Skocz do zawartości

STEROWANIE SILNIKÓW KROKOWYCH


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Silnikami krokowymi można sterowac na wiele sposobów.

Zależy czy pod ręką masz komputer, czy chcesz aby silnik pracował na niezaleznym sterowniku.

 

Osobiście preferuje działanie razem z komputerem, ponieważ jest rozwiazanie przyszłościowe z możliwością modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Zgadzam się z Tobą Pepe ale silnik na niezależnym sterowniku jest bardziej uniwersalny. A co do pytania Mariusza to prace dyplomową robiłem z przerzutników cyfrowych ,ale czym się różni silnik uni o bi ??? to nie wiem.(chodzi o kierunki obrotów?) Aha jeszcze jedno,Angielski u mnie tyle co Niemiecki czyli niebardzo. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie solnik bipolarny posiada 4 wyprowadzenia. W swojej budownie posiada 2 cewki, w które na zmianę doprowadza się prąd. Dzieki czemu mamy krok. Zaletą ich jest to że maja większy moment obrotowy.

Silniki unipolarne posiadają 4 cewki. Spotyka się takie silniki z 5, 6 lub nawet 8 wyprowadzeniami, w zależności od połączeń wewnątrz silnika. Sterowniki silników bipolarnych sa bardziej złożone w swojej kontrukcji od silników unipolarnych.

Ja jestem za UNI!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam prośbę- Czy może ktoś umieścić na forum schemat sterowania silników krokowych.

 

Mi też taki konkretny schemacik by się przydał. Bo w tych dwóch podanych linkach szukałem, ale się nie doszukałem takowego. Pewnie z powodu ograniczeń modemowych. W każdym razie by było bardzo miło gdyby ktoś podał linka bezpośrednio do schematów.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie od zera sterownika do silnika krokowego nie ma uzasadnienia bo praca włożona w jego wykonanie nie da spodziewanych efektów wobec alternatywy zakupienia gotowego układu.

Na początek proponuję gotowy uklad za 28 PLN do sterowania silnikami unipolarnymi do kupienia w AVT jako zestaw AVT1314. Schemat publikowany był w numerze Elektroniki Praktycznej 8/2001. Uruchamiałem ten układ, działa bez kłopotu zaraz po włączeniu. Polecam też parę układów scalonych L297(sterownik) i L298 (podwójny wzmacniacz mocy) tworzące w sumie sterownik ze sterowaniem półkrokowym. Taki układ używałem w moim montażu. Schemat znajdziesz na mojej stronie www.lx-net.prv.pl/uklad4.htm . Ten zestaw działa z silnikami bipolarnymi (ogólnie biorąc więcej gotowych układów sterowania można znaleźć do silników bipolarnych) i daje możliwość zwiększenie dokładnośći silnika 1.8 stopnia do 400 kroków na jeden obrót osi silnika.

Silnik unipolarny można sterować także ze sterownika silników bipolarnych o ile tylko silnik ten ma rozdzielone uzwojenia. Wykorzystuje się wtedy połowę każdego z uzwojeń lub też całe uzwojenia z pominięciem odczepu.

Prawdą jest natomiast że silniki unipolarne łatwiej jest sterować za pomoca komputera lub mikrokontrolera bo do sterowania na zewnątrz wystarczą 4 tranzystory mocy typu MOSFET. Porównując jednak ceny można dojść do wniosku, że koszt czterech tranzystorów mocy do sterowania silnikiem unipolarnym będzie niewiele mniejszy od kosztu gotowego wzmacniacza L298 do sterowania silnikiem unipolarnym.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, układ ULN2803 to osiem tranzystorów z prądem maksymalnym 0.5A. Sam też kupiłem kilka tych układów ale ostatecznie zdecydowałem się na bardziej zintegrowane układy scalone. Prąd 0.5A stanowi pewne ograniczenie dla zastosowń z różnymi typami silników. Zaletą gotowych układów sterowania jest to, że posiadają dobrze zdefiniowane wejścia (zegar, kierunek), mają elementy zabezpieczające przed przeciążeniem i nie trzeba w oprogramowaniu zajmować się algorytmem dla silnika krokowego, można skupić się nad resztą. Sterowanie silników wprost z portu LPT blokuje 8 linii i aby móc port wykorzystać w innym jeszcze celu i tak trzeba rozbudować elektronikę styku port LPT - system sterowania. Polecam jeszcze raz parę L297 + L298. Sam będę wykorzystywał układ L298 do współpracy z mikrokontrolerem sterującym wyciągiem okularowym teleskopu. Za kilka dni odbieram elementy z warsztatu i zastosuję je do typowego wyciągu 1.25" Astrokraka. Co wyjdzie opiszę.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 0,5A to za mało to wystarczy zestawić równoloegle dwa układy scalone i mamy 1A. Spowoduje to tylko zwiększenie liczby układów, ale efekt bedzie zadowalający. Jedynie co proponuje to zastosowac tranzystory polowe typu BUZ11, są one mocne, mają bardzo niski prąd bazy, łatwo go sterować napięciem 5V z LPT.

 

P.S. BC 137 nie za bardzo chcial sie przełączać 5 - cioma woltami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepe !

Masz skłonności do komplikowania prostych spraw. Połączenia równoległe, jakkolwiek możliwe, nie są zalecane bez absolutnej konieczności ze względu na konieczność wyrównywania powstających w takiej sytuacji dysproporcji w pracy poszczególnych elementów łączonych równolegle. Oba wymienione przez Ciebie tranzystory stosuje się w technice cyfrowej. Ja polecam tranzystor polowy choć często wystarcza zwykły bipolarny BC. Chętnie doradzę Ci jak zastosować oba typy tranzystorów. Jeśli chcesz to daj znać na adres prywatny, bo to już może interesować jedynie nielicznych kolegów.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie sklonności do komplikacji spraw prostych. Tylko że zawsze na końcu wszystko się nagle upraszcza. Po komplikacjach pozostaje zawsze jakieś doświadzczenie, które przyszłosci jakoś się przydaje.

 

Co do tranzystorów to na razie nic już nie robię. Zaczne pewnie po wakacjach jak wszystkie sprawy mi sie ułożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak trzymaj !

Wypoczywaj póki są wakacje, bo po nich czeka Cię ciężka nauka, co najmniej taka, że tranzystory polowe mają bramkę a baza to elektroda tranzystorów bipolarnych ;-) .

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ wydaje się ciekawy, choć zbudowany z elementów o małym stopniu integracji co może wskazywać na jego małe zaawansowanie jeśli chodzi o funkcje. Fakt istnienia w układzie interface portu LPT stanowi o jego atrakcyjności choć należałoby się przed zakupem zapoznać z bardziej szczegółowym opisem lub schematem. Sądzę, że ta płytka może stanowić znakomitą podstawę do rozwijania własnego układu sterowania.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra panowie bezkitu, widzę że macie niejakie doświadczenie w silnikach więc zadam proste pytani9e, mianowicie potrzeba mi schematu do sterownika (takiego bez kompa) do silników kóre ppsiadają po osiem odczepów ( mam dwa i szkoda żebyleżały bez ruchu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu !

Odczep jest to wyprowadzenie ze środka uzwojenia. W tym przypadku myślisz prawdopodobnie o początkach i końcach uzwojeń. Z podanej liczby wynika, że Twój silnik ma cztery uzwojenia. Jest to prawdopodobnie silnik unipolarny.

Po pierwsze musisz omomierzem rozpoznać poszczególne uzwojenia. Jak to zrobisz masz do wyboru wykorzystanie go jako silnika bipolarnego lub unipolarnego.

Wykorzystując tylko dwa z uzwojeń możesz użyć tego silnika jako bipolarnego. Być może trzeba dobrać odpowiednie dwa uzwojenia ale kombinacji nia ma wiele. W tym przypadku możesz użyć sterownika opisanego na mojej stronie złożonego z pary urządzeń L297+ L298 - patrz wcześniejsza odpowiedź.

Wykorzystując cztery uzwojenia połącz je parami szeregowo tak że powstanie Ci układ dwóch uzwojeń z odczepem w środku - łącznie 2 uzwojenia po 3 wyprowadzenia każde z nich. Być może trzeba będzie zmienić parami łączone uzwojenia ale kombinacji też nie ma wiele. Dla takiego przypadku możesz zastosować opisany też wcześniej kit z AVT.

Napisz jak nie zmarnowałeś tych dwóch silników. Liczą się odpowiedzi opisujące zastosowanie Twoich silników od poruszania rożna i obracania choinki przez sterowanie montażem aż do golarki i młynka do kawy.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiałem się czy istnieją układy sterowania silników krokowych ,które pozwoliły by na sterowanie sinusoidalne, a nie tylko prostokątne. Z praktyki wiem, że sterowanie prostokątem prowadzi do dużych drgań, które soą bardzo niekorzystne.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja , znaczy proponujesz pospinanie takiego silnika tak aby układ cewek był podobny do tych typowych unipolrnych pięćiokablowych wyprutych np ze starej stacji dysków. Miałem zamiar zastosowć je do napędu fotela bo czasami zostawię gdzięś daleko pilota do TV ;D. pozdrówka i dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie silników krokowych odbywa się zawsze w sposób dyskretny. W sterowaniu mikrokrokowym dodatkowo dochodzi modulacja amplitudy sygnału streującego przez co uzyskuje się ustawienie silnika w obszarze pomiędzy zdefiniowanymi punktami dla sterowania pełnymi krokami. Uzyskuje się przez to kroki o mniejszej amplitudzie obrotu pozwalające poskładać jeden duży krok np. z 8 mniejszych. Wstrząsy przy takim sterowaniu są wielokrotnie mniejsze a ruchy są bardziej płynne. Sterowanie tego rodzaju wymaga dość złożonych algorytmów sterowania za pomocą oprogramowania lub złozonego sterownika a modulacja amplitudy sygnału sterujacego odbywa się z reguły przez całkowanie z wykorzystaniem bezwładności silnika krótkich impulsów sterujących. Dla przykładu sygnał sterujący o amplitudzie 2/3 sygnału pełnego uzyskuje się przez zamianę jednego normalnego impulsu na 10 krótszych impulsów o czasie trwania 1/10 impulsu pełnego z wypełnieniem '1' dla 7 krótkich impulsów oraz wypełnieniem '0' dla 3 pozostałych krótkich impulsów. Są to jednak zawsze impulsy prosstokatne o stałej amplitudzie.

W żadnym, przypadku nie ma mowy o bezpośrednim sterowaniu silnika sygnałami sinusoidalnymi.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.