Jump to content

Dzisiejsze Słońce...


macd
 Share

Recommended Posts

ładne Słońce, pięknie wyostrzone :notworthy:

bardzo ładnie widać granulację,

ale pozwoliłem sobie, jeszcze je trochę "upiększyć":

 

sun1dmo.jpg sun1d.jpg

wersja mono i pokolorowana

 

naturalnie zdaję sobie sprawę, że ta korona, to raczej wynik artefaktów kompresji jpg, niż prawdziwego zarejestrowanego materiału,

ale właśnie zacząłem się zastanawiać, czy jednak nieda się zarejestrować korony słonecznej używając tylko folii Baadera?

jasnym newtonem używając folii ND5 czasy expozycji jakie się uzyskuje, żeby nie przepalić tarczy słonecznej to 1/2000 sek, przy iso 400, a gdyby np. 1000 x wydłużyć czas ekspozycji, czyli ok. 2 sek, czy nie dałoby się zarejestrować korony?

a jak długo można focić Słońce nie narażając matrycy aparatu na zniszczenie?

postaram się to sprawdzić w najbliższym czasie :szczerbaty:

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie da się zarejestrować korony bez użycia koronografu, albo księżyca :)

 

 

Swoją drogą Sumasie jak upiększyłeść te fotki, bo ładne są :)

Edited by Angelus
Link to comment
Share on other sites

to wynik nałożenia dwóch kadrów Twojego pierwszego zdjęcia, z tym że jedno z nich niemiłosiernie podciągnięte, żeby wydobyć "koronę" (czyli te jaśniejsze pixele tła na styku tarczy i tła), żeby je trochę "zmiękczyć" użyłem funkcji "motion blur", drugie prawie nie ruszone, może odrobinę levelsy i krzywe kolorów, żeby wydobyć więcej detali, w celu uzyskania koloru, prawie usunąłem kanał niebieski, i za pomocą kanału R i G starałem się uzyskać kolorek z zakresu widma kamery EIT 304 z SOHO :) oczywiście bez powodzenia, ale to tylko taka zabawa :)

pozdrowienia

 

 

a przy okazji, da się z newtona zrobić namiastkę koronografu?

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Aby dostrzec korone sloneczna mozna zastosować zaćmienie słońca, albo koronograf. H-alpha nie pokaza nam samej korony, filtr h-alpha pokazuje chromosferę słońca

Link to comment
Share on other sites

Aby dostrzec korone sloneczna mozna zastosować zaćmienie słońca, albo koronograf. H-alpha nie pokaza nam samej korony, filtr h-alpha pokazuje chromosferę słońca

 

ja mam takie totalnie amatorskie pytanie (pewnie dla niektórych śmieszne :Boink: ):

jak wygląda i na jakiej zasadzie dziala taki koronograf bo szukałem w wyszukiwarce forum i nie umię nic o tym znaleźć :huh:

pozdrawiam :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Google Twoim przyjacielem:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=korono...aj+w+Google&lr=

Jesli znasz angielski, proponuje wrzucić też hasło: coronograph. Może będzie wiecej schematów... Generalnie działa to tak,że w ognisku teleskopu umieszczamy tzw. sztuczny Ksieżyc. Ma on formę lustra a częściej stożka, wykonanego z polerowanego żaroodpornego [zgadnij, dlaczego] metalu, który pełni rolę przesłony, zasłaniajacej całkowicie obraz tarczy Słońca, jednoczesnie odbija intensywne światło tarczy słonecznej w kierunku jakiejś wnęki, żeby rozproszone światło nie popsuło całkiem kontrastu. Niestety warunki obserwacji korony są gorsze niż podczas całkowitego zaćmienia, bo nie da się wyeliminować światła rozprszonego w atmosferze, chyba,że jakieś filtry ratują może nieco sprawę ...

Pozdrawiam

-Jarosław

Edited by Jarek
Link to comment
Share on other sites

:notworthy: za wyjaśnienie , o googlach nie pomyślalem :Boink:

swoją dorgą to można by było pomyśleć nad zrobieniem takiego koronografu dzięki czemu można by było zorbić fotke korony słonecznej i w photoshopie nakleić na takie zdjęcie słoneczko zrobione przez zwykłą folie baadera :Beer:

pozdrawiam :szczerbaty::D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.