Skocz do zawartości

Obserwacje Urana i Neptuna


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

To zalezy czy sie nie idzie do pracy/szkoly nastepnego dnia. Ale oczywiscie tez tak kiedys robilem, nawet do wschodu Slonca.

 

Wracajac do Urana - poniewaz przez 10" (a byc moze nawet mniej) da sie dostrzec jego 4 ksiezyce, jest to taki "drugi Jowisz" - tylko ze dalej, niebieski i "przewrocony na bok" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy jakim zbliżeniu można dostrzec księżyce Urana ? Bo przy 240x sam uran wygladał jak dorodnagwiazda :-)

 

Eeeee.... czy to był URAN ?? :huh:

Sprawdź dokładniej :szczerbaty:

Ja go widziałem jako mełe "zielonkawe" kółeczko - kolor rzecz jasna kwestia gustu :D przy powiększeniu 120x :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No głowy nie dam ale był większy niż inne gwiazdy przy tym zbliżeniu i miał niebieski kolor. Może to kwestia seeingu bo było może 2/5 góra 3/5 i ostrość taka raczej średnia. Nie upieram się że to Uran bo jak wspomiałem jestempoczątkujący ale w używam skymap pro 11 i w/g tego co tam jest to raczej Uran, a może Neptun? ale o tyle to bym się nie pomylił ...

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 240x uran powinien byc widoczny jako tarcza nawet z zamknietymi oczami... no moze nie, ale bardzo wyraznie w kazdym razie :D

a jako, ze ksiezyce sa w teleskopie punktami to powiekszenie (przynajmniej teoretycznie) nie powinno miec wplywu na ich widocznosc. byle by tylko nie byly za blisko samej planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne pozycje ksiezycow Urana pokazuje Cartes du Ciel. Poza tym na stronie skytonight.com jest aplet jave ktory tez to pokazuje. Uklad Urana jest teraz widoczny z Ziemi podobnie jak uklad Jowisza czyli ksiezyce sa "w jednej linii" z planeta. Oprocz odleglosci katowej to takze kwestia zasiegu - te 4 maja pomiedzy 13,5 a 14 mag. Ale jesli ktos dostrzegl swoim telepem Plutona, to ksiezyce Urana tez powinno sie udac. Tutaj jest tabelka z danymi ksiezycowymi:

 

Ksiezyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 60mm to powiniennes cos wiecej niz tytana zobaczyc ale to tez zalezy od warunkow.

Zasadniczo na Uranie obserwujemy 4 ksiezyce. Najslabszy z tych 4 Umbrirl ma cos kolo 15mag czyli 40cm, w dobrych warunkach 35cm.

 

A i jeszcze jedno, kumpel mnie namawia na obserwacje Urana ze wzgledu na jakies pasy ktore maja byc ponoc niezle widoczne w przyszlym roku. Slyszal ktos z was o czyms takim?

 

Co do powiekszen to mi sie juz w x46 udalo zobaczyc tarcze.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 60mm to powiniennes cos wiecej niz tytana zobaczyc ale to tez zalezy od warunkow.

Zasadniczo na Uranie obserwujemy 4 ksiezyce. Najslabszy z tych 4 Umbrirl ma cos kolo 15mag czyli 40cm, w dobrych warunkach 35cm.

 

A i jeszcze jedno, kumpel mnie namawia na obserwacje Urana ze wzgledu na jakies pasy ktore maja byc ponoc niezle widoczne w przyszlym roku. Slyszal ktos z was o czyms takim?

 

Co do powiekszen to mi sie juz w x46 udalo zobaczyc tarcze.

 

Panowie, chodzi wam o Urana czy Saturna? Bo Tytan na pewno nie jest księżycem Urana!!! Chyba chodzi o Tytanie... Uważam, że wszystkie księżyce Urana, są nie do zobaczenie przez 60mm. Myślę, że nawet 200mm jest za mało. No, ale cuda się zdarzają.

 

Uranus 2006-10-23 00h30m32s m: 5.8

Miranda 2006-10-23 00h30m32s diam:0.034 m: 16.6

Ariel 2006-10-23 00h30m32s diam:0.083 m: 14.4

Umbriel 2006-10-23 00h30m32s diam:0.083 m: 15.1

Titania 2006-10-23 00h30m32s diam:0.112 m: 14.0

Oberon 2006-10-23 00h30m32s diam:0.108 m: 14.2

 

Program CdC 3.0 beta.

 

 

Jodłowskich warunków.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200mm to zdecydowanie za mało na księżyce Urana. Takie lustro w idealnych (ale naprawdę idealnych) warunkach ma zasięg gwiazdowy 14.5 mag, a tutaj mamy jeszcze pobliską jasną tarczę Urana - bez szans.

