Skocz do zawartości

Czas na Capricornidy


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Lipiec i sierpień to dobre miesiące na obserwacje meteorów. Noce są ciepłe można leżeć na gołej ziemi i wpatrywać się w niebo tym bardziej, że mamy w tej chwili aktywne ciekawe roje:

 

1.alfa-Cygnidy

2.delta-Aquarydy południowe SDA

3.delta-Aquarydy północne NDA

4.iota-Aquarydy południowe SIA

5.alfa-Capricornidy CAP

6.Perseidy PER

 

np. Capricornidy praktycznie nigdy nie zawodzą dając wspaniałe wolne meteorki na granicy jasności bolidowej.

 

Dzisiejszej nocy stacja PFN Poznań zarejestrowała takiego Capricornida, który leciał w okolicach Zielonej Góry dając wspaniałe majestatyczne zjawisko trwające 6 sekund (sic!). W maksimum blasku meteor miał jasność w okolicach -4mag i przeleciał około 40 stopni nieba. Niestety środka zjawiska nie udało się zarejestrować. MetRec (program, którego używamy w PFN) tak ma w przypadku wolnych długich zjawisk. Stacja zarejestrowała początek i koniec zjawiska

 

002647.JPG002651.JPG

 

 

Oprócz aktywnych rojów mamy także ładne meteory sporadyczne. Dzisiejszej nocy gdzieś nad Toruniem leciał sobie taki oto sporadyk, który zakończył żywot eksplodując z jasnością ponad -4mag.

 

204058.JPG

 

 

 

Zachęcam do obserwacji. Pogoda dopisuje, a Księzyc za chwilę będzie w nowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcut donosi o przelocie trzech bardzo jasnych meteorach, jeden najprawdopodobniej alfa-cygnid,

caprikornidów niestety nie widziałem.

A może coś dokładniej, np. godzina, kierunek, wysokość nad horyzontem .....

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny ładny Capricornid. Przelot widziany z Poznania trwał około 1,5 sekundy miał miejsce 21 lipca 2006 o godzinie 23:04:23UT czyli nocą z 21/22 lipiec o godzinie 02:04:23 czasu jaki wszyscy mamy na zegarkach.

W Poznaniu był widoczny w kierunku południowo wschodnim czyli leciał gdzieś na południe od Warszawy lub na południowy zachód od Warszawy. Caprikornid dał dwa ładne rozbłyski jeden -5mag, a drugi jaśniejszy -6mag.

230423.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś dokładniej, np. godzina, kierunek, wysokość nad horyzontem .....

 

jeden około 2320 LCT początek w połowie odległości między głową smoka, a ramieniem (ręką)Herkulesa, koniec przy gamma UMa jasność ok -1, prędkość w skali od 1 do 6:4 z rozbłyskiem

drugi ok 0140 LCT, początek 17 Cyg, a koniec przy 2 Cyg jasność -2,5mag, prędkość w podobnej skali również 4 ze śladem

trzeciego nie naszkicowałem, ale o ile dobrze sobie przypominam, to leciał gdzieś na pograniczu wolarza i UMa, najprawdopodobniej Alfa-cygnid, z jasnością -2 i również śladem, wysokość nad horyzontem początek ok 55, koniec około 25, ale moge się mylić. a godzina to 0126

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tj. 22 lipca około godz. 22:36 pojawił sie bardzo duży meteor.

Początek zjawiska na wysokości 40 stopni gdzieś Wężowniku, koniec na wyśokości 20 stopni, leciał na południe. Zjawisko trwało około 3s. Meteor dość jaśny w granicach -4mag. Prędkość: wolny w skali 1-6 na

2. Był zielony, bardzo zielony. Czy ktos go widział?

 

POzdrawiam Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tj. 22 lipca około godz. 22:36 pojawił sie bardzo duży meteor.

Początek zjawiska na wysokości 40 stopni gdzieś Wężowniku, koniec na wyśokości 20 stopni, leciał na południe. Zjawisko trwało około 3s. Meteor dość jaśny w granicach -4mag. Prędkość: wolny w skali 1-6 na

2. Był zielony, bardzo zielony. Czy ktos go widział?

 

POzdrawiam Mariusz.

 

Niezbyt pamiętam godzinę (Pitter - zapisałeś, to mi przypomnij! ;) ), ale chyba też go widzieliśmy na wyjeździe tarnowskiej grupy do Banicy w Beskidzie Niskim (dokładne położenie mamy odczytane z GPS-a, Regulus pewnie gdzieś to poda w naszym dziale tarnowskim). Pitter ma notatki z dokładnej obserwacji tego bydlaka, ale z tego co pamiętam to oceniliśmy go na coś około -8-9 mag., do tego miał kilka rozbłysków o już pewnie dwucyfrowej jasności. U nas zaczął się gdzieś na 70 stopniach w Łabędziu chyba, a skończył między Delfinem a Orłem, leciał jakieś 2-3 sekundy - i właśnie był bardzo zielony, co wszystkim nam rzuciło się w oczy.

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitter ma notatki z dokładnej obserwacji tego bydlaka, ale z tego co pamiętam to oceniliśmy go na coś około -8-9 mag.

 

 

Co do jasności to nie mogę podać dokładnej bo akurat ta część nieba jest u mnie zaśmiecona światłem z Stalowej Woli,ale faktycznie mógł mieć nawet -8mag. No i było kilka rozbłysków.

 

POzdro Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.