Skocz do zawartości

Zakrycie brzegowe eta Leo 12 IV 2003


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższą sobotę 12 kwietnia 2003 (historyczna data) będzie widoczne z terenów Polski zakrycie brzegowe jasnej gwiazdy eta Leo 3,6 mag (pierwsza jasna gwiazda ponad Regulusem). Zjawisko będzie przebiegało za ciemnym brzegiem i bedzie o tyle jeszcze ciekawe, że jest to gwiazda podwójna o jasnościach składników 4,1 i 4,6 mag będących w odległości 0,1". Powinny być wyraźne widoczne obniżenia jasności gwiazdy, kiedy to tylko jeden ze składników będzie zakryty. Przy tej separacji i małym kącie powierzchni Księżyca pomiędzy zgaśnięciem jednego a drugiego składnika może być 0,2 sek a nawet więcej. Przy rejestracji wideo kamerą CCD może to wyjść rewelacyjnie.

Tylko czy ta zima tej wiosny zdąży się zakończyć do tej pory?

 

Poniżej przebieg zjawiska w Polsce.

 

2003_04_12_mapa.gif

 

Szczegółowe dane o zjawisku mozecie przeczytać na mojej stronie : http://astrojawil.pl/2003_04_12_graze.htm

 

 

Uwaga Hamster i Nosek. Zjawisko macie pod ... nosem.   ;)

 

 

Janusz W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy!

 

Już mogę napisać więcej co do brzegówki 12 kwietnia.

 

Zbiórka rozpoczyna się o 17.00 w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Arego Sternfelda w Łodzi (ul. Pomorska 16).

 

Większość starych wyjadaczy wie jak dojechać do obserwatorium - jeśli ktoś potrzebuje pomocy proszę o indywidualny kontakt. "Profilaktycznie" podaję namiary GPS N 51 46.721  E 19 27.554 (ED 1950).

 

Co do stanowisk to wyznaczonych jest 8. Większość z dostępem do prądu.

 

Teren do obserwacji jest dosyć trudny ze względu na dość gęstą zabudowę na górze profilu. Były w tym rejonie problemy ze stanowiskami. Im głębiej w profil tym lepiej. Całe szczęście zjawisko jest dogodne do obserwacji:

 

Data i czas: UT 12.04, 20:20

Gwiazda: ZC 1484, HIP 49583, XZ 15234 (3.48 mag)

Faza: 79 +

CA: 5.1 N

PA: 29

H: 52

Az.: 214

H Słońca: -23

Region Cassiniego: TAK

Dystans Ziemia - Księżyc: 373057

 

W razie potrzeby jest możliwość organizacji stanowisk "polnych" dla osób bez potrzeby zasilania z sieci.

 

W razie potrzeby będę podawał kolejne informacje.

 

Osoby spoza SOPiZ PTMA a zainteresowane uczestnictwem proszę o mail:

 

astromax@poczta.onet.pl

 

lub telefon na nr: 694 324 409.

Ew. dodatkowe informacje znajdziecie na witrynie www.astronomia.net.pl/astromax

 

Pozdrawiam

Pawel Maksym ;D ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak ... udało się !  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Brzegówka wypaliła!

 

Właśnie wróciłem z brzegówki i siadłem do kompa (0:35).

 

Ja złapałem 7 kontaktów!!!

 

I na podstawie wstępnych oględzin mogę powiedzieć, że profil przesunął się o jakieś 0.5 km na południe.

 

Piotr Badowski miał minięcie!

 

Janusz Wiland 2 kontakty czyli tyle ile winien mieć Piotr.

 

Ja powinienem mieć 2 no może 3 kontakty a mam 7 i jestem pewien, że 2 opuściłem.

 

A pan dr hab. Marek Zawilski u którego powinno być bardzo ciekawie ocenił wszystko dość przeciętnie poza tym, że widoczna była (przy zakryciach) podwójność gwiazdy.

 

Jestem zadowolony, że dopisali obserwatorzy bo był nawet Sławek Kruczkowski z Gdańska i Wojtek Burzyński z Czarnej Białostockiej i Andrzej Mikiel w Warszawy wraz z JaWilem, Romanem Fangorem Agnieszka Wilińską ale to Andrzejowi zmarzły nogi.