A co do tych pasów na Uranie... ostatnio Hubble uchwycił coś niewyraźnego na zdjęciu. Szczegóły na Uranie nie dość, że pojawiają się bardzo rzadko, to jeszcze są mało kontrastowe i o ich amatorskich obserwacjach można raczej zapomnieć. Co prawda pewien amator wyznaczył okres obrotu Urana jeszcze przed przelotem Voyagera właśnie na podstawie obserwacji tych efemerycznych plam, ale zajęło mu to wiele lat, a i używał sporego telepa, chyba 30cm refraktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagly wzrost aktywnosci w atmosferze Urana bierze sie stad ze teraz jest tam moment rownonocy czyli obie polkule dostaja tyle samo swiatla a nie tylko jedna (chyba poludniowa) jak bylo poprzednio. Specjalistka od Urana i Neptuna, Heidi Hammel ktora co roku w okolicach opozycji kaze robic fotki obu planetom przez Hubble'a i przez Kecka, uwaza ze to wyjatkowy pech ze Voyager 2 trafil akurat na okres kiedy atmosfera Urana nie byla wzburzona i zapamietalismy go jako monotonna, nudna planete. A gdyby Voyager przelecial kolo niego teraz, bylby o wiele bardziej podobny do Neptuna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

Ajajaj, ja się ciągle musze chwalić... :D

 

Podczas ostatnich obserwacji (które właśnie odespałem :lol: ), udało mi się upolować malutką tarcze Urana. Znalezienie go było banalne, blisko niego znajduje się gwiazda która jest spokojnie widoczna gołym okiem (przynajmniej w moim przekonaniu). Aby ujrzeć tą tarczke konieczne było powiększenie 200x.

 

Jest to naprawde malizna ale gorąco zachęcam do obserwacji siódmej planety naszego Układu Słonecznego! :helo:

 

Niestety Naptuna nie udało mi się upolować ze względu na brak mapek podczas obserwacji :(. Wiedziałem jedynie że przebywa w Koziorożcu więc dałem sobie spokój :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajajaj, ja się ciągle musze chwalić... :D

 

Podczas ostatnich obserwacji (które właśnie odespałem :lol: ), udało mi się upolować malutką tarcze Urana. Znalezienie go było banalne, blisko niego znajduje się gwiazda która jest spokojnie widoczna gołym okiem (przynajmniej w moim przekonaniu). Aby ujrzeć tą tarczke konieczne było powiększenie 200x.

 

Jest to naprawde malizna ale gorąco zachęcam do obserwacji siódmej planety naszego Układu Słonecznego! :helo:

 

Niestety Naptuna nie udało mi się upolować ze względu na brak mapek podczas obserwacji :(. Wiedziałem jedynie że przebywa w Koziorożcu więc dałem sobie spokój :rolleyes:

 

Poprzedniej nocy obserwacyjnej też widziałem pierwszy raz Urana swoją Syntą. Ale wyraźna zielonkawa tarczka widoczna była już przez SP 10 mm. Udało mi się znaleźć mimo zaparowanego szukacza. Ale wcześniej musiałem użyć mapki i lornetki. Na Neptuna nie polowałem, za słabe warunki były.

Swoją Syntą z planet nie widziałem jeszcze tylko Saturna i Neptuna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem Urana przez 12" Syntę + filtr neodymium Baadera. Niestety seeing nie był najlepszy. Filtr sprawdza sie doskonale, Uran przy pow. 375x prezentował się ładnie - zielonono-niebieska tarczka z lekko widocznym pojaśnieniem w centralnej części. Filtr ładnie wyostrzał obraz. Nie zaobserwowałem satelitów - ale była wilgoć w powietrzu. Jak będzie lepszy seeing pofocę.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda wytrzymała do drugiej rano jak sobie życzyłem, potem się zachmurzyło. Seeng nie był dobry jak na tak mały obiekt, ale zdołałem sądzę uchwycić dwa satelity Urana, jeden tuż nad tarczą to Umbriel - 15 mag. poniżej i nieco dalej od tarczy - Oberon - 14,1 mag. Reszta gwiazd jest do identyfikacji, ja nie mam tak dużego zasięgu w atlasie. Fotki robiłem w ognisku gł. SC10" , 5x30 sek. Eos 350D. Robilem też fotki z barlowem 2x by uchwycic tarczę, ale nie wiem co z tego wyjdzie.

URAN_160807.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka Urana złożona z dziesięciu osobnych naświetlanych od 2 do 4 sekund. ST10",barlow 2x, CANON 350D. Nie jest to tak ostre zdjecie jak by się wydawało i na żadne szczegóły liczyć nie można, poprostu warunki były za słabe na tak mały kątowo obiekt (3,6"). Jedynie ten specyficzny kolor widać dobrze.

uran_160807ya.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.