Skocz do zawartości

Dzienne zakrycia Plejad


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w ciągu dnia Księżyc przedefiluje na tle Plejad zakrywając kilka jasnych gwiazd w tym także Alcyone. Odkrycie Alcyone przy ciemnym brzegu powinno być widoczne przez nasze większe teleskopy. Należy ustawić duże powiększenie, aby maksymalnie przytłumić blask błękitu nieba.

 

Rankiem ogladałem jak Księzyc zbliża się do Plejad.

 

plej_20060720_kon.jpg

 

 

plej_20060720_1215.gif

 

 

plej_20060720_alcyone.gif

( Do czasu UT dodaj 2 godziny)

 

Efemeryda dla Warszawy:

plej_20060720_efem.gif

 

Powodzenia.

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie gwiazdy 3,8 widoczne bardzo dobrze. Stabilny i wyraźny obraz gwiazdy przy powiększeniu 60 . Przy 120 krotnym powiększeniu bardzo dobrze widoczna gwiazda. Pogoda super. Księżyc widoczny gołym okiem bez problemu. Wyciagajmy sprzęt i szukajmy cienia dla ustawienia teleskopu. Przejście dopiero się zaczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie Plejad potwierdza, że w miarę dużym teleskopem można obserwować dzienne zakrycia gwiazd przez Księżyc. Dzisiaj po dziewiątej wystawiłem swojego Taurusa 270 na balkon. Pierwszą z jaśniejszych zakrywanych gwiazd miała być Elektra o jasności 3,7 mag. Byłem zaskoczony, że widzę ją tak dobrze. Co prawda samego zakrycia przy jasnym brzegu nie widziałem, ale jeszcze 2-3 sekundy przed gwiazda była widoczna wyraźnie. Niepotrzebnie w ostatniej chwili przesuwałem teleskop i wywołałem jakieś falowania ciepłego powietrza.

Następna była Celeno (5,5 mag.). Tutaj musiałem już mocno wytężyć wzrok, aby dostrzec gwiazdkę. Widoczna była bardzo słabo i odszukałem ją po 3-4 minutach wpatrywania.

Następnie obejrzałem jeszcze zbliżenie Merope (4,2 mag.). Widoczna była słabiej od Elektry, ale gdyby zakrycie było przy ciemnym brzegu, być może by się powiodło. Następnie odszukałem jeszcze Alkione, która widoczna była bardzo wyraźnie, ale nie czekałem na zakrycie (wypada za kilka minut), gdyż na balkonie pojawiło się palące Słońce i zabrałem teleskop.

 

Wnioski są następujące. W miarę łatwo jest odszukać gwiazdy o jasności do 4 mag. w dzień, o ile towarzyszy im Księżyc i jest "na czym oprzeć wzrok". Można obserwować zakrycia gwiazd, o jasności do 4 mag., ale przy ciemnym brzegu. Na pewno dużo gorzej jest z odkryciami, gdy gwiazdy nie widać, a nie widać również ciemnego brzegu Księżyca. Dlatego nie próbowałem dzisiaj obserwować tych zjawisk, choć w przypadku Alkione mogłoby się zakończyć powodzeniem. Oczywiście wszystko to odnosi się do Taurusa 270, bardzo dobrej przejrzystości powietrza i dobrych warunków obserwacyjnych (Księżyc wysoko nad horyzontem, daleko od Słońca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po obserwacji tego zakrycia. Pogoda dopisała i nie plątały sie żadne chmurki w trakcie całego zjawiska. Zrobilem parę fotek Alcyone - 2,9 mag. i 17Tau. 3,17 mag. ale pozostałe nie były widoczne na podglądzie z powodu turbulencji i nie dały sie rejestrować. Wizualnie dobrze było jeszcze widać 23Tau o jasności 4,17 mag. i mogę stwierdzić że w tych warunkach teleskopem 10" można było wyciągnąć do 4,5 mag. Słabsze ograniczał jak zwykle za dnia kiepski seeing. od nagrzanego powietrza. Zakrycie gwiazdy 20Tau o jasności 3,9 mag. nastąpiło w okolicy pólnocnego bieguna księżycowego i co ciekawe widziałem moment zgaśnięcia tej gwiazdy, podobnie jak słabszej 23Tau. gdyż plamka Ariego była jaśniejsza od pow. Księżyca. Pierwsza fotka przedstawia gwiazdę 17Tau. (3,7mag) przed zakryciem, dwie pozostałe najjaśniejszą gwiazde tej gromady-Alcyone (2,9mag)

17tau_d.JPG

alcyone200706c.JPG

alcyone200706.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne zdjęcia lemarcu

i wielkie podziękowania dla Janusza Wilanda, że zechciał nam o tym przypomnieć :notworthy:

 

..

