Skocz do zawartości

C/2006 M4 SWAN


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

jak dlugo moze byc tak jasna? niestety wczoraj i dzis pewnie tez nie bede mial warunkow <_<

 

 

Nie wiadomo. Prawdopodobnie pojasnieje jeszcze bardziej, być może do +3 mag

i po kilku dniach jasność spadnie do ... nie wiadomo ;) heh

 

 

Nick James zrobił bardzo wymowne zdjęcie po pojasnieniu komety :)

http://www.theastronomer.org/comets/2006/2...0061024_ndj.jpg

 

 

Szukam innych zdjęć, bo tylko to mi pozostaje z braku pogody

i możliwości wizualnej obserwacji :icon_cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo. Prawdopodobnie pojasnieje jeszcze bardziej, być może do +3 mag

i po kilku dniach jasność spadnie do ... nie wiadomo ;) heh

Nick James zrobił bardzo wymowne zdjęcie po pojasnieniu komety :)

http://www.theastronomer.org/comets/2006/2...0061024_ndj.jpg

Szukam innych zdjęć, bo tylko to mi pozostaje z braku pogody

i możliwości wizualnej obserwacji :icon_cry:

 

 

Niesamowite, przecież kappa Corona Borealis ma 4,82 m, a na zdjęciu kometa wygląda na o wiele jasniejszą.

Ma być dzisiaj przerwa w chmurach, już szykuję teleskop.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem o 20:30 z przedstawienia w Pilskim Domu Kultury :D

Spektakl "Małe zbrodnie małżeńskie"

Zauważyłem piękne, ciemne niebo i miejsce w którym powinna być kometa wolne od chmur.

Pod ręką miałem tylko lorneteczkę Lidletkę 10x50.

Byłem zdziwiony, że taka jasna kometa jest widoczna po wcześniejszych informacjach w sieci.

A tu masz pojaśniała -wybuchła?

Pięknie się prezentowała w łańcuszku gwiazd. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ją dzisiaj nad ranem, około godz. 6, kiedy zaczeło świtać. Właśnie ustąpiły na chwilę chmury i odnalazłem ją nisko nad północno-wschodnim horyzontem. Pierwsze co rzuciło się w oczy to duże pojaśnienie w centrum otoczki. Warto dziś wieczorem sięgnąć nie tylko po lornetki, ale i teleskopy, bo mogą być widoczne jakieś strugi gazów wyrzucane z jądra, czego nie wypatrzy lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite, przecież kappa Corona Borealis ma 4,82 m, a na zdjęciu kometa wygląda na o wiele jasniejszą.

Ma być dzisiaj przerwa w chmurach, już szykuję teleskop.

 

Pozdrawiam

Zdjęcie jest obrobione forsownie i przekłamuje różnice jasności pomiędzy kometą a gwiazdą. Wizualnie wygląda to inaczej i moja dzisiejsza poranna próba oceny jasności komety dawała wartość około 4,5 mag, ale warunki nie pozwalały zrobić tego precyzyjnie. Metodą Bobrofnikofa kometa była nieco jaśniejsza od gwiazdy widocznej na prawo - kappa CrB. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICM na dziś zapowiada pogode :)

 

Dziś rano złożyłem jeszcze animka z 17 października - w sumie żadna rewelacja - zrobione z klatek bez odjętych darków - parametry takie same jak zdjęcia które już jest w galerii - tutaj jednak użyłem 9 klatek każda po 240".

 

http://www.astrofotografia.pl/galeria/kome.../swan_flash.htm - ma to około 2,5 MB.

 

Pozdrawiam i czekam wieczora dziś pewnie puszcze kometke tak ze dwa razy dłuzej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarnów melduje kometkę upolowaną :) Od razu po wyjściu z oświetlonego pokoju przycelowałem w M13 lornetką, ledwo ją widzę... ale przesuwam się w prawo, jestem w Koronie, i od razu widzę coś duuużo jaśniejszego od tamtej kulki. Śliczna bestyja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się oblukać kometę przez tę szparę w chmurach i jasnośc pozostaje na poziomie 4,5 mag. koma większa i centrum jaśniejsze niż wcześniej było. Liczyłem z cicha na więcej, ale dobre i to. Z kometami nigdy nie wiadomo jak daleko ich ewolucja odbiegnie od przewidywanej. Dzisiaj fotki nie zrobię, może jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzialem, widzialem! super :D

tez mnie zaskoczyla duza predkosc po sferze. przez chwile byla dosc blisko pewniej gwiazdki, natomiast pol godziny pozniej juz bylo po 'zblizeniu'.

 

dodatkowo udalo mi sie zlapac 'nowa' ISS z dodatkowym zestawem paneli. wyraznie czerwone zabarwienie (swoja droga, ciekawe z kad pochodzilo) i zaskakujaco duza jasnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest duża, jasna i przepiękna. Warkocz widoczny. W szukaczu Synty jaśniejsza niż M13.

Gołym okiem nie widziałem.

 

 

Jodłowskich warunków!

 

 

ps. w Jodłowie, pewnie by cień rzucała... hehehehe, albo przynajmniej zmuszała do założenia filtru księżycowego!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.