Skocz do zawartości

C/2006 M4 SWAN


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

widziałem ją również wczoraj w okropnych warunkach(chmury,mgła,światła), w dodatku lornetką... było widoczne ledwo co same jądro, później skierowalem się tam gdzie powinno być m13 i... nic :o nie wiedziałem że jest taka jasna B)

teraz czekam na rozpogodzenie ale zanosi się, iż poczekam sobie do przyszłego tygodnia i nie wiem właśnie czy wtedy bedzie nadal taka jasna ?? są wstępne obliczenia kiedy jasnośc znacznie zmaleje??

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem doszła do mnie paczuszka a w niej lorneta 20x80 zakupiona tu poprzez forum :)

 

No i oczywiście spojrzałem na kometę C/2006 M4

Piękna ! Niedaleko M13, słabsza od komety.

 

Dziś (28.10.2006 godz. 18:52 CEST = 16:52 UTC) także zerknąłem dłuższą chwilkę na kometę.

Jasna jest, już całkiem blisko gwiazdy Zet Her (+2.8 mag) i gdy naszła cienka warstwa chmur to kometę nadal widziałem !! :o Do odnalezienia komety niepotrzebowałem mapki, poprostu gdzieś "pod" M13 w Herkulesie :)

 

Jasność oceniłem na +5.2 mag, DC=7, koma=8'

Warunki pogodowo-obserwacyjne:

Z miasta, jasność gołym okiem ok +3.8 mag, od czasu do czasu jakieś chmury.

Poza tym na niebie świeci gdzieś Księżyc, który jeszcze nie zaszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten czwartek korzystając z wolnego dnia pojechałem po południu 50km na północ od Warszawy.Tam są dobre tereny do obserwacji, właściwie nic nie przeszkadza.Kometę obserwowałem wizualnie,lornetką 20x80 i teleskopem Soligor MT-800 z Naglerem 26mm. Kometa wspaniała, widoczna już gołym okiem, warkocz na kilka stopni wizualnie, najładniej wyglądała przez lornetkę. Dołączam jeszcze zdjecie zrobione przez teleskop (w sumie złożenie 8 klatek 180sek każda przy ISO400) - to moje pierwsze zdjęcie składane z kilku więc do waszych wypasów mu jeszcze daleko.Pozdrawiam!

nak_adka_nr_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że warunki do obserwacji komety z każdym dniem się pogarszają niestety. Kometa powoli ale jednak traci na swojej jasności a w dodatku coraz większy księżyc i coraz puźniej zachodzący może nam skutecznie rozświetlać niebo; :szczerbaty:

Dobrze choć przeczytać jak z nią jest. Od paru dni żadnych szans na obserwacje - chmurwy, chmurwy, chmurwy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem przyjemność już z 6 razy obserwować tą kometę w tym 2 obserwacje zaliczyłem po pojaśnieniu.

Dzisiaj znowu planuję wyjść, ale pogoda nie jest ciekawa.

Niedaleko od Swana jest inna kometa C/2004 B1 (LINEAR) jasność według SOK-U 11,5m ,trzeba by tam zajrzeć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, ze te obserwacje są z sierpnia, a my mamy listopad za pasem. Nie sadze, zeby teraz byla dostepna wizualnie.

pozdrawiam

Maciek

 

 

Fakt :Boink: zasugerowałem się, bo pisze że to są najnowsze obserwacje wykonane przez członków SOK, a nie spojrzałem na date. Kometa jest teraz prawie 2 razy dalej niż była w sierpniu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde molek - a ja mam jakiegoś pecha z pogodą... ciągle wiszą chmury lub mgła... i nawet człowiek nie może przetestować na kometce swego telepa z nowymi okularkami.... dziś też nie zapowiada się ładny wieczór... Wydaje mi się, że po SWANie pozostaną mi tylko zdjęcia z forum :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.