Skocz do zawartości

Apogee Astro-Vue RA-88-SA


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kilka dni temu dotarła do mnie oczekiwana lornetka firmy Apogee.inc Astro-Vue RA-88-SA.

 

Na początek garść informacji technicznych:

Średnica obiektywu 88mm

Rodzaj obiektywu - Triplet Semi APO

Powiększenie [x] 20 i 32

Pole widzenia kątowe 2.6 stopmia

Pole widzenia liniowe [m/m] 45/1000

Źrenica wyjściowa 4.4mm

Odstęp źrenicy 20mm

Sprawność zmierzchowa 41.95

Jasność względna 19.36

Pryzmaty BaK-4/Porro

Wymiary 388x244mm

Waga 6,5 kg

Ogniskowanie - każdy okular osobno

Gwarancja 2 lata

Akcesoria - walizka, okulary, uchwyt do transportu lornetki, pokrowiec, rękawiczki, szmatki do czyszczenia.

Cena [PLN] 4148 (w Polsce), [$] 599 (USA)

 

waliza.jpg

 

Taka mała walizeczka

 

waliza2.jpg

 

Po otwarciu

 

waliza3.jpg

 

Po rozpakowaniu

 

b1.jpg

 

b2.jpg

 

b3.jpg

 

b4.jpg

 

b5.jpg

 

Wygląda na to, że w Polsce jest to pierwszy egzemplarz.

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie i mechanika.

 

Lornetka wykonana jest solidnie co widać na fotkach.

Regulacja ostrości pracuje płynnie. Dosyć luźno pracuje mechanizm od ustawiania szerokości rozstawu okularów i mam wrażenie że nieco ma luzy ale nie powoduje to efektu rozkolimowania układu optycznego.

 

Obiektywy

 

Obiektywy o średnicy 88mm i ogniskowej 480mm co daje światło F/5.45, triplet Semi Apo.

Powłoki o kolorze zielonym.

 

Okulary.

 

W zestawie są 2 pary okularów 15mm co daje powiększenie 32x oraz 25mm co daje powiększenie 20x.

Okular 25mm ma pole widzenia około 50 stopmi zaś 15mm ma w granicach 65 stopni.

Średnica tych okularów jest nietypowa i wynosi 34mm. Ognisko okularów jest wysunięte praktycznie do brzegu tulejki tak aby było jak najbliżej pryzmatu.

 

Obserwacje

 

Udało mi się raz wyjechać za miasto i niestety trafiłem na kiepską pogodę.

Obrazy lornetka daje ładne i co ważne jasne. Co najważniejsze - stabilne bez podnoszenia głowy do góry :lol:

Wygoda obserwacji jest fantastyczna, nie trzęsący się obraz na dwoje oczu to jest luksus dla obserwatora.

Wracając do okularów, gwiazdy są punktowe jak szpileczki, aberracja widoczna dopiero na Wedze czy Jowiszu.

Poza tym aberracja jest praktycznie nie widoczna. Ładnie widać kolory gwiazd które nie są zakłócone żadnymi dodatkowymi otoczkami. Obraz jest w miarę kontrastowy, ale tu bym jeszcze poczekał na lepszą pogodę bo niebo miałem podczas obserwacji jakieś takie siwe.

Okulary producent zastosował średniej jakości ale widać, że w każdej parze około 80% pola jest punktowe więc nie jest tak źle.

6,5 kg wagi wymaga zastosowania dosyć sztywnego statywu.

Generalnie odczucie bardzo pozytywne.

Zresztą cóż można wymagać za jedyne 599$ :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS'y

 

Wykonałem mały przegląd nieba w postaci następujących obiektów:

M27, M29, M13, M11, M81, M82, M51, M101, Ha&Hi Per.

 

M27 w pow 32x prezentowała sie dosyć wyraźnie z dobrze widocznym kształtem.

M29 (motylek) był widoczny kapitalnie gdyż jest gromada otwartą.

M13 jako spora plama z widocznymi jasnymi zewnętrznymi gwiazdami.

