Skocz do zawartości

Zakrycia Marsa przez Księżyc 27 lipca 2006 r.


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś dojdzie do dziennego zakrycia Marsa. Zjawisko będzie bardzo trudne do zaobserwowania, bowiem Słońce będzie jeszcze nad horyzontem. Przy odkryciu będzie juz 3° pod horyzontem. Ponieważ Mars jest czerwony, więc dla zwiększenia kontrastu warto zastosować czerwony filtr, który przyciemni niebieskie niebo, a Marsa mniej.

 

Poniżej rysunki jak to będzie widoczne w Warszawie.

Tam są czasy UT więc trzeba dodać 2 godziny.

 

 

mars_zakr_2006.gif

 

 

 

mars_odkr_2006.gif

 

 

Ciekawe czy komuś się uda to zobaczyć.

Powodzenia.

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piętnaście minut temu obserwowałem przez Taurusa 270 odkrycie Marsa. Zjawisko widoczne bardzo ładnie, mimo że bardzo nisko nad horyzontem.

 

Przejrzystość poprawiała się niemal z minuty na minutę. A jeszcze godzinę wcześniej w miejscu, gdzie przebywał Księżyc były chmury.

 

Księżyc miał piękną pomarańczową barwę. Ze względu na małą wysokość nieco "pływał" i obawiałem się, że będę miał kłopoty z dostrzeżeniem zjawiska. W przewidywanym momencie na jego krawędzi pojawił się pomarańczowy "gejzer ognia" nieco bardziej czerwonawy od samego Księżyca. Szybko przybrał na sile i w postaci czerwonej małej plamy odkleił się od naszego satelity.

Szkoda, że nie mam możliwości filmowania. Zjawisko było urocze :)

Mars był widoczny mniej więcej tak, jak nocą gwiazda 1-2 wielkości widziana gołym okiem, barwą przypominając Arktura.

 

Ponieważ obserwowałem z balkonu musiałem ustawić Taurusa na stołku (tak zwykle czynię). Jednak tym razem okazało się, że to za mało i na większy stołek wstawiłem nieco mniejszy, a na to Taurusa. Konstrukcja była nieco ryzykowna, ale przetrwała :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samego momentu zakrycia niestety nie zauwazylem... ale za to odkrycie bylo spektakularnie piekne :D... No i wyszedl moj brak umiejetnosci robienia fotek w projekcji okularowej :/...

 

1hj8.jpg

 

 

2tj5.jpg

 

... i moje ulubione :D :

 

3wo0.jpg

 

Pozdro :D :D

 

Jeszcze nie moge ochlonac... :D

 

 

PS. Na niebie latalo jeszcze kapke 'smieci' ;):D

 

mars059rg1.jpg

Edytowane przez Lejcyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samego zakrycia nie widziałem niestety, natomiast odkrycie już było nie do przeoczenia :D Księżyc znalazłem najpierw za pomocą lornetki (było trudno, ale jakoś się udało) a później sprawa była już prosta :)

 

Poniżej zdjęcia z odkrycia :)

 

1157fb7d79fd0650.jpg

 

1157fb7d79fd0650.jpg

 

0507d03bafa48274.jpg

 

728b99a4c5ef2f48.jpg

 

8f1c1699aa639a8c.jpg

 

88bc25f70c736677.jpg

 

8c78bf2d1efc8e65.jpg

 

66b973624466804f.jpg

 

7f7fe10558beded9.jpg

 

40e9ef1d0bb62476.jpg

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.