Jump to content

M-27 z ręcznego napędu.

lemarc
 Share

Recommended Posts

Ostatniej nocy zabrałem się w końcu do prób focenia M27 cyfrą i SCT 10" po tym, jak stala się dostępna z mojego balkonowego obserwatorium. Miałem lekkiego pecha, gdyż zdołałem zrobić tylko jedną fotkę, a potem nadeszła ławica chmur i zniechęciłem się oczekiwaniem na ich przejście, które owszem nastąpiło jak tylko zwinąłem sprzęt. :Boink: Użyłem Canona 350D z reduktorem ogniskowej Meade f=6,3, co skrociło ją do 1600 mm. Za prowadnicę posłużył mi MTO11CA z okularem podświetlanym i barlowem 2x, co dało power ok. 160x. Jeszcze z wieczora poprawiłem orientację montażu na tyle dokładnie, że mógłbym ciągnąć 15 minutowe ekspozycje bez korekcji w deklinacji, dzieki czemu mogłem skupić się na samym prowadzeniu. Stosowałem 120 sek. ekspozycję i to w zasadzie wystarczyło na focenie z pod latarni, przy ISO=400. Nadal nie mam wężyka spustowego, ale też aparat nie jest mój, więc użyłem gumy jako opaski dociskowej spustu i zapałki, co się sprawdza za każdym razem. :rolleyes: Nie jest trudno wycelować i ustawić ostrość na oko w wizjerze przy tej światłosile, gyż nawet mglawicę było widać i gwiazdki okoliczne. Dużo trudniej było wycelować MTO11CA na jakąś gwiazdkę przy pow. 160x, który zamocowany był na dość niewygodnym uchwycie. W końcu gdy ustawiłem wszystko i czołówkę teleskopu przykryłem tekturową zasłoną z drewnianą rączką i wsunąłem zapałkę między gumkę a spust i nacisnąłem go. Kiedy uniosłem zasłonę i odczekałem aż obraz gwiazdy się ustabilizuje, odłożyłem ją jedną ręką na ławce i rozpoczołem odlicznie 120 sek. Gdy skończyłem i przykryłem tubę deklem, wyjąłem zapałkę, a aparat będąc w opcji automatycznego odszumiania zrobił swoje. Ponieważ nie użyłem na razie filtra UHC5 Baadera, tło na fotce ma zafarb od sodówek, udało mi się jako tako zniwelować jego wpływ balansem koloru. Siermiężnie to wszystko wygląda z opisu, ale jestem ambitny.

_MG_1326bcd.JPG

Edited by lemarc
  • Like 1

Z autopoziomami Twoja fota zyskuje na kontraście. Poza tym, niektórzy nie mają pojęcia, co można osiągnąć bez autogajderów oraz innych czasochłonnych bajerów. Może niedługo przyjdzie czas to udowodnić?

_MG_1326bcd.JPG

Będą stacki, ale jesienią. Powalczę na krótszych ogniskowych, bo przy F= 1,6 m potrzeba dobrego seeingu i SCT10" mogę używać tylko z balkonu. W terenie potestuję to co mam, czyli MTO11CA z wyjętym korektorem i Sonnarka 300/4 z barlowem 2x jak się mają do ED 80, ktory do światłosilnych nie należy i nie mam zamiaru go kupować. Ogólnie mówiąc w naszych warunkach ogniskowa do 1 metra to sensowna granica przy ktorej seeing nie daje się zbytnio we znaki przy dłuższym naświetlaniu. Z tańszej optyki jaką widzę do astrofoto dość dobrym wydaje się sama tuba newton Bresser MESSIER 203/900 (F:5) za jedyne 1300 zeta, którego można zdiafragmować do 150mm (f:6) i byłby niezły astrograf, ale waży 10 kg i potrzebuje przyzwoitego montażu. Wygląda na dużo sztywniejszą konstrukcję niż np. Soligor MT800 i ma dwucalowy wyciąg.