M11 podobnie

M81 i M82 prezentowały się dosyć ładnie ale siwe niebo rozjaśniało tło nieba co powodowało spadek kontrastu.

Tym bardziej M51 i M101 przez to niebo nie zachwycało.

Zaś Ha&Hi w Perseuszu prezentowały się pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w Jodłowie to będzie hicior ( na hihotki :lol: ) a i pora na DeSy odpowiednia.

Szkoda że to cudo nie przyszło do Ciebie jak jechałeś do Zakopanego.

Ale w zimie pewnie weźmiesz. :notworthy:

 

 

ps.

Mam małą lornetkę, dużego dobsa i średniego maka.

Jak wpadnie mi w oko to kupię duże bino. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja docelowa lornetka. Dobrze, że juz ktos taką ma w Polsce

1. A czy dałoby radę wstawić inne okularki w miejsce apogee po przeróbkach.

2. Ktoś Ci to przywiózł, czy samodzielnie. I czy nikt na lotnisku w walizkę nie zaglądał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

1. A czy dałoby radę wstawić inne okularki w miejsce apogee po przeróbkach.

......

 

 

Okulary mikroskopowe PZO produkowane są w wersji ze srednicą 34mm

ogniskową mozna obliczyć dzieląc 250 przez krotność okularu

np: okular oznaczony 20x ma ogniskową 250/20 =12.5 mm

są to różne konstrukcje ; Kellnery, itp...

trzeba by gdzieś poszukać...

 

zaletą jest to że sa tanie, czasem pojawiają się na Allegro

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt przywiózł mi brat przy okazji i nikt tam nie ma prawa zaglądać smile.gif

Wiem że ktoś dopasował okulary typu X-Cel.

Ważne żeby ognisko było poza okularem bo tulejke można przyciąć.

Myśle że da się coś topasować.

Mikroskopowe 14x maja ognisko na zewnątrz tylko trzeba tulejke przyciąć i dorobić redukcję.

Z drugiej strony można tymi dwoma kompletami spokojnie obserwować, myślałem że będa gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję dobrego wyboru - szkoda, że tak rzadko mid-endowi producenci lornetek decydują się na diagonale, bo to prawie 50% uroku takiego sprzętu :)

 

Widzę również, że Apogee nie cyrtoliło się z powłokami antyrefleksyjnymi - na jednej z Twoich fotek widać, jak pięknie przenika przez obiektywy światełko, stąd też obraz musi być czyściutki i bielutki (mniam!).

 

Ponieważ najpewniej nie będę miał okazji w najbliższym czasie polookać przez to bino, więc zapytam teraz - po pierwsze, jak spisuje się ona na obiektach naziemnych (w nocy, na liściach drzew w środku dnia i na kontrastowych obrysach budynków - chodzi mi tutaj o kolorki). Po drugie, jak prezentuje się przez nie obecny Jowisz (czy dostrzegasz coś na tarczy i czy widzisz go jako idealną kulkę :) ) oraz - jeżeli masz bardziej "przyziemną" lornetkę na podorędziu - jaką widzisz różnicę w kolorze tła nieba (chętnie się dowiem o ile ma lepszy kontrast niż chinki i rosjanki). Aha... one more thing Adamo... Czy miałeś wcześniej w rękach coś z Vixena? Jeżeli tak, to czy mógłbyś porównać swoją "małą" z dowolnym binem Vixena?

 

I tak na deser... Wiesz dobrze, że bez odpowiedniego wyciągu się tu nie obejdzie. Czy masz już coś na oku, a jeżeli tak, to co? Pod to bino idealna by była kołyska, tylko są na nie chore ceny - może iść w ślady Lemarca?

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem możliwości porównania z Vixenem. Jak ktoś będzie miał w Jodłowie to chętnie looknę.

