Skocz do zawartości

Obserwacje Urana i Neptuna


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Zlokalizowanie Neptuna na tle sodowego miejskiego nieba - nie jest takie proste. Nie jest jednak nieosiągalne i mimo świecących w oczy lamp, przy odrobinie cierpliwości jest to możliwe....

 

Może komuś ułatwię odszukanie Neptuna.

pozdro

 

Wielkie dzięki. przyda się, przyda. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odszukanie Urana jest łatwiejsze. Jego obecna jasność 5.7 mag sprawia, że już w niewielkiej lornetce jest dobrze widoczny - nawet na miejskim niebie.

Drogowskazem dla poszukujących Urana może być interesująca gwiazda - alfa Ryby Południowej (1.23 mag). Gwiazda ta od wieków była przewodnikiem dla podróżujących (nie tylko po niebie). Co prawda, obecnie w dobie GPS/GLONASS z tradycyjnych gwiazdowych drogowskazów korzystają chyba tylko wypasający jaki na stepach Himalajów... I gdzie tu miejsce na romantyzm?

 

Obecnie (przełom lipca i sierpnia) alfa PsA, góruje nad południowym horyzontem (ok. 8 stopni), około godz. 3. O tej porze, Uran znajduje się niemal bezpośrednio nad alfa PsA (Fomalhaut) w odległości kątowej ok. 22 st.. Bardziej szczegółową mapkę i foto, mogące pomóc w odszukaniu planety załączam poniżej.

 

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w odszukaniu planety wcześniej. Układ który wskazałem, będzie wtedy, oczywiście nieco inny. Dla mnie jednak najdogodniej obserwować właśnie południowy horyzont.

 

 

pozdr

aqr_urn.jpg

ur28lip.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawisza: kogóż to moje cyfrowe oczy widzą? ;-) Ładne fotki z dojściem do planet, może Uran i Neptun staną się dzięki Tobie bardziej popularne zwłaszcza, że opozycja Neptuna przypada na 11-Aug-2006 a opozycja Urana na 05-Sep-2006:

 

http://heavens-above.com/planetsummary.asp...c=Lublin&TZ=CET

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaliczyłem obydwie planetki dwie noce temu :helo: Cudeńka... miałem zajebczy seeing - wreszcie się ochłodziło po 40 st upałach i atmosfera przestała się gotować. Aż ciary po plecach biegają jak patrzy się na nie. Fakt, żeby widzieć ładną tarczę, musiałem wydusić 340x, składałem też dwa barlowy razem (~700x ?), ale efekt był rozmazany. Do około 2 w nocy szwendały mi się tam chmurki, więc wędrowałem sobie po reszcie nieba po mgławicach i clusterach, potem wreszcie mogłem popatrzeć sobie na planety.

 

Nawet nie wiecie jaki jestem teraz szczęśliwy, bo tydzień temu wyprowadziłem się z Chicago na przedmieścia, gdzie lamp ulicznych prawie wcale, a jak są to pochowane w starych drzewach. Szczena mi opadła, mam lekki zarys drogi mlecznej, nigdzie nie musze jeździć, telep stoi spokojnie na podwórku, a ja na tarasie polskiego Żywca popijam :Beer: i czekam aż Księżyc zajdzie. Do widzenia obleśnie pomarańczowe chicagowskie niebo! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

Nawet nie wiecie jaki jestem teraz szczęśliwy, bo tydzień temu wyprowadziłem się z Chicago na przedmieścia, gdzie lamp ulicznych prawie wcale, a jak są to pochowane w starych drzewach. Szczena mi opadła, mam lekki zarys drogi mlecznej, nigdzie nie musze jeździć, telep stoi spokojnie na podwórku, a ja na tarasie polskiego Żywca popijam :Beer: i czekam aż Księżyc zajdzie. Do widzenia obleśnie pomarańczowe chicagowskie niebo! :szczerbaty:

 

I tak własnie wygląda RAJ: mieszkasz w USA, pijesz polskie piwo i obserwujesz gwiazdy z własnego podwórka, czego sobie i innym życzę. :)

 

pogodnego i przejrzystego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opozycja Neptuna już minęła 11 sierpnia a Urana będzie 5 września. Planetki to nie wszystko - 10" telep pokazuje jeszcze Trytona oraz Titanię, Oberona, Ariela, Umbriela...

 

 

Ja nie mogłem ostanio dosięgnąć satelitów Urana ani nawet Trytona, ale świecił księżyc i miałem tylko okular plossl 10, teraz mam Vixena 6 LV i niedługo będą bezksiężycowe noce i wtedy się zapoluje.

 

Poozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptun:

(wszystkie foty wykonane z miasta)

 

 

W samej rzeczy to nie takie proste, jak widzę z załączonych zdjęć...