Edited by lemarc

Z autopoziomami Twoja fota zyskuje na kontraście. Poza tym, niektórzy nie mają pojęcia, co można osiągnąć bez autogajderów oraz innych czasochłonnych bajerów. Może niedługo przyjdzie czas to udowodnić?

A po delikatnym zredukowaniu szumów zyskuje jeszcze bardziej. :D

_MG_1326bcde.jpg

Zapewne maja pojęcie, ale nie ma potrzeby zachwalania przestarzałych technik z powodu ich prostoty by coś udowadniać. W zakresie ogniskowych do 1 metra można jeszcze konkurować pod względem prowadzenia z automatami, ale powyżej raczej nie.

Drugie podejście do tej mgławicy z dzisiejszej nocy na tym samym sprzęcie, tym razem 3 fotki po dwie minuty złożone w PS. Trochę gorsza ostrość mi wyszła, ale trudno. Mam w sumie 8 fotek, ale złożę je później.

M27_200706b.JPG

Edited by lemarc

Składak w PS z ośmiu fotek po dwie minuty każda. Fotki różnej jakości, niektóre trzeba było obracać. Na razie udaje się jako tako usuwać światło sodowe balansem koloru, gdyż pierwsza próba z filtrem UHC5 nie wyszła dobrze - trudniej było ustawić ostrość.

M27_200706Q.JPG

• 5 weeks later...

Dzisiaj będę focił ponownie tę mgławicę z balkonu, ale jeszcze nie jest w zasięgu pola widzenia, więc wstępnie zaliczyłem gromade otwartą M11 w gwiazdozbiorze Tarczy. Zrobiłem pięć 30-sek. ekspozycji na ISO 800 w ognisku gł. teleskopu SC 10", ręcznie porwadząc go za pomocą MTO11CA, z okularem podświetlanym i barlowem 2x (pow.=160x) Poprzednie fotki M27 robiłem z kompresorem ogniskowej 6,3, tym razem pojadę bez niego. Fotki składałem w PS.

M11_190806.JPG

Edited by lemarc

Nie jestem zadowolony z wyników obrobki mimo pewnego postępu. 20 klatek po 30 sek. na ISO 1600 (to przegięcie) z filtrem UHC Baadera. Składane w PS. Musiałem użyć kompresora 6,3, gdyż brakowało czułości na ekspozycje po 30 sek.

M27_200806bcd.JPG

Edited by lemarc

Zrobiłem też jedną fotkę z czasem 5 minut na ISO 800, ale wylazł szum, którego nie usuwałem funkcją -noise reduction, a powinienem. Fotografowanie z pod latarni powoduje że nawet filtr UHC nie do końca zniwelował wpływ światła sodowego i zafarb musiałem likwidować balansem. Mam teraz własnego Canona i mogę focić do woli.

Dzisiejszej nocy doczekałem się pogody i focilem parę obiektów testowo z balkonu. Z pod latarni wyniki są jakie są, ale to były próby techniczne, a nie artystyczne. Użyłem Sonnara 300/4, oraz Rubinara 500/5,6, żeby rozeznać ustawianie ostrości itp. drobiazgi. Z Sonnarem nie ma problemu, wystarczy ustawić na nieskonczoność i jest, z Rubinarem po odpowiednim wyregulowaniu soczewki wizjera jeszcze za dnia, też można sobie poradzić. Mam dodatkową możliwość wcześniejszego ustawienia ostrości za pomocą okularu w tulejce, ale muszę to dopracować. Powoli uświadamiam sobie jakie to wszystko upierdliwe w porównaniu do banalnie prostego analoga, ale zdjęcia robione przez kolegów w terenie są wystarczająco kuszące by się nie zniechęcać. :D Dla ilustracji wrzucam wykadrowaną mocno fotkę NGC 6633 z gw. Wężownika, złożoną z pięciu 30 sek. ekspozycji. (Sonnar 300/4, ISO 400) Na pełnym otworze wali aberrą na jasnych gwiazdach, ale na f:8 można ją zdusić, oraz M11 z Rubinara 500/5,6, złożoną też z pięciu, ale dwu minutowych ekspozycji.

