Skocz do zawartości

Obserwacje Strzelca


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Tak rzadko piszemy o obserwacjach gwiazdozbioru strzelca a jest tam chyba najwiecej do ogladania ...obiekty Messiera na obiektach i to calkiem jasne :) ....ostatnio( w sobote) swietnie bylo widac Logoon Nebule ....Omege Nebule i Eagle Nebule ...troszke slabiej M 22 gromade kulista i to w sumie na krancach osiedla w lipcu

 

filtr Light Polution swietnie sie sprawdzil przy Logoon Nebula i Omega Nebula a takze przy Hantle Nebula (M27) i Ring Nebula (M 57) ktore ogladalem przy okazji... filtr sprawia wrazenie jakby te mglawice sie lekko tlily ..maja nieco ultrafioletowy posmak ....dobrze tez bylo widac M15 w Pegazie ..

 

 

ale nie zbaczajac z tematu polecam Strzelca jak ktos chce sie przekonac o ladnych widoczkach mglawic przeplatajacych sie z gromadami to jest to gwiazdozbior ktorego nie mozna omijac :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

ale nie zbaczajac z tematu polecam Strzelca jak ktos chce sie przekonac o ladnych widoczkach mglawic przeplatajacych sie z gromadami to jest to gwiazdozbior ktorego nie mozna omijac :)

 

Zacytuje Darka B. :" i to jest to, dlaczego tak lubię lato"

 

przejrzystego i pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr Light Polution swietnie sie sprawdzil przy Logoon Nebula i Omega Nebula...

Jakiego filtra dokładnie uzywasz? Szukam dobrego takiego najlepszego, jednego do mgławic. Na więcej nie bedzie mnie stać. A testy na AS i nazwy niewiele mi mówią - najlepiej zapytać kogoś kto ma takie filtry i uzywa. Mam N6''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego filtra dokładnie uzywasz? Szukam dobrego takiego najlepszego, jednego do mgławic. Na więcej nie bedzie mnie stać. A testy na AS i nazwy niewiele mi mówią - najlepiej zapytać kogoś kto ma takie filtry i uzywa. Mam N6''

 

Pewnie chodzi o filtr UHC lub OIII. Dla Ciebie lepszy byłby chyba UHC - ładnie przyciemnia tło (light pollution), nie przyciemniając przy tym samej mgławicy. OIII jest raczej przeznaczony do użytku z większymi teleskopami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego co czytam z roznych zrodel mam filtr z najnizszej polki jesli chodzi o DS jest to Orion Skyglow 1,25 Broadband ...filtr ktory redukuje poswiate zaswietlenia miejskiego i poprawia kontrast mglawic planetarnych... emisyjnych ...moim zdaniem rowniez gromad kulistych ....jak dziala ten filtr subiektywnie i jaki jest efekt ?

 

na poczatku kiedy zaladowalem filtr bylem nieco rozczarowany ...odbieralem go jako za bardzo ucinajacy swiatlo... widac bylo mniej gwiazd w poblizu obiektu na ktory patrzylem ...jednak kolejne zastosowania filtra przekonaly mnie do niego.... w sobote 22 lipca tego roku nad moim miastem byla chyba idealna jak na obserwacje z boku miasta przejrzystosc nieba ...zaladowalem filtr na mglawice Omega....na Logoon na Hantle i Ring Nebule i efekt byl jednak bardzo widoczny...w moim odczuciu ten filtr zapala mglawice ....one sie swieca troche w klimatach Ultrafioletu :) ogolnie fajna zabawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.