Byłem wczoraj na obserwacjach, ale znów nie mogłem zaobserwować Trytona :angry: , kiedy do wyciągu załadowałem LV 9 było jako tako, ale kiedy załadowałem LV6 wszystko pływało. Ponad to było po burzy i około 23.00 pojawiło się lekkie zamglenia które rozpraszało światła miasta tak że sięgały prawie do 70 stopni nad horyzont.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wreszcie zaliczylem Urana :)

 

Wyglada jak Mars na najmniejszym powiekszeniu tylko ma kolor Niebieski ...ogolnie nie widzialem odcieni zielonych itp. ... fajna satysfakcja :) i ladny widok ..wyciagnalem na nim ze znosnym skutkiem 340x

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wracam właśnie z obserwacji. Dziś niestety seeing znacznie gorszy niż wczoraj - mgła. Wydaje mi się że znalazłem Urana, jednak nie wiem czy napewno bo nigdy wcześniej nie widziałem tej planety przez teleskop. Czy przy powiększeniu 240x (Synta 200/1200) Plossl 10 mm + Barlow 2x możliwe że nie widziałemtarczy planety tylko jako zółto - białą większą "gwiazdę"? Wybaczcie mało profesjonalne pytanie ale jestem początkujący i staram się ustalić czy to co widziałem to był Uran czy może poprosty jaśniejsza gwiazda. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wracam właśnie z obserwacji. Dziś niestety seeing znacznie gorszy niż wczoraj - mgła. Wydaje mi się że znalazłem Urana, jednak nie wiem czy napewno bo nigdy wcześniej nie widziałem tej planety przez teleskop. Czy przy powiększeniu 240x (Synta 200/1200) Plossl 10 mm + Barlow 2x możliwe że nie widziałemtarczy planety tylko jako zółto - białą większą "gwiazdę"? Wybaczcie mało profesjonalne pytanie ale jestem początkujący i staram się ustalić czy to co widziałem to był Uran czy może poprosty jaśniejsza gwiazda. Pozdrawiam.

 

Zolto-biala? Watpie czy to byl Uran.

 

Jest zielono-niebieski, ale bardziej zielonkawy. I powinien pokazac tarczke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnieprzez tę mgłę - przy powiększeniu 120x gwiazdy to już nie kropki tylko "kwiatki" - szkoda że wczoraj ni epolowałem na Urana - seeing był o niebo lepszy. :/ - pozdrawiam i dzięki.

 

Uran jest teraz tuż pod lambdą Wodnika :) Jest nieco jaśniejszy od pobliskiej gwiazdy 78 Aqr

Tutaj masz mapkę

http://postepy.camk.edu.pl/pics/kalas06_7-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wracam właśnie z obserwacji. Dziś niestety seeing znacznie gorszy niż wczoraj - mgła. Wydaje mi się że znalazłem Urana, jednak nie wiem czy napewno bo nigdy wcześniej nie widziałem tej planety przez teleskop. Czy przy powiększeniu 240x (Synta 200/1200) Plossl 10 mm + Barlow 2x możliwe że nie widziałemtarczy planety tylko jako zółto - białą większą "gwiazdę"? Wybaczcie mało profesjonalne pytanie ale jestem początkujący i staram się ustalić czy to co widziałem to był Uran czy może poprosty jaśniejsza gwiazda. Pozdrawiam.

 

Uran przy tym powiekszeniu to niebieska mala kulka zatopiona w czarnej odchlani :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś szczęście dopisało - rzeczywiście znalazłem Urana - różni się od innych gwiazd ale tak naprawdę to trzeba wiedzieć że to może być Uran żeby go odróżnić od jasniejszej gwiazdy - przy zbliżeniu 240x to rzeczywiście mała niebieska kulka -bardzo mała, ale wrażenie robi duże szczególnie na mnie - to moja pierwsza planetka zaobserwowanaprzez teleskop i jestem z siebi edumny że znalazłem - pozdrawiam.

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- to moja pierwsza planetka zaobserwowanaprzez teleskop i jestem z siebi edumny że znalazłem - pozdrawiam.

 

to weź się zmobilizuój i wstawaj o 5:30 to widok saturna sprawi, że nie znajdziesz w nocy swojej szczęki, a jak posiedzisz dłużej to i odmrożonych palców również :szczerbaty:

 

ja się poświęciłem i tak dzisiaj zrobiłem czapka + szalik + grube pytony i można troche posiedziec jeszcze przy okazji troszkę po Orionie pośmigałem :banan:

 

 

 

*_________________

_______-O-_________*

 

________________*

mniej wiecej tak wyglądał :D i jego 3 księżyce (może bez naszego Księzyca bym więcej dojrzał.

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprędzej w piatek mogę zarwać noc - bo w sobote nie muszę wstać do pracy a tak - o 6:00 pobudka :/ mam nadzieję że pogoda dopisze i w końcu zapoluje na Saturna, zresztą czas na niego dopiero się zaczyna za miesiąc lub dwa będzie można go obserwować o całkiem normalnej porze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uran jako pierwsza planeta widziana przez teleskop? To bardzo udany i ciekawy start. Pewnie ze Saturn zrobi jeszcze wieksze wrazenie choc nie jest tak odlegly i bardziej "wyogladany". Ale nie ucieknie - kazde kolejne 14 dni to przesuniecie widocznosci o jedna godzine wczesniej, w strone "normalnych" godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.