Jump to content

Czas na Capricornidy


Recommended Posts

Lipiec i sierpień to dobre miesiące na obserwacje meteorów. Noce są ciepłe można leżeć na gołej ziemi i wpatrywać się w niebo tym bardziej, że mamy w tej chwili aktywne ciekawe roje:

 

1.alfa-Cygnidy

2.delta-Aquarydy południowe SDA

3.delta-Aquarydy północne NDA

4.iota-Aquarydy południowe SIA

5.alfa-Capricornidy CAP

6.Perseidy PER

 

np. Capricornidy praktycznie nigdy nie zawodzą dając wspaniałe wolne meteorki na granicy jasności bolidowej.

 

Dzisiejszej nocy stacja PFN Poznań zarejestrowała takiego Capricornida, który leciał w okolicach Zielonej Góry dając wspaniałe majestatyczne zjawisko trwające 6 sekund (sic!). W maksimum blasku meteor miał jasność w okolicach -4mag i przeleciał około 40 stopni nieba. Niestety środka zjawiska nie udało się zarejestrować. MetRec (program, którego używamy w PFN) tak ma w przypadku wolnych długich zjawisk. Stacja zarejestrowała początek i koniec zjawiska

 

002647.JPG002651.JPG

 

 

Oprócz aktywnych rojów mamy także ładne meteory sporadyczne. Dzisiejszej nocy gdzieś nad Toruniem leciał sobie taki oto sporadyk, który zakończył żywot eksplodując z jasnością ponad -4mag.

 

204058.JPG

 

 

 

Zachęcam do obserwacji. Pogoda dopisuje, a Księzyc za chwilę będzie w nowiu.

Link to comment
Share on other sites

Łańcut donosi o przelocie trzech bardzo jasnych meteorach, jeden najprawdopodobniej alfa-cygnid,

caprikornidów niestety nie widziałem.

A może coś dokładniej, np. godzina, kierunek, wysokość nad horyzontem .....

 

Pozdrawiam:

MK

Link to comment
Share on other sites

Następny ładny Capricornid. Przelot widziany z Poznania trwał około 1,5 sekundy miał miejsce 21 lipca 2006 o godzinie 23:04:23UT czyli nocą z 21/22 lipiec o godzinie 02:04:23 czasu jaki wszyscy mamy na zegarkach.

W Poznaniu był widoczny w kierunku południowo wschodnim czyli leciał gdzieś na południe od Warszawy lub na południowy zachód od Warszawy. Caprikornid dał dwa ładne rozbłyski jeden -5mag, a drugi jaśniejszy -6mag.

230423.JPG

Link to comment
Share on other sites

A może coś dokładniej, np. godzina, kierunek, wysokość nad horyzontem .....

 

jeden około 2320 LCT początek w połowie odległości między głową smoka, a ramieniem (ręką)Herkulesa, koniec przy gamma UMa jasność ok -1, prędkość w skali od 1 do 6:4 z rozbłyskiem

drugi ok 0140 LCT, początek 17 Cyg, a koniec przy 2 Cyg jasność -2,5mag, prędkość w podobnej skali również 4 ze śladem

trzeciego nie naszkicowałem, ale o ile dobrze sobie przypominam, to leciał gdzieś na pograniczu wolarza i UMa, najprawdopodobniej Alfa-cygnid, z jasnością -2 i również śladem, wysokość nad horyzontem początek ok 55, koniec około 25, ale moge się mylić. a godzina to 0126

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

I kolejny z nocy 22/23 tym razem spod Białegostoku. Pojawil sie o 21:24:29 UT, kamera patrzy na zachód, więc sam przelot był mniej więcej nad Wawą. Jasność nie za duża, lekko na minusie -0,2mag.

 

cap20060722.JPG

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj tj. 22 lipca około godz. 22:36 pojawił sie bardzo duży meteor.

Początek zjawiska na wysokości 40 stopni gdzieś Wężowniku, koniec na wyśokości 20 stopni, leciał na południe. Zjawisko trwało około 3s. Meteor dość jaśny w granicach -4mag. Prędkość: wolny w skali 1-6 na

2. Był zielony, bardzo zielony. Czy ktos go widział?

 

POzdrawiam Mariusz.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj tj. 22 lipca około godz. 22:36 pojawił sie bardzo duży meteor.

Początek zjawiska na wysokości 40 stopni gdzieś Wężowniku, koniec na wyśokości 20 stopni, leciał na południe. Zjawisko trwało około 3s. Meteor dość jaśny w granicach -4mag. Prędkość: wolny w skali 1-6 na

2. Był zielony, bardzo zielony. Czy ktos go widział?

 

POzdrawiam Mariusz.

 

Niezbyt pamiętam godzinę (Pitter - zapisałeś, to mi przypomnij! ;) ), ale chyba też go widzieliśmy na wyjeździe tarnowskiej grupy do Banicy w Beskidzie Niskim (dokładne położenie mamy odczytane z GPS-a, Regulus pewnie gdzieś to poda w naszym dziale tarnowskim). Pitter ma notatki z dokładnej obserwacji tego bydlaka, ale z tego co pamiętam to oceniliśmy go na coś około -8-9 mag., do tego miał kilka rozbłysków o już pewnie dwucyfrowej jasności. U nas zaczął się gdzieś na 70 stopniach w Łabędziu chyba, a skończył między Delfinem a Orłem, leciał jakieś 2-3 sekundy - i właśnie był bardzo zielony, co wszystkim nam rzuciło się w oczy.

Edited by antyqjon
Link to comment
Share on other sites

Pitter ma notatki z dokładnej obserwacji tego bydlaka, ale z tego co pamiętam to oceniliśmy go na coś około -8-9 mag.

 

 

Co do jasności to nie mogę podać dokładnej bo akurat ta część nieba jest u mnie zaśmiecona światłem z Stalowej Woli,ale faktycznie mógł mieć nawet -8mag. No i było kilka rozbłysków.

 

POzdro Mariusz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.