Skocz do zawartości

Który atlas jest lepszy


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o galaktyki w atlasie Brycha, to nieporozumienie wynika stąd, że są tam zamieszczone wszystkie galaktyki do 13 mag, ALE są to jasności w filtrze B. Tymczasem jasności galaktyk w filtrze V są większe o ok. 1 mag, co wynika z prostego faktu, że galaktyki eliptyczne generalnie są żółtawe (bo brak w nich młodych gwiazd), a w galaktykach spiralnych największy przyczynek do janości wnosi zgrubienie centralne, które ma widmo podobne do galaktyk eliptycznych, czyli również jego jasność w pasmie niebieskim jest mniejsza. W dodatku im dalsza galaktyka, tym większe poczerwienienie i jeszcze większa różnica między jasnością B i V. Podsumowując, gdyby wziąć jasności wizualne galaktyk, to w atlasie brycha do 13 mag zmieściłoby się ich na oko ze 2-3 razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem Pocket Sky Atlas w Empiku.

Ja go zamówiłem jakiś tydzień temu i od wczoraj jest już u mnie. Odbierałem go w salonie EMPIK-u, a więc za przesyłkę nie płaciłem ani grosza. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Zastanawiam się tylko nad tuningiem okładki. Zdjąłem ją nawet w celu zafoliowania lub czegoś podobnego, ale naszły mnie wątpliwości. Głównie co do możliwości zginania zafoliowanej okładki, no i będzie problem z wycięciem tych malenkich dziurek w folii. Na razie skłaniam się ku nałożeniu na okładkę usztywnionej sztywną folią okładki na podręczniki szkolne.

Co do treści atlasu, jestem pozytywnie zaskoczony. Niby takie maleństwo, a spory zasięg i dużo zaznaczonych obiektów. Przydałby się lepszy katalog, choćby tylko obiektów mgławicowych, z zaznaczeniem ich jasności i rozmiarów. Tu jedynymi informacjami są typ obiektu, klasa rozmiarów i strona w atlasie. Trzeba się też przyzwyczaić do układu arkuszy map.

Generalnie jednak jestem bardzo zadowolony z zakupu. Tym bardziej, że jedynym moim atlasem był do tej pory enerdowski Sternatlas (kupiony przeze mnie w 1976 roku), który ma zasięg 6m i chyba głównie był pomyślany do obserwacji meteorów (między mapami są arkusze folii, na których można nanosić trasy przelotów meteorów). Zwykle na balkonie używałem laptopa do oglądania map nieba (CdC), teraz przynajmniej mogę robić sesje unplugged.

Mam jeszcze pytanie do posiadaczy Pocket Sky Atlas. Tam jest karta korespondencyjna, po której wysłaniu otrzymuje się darmowy numer S&T. Wysyłaliście ją i otrzymaliście ten darmowy numer? Czy może to tylko działa na terenie USA i Kanady?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno sobie wyobrazić drukowany atlas o takim zasięgu, ale 8" można sięgnąć do 13.5mag. 0.5 mag i znacznie więcej glxów. A może nawet dla jakiś gromadek galaktyk dałoby radę do 14mag.

naprawde zazdroszcze wzroku... ja nie wyobrazam sobie zobaczyc w 8'' galaktyki 13.5 mag, czy M1 w szukaczu... Nie wiem czy to slaby wzrok, male doswiadczenie czy za jasne niebo - podejzewam ze wszystko po trochu. Niemniej jednak mimo ze mlody jestem, czytajac co niektorzy potrafia dostrzec golym okiem(6.5 mag), lub delikatnym sprzetem (M74 w lornetce) jestem w szoku. Ja nie jestem w stanie. Choc nigdy nie obserwowalem pod naprawde czarnym niebem - wiec moge narazie pocieszac sie ze to wina nieba, choc wiem ze i tak sporo brakowalo by mi do takich wyczynow B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawde zazdroszcze wzroku... ja nie wyobrazam sobie zobaczyc w 8'' galaktyki 13.5 mag, czy M1 w szukaczu... Nie wiem czy to slaby wzrok, male doswiadczenie czy za jasne niebo - podejzewam ze wszystko po trochu. Niemniej jednak mimo ze mlody jestem, czytajac co niektorzy potrafia dostrzec golym okiem(6.5 mag), lub delikatnym sprzetem (M74 w lornetce) jestem w szoku. Ja nie jestem w stanie. Choc nigdy nie obserwowalem pod naprawde czarnym niebem - wiec moge narazie pocieszac sie ze to wina nieba, choc wiem ze i tak sporo brakowalo by mi do takich wyczynow B)

 

A ja znam parę osób, które też tak twierdziły, póki nie pokazało się im się jeszcze słabszych galaktyczek.