Ja swoim 6-cio calowym telepem (ze stopki) niestety nie dostrzegłem żadnej gwiazdy :burza:

Czy wielkość zwierciadła ma tutaj decydujący wpływ?

 

chyba jednak raczej bardziej jego światłosiła

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy na jasnym niebie ogołocone są z nocnego blasku i wyglądają na dużo "odchudzone", a te słabsze to prawie sam centralny krążek Ariego. Dlatego ostrość musi być ustawiona precyzyjnie, a jeśli seeing to jeszcze rozmywa, to jest naprawdę trudność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy na jasnym niebie ogołocone są z nocnego blasku i wyglądają na dużo "odchudzone", a te słabsze to prawie sam centralny krążek Ariego. Dlatego ostrość musi być ustawiona precyzyjnie, a jeśli seeing to jeszcze rozmywa, to jest naprawdę trudność.

 

Ja również obserwowałem całe zjawisko ale nie zdecydowałem sie na timingowanie. Kluczowa była ostrość. W moim przypadku był to power extreme całą noc obserwowałem, wróciłem o 3:30 do domu. I zaraz jak jeszcze widac było Wenus na niej ustawiłem ostrość. I to było najważniejszym elementem przygotowań.

 

Już nie moge się doczekać warzesnia...

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc ma rację. W dzień gwiazdy widoczne są "inaczej" niż w nocy i trzeba nabrać trochę wprawy w ich obserwacjach. Światłosiła ma drugorzędne znaczenie. Rok temu obserwowałem w niemal identycznych warunkach Aldebarana przez refraktorek 102/500. Gwiazda mimo dnia była widoczna wyraźnie :)

 

Nic jednak nie przebije nocnych zakryć Plejad. To fascynujące zjawisko, szczególnie, gdy Księżyc jest w podobnej fazie jak obecnie. Światło popielate i dziesiątki zakrywanych gwiazd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie łatwe zjawisko. Niestety Mars ma obecnie tylko 1,8 mag. jasności i dodatkowo w czasie zjawiska będzie znajdować się na nieco rozjaśnionym - ze względu na niedaleką obecność Słońca - niebie. W dodatku będzie około 15-20° nad horyzontem, czyli bardzo duże znaczenie będzie miała przejrzystość powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina się zeszłoroczna koniunkcja Wenus i Merkurego 0°05, podobne warunki, jeśli Merkurego o jasności 0mag można było sfocić samym kompaktem, to może Marsa 1,8 mag załapie lornetka, która dużo lepiej pokazywała Merkurego.

 

Zróbcie cholerną próbę, nagrodą będzie fakt że 22 lipca 2006 zobaczycie Regulusa w odległości 0°38' od Marsa. Co ciekawe jak zmienicie rok na 2005 to w tym samym miejscu co był Mars zobaczycie Wenus. W latach 1973 1974 to samo. W ogóle interesująco wygląda na przestrzeni minionych lat data 22 lipca pod względem koniunkcji Regulusa z planetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina się zeszłoroczna koniunkcja Wenus i Merkurego 0°05, podobne warunki, jeśli Merkurego o jasności 0mag można było sfocić samym kompaktem, to może Marsa 1,8 mag załapie lornetka, która dużo lepiej pokazywała Merkurego.

 

Zróbcie cholerną próbę, nagrodą będzie fakt że 22 lipca 2006 zobaczycie Regulusa w odległości 0°38' od Marsa. Co ciekawe jak zmienicie rok na 2005 to w tym samym miejscu co był Mars zobaczycie Wenus. W latach 1973 1974 to samo. W ogóle interesująco wygląda na przestrzeni minionych lat data 22 lipca pod względem koniunkcji Regulusa z planetami.

 

:angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam obserwowałem, tak z ciekawości. Nawet fajnie to wygląda :) Ludzie którym o tym opowiadałem nie mogli uwieżyć, że można obserwować inne gwiazdy w dzień, poza Słońcem :szczerbaty: Tak apropo, jedno co szcególnie zwróciło moją uwagę, to przelot jakiegoś satelity :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa.

 

lipa.jpg

 

Na podstawie wcześniejszych fotek wyznaczyłem gdzie dokładnie szukać.

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Ftp/K...%2022:41:34.JPG

 

Obserwowałem przez lornetkę 10x50 od godz 21:00, Słońce było wtedy -3 stopnie pod horyzontem, tak samo wysoko jak podczas odkrycia Marsa. Obserwowałem do 21:20 Słońce -5 stopni pod horyzontem i mimo bezchmurnego nieba, ani Marsa, ani jaśniejszego niemal 2x Regulusa (1,3mag) nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.