Skocz do zawartości

księżyc dzisiaj


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zerknął na księżyc dzisiaj około 22:15?  Było doskonale widoczne prawie zakrycie brzegowe.  Gwiazdka co prawda się nie ślizgała po brzegu księżyca, ale była na prawdę blisko i fajnie wyglądało to.  Zjawisko zakończyło się około 22:30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Dobczycach, 35 km na południe od Krakowa, było to już zwykłe zakrycie. Patrz http://astronomia.net.pl/cgi/yabb/YaBB.pl?...;num=1049870378.

Około 22:19 Eta Leo znikła za ciemnym brzegiem Księżyca. Niestety nie mam porządnej służby czasu i nie mogłem zmierzyć tego momentu dokładnie. Odkrycia przy jasnym brzegu nie udało mi się zobaczyć, zauważyłem gwiazdę już w niewielkiej odległości od Księżyca. Zjawisko bardzo efektowne.   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju obawiam się, że nawet jeżeli gwiazda będzie widoczna na zdjęciu to bardzo słabo. Dla porównania rzuć okiem na zdjęcie, które zrobiłem kilka lat temu podczas zakrycia Aldebarana. Mimo, że obraz Księżyca jest mocno prześwietlony to Aldebarana widać tak sobie.

 

Zdjęcie:

http://gallery.astronet.pl/images/01951.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Oglądałem wczoraj zapowiadane przez J.Wilanda zjawisko zakrycia którejś z gwiazd Lwa przez Księżyc ale u mnie we Fromborku do zakrycia nie doszło a gwiazda prześliznęła sie obok juz oswietlonej czesci tarczy Ksieznica w odległości około 2 minut.

  Zresztą nie przygotowywałem sie do obserwacji zakrycia,nie znam sie na tym wogole:(

                                     

                                                 Pozdrawiam hanysiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (Zielona Góra) nie była to brzegówka, ale zwykłe zakrycie. Niestety z mojego balkonu Księżyc był widoczny dopiero po odkryciu i udało mi się zarejestrować tylko coś takiego:

 

moon030412-1.jpg

 

eta Leo to ta mała kropka z prawej strony, poniżej tarczy Księżyca.

Parametry: 8", f/10, ToUcam 740k, 5kl/sek, t=1/100s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.