 

Było tyle ludzi, że nie wszystkich wymienie bo nie pamiętam teraz po całym dniu pracy (wstałem o 6:00).

 

Wyprawa Leszka Benedyktowicza osiągnęła pełen sukces podobnie jak organizowana na prędce ekspedycja z Bydgoszczy.

 

A wspomnę jeszcze, że Wojtek Burzyński z Czarnej miał stanowisko przy fermie...świń...nie...kur...nie...STRUSI !!!!

 

To tyle jestem strasznie zmachany i szczęśliwy !!!

 

 

 

DO JAWILA:

 

Dzięki JaWilu - fajnie jest się spotkać z Tobą ponownie i jak tak sobie gadamy (szczególnie na boku) to aż żal, że ja nie ze Stolicy!

 

Zawsze wracają mi wspomnienia naszego wspólnego szału radości na Balatonem na zaćmieniu w '99.

 

Jeszcze w uszach mam ten okrzyk:

 

(...) Patrzcie jaka perła o kurcze!!! Michał, zejdź...złaź  bo mi zasłaniasz ! (...)"

 

 

 

Na sam koniec dzięki wszystkim za przyjazd!

 

Szczególne podziękowania dla Łukasza Wieteski za bezcenne wsparcie logistyczne!

 

Dzięki - było wspaniale - dla takich chwil warto żyć !!!

 

A i DZIĘKUJĘ i Tobie Kajku, że tak o mnie dbasz i się martwisz !!!

Pawel

www.astromax.prv.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa wróciła szczęśliwa do domów. Wreszcie mieliśmy pogodę na brzegówce. Z tego co wiem, to prócz naszej w Pabianicach udała się także wyprawa kolegów z Krakowa pod Kielce i koło Bydgoszczy. Teraz na swojej stronie mam kilka zdań napisanych na gorąco po przyjeździe. Dziś wieczorem umieszczę kilka nowych zdjęć z naszej obserwacji.

Było wspaniale. Poniżej kilka fotek z samego zakrycia.

 

 

pab_b2.jpg

Tutaj kreska pokazuje gwiazdkę tuż przed zakryciem.

 

 

 

pab_b3.jpg

Tutaj kreska pokazuje miejsce gdzie nie ma gwiazdki.

 

 

 

pab_b4.jpg

Tutaj kreska pokazuje gwiazdkę tuż po odkryciu.

 

 

 

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagran bedzie chyba z 10!!!

Jesli ktos chce zobaczyc jak wyglada brzegowka to niech sie skontaktuje ze mna mailem to ustalimy jak przeslac kasete z filmem z moze nawet kilkoma brzegowkami!!!

Pozdrawiam

Pawel Maksym

www.astromax.prv.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczytałem swoje momenty zakrycia.

 

Moim zdaniem trafiłem gdzieś w punkt profilu - 1 do - 1.5 km.

 

Moja obserwacja również potwierdza przesunięcie się profilu

 

Oto raport:

 

Obserwatorzy: Paweł Maksym i Łukasz Wieteska (trening)

 

Stanowisko: 51 39. 372 ; 19 17. 508 S

 

European 1950 – pozycja z 10 pomiarów ze średnią dokładnością 3.5m

 

Teleskopy:

 

Paweł Maksym – Newton 110/805 (Tał 1), paralaktyczny, prowadzenie ręczne pow. 80 x

 

DCF 77 + QRC + Dyktafon

 

Łukasz Wieteska – Newton 90/900, paralaktyczny, prowadzenie ręczne, pow. 55 x

 

Zjawisko, Czas UT, PE, Uwagi

DD 20:25:25, 3 0, 5 -

RD 20:25:28, 9 0, 4 nie nagle

DD 20:25:50, 2 0, 4 Od tego zjawiska zaparowalo zwierciadelko diagonalne

RD  - - Moment trudny do odczytu trzask na nowej taśmie Sony !

DD 20:26:34, 7 0, 4 -

RD/B (?) 20:26:37, 4 0, 4 Chyba juz przy jasnym brzegu

FD/B (?) 20:27:26, 4 0, 5 Trudno powiedzieć czy to błysk raczej jakby nie cała zgasła (bardzo wyraźnie nie scyntylacja)

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

www.astromax.prv.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.