Skocz do zawartości

C/2006 M4 SWAN


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

No i mamy nową kometę. Tym razem na koncie Michaela Mattiazzo i Roba Matsona któzy skrupulatnie przeczesują mapy SOHO/SWAN

 

C/2006 M4 (SWAN)

T 2006 Sept. 28.920 TT MPC

q 0.78912

e 1.0

Peri. 62.260 -0.226864 +0.846131

Node 148.702 +0.152850 -0.458123

Incl. 111.815 +0.961857 +0.272369

From 15 observations 2006 July 12-15.

 

Zanosi się bardzo ciekawie:

http://groups.yahoo.com/group/comets-ml/

http://cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/mpec/K06/K06N38.html

 

M..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopotliwa kometa acz ciekawa ;)

 

Kłopot polega na dwóch rzeczach. Pierwsza to taka, że szybko maleje elongacja komety i ... obserwatoria będą miały problem z obserwacją a co za tym idzie wyznaczeniem dokladnej pozycji komety na niebie.

 

Wstępna orbita (ta wyżej) jest napewno niedokładna, a brak nowych obserwacji nie ułatwi sprawy z dokładnym wyznaczeniem orbty komety.

 

Jednak jej nie zgubią.

 

Druga sprawa/problem to taki, że ta mała elongacja będzie trwała aż do października :( Kometka będzie jasniała dość ładnie, ale co z tego jak jej nie zobaczymy ze względu na małą elongację, ehhh.

 

To wstępna analiza ... więcej potem po wyznaczeniu dokladniejszej orbity (jeśli ją wyznaczą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobre wieści, powinna być dobrze widoczna pomimo malej elongacji :)

 

Kto mieszka bardziej na północ temu będą sprzyjać warunki do obserwacji komety.

Ludki mieszkający poniżej 35* N szer. geogr. nie zobaczą komety.

 

A tu wykresik widoczności dla 53* N

 

bez zaznaczonego Księżyca

a000gn0.th.png

 

z zaznaczonym Księżycem

a001fc5.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czas zacząć obserwacje tej komety !!!

 

 

 

Niebo poranne, jeszcze może Księżyc utrudniać obserwacje, ale "silnym" teleskopem nie powinno być problemu z odnalezieniem komety.

Ma ona teraz ok 7 mag. i jest skondensoawana.

 

Mapka

http://www.skyhound.com/sh/comets/2006_M4.gif

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nad ranem wstałem, aby ocenić SW UMa, która jest po wybuchu i wciąż jak na siebie dosyć jasna. Po obserwacji postanowiłem zaczekać na pojawienie się komety.

 

Okazało się, że jest już nieźle widoczna. Obserwowałem przez lornetkę 12x60. Żałuję, że nie mogłem przez Taurusa, ale przeszkadzały mi gałęzie orzecha rosnącego obok domu. Obawiam się, że wkrótce czeka je marny los i dla dobra astronomii, będę musiał je przyciąć 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczona w niedzielę 24.09 nad ranem, ok. 4.00. Wybrałem sie w sumie za wcześnie, o tej godzinie była jeszcze diabelnie nisko i widać było tylko centralną część komy. Przez dłuższy czas zastanawiałem się, czy to nie gwiazda jednak, ale lokalizacja się zgadzała. Widoczność gwiazd w okolicy b. słaba,ze względu na małą wysokość. Myślę, że łatwiej by ją było zidentyfikowac ok. 5.00, ale z obiektywnych przyczyn musiałem się zwijać wcześniej. Lorneta 15x70 ze statywu

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Przy okazji zaliczyłem chyba flarę Irydium [jak mi sie wydaje]. Był to jasny rozbłysk, ok. 2 s na lewo od dyszla Wielkiego Wozu. B. jasny, praktycznie się nie przemieszczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również udało mi się zaobserwować tą kometkę.

 

Data: 26-09-2006 3:00 - 4:50

miejsce: Kolbuszowa / Nowa Wieś

Sprzęt: Pronto + okularki

 

Na obserwację wybrałem się o 3:00 jakieś 5 km za miasto, gdzie razem z kumplem postanowiliśmy pooglądać niebo.. Stwierdziłem, że może akurat uda mi się kolegę zainteresować astronomią. Jak widać zainteresowany jest, bo komu by się chciało wstawać o 3:00 w nocy żeby w niebo popatrzeć? Pokazałem mu kilka emek, saturna, hihoty. Największe wrażenie zrobiła na nim M42 w Orionie. Na miejscu okazało się, że w kierunku na którym miała sie ukazać kometa bije poświata (chyba od kościoła) która rozświetla niebo tak mocno, że zobaczenie czegokolwiek słabszego niż 5 - 6 magnitudo było prawie niemożliwe. Więc nie zastanawiając się wiele zmieniliśmy miejsce obserwacji - pojechaliśmy na drugą stronę miasta. Korzystając z map wydrukowanych z CdC o godziny 4:25 udało mi się odnaleźć kometę C/2006 M4 SWAN, Jest to moja pierwsza obserwacja komety, tak więc tym bardziej jestem zadowolony z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah....No to muszę podnieść w końcu zwłoki o tej 4 i wciągnąć telepa na dach....będzie problem no ale czego się nie robi dla przyjemności;)Gorzej jak mi spadnie;(

