzam. Synta to mój pierwszy "prawdziwy" teleskop i nie wydaje mi się, aby jakikolwiek inny dał mi większą radochę, proporcjonalną do wydatku. Jasne, że mam plany na przyszłość, plany rozwojowe :D, ale rozsądek podpowiada mi, żeby najpierw "naumieć się" i pokolekcjonować osprzęt, niż kupić od razu teleskop docelowy, nadwyrężając kieszeń i mieć ... golca :D

Kolega, który zadaje pytanie też jest początkujacy i stoi dopiero na początku swojej drogi. Ja na jego miejscu wziąłbym Syntę i ... parę dobrych książek. Pojeździłbym tam i ówdzie, pomacałbym różne sprzęciory. W międzyczasie wykorzystałbym telep jak tylko potrafiłbym i ... odkładałbym kasę... bez konkretnego przeznaczenia - cel nasunie się sam, po jakimś tam czasie!

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie sposób sie nie zgodzić... kiedy patrzy się poprzez owy pryzmat cena/jakość.

Ja wiem jedno a wynika to z wielu lat doświadczeń nie tylko moich ale i kolegów z pracy. Dużo łatwiej paralaktykowi oglądać niebo dobsonem niż dobsoniażowi paralaktykiem.

 

Ja lubię przez dobsona popatrzeć ale nie obserwować. Synta ma istotnie dobrą optykę podobnie jak C8N (ta samam fabryka) ale ja wolę jednak paralaktyka. A, że nie uprawiam fotografii przyrodniczej o "niebieskim zabarwieniu" czyli astrofotografiki to mój zestaw jest dla mnie optymalny.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS Dlatego nie jadę na zlot do Białej.... za dużo masz tej sklejki bleeeeeee....................... :Beer::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Hę ???

 

Już wymyślę ci ładniuchny prezencik ślubny... ze sklejeczki oczywiście... w naturalnym kolorku :szczerbaty:

 

:Beer:

 

P.S. Wracając do tematu- mi tam łatwiej "trafiać i utrzymywać" Dobsem, niż paralaktykiem. Moze to kwestia przyzwyczajenia? Do tego dochodzi komfort w przechowywaniu telepa, czy też montażu/demontażu. No i w Dobsie nic się nie może zepsuć przecie :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje wszystkim za porady. Szczegolnie Pawlowi :Beer:

Nie wiem czy dam rade pojechac na zlot, choc checi sa duze. Napewno znalazlbym odpowiedzi

na dreczace mnie pytania. Musze przyznac ze jednak sklaniam sie coraz bardziej do c8n.

 

Pozdrawiam

 

 

Na najbliższej OZMA będzie na 99% cos w stylu C8N (Orion mojego kolegi, 200/1000, ma SVP z napędami) a także na 100% 254/1200 (mój), oraz znów na 99% jakas Synta 200/1200 :)

 

Do wyboru do koloru. Garść okularów też pewno się znajdzie. Tym bardziej zachęcam do pojawienia sie na zlocie, gdyż mniej wiecej 3 tygodnie doń zostało.

 

pozdrawiam

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

 

Odrazu po przeczytaniu tego tematu przyszedł mi na myśl ten teleskop "Meade/Bresser" Messier N-203. Na forum jest strasznie ubogo na temat tej linii teleskopów. Jak nie patrzeć jest o sto złotych tańszy od Celestrona i ma lepsze wyposażenie no i ma wyciąg 2", ale jest troche jaśniejszy. Czy zetknął się może ktoś z tym Messierem, jaka jest jakość optyki?? Czy mógłby być alternatywą dla C8n???

 

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma już doświadczenie z balkonem i Syncią :szczerbaty:

I musze powiedzieć że wcale nie jest tak żle jak niektórzy mówią. Jeżeli masz balkon w kształecie prostokąta 1,5m na 3m to nie powinieneś mieć żadnych problemów z zmieszsczeniam tam Synci i krzesełka na kótym bedziesz siedział. Niestety barjerka to żeczywiscie problem :angry:<_< ja ma barjerke na wysokości 1 m a tubus jest zawieszony zaledwie 65 cm nad ziemią.... ale wystarczy domontować 3 nogi, w sklepie z meblami powinny być dowyboru do koloru. Ja ma zamątowane nogi o wysokości 15cm i do nich przykręcane stupki o wysokości 6 cm które również mogą przez odkręcanie stanowić układ poziomójący, czyli do barierki brakuje mi 14 cm ale i tak nie bserwuje obiektów tak nisko nad horyzontem.

 

Życze dobrego wyboru :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel jakie przeprowadzasz obserwacje ?

 

Głównie http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12768 i inne towarzyszące oraz obserwacje fotomrtryczne komet + parametry fizyczne.

Oczywiście w ramach potrzeby podejmuję inne działania obserwacyjne.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.