Jeśli chodzi o powłoki i kolimację to zaglądałem tu i ówdzie. Kolimacja jest na pryzmatach. Pryzmaty maja wszędzie powłoki. Porównywałem tą lornetkę z inną 20x80 i doszedłem do wniosku, że Apogee rysuje lepiej ale porównanie tripletu z achro jest nie na miejsu. Pozatym triplet na statywie a achro z ręki. B)

Jowisz? przy 32x widać tarczę ale dochodzi do tego troszkę aberacji.

Kupiłem ten sprzęt przede wszystkim do komet. Przy tego typu obiektach aberacja nie ma większego znaczenia, no chyba że kometa będzie miała -4 mag.

Przy DSach aberacja nie przeszkadza bo jej nie widać.

Lookałem też w dzień na kontrasty, liście, anteny itp. widać że przy 20x nie widac aberacji praktycznie wcale ale przy 32x widać ładnie fiolecik. Muszę te okulary przetestować na EDku i wówczas zobaczę jakiej jakości są te okulary.

tak na deser... Wiesz dobrze, że bez odpowiedniego wyciągu się tu nie obejdzie. Czy masz już coś na oku, a jeżeli tak, to co? Pod to bino idealna by była kołyska, tylko są na nie chore ceny - może iść w ślady Lemarca?
Rozumiem że masz na myśli statyw a nie wyciąg. jeśli się myle to prosze o rozjaśnienie sprawy.

Dodam na koniec, że czekam na lepszą pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Chodziło mi generalnie o to, na czym chcesz ją posadzić docelowo - żuraw, widełki czy może jeszcze inna wydumka? Ciekawi mnie to, bo ja od prawie dwóch lat walcze i próbuje znaleźć dobre rozwiązanie dla mojej setki i jak na razie wszystko mi nie pasuje.

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje

mój Vixen 20*80 pewnie wysiada....

 

Jeżeli by tak było w rzeczywistości, to to Apogee musiałoby być na prawde kosmiczne ;)

 

A tak przy okazji... W oczekiwaniu na dalsze wieści od Adama mógłbyś napisać również coś o swojej 80tce. Myślę, że nie tylko ja byłbym zainteresowany, aby poznać to bino od strony praktycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... przyłączm się do dyskusji. Lornetka ... mniam.... Swoja drogą mam od jakiegoś czasu na oku to :

 

http://www.united-optics.com/products/ast-...-6/astr-s-6.htm

 

wygląda znajomo, ciekaw jestem czy u źródła jest możliwość zamówienia jednej sztuki. Wysmarowałem jeden majl i czekam na odp. ciekawe czy będę miał tym razem szczęście do korespondecji z zagranicy (choćby nawet odmownej). Czy ktoś ze sprzedawców wkrajowych nie mógł by oferować produktów united? Chocby na zamówienie. W końcu skoro i tak robia na cały swiat, pewnie bezpośrednio byłoby duuużo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem okazje looknąc na Łysego, który wisiał nad Lublinem.

Obraz był kontrastowy i ostry. Lekka aberacja była widoczna na brzegach ale plastyczność obrazu i stabilność wynagradzał ten defekt.

Przydało by sie nieco większe powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysmarowałem jeden majl i czekam na odp. ciekawe czy będę miał tym razem szczęście do korespondecji z zagranicy (choćby nawet odmownej).

 

No i proszę, pierwszy sukces... jeszcze w sprawie lornetek ani jeden producent mi nie odpowiedział, a tu nawet coś proponują :) Zaczynam doceniać Cińczyków :)

 

cytacik:

 

"Thank you for your inquiry, I realize you will not large quantity, please see our price as following, this is FOB price, we did not add

shipping cost.

1. 25x/62x100 #BA7-2562100 USD760

2. 25x/40x120 #BA7-2540120, this model is not popular, I suggest you do not consider it.

3. 20x/40x100 #BA6-2040100 USD540

4. 16x/20/25x70 #BA6-16202570 USD380

BA7 series price includes wooden tripod and hard case, but it does not include U fork mount, additional cost for this U fork mount is USD120."

 

Hmm.... muszę przyznać że pozycja nr 4. mnie najbardziej kusi, muszę przemyśleć sprawę :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.