Skocz do zawartości

Obserwacje Urana i Neptuna


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

200mm to zdecydowanie za mało na księżyce Urana. Takie lustro w idealnych (ale naprawdę idealnych) warunkach ma zasięg gwiazdowy 14.5 mag, a tutaj mamy jeszcze pobliską jasną tarczę Urana - bez szans.

A co do tych pasów na Uranie... ostatnio Hubble uchwycił coś niewyraźnego na zdjęciu. Szczegóły na Uranie nie dość, że pojawiają się bardzo rzadko, to jeszcze są mało kontrastowe i o ich amatorskich obserwacjach można raczej zapomnieć. Co prawda pewien amator wyznaczył okres obrotu Urana jeszcze przed przelotem Voyagera właśnie na podstawie obserwacji tych efemerycznych plam, ale zajęło mu to wiele lat, a i używał sporego telepa, chyba 30cm refraktora.

 

Zdecydowanie zgadzam się z kolegą. Wczoraj w LV5 w pobliżu Urana dosyć łatwo dostrzegałem gwiazdę GSC 5249 282 o jasności jak podaje Guide 14 m , była oddalona jakieś 2.4' od Urana. Podczas gdy Titania to oddalenie jakieś 13". Jak tu zobaczyć satelitę kiedy oślepia nas Uran. Nic z tego, musiało by go nie być: to wtedy tak. Tak więc wszystkiemu winny Uran, szkodnik pieruński.

 

Ale sama tarczka planety prezentowała się nieźle, seeing ( epsilony w 240X szpileczki pięknie rozdzielone) był w miarę, no i wiatraki hulały. Na planety, bez chłodzenia w Newtonie, nie ma co wychodzić.

Gdyby Uran był ciut wyżej, widok tej nocy był by naprawdę dobry, a tak jest tylko nieźle.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trzy wątki o Uranie, fotki wklejam w ten jeden. Neptuna niestety nie udało się zarejestrować, choć góruje po 23, ale Księżyc w pełni plus wilgodność ograniczały kontrast zdjęć.

 

Uran z barlowem przez webcamerkę był dla mnie nie uchwytny, przez mono Skynyx - coś tam widać. Ale Uran za nisko i zbyt kiepski seeing by widzieć szczegóły reklamowane przez Heweliusz w wątku o szkicach Urana. Optycznie - używałem 70 i 230 x, ale Księżyc zaświetlał pole widzenia niemiłosiernie i podziwiam tych co dostrzegaja pojaśnienie bieguna :szczerbaty: lub księżyce Urana. Obserwacji "ocznych" dokonam może za parę dni, jak Łysy się schowa.

 

Pozdrowienia

Uran20080828_2247.jpg

Uran_20080828_2332.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Urana potrzeba seeingu 10/10, przy gorszym stackowanie turbulencji wychodzi. Tak właśnie u mnie bywa przwaznie i wczoraj uzyskałem podobne zdjecia jak Oberon, wiec nie muszę ich tu zamieszczać. Za to popatrzyłem sobie wizualnie przy pow. 250-500 i widziałem tylko jak tarcza rozmywa się we wszystkie strony, czasem tylko ukazując jakas ostrzejsza krawędź. Do tej planety potrzeba duzego lustra, tak przynajmniej półmetrowego newtona z powerem 500x. zeby obraz był dostatecznie jasny, bo to o tę jasnosc chodzi. W ciemnym jak SCT teleskopie tarcza Urana jest szara i nic tam nie wypatrzy z pow.500x. Trzeba zejsc do zaledwie 250x, ale to za mało na obserwacje detali.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na Urana potrzeba seeingu 10/10"

Seeing 4/10

http://www.lpl.arizona.edu/~rhill/alpo/rem...uran060826d.jpg

Seeing 6/10

http://www.kk-system.co.jp/Alpo/kk04/u040912z.htm

Nie znam sie na astrofotografii, wiec chciałbym spytać jak sie temu Panu udały te zdjecia skoro nie miał seeingu 10/10??

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na Urana potrzeba seeingu 10/10"

Seeing 4/10

http://www.lpl.arizona.edu/~rhill/alpo/rem...uran060826d.jpg

Seeing 6/10

http://www.kk-system.co.jp/Alpo/kk04/u040912z.htm

Nie znam sie na astrofotografii, wiec chciałbym spytać jak sie temu Panu udały te zdjecia skoro nie miał seeingu 10/10??

Dzięki

Ja mam seeing przewaznie 1/10, i nie wiem jak wyglada np. 6/10, a czy ten Pan precyzyjnie okresla swój, tego też nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Wczoraj obserwowałem Urana przez 12" Syntę + filtr neodymium Baadera. Niestety seeing nie był najlepszy. Filtr sprawdza sie doskonale, Uran przy pow. 375x prezentował się ładnie - zielonono-niebieska tarczka z lekko widocznym pojaśnieniem w centralnej części. Filtr ładnie wyostrzał obraz. Nie zaobserwowałem satelitów - ale była wilgoć w powietrzu. Jak będzie lepszy seeing pofocę.

Pozdrawiam!

Witam

Pozwoliłem sobie podsumować to co widziałem w roku 2007

-7 sierpnia obserwerwując Urana zanotowałem ze tarcza wydaje sie miec pociemnienia wzgledem lewa-prawa strona tarczy-(w okolicach biegunów planety)

-jakiś czas później, zanotowałem mniej więcej tak jak w napisanej przez "ryszardo" wiadomości, że tarczka Urana była pociemniona na brzegach-czyli jakby jaśniejsza w centralnej części.

26.12.07-obserwowałem, właściwie na porzegnanie, Urana (245x-miła zielona kuleczka).

Oby 2008 okazał się lepszy od porzedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Niedługo opozycja Urana, 26 września chyba i wtedy będą dobre warunki, żeby przypowerować na niego, szczególnie że Księżyc w nowiu! Uran będzie górował między godziną 23, a 24 więc środek nocy. Jeśli możecie to dawajcie opisy z Newtonów 8" i 10" co widzicie w jakich okularach i powerach, jestem ciekawy Waszych wrażeń. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.