Skocz do zawartości

C/2006 M4 SWAN


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Warkocz jest widoczny nawet przez szukacz synty, widziałem ja bez problemu nie uzbrojonym okiem, to niewątpliwie piękny widok. Można ja bardzo łatwo odnaleźć ciągnąc prostą do zenitu od najjaśniejszej gwiazdy Korony północnej aż trafimy na kometę.

Ci co nie widzieli niech szybko wytachają zakurzone teleskopy bo jest na co popatrzeć. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też własnie co wróciłem... Obserwowałem ja przez Pronto, ładnie się prezentuje i szybko pomyka. Co może powodować tak nagłe pojaśnienie komety? jakieś erupcje na jej powierzchni...?

 

Ps. Apropos komet

 

http://atvn.pl/archiwum_pliki/powstawanie_...a_komet_cz1.ram

http://atvn.pl/archiwum_pliki/powstawanie_...a_komet_cz2.ram

 

To liniki z wikipedii - hasło "kometa" :rolleyes:

pewnie znacie.. ale dla tych co nie znają to polecam.

Edytowane przez slawak1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko kometa powala - dawno nie widziałem czegoś takiego ! Widoczna gołym okiem bez problemu przy średnim niebie. Ogon widoczny na matówce 300D podpiętej pod C6N. Ze zwykłym ploslem 20mm (nie mam lepszych okularów) ogon przepięknie widoczny. Pokaże jedną nieobrobioną klate z ogniska głównego i zmykam ryć nad fotką :)

 

swan251006_tr.jpg

 

Porównajcie ją do tej - skala niemal identyczna:

 

http://www.astrofotografia.pl/galeria/kome...swan1710062.jpg

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i mi się udało, nawet ją sfocić:

 

swan_na_sw_f.jpg

ale coś z obróbką jakiś dziwny ślad po boxie registaxa

 

72x20sek iso 800 eos 350D w C8-N

na szybko, nad dachem i kominem sąsiada, kierunek zaświelone centrum wawy, "lepszych" warunków to nie można sobie wymarzyć

obrobię ją zaraz jeszcze raz może będzie ładniejsza

 

--edit--

za bardzo to nie jest, ale przynajmniej niema tego idiotycznego śladu prostokąta

 

swan_na_swana_filt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze taka mała ciekawostka

 

swan_na_gwiazdki.jpg

 

to jest stack na gwiazdki, obrazujący shift komety na niebie, w czasie ok. 33 minut

parametry zdjęć j.w.

 

--edit-- to jeszcze jedna crop samego jądra komety

 

swan_j_dro.jpg

 

niestety wszystko na szybko, więc i bez focusera i laptopa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna kometa

 

Jasność zmierzona u mnie: 4,4 m

Rozmiar Comy: 12 minut

Długość warkocza: 100 minut

 

Pięknie widoczny warkocz, w swanie 33mm prezentuje się najlepiej i do tego właśnie służy ten okularek, aby objąć obiekt prawie w całości.

Parę dni temu jak obserwowałem tą kometę to dostrzegałem zaledwie śladowy warkocz, a dziasiaj to już jest normalnie szok.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Własnie wróciłem ze wspólnego wypadu do puszczy Kampinoskiej wraz z alfascorpius'em, ktoremu jestem bezgranicznie wdzięczny za zabranie mnie ze sobą. Warunkie były akceptowalne, mimo że była moim zdaniem lekka mgiełka.

Kometa jest rzeczewiście przepiękna i całkiem jasna, widoczna już w szukaczu. Wyraźnie widoczny warkocz.

Zrobilismy rysuneczek kometki, który umieszcze jesli znajde Anke wraz z jej aparatem, bo nie mam jak tego rysunku zeskanowac ;):szczerbaty:

życze pogodnego nieba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja wróciłem z obserwacji, trochę wymrożony, teleskop cały mokry ale było warto!!!. Kometa w Taurusie pod ciemnym niebem około 6,0mg wyglądała prześlicznie, jest bardzo jasna a warkocz bardzo długi i wyraźny. Kometa bez konkurencyjnie najlepiej prezentowała się w Naglerze 17mm który dał powiększenie 97x i pole równe prawie 1 stopniu. Jeszcze nigdy nie widziałem tak jasne komety!!! Oby więcej takich miłych niespodzianek. :Beer:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna animacja Sumasa.

Fajowa fota Kaluznego.

:notworthy:

 

Ale i tak najlepsza w okularku, co ? ;)

 

Dziś cały pokaz eMek zrobiłem. Była moja żona, syn Emil (nie bardzo dziś chciał obserwować), kumpel Marek i gościnnie (w sumie... rekonesansowo pewno) pojawił się Bubek z Piły. Ale gwiazdą wieczoru była oczywiście Miss Swan :)

Nadal śliczna, tak w szukaczu, jak i nawet ... ortho 5 mm :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest piękna. Wczoraj z dzieckiem przez godzinę wślepialiśmy się w nią... nawet ślubną przywiało "O jaki ma fajny ogon!" To najjaśniejsza kometa jaką obserwowałem. Jej centralna, najjaśniejsza część jest rozmiarami ok. 2-2,5x większa od M13. Ogon to klin widoczny bezproblemowo do odległości ok. 2-2,5* od głowy komety.

 

Mam wrażenie, że widziałem minimalną domieszkę barwy niebieskiej, ale z braku potwierdzeń uznaję, że uległem złudzeniu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wybierałem się w okolice Pustyni Błędowskiej, żeby popatrzeć na "słąbnącą" kometę. Przed samym wyjazdem rzuciłem okiem na forum i to co przeczytałem badzo miło mnie zaskoczyło.

Na miejscu wszystko sie potwierdziło. Kometa rewelacyjna. Obserwowałem ją wcześniej w niedzielę, jednak wczoraj przez szukacz mozna było uzysakć efekt, który w niedziele uzyskiwało sie w teleskopie. Niesamowite.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że widziałem minimalną domieszkę barwy niebieskiej, ale z braku potwierdzeń uznaję, że uległem złudzeniu.

e, to ja myslalem, ze wszyscy widza kolor i dlatego nikt nie mowi :szczerbaty:

u mnie wydawala sie byc niebieskawo-zielonkawa. inna od np. M13 (czy nawet ta sama kometa dwa dni wczesniej), ktora jest rzeczywiscie szara.

podobno tak jest, ze oczy nieprzystosowane do ciemnosci moga widziec kolor lepiej niz te przystosowane. wczoraj obserwowalem z przez domu, wiec przez sodowki nie mialem mozliwosci pelnego zaadaptowania wzroku. w tym wiec upatruje szanse na to, ze byla kolorowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.