NGC6633_250806a.JPG

M11_250806b.JPG

Edited by lemarc

Dzisiaj będę focił ponownie tę mgławicę z balkonu, ale jeszcze nie jest w zasięgu pola widzenia, więc wstępnie zaliczyłem gromade otwartą M11 w gwiazdozbiorze Tarczy. Zrobiłem pięć 30-sek. ...

Traktując foto balkonowe jako temat przewodni tego wątku, wyrażam zadowolenie, że pasja miejskiego balkonowego fotografowania nie jest obca mieszkańcom Lublina. ;)

Dlatego pomijam fakt ręcznego napędu. Ja posiłkuje się napędem elektrycznym, chociaż przy tak krótkich czasach bez autoguide.

Gdyby tak zmienić tytuł tego wątku i nie traktować tego jako autorską galerię (lemarc) to temat można by pociągnąć..

Załączam fotkę z czerwca.

m11, lx200 s-c 8'', nikon d50, 10x20s, iris+obr.

m11_2000_z.jpg

Leje za oknem, więc sięgam do archiwum z ostatniej sesji balkonowej, kiedy to zrobiłem kolejne fotki M27, tym razem Sonnarem 300/4 z barlowem 2x. Z tym obiektywem nie mogłem użyć filtra UGC Baadera, bo nie ma sposobu żeby go umocować, dlatego widać zafarb sodówek w tle. Pierwsza fotka to cały kadr, druga fragment centrum. Fotka złożona jest z trzech dwu minutowych exp. ustawienia aparatu sRGB.

Jak widać abaerracja daje znać o sobie na tych powiększeniach, ale bez barlowa na przysłonie 5,6, lub 8 jest to znośne.

M27_250806.JPG

M27_250806bx.JPG

Edited by lemarc

W temacie zdjęć balkonowych. Ponieważ balkonu używam głównie do testowania i prób tak aby w terenie już wszystko grało więc zdjęć wielu nie mam. Poza tym zaświetlnie mam niemiłosierne, szzcególnie południową strone. Jednak od czasu do czasu jak coś pokaże się na wschodzi to pstryknę jakąś fotkę i tutaj przedstawiam moje zeszłorczne gromadki z Perseusza

ngc884_ngc869_2005-09-01_01-05-00_s.jpg

Teleskop: Celestron 80ED+Losmandy GM8, Canon 300D. Zdjęcie powstało ze złożenia 22 klatek po 60s + 2 zdjęć po 15s, do każdego zdjęcia 60s został zaaplikowany uśredniony dark z 11 zdjęć po 60s, obróbka w ImagesPlus, obróbka końcowa, przycięcie, zmniejszenie i zapis do JPG w Photoshopie.

• 8 months later...
W temacie zdjęć balkonowych. Ponieważ balkonu używam głównie do testowania i prób..

Też tak mam :rolleyes:

Mamy spore zaświetlenie sodówkami, także flat nie do końca się sprawdza, ale można się pobawić.

m5, lx200 s-c 8'', nikon d50, 4x30s

M5_2.jpg

To efekt kiepskiej obróbki. Muszę jeszcze raz to obrobić. Widzę, że oglądałeś po ciemku, bo normalnie tego nie widać. Na wycinku 50% już tego nie ma. Jeszcze M51 też z jednej klatki 120 sek ISO 1200.

pozdrawiam

sombrero_50.jpg

m51_25.jpg

Doszla do mnie kątówka OF AXIS GUIDER, czekam jeszcze na złączkę T2/CANON i będzie można robić jakieś testy na prowadzenie SC10" z podświetlanym okularem na montażu EQ6. Na razie z balkonu, potem trzeba bedzie wyjechać w teren pod ciemne niebo. Przedtem jak zwykle trzeba odcierpieć marna pogodę. <_<

Edited by lemarc