Skocz do zawartości

Astroamator i poświata po błysku gamma


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowałem dwa wykresy ilustrujące graniczny zasięg teleskopu dla obserwacji wizualnych (w idealnych warunkach) w zależności od jego średnicy w oparciu o wzory z "Poradnika.." Kulikowskiego. Dolny wykres jest wg. Kulikowskiego dokładniejszy.

 

zasieg1.gif

zasieg2.gif

 

Na ile pokrywa się to z rzeczywistością? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe Staszku kto ma to sprawdzić? :) Swoją drogą istnieje duża różnica w przypadku 19 mag. jak chodzi o te dwa wykresy. Według górnego wykresu dla teleksopu 100mm zasięg wynosi 12,1 mag. Ja widziałem jak do tej pory gwiazdy ok. 11,4 mag. w porywach, a zazwyczaj mam zasięg (warunki miejskie) ok.11,0 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości zwierciadła 0,5 m na Kudłaczach wahają się w przedziale 15,3-15,7mag (w zależności od patrzącego), co potwierdzałoby zgodność z wykresem górnym. Jednak zapewne spokojnie można znaleźć ciemniejsze miejsca niż Kudłacze stąd wniosek, że prawda związana z rzeczywistym zasięgiem teleskopu jak zwykle leży pewnie gdzieś po środku.

 

Pozdrawiam

Paweł Turek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.