Skocz do zawartości

Otwieram M31


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

No celowo nie przesadzałem z kolorami te kilka milionów nadolbrzymów w m31 nadają obrzeżom charakterystyczny niebieski kolorek, mogłem nieco pociągnąć kolor środka ale obróbka była w cmyk a nie rgb i trudno jest uzyskać realnie czerwono-żółte zabarwienie. Oj zimą będzie się działo...trochę ciemnego nieba i mniejsze czułości i bedzie cool.

 

Co do kolorystyki m31 (kwestia dość umowna) to zauważyłem właśnie na starszych fotkach (np początkowe prace R.Gendlera) dążenie do kontrastowania czerwieni i różowego, późniejsze prace są już zupełnie inne-dominują kolory właśnie zielono-niebieski z czerwono-żółtym środkiem. Dla mnie ideałem jakościowym jest to zdjęcie (oczywiście to nie było zrobione popularnym canonkiem :D )

 

http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/s...e_1908_43795178

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No celowo nie przesadzałem z kolorami te kilka milionów nadolbrzymów w m31 nadają obrzeżom charakterystyczny niebieski kolorek, mogłem nieco pociągnąć kolor środka ale obróbka była w cmyk a nie rgb i trudno jest uzyskać realnie czerwono-żółte zabarwienie. Oj zimą będzie się działo...trochę ciemnego nieba i mniejsze czułości i bedzie cool.

 

Co do kolorystyki m31 (kwestia dość umowna) to zauważyłem właśnie na starszych fotkach (np początkowe prace R.Gendlera) dążenie do kontrastowania czerwieni i różowego, późniejsze prace są już zupełnie inne-dominują kolory właśnie zielono-niebieski z czerwono-żółtym środkiem. Dla mnie ideałem jakościowym jest to zdjęcie (oczywiście to nie było zrobione popularnym canonkiem :D )

 

http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/s...e_1908_43795178

Zawsza najbardziej podobała mi się taka kolorystyka jak pokazałeś Andzeju i swoją przyszłą M31 będę robił pod taki kolor, ale gwiazdki na tej fotce to kicha w porównaniu np z gwiazdkami u Schedlera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale to problem obróbki, likwidacja szumu powoduje niestety spore straty, fakt że miałem malo czasu na focenie ponieważ już o 3 robiło się jasno i pociągnąłem na 1600 izo większość fotek. Ideałem byłoby chyba iso 400 po ok. 4 min. ale trzeba poświęcić 2 pełne nocki o tej porze roku i wykonać kilkadziesiąt zdjęć.

Generalnie to dla mnie ( i chyba nie tylko :D ) największy problem-likwidacja szumu przy pozostawieniu wygenerowaniu poprawnych obrazów gwiazdek. Teoretycznie można pobawić się w obróbkę zdjęcia partiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobrazuję to pokrótce na fotce Emdego, zdjąłem szum i automatycznie pojawia się znacznie mniej gwiazdek (chociaż jednocześnie znikają też niedopalone hotpiksele z darków). Trudno powiedzieć czy lepiej iść w stronę pewnych niedociągnięć i nieostrości na focie czy starać się wiernie (z szumem) oddać realnie obiekt.

06_07_23_M31_03netA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale to problem obróbki, likwidacja szumu powoduje niestety spore straty, fakt że miałem malo czasu na focenie ponieważ już o 3 robiło się jasno i pociągnąłem na 1600 izo większość fotek. Ideałem byłoby chyba iso 400 po ok. 4 min. ale trzeba poświęcić 2 pełne nocki o tej porze roku i wykonać kilkadziesiąt zdjęć.

Generalnie to dla mnie ( i chyba nie tylko :D ) największy problem-likwidacja szumu przy pozostawieniu wygenerowaniu poprawnych obrazów gwiazdek. Teoretycznie można pobawić się w obróbkę zdjęcia partiami.

Szum to jedno, mnie bardziej chodziło o wielkość gwiazdek, czyli tzw szpileczki, a nie przepalone plyndze... a metodą na zwiększenie liczby gwiazdek jest odpowiednie wydłużenie ekspozycji, wysokie położenie obiektu i dość niska temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trzeba poczekać na ciemniejsze i dłuższe nocki, na pewno efekty będą zupełnie inne.

 

Swoją drogą zrobiłem małe doświadcznie w jaki sposób szum (poza odejmowaniem darków flatów i uwzględnieniu offestu) w 10d wpływa na fotkę wynikową. Skopiowałem 10x najlepszą fotkę (dla 400iso) po odjęciu darków itp. i zestakowałem taki materiał. Generalnie widać to samo co na 10 klatkach wykonywanych odrębnie ale poziom szumu zabija, także warto będzie w dobrych warunkach poświęcić 2-3 nocki i na 400iso wykonać dużą ilość zdjątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.