Skocz do zawartości

Otwieram M31


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Emde - pięknie!!! :notworthy:

 

Przymierzałem się kiedyś do SN10". Cena samej tuby w Polsce negocjowalna do ok. 4,5kzł, ale waga 13,5kg (bez obejm) jest nienegocjowalna, dlatego go odpuściłem...:papa:

Poza tym płyta korekcyjna jedynie zmniejsza komę, a nie eliminuje jej całkowicie - niestety. Do wykorzystania całego kadru pewnie i tak potrzebny będzie korektor.

Edytowane przez Tom-cio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde - pięknie!!! :notworthy:

 

Przymierzałem się kiedyś do SN10". Cena samej tuby w Polsce negocjowalna do ok. 4,5kzł, ale waga 13,5kg (bez obejm) jest nienegocjowalna, dlatego go odpuściłem...:papa:

Poza tym płyta korekcyjna jedynie zmniejsza komę, a nie eliminuje jej całkowicie - niestety. Do wykorzystania całego kadru pewnie i tak potrzebny będzie korektor.

Jeżeli cena za 10" jest taka jak piszesz to za 8" pewnie będzie koło 3 z haczykiem... też dużo! Lepiej i podobne efekty uzyska się kładąc na siodle Newtona koło f/4 z korektorem - wyjdzie w granicach około 1600-1800 za wszystko, co staje się już sensowniejsze, a dodatkowo z płytą to same problemy...

Coś czuję że w następnej kolejności pod sensor pójdzie TO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Panowie nie podniecajmy się. Gwiazdki może i nienajgorsze, detal też, ale jak to pięknie określił nasz forumowy rzecznik Sum(as) - lekko trąca amebą, a to przede wszystkim dlatego, że boki galaktyki są dość ostro przycięte i nie jest to wina obróbki! Winietowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde, z tą ameba, to był tylko żart, przecież wiesz :huh:

 

fotka przepiękna ..by była gdyby nie to bardzo ostre odcięcie tła

Galaktyka się kończy i tuż za nią niebo ma kolor 9 - 7 - 8 (R - G- B )

czyli jest prawie idealnie czarne, to tylko dlatego

a niepodejrzewam, żeby to było winietowanie, bo ono chyba niema aż tak ostrej krawędzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde, z tą ameba, to był tylko żart, przecież wiesz :huh:

 

fotka przepiękna ..by była gdyby nie to bardzo ostre odcięcie tła

Galaktyka się kończy i tuż za nią niebo ma kolor 9 - 7 - 8 (R - G- B )

czyli jest prawie idealnie czarne, to tylko dlatego

a niepodejrzewam, żeby to było winietowanie, bo ono chyba niema aż tak ostrej krawędzi

Właśnie o tym odcięciu myślę... obróbkę wykluczam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a tak patrząc na inne S-N, to prawie wszystkie mają bardzo krótki (niski) wyciąg, a ten meade ma "normalny" - wysoki, być może to dlatego, że chcieli zaoszczędzić na lusterku bocznym, obstrukcja mniejsza, ale przez to może lusterko nie pokrywa światła aparatu?

tylko dlaczego aż tak ostro się to odcina?

a Emde może spróbował byś cyknąc flata? może by się wyjaśniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a tak patrząc na inne S-N, to prawie wszystkie mają bardzo krótki (niski) wyciąg, a ten meade ma "normalny" - wysoki, być może to dlatego, że chcieli zaoszczędzić na lusterku bocznym, obstrukcja mniejsza, ale przez to może lusterko nie pokrywa światła aparatu?

tylko dlaczego aż tak ostro się to odcina?

a Emde może spróbował byś cyknąc flata? może by się wyjaśniło?

cykne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla przypomnienia zapodam zdjątko otwierające wątek - robione w Jeziorach, ponad dwa miesiące temu:

 

06,07,23-M31-03net.jpg

 

Co ciemne niebo to ciemne niebo - M31 z Jodłowa...

Robione w pierwszą noc kiedy na szczęście jeszcze tak nie wiało.

 

C80ED(480mm)+350Dmodified/ISO800/40x300s, czyli 3h20min materiału, odjęto 10 darków i flata, guid ST4+SW70/500, ogólnie warunki niezłe - tło i kontrast dzięki temu, ale seeing marniutki.

 

06,09,23-M31-04-net.jpg

 

To narazie tyle z mojej strony w temacie tej galaxi, czekam tylko na przyłożenie Waldiego z Taka - a zapewniam, że to będzie masakra - widziałem surówki... :blink:

Edytowane przez emde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.