Jump to content

M27 HaRGB

Heniek
 Share

Recommended Posts

Korzystając z bardzo łaskawej pogody, focę ile sił mi starcza. ;) 19.07 Naświetlałem przez filtr H-alfa i to zaledwie 10x180s. Filtr jest świetny. Pozwala w mieście, albo przy świetle Księżyca, naświetlać mgławice emisyjne bez większych problemów. Wczoraj była wyjątkowa przejrzystość powietrza, więc ponaświetlałem przez filtry RGB, co nie zawsze jest możliwe. Miejskie LP często daje zafarb i gradienty, ale wczoraj było ekstra. BG 5x180s R 5x130s 2x2. Kamera Artemis 285, teleskop Soligor MT-800, montaż Vixen GPDx, guiding Rubinar 5,6/500 i Vesta SC3.

m27_06_07_26.jpg

Jak wyglada guiding w Twoim przypadku :> ? No chyba nie recznie :>?

Oczywiście, że nie ręcznie. Przy tej skali nawet dotknięcie kabli psuje ekspozycję.

W Rubinara jest wkręcona Vesta SC3, która przekazuje obraz do komputera, a Rubinar siedzi na barana na Soligorze MT-800 i patrzy mniej więcej w to samo miejsce, co teleskop. Na ekranie komputera zaznaczam gwiazdę, którą będzie śledził program (GuideDog), a tenże wylicza i generuje poprawki dla sterownika montażu.

Heńku,

śliczna jest ta M27

Właśnie taka widziałem przez moją nową lornetkę :ha:

Muszę Ci powiedzieć z przykrością że przestałeś sie właśnie robić fotki amatorskie.

To nie jest już amatorszczyzna.

A tak na marginesie to bym ściągnął troszkę czerwieni.

Cieszę się, że się Wam podoba. Włożyłem niemało wysiłku w to zdjęcie. Nie każda sesja kończy się udanym materiałem. Seeing, wiatr, rosa i takie tam, róznie bywa.

Muszę Ci powiedzieć z przykrością że przestałeś sie właśnie robić fotki amatorskie.

To nie jest już amatorszczyzna.

A tak na marginesie to bym ściągnął troszkę czerwieni.

Na usprawiedliwienie ma to, że nadal jest to sprzęt amatorski. :D

Co do czerwieni, cóż, filtr H-alfa jest bardzo czerwony i siłą rzeczy zawsze będzie nadreprezentatywność tego koloru. Wyjściem jest dołożenie luminacji z filtrem clear, ale musiałbym wyjechać za miasto, a przy tak krótkich nocach nie opłaca się.

A czy ten H-alpha to h-alpha czy h-alpha2 ???

I pytanko z innej beczki...czy dzieki temu filtrowi da sie obserwowac slonce ???

Nie bardzo wiem o co chodzi z tą 2, może chodzi o rozmiar? Mój ma 1 1/4". Tutaj specyfikacja.

Druga część pytania - nie. Do słońca potrzebny jest filtr o dużo wyższej tłumienności i jeszcze węższym paśmie.

• 1 month later...

Z braku pogody (latem to niebywałe) zabrałem się za starsze materiały. Wcześniej podszkoliłem się w różnych technikach składania koloru i luminancji. Tu zastosowałem inną technikę niż Gendlerową oraz zmieniłem nieco balans kolorów. Wydaje mi się, że jest ciut lepiej.

m27_new.jpg