Skocz do zawartości

C/2006 M4 SWAN


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Moja Synta już wystawiona ;) Dziś "poszczuję" kometkę SWANem ;)

 

Lemark, a właśnie miałem zaproponować, żeby ktoś ją sfocił...

 

 

Mi sie to udało w piatek tuż przed pełnią, zwykłym cyfrakiem i bez prowadzenia.

http://www.astro-zone.go.pl/im2/1010/05102006M4SWAN.jpg

 

 

Witam wszystkich na forum... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie to udało w piatek tuż przed pełnią, zwykłym cyfrakiem i bez prowadzenia.

http://www.astro-zone.go.pl/im2/1010/05102006M4SWAN.jpg

Witam wszystkich na forum... :D

 

 

Poznaje na fotografii dwie gwiazdy które użyłem do oceny jasności komety :D

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie dajesz fotki jako załącznika do postu?

 

 

Jestem tu nowy i muszę się jeszcze obyć z Forum. I tak zdjęcie umieszczam na swojej stronie więc zamiast tworzyć prościej było mi podac link. Następnym razem dodam fotkę jako załacznik. :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam mozliwosci obecnie obserwowania komety.

Moglby mi ktos opowiedziec jak wyglada warkocz.

Na stronie SOKu widzialem, ze jest widoczny ale chcialbym sie dowiedziec jakie sa wasze wrazenia.

Pozdrawiam wszystkich komeciarzy :D

 

Kiedy ostatnio obserwowałem to warkocza nie widziałem bo świecił księżyc przy pełni. Ale sama głowa prezentuje się pięknie. Dzisiaj szykuje się dobre okienko obserwacyjne więc się wybiorę i może zobacze warkocz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Japończycy robią wspaniałe zdjęcia kometom :) Urok jaki bije od tych zdjęć jest niesamowity !

 

http://www.astroarts.co.jp/gallery/comet/c...allery1-j.shtml

 

Zobaczcie tylko :)

Miodzio

 

No tak śliczna.

Dobry sprzęt do podstawa. Za 100 lat tez będę takie robił :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak śliczna.

Dobry sprzęt do podstawa. Za 100 lat tez będę takie robił :D

 

Pozdrawiam

 

Tu raczej nie chodzi o dobry sprzęt Grzegorzu. Mi bardzo podoba się to, że Japończycy focą szerokie kadry. Skupiają się na "otoczeniu" komety. Czesto pojawiają się obiekty na horyzoncie lub chmury. To jest własnie najpiekniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej nie chodzi o dobry sprzęt Grzegorzu. Mi bardzo podoba się to, że Japończycy focą szerokie kadry. Skupiają się na "otoczeniu" komety. Czesto pojawiają się obiekty na horyzoncie lub chmury. To jest własnie najpiekniejsze :)

 

Napewno masz rację Adamie, ale sam przyznaj, że bez dobrego sprzętu takiej fotki nie zrobisz. U nas też jest wielu astrofotografów i gdyby każdemu dać takie zabawki, jakimi dysponują nasi japońscy koledzy na pewno nie jedną taką fotkę byśmy mieli. Niestety doświadczenie też trzeba na czymś zdobywać, ale nie każdy ma na czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie wyrobiłem się znowu na czas i kometa była już nisko. Wrzucam zdjęcie w 2 różnych sposobach obróbki. 7x90 sek. ISO800. Gdybym zaczął dzisiaj z godzinę wcześniej, to efekt mógłby być zupełnie inny.

Foty bomba. Mi osobiście pierwsza (z mniejszym szumem) bardziej się podoba, jest naturalniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachciało mi się pojechać za miasto z bratem na kometę, po tym, jak przez kilka dni mieliśmy namiastkę totalnego zachmurzenia. Kometa szybko zniża się nad horyzontem, więc żeby ją ustrzelić jednym sprzętem na dwa aparaty, zdążyliśmy zrobić po kilka fotek. Ja cztery: raz 180 sek. i trzy razy po 300 sek. Jak zwykle obiektyw Sonnar300/4(5,6) ISO 400, EOS 350D. W BPC 20X60 warkocz nie był widoczny, ale i na zdjęciach jest też słaby, trzeba by zrobić więcej fotek żeby wyciągnąć wyraźne struktury, do czego nie byliśmy przygotowani. Kometa zaliczona. Pierwsza fotka 3x300 sek. druga 1x300 sek. W pobliżu widoczna gamma Wolarza.

P_2006_M4SWAN2.JPG

IMG_3522.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKTUALIZACJA

 

UWAGA! Ostatnie doniesienia mówią o wybuchu komety C/2006 M4 SWAN i jej pojaśnieniu do 4,5 mag!

 

a masz Robercie jakieś inne źródło niż podobny alarm na A4U?

bo szukam i nie mogę nic świeżego znaleźć na ten temat.

oprócz jednej obserwacji na yahoo: http://tech.groups.yahoo.com/group/CometObs/message/2056

 

 

--edit

ale jeszcze to: http://users.telenet.be/diepvens/cometpage...006_M4_Swan.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tyle szczęścia, że załapalem się na ok. 20-minutową obserwację, zanim chmury zasłoniły niebo.

 

REWELACJA ! Widoczna gołym okiem!

 

Jak ją złapalem, to pierwszą myślą było "ale dziś fajna" :) Problem w tym, że nagle zrozumiałem, że oglądam ją ... w szukaczu :szczerbaty:

Żałuję, że nie zdążyłem pooglądać w dużych powiększeniach - jak wróciłem z okularami po chwilowej przerwie, już były chmury.

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.