W Jodłowie M1 w szukaczu nie była wyczynem.

 

Fakt pozostanie faktem: ciemne niebo to podstawa.

 

Uwierzyć to połowa sukcesu.

 

!ciemnego nieba!

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sobie właśnie zamówić w Empiku swój egzemplarz Pocket Sky Atlas, ale pojawiło się coś takiego:

 

http://www.empik.com/showobject.jsp?object...tegory=21000000

 

Wygląda solidnie (płócienna okładka). Cena nie znowu tak drastycznie większa. Czy ktoś miał do czynienia z tym atlasem? Podobno jest w nim wiele błędów, o czym można się przekonać chociażby o tu:

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

 

Ale te opinie pochodzą z przed ponad roku, może teraz jest wydanie poprawione?

 

Byłbym wdzięczny za pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam jeszcze pochlebną, ale ogólną recenzję o tym atlasie w sklepie Amazona w UK:

 

"Neil Bone, British Astronomical Association, 2005

Certainly the best new intermediate star atlas I have seen in a long time

 

Synopsis

A comprehensive atlas of the night sky covering all the constellations in the northern and southern hemispheres This brand-new, large format atlas of the night sky, is aimed at readers who have developed an interest in astronomy from reading basic guides, and who have acquired some basic equipment. Their next step is to observe the fainter objects of the night sky and develop a knowledge of all 88 constellations in the northern and southern hemispheres. Star charts will cover the whole sky showing objects down to a magnitude of 6.5 (approx. naked-eye limit under clear skies). The sky is covered in 20 large-scale charts to avoid the crowding in dense star field that is found in other atlases. The projection used matches as closely as possible the observer's visual perception of the sky and minimize distortions. Lists of objects to observe and tabular data is shown on the page facing each chart. There are also charts including: / Zodiacal and neighbouring constellations, specifically designed to assist in the location of the planets, Moon and bright minor planets / The locations of certain classes of object including novae, globular clusters and open clusters / Large-scale maps of the moon prepared by lunar expert Antonin Rukl. These are accompanied by matching 'mirror image' maps for use by those who employ telescopes that introduce image reversal. Libration diagrams and drawings of lunar features are also included / Diagrams showing the visibility and positions of the major planets and the brighter minor planets over the next 5 years / 88 individual constellations with additional charts of particular areas of interest within some constellations."

 

Skopiowałem ją w całości, bo jest tam też opis zawartości atlasu. A rozbieżności co do tej zawartości już wcześniej zauważyłem. Neil Bone pisze, że tylko niektóre gwiazdozbiory mają dodatkowe arkusze map (chodzi pewnie o mapy z zasięgiem 7,5 magnitudo), podczas gdy inni pisali tak, jakby wszystkie gwiazdozbiory miały takie dokładne mapy. Oczywiście podstawowy zasięg atlasu to 6,5 m. Trochę mnie niepokoi fragment o projekcji map, takiej która najlepiej oddaje wizualną percepcję nieba. Nie wiem jaka ona mogłaby być?

Dodam jeszcze, że atlas jest dosyć duży: 8.9 x 11.3 cala.

Źródło recenzji:

http://www.amazon.co.uk/Collins-Atlas-Nigh...im/0007172230/1

 

PS. Z atlasów o większym zasięgu słyszałem dobre opinie o "Herald-Bobroff Astroatlas". Ma zasięg obiektów DS do 15m, a gwiazd do 14m.

Tu jest do kupienia: http://www.heraldbobroff.com/

A tu jest dyskusja o nim z przykładami przeskanowanych map:

Dyskusja o najlepszych atlasach na Cloudy Night

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zdecydowałem się jednak na Pocketa. Już zamówiony. Do lornetek wystarczy, a w razie ambitniejszych obserwacji wydrukuję sobie odpowiednie stronki z Taki. Wpadłem też na pomysł jak rozwiązać problem lipnej okładki w Pockecie. Jak będę miał książkę w ręku to skonfrontuję projekt z rzeczywistością i ewentualnie zamieszczę na forum.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.