Jeszcze pomyslę...jak co to wezme kombi ojca i pojadę gdzieś, gdzie nie ma budynków...bo to boli;)

3majcie się. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą ok. godz. 21.00 odnalazłem tą kometę nisko nad zachodnim horyzontem. Obiekt znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Wielkiej Niedźwiedzicy i Warkocza Bereniki. Łatwo ją zlokalizować przeszukując niebo nieco na zachód poniżej gwiazdy podwójnej Serce Karola w Psach Gończych. Jest to chyba najszybciej odnaleziona przeze mnie kometa – niecała minuta :D Dość ładnie widoczna w BPC 20x60 mimo małej wysokości i jasnego księżyca. Nad ranem kometka musi być piękna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długi jest ogon w minutach łuku ?

Nie Wiem jakiej najlepiej ogniskowej użyć dla kliszy.

 

Te konkretne zdjęcie było zrobione takim sprzetem:

Schmidtcamera 10" f=380 mm., 2 x 130 L RGB 60:60:70 Sigma 1603ME

 

Może to będzie jakąś wskazówą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyłem pierwsze podejście do komety, ale w trudnych warunkach bo przy Ksieżycu i w nie wygodnej pozycji z okna poddaszowego, za pomocą bino 25x100. Jest dobrze skondensowana, ze sporą otoczką, c ałkim przyzwoita kometa. Jak łysy schudnie w nadchodzącym tygoniu i będzie później wschodził, można już myśleć o fotografowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji, księżyc świeci niemiłosiernie, wilgotność powyżej 95%, płaty mgły. Po 2 godzinach musiałem się zwijać bo lusterko wtórne mi zaparowało.

Ale Swan ustrzelony. Oceniłem jasność metodą Bobrownikowa i wyszło mi 6,3m, a DC jakieś 5. Długości warkocza ani jego kąta pozycyjnego nie ustaliłem bo go nie widziałem. Zbyt jasne niebo.

Ogólnie mozna powiedzieć że kometa jest bardzo jasna i ma dość skondensowaną głowę. Naprawdę miła odmiana po słabiutkiej komecie Faye którą ledwo namierzyłem. Bardzo blisko komety galaktyka NGC 5005 którą słabo widziałem w tych warunkach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dzisiaj obserwowałem po dwu miesięcznej przerwie spowodowanej wymianą wyciągu. Chciałem też zapolować na kometkę ale jak zobaczyłem jak łysol świeci to zrezygnowałem. :Boink: A zająłem się małym porównaniem naglera 17mm ( 97x) i Made UWA 14mm (117). Warunki do takiej konfrontacji może nie najlepsze no ale cóż. W mojim odczuciu Made w bardzo nie wielkim stopniu ulegał Naglerowi, różnica na granicy percepcji, ale tak jak mówie warunki były nie najlepsze i porównywałem je tylko na kilku obiektach. Wydaje się że Made wydał naprawdę bardzo dobrą serie okularków. Teraz czekam aż księżyc troche osłabnie i poluje na kometkę. :Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dzisiaj obserwowałem po dwu miesięcznej przerwie spowodowanej wymianą wyciągu. Chciałem też zapolować na kometkę ale jak zobaczyłem jak łysol świeci to zrezygnowałem. :Boink: A zająłem się małym porównaniem naglera 17mm ( 97x) i Made UWA 14mm (117). Warunki do takiej konfrontacji może nie najlepsze no ale cóż. W mojim odczuciu Made w bardzo nie wielkim stopniu ulegał Naglerowi, różnica na granicy percepcji, ale tak jak mówie warunki były nie najlepsze i porównywałem je tylko na kilku obiektach. Wydaje się że Made wydał naprawdę bardzo dobrą serie okularków. Teraz czekam aż księżyc troche osłabnie i poluje na kometkę. :Beer::Beer:

 

 

Gratuluję okularków, ja niestety muszę się borykać z porażającym ( to ostatnio modne słowo używane przez naszych polityków) astygmatyzmen na krawędzi pola mojego swana ale i tak okular jest super. Myśle nad barlowem 2 calowym z redukją komy. No kometę Swan warto patrzeć, już niedługo księżyć będziemy mieli z głowy. Kłopot w tym że kometa przeszła już przez peryhelium orbity i zaczyna słabnąć. Tutaj dane polskich obserwatorów:

http://vistula.wis.pk.edu.pl/~ptma/SOK/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.