Skocz do zawartości

Coronado PST H Alpha


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

krótka recenzja na temat my precious

 

Trochę danych ogólnych ze strony producenta

Apertura : 40 mm

Ogniskowa : 400 mm

F/10

Pasmo <1.0 Angstrema

Waga trochę ponad 2 kilogramy

 

Image2.jpg

Image5.jpg

 

Sam sprzęt zapakowany jest w oryginalny karton, otulony szczelnie gąbkami, co skrzętnie wykorzystałem do adaptacji najzwyklejszej plastikowej skrzynki.

 

Image6.jpg

 

W zestawie otrzymujemy również plastikowego Kelnera, który praktycznie do niczego się nie przydaje, dlatego go pomijam …

 

Coronado PST posiada dwa mocowania na zwykłe śruby foto-video (w zestawie brak statywu czy innego montażu).

 

Image7.jpg

 

Teoretycznie możemy posadzić PST na najzwyklejszym statywie od aparatu fotograficznego. Niestety przy swojej masie, mimo że to niewiele, statyw ten musi być baaardzo stabilny. Doświadczenia pokazały jedno, że żaden statyw aluminiowy nawet najbardziej Pro - nie spełniał podstawowych wymogów stabilizacji i teleskop trzeba było praktycznie trzymać w rękach aby wytłumić drgania.

 

Genialnym patentem jest celownik, w dolnej części korpusu mamy minimalną szczelinkę

 

 

Image8.jpg

Dalej jest mały pryzmat, który rzutuje obraz małego słońca na górę korpusu

Image9.jpg

 

Dzięki czemu nie kierujemy teleskopu obserwując cień, tylko w tym małym okienku centrujemy słońce i już możemy oglądać. Metoda szybka i co najważniejsze skuteczna.

 

Największym bublem w całym PST jest ustawianie ostrości. Nie mamy tu żadnego wyciągu ani tym podobny rzeczy. Tak wygląda „wyciąg” średnicy 1,25 cala…

 

Image10.jpg

 

Drugi mniejszy bubel, który należy poprawić zaraz na samym początku to wymiana śrubki zaciskowej okularu. Oryginalnie w komplecie jest plastikowy szajs, który oczywiście traci swoją funkcjonalność po kilkunastokrotnym przykręceniu okularu.

 

Wracając do ostrości – kręcimy jedynie tą śrubką ,

 

Image11.jpg

 

 

która to przesuwa pentagonalne szkło w środku korpusu, do obserwacji wizualnych się sprawdza i w zupełności wystarcza.

Od lewej widzimy pryzmacik do celownika, no i feralne szkło pentagonalne. Czy samo szkło posiada jakieś właściwości filtrujące-nie wiem, to wyjdzie dopiero po testach przebudowy PST.

Poniżej korpus Coronado PST

 

Image12.jpg

 

Samo Coronado można w parę sekund rozebrać na poszczególne podzespoły o których powiem po krótce

 

Image13.jpg

Image14.jpg

 

Poczynając od przodu mamy filtr czerwony posiadający rewelacyjne powłoki – czego dowodem to zdjęcie

 

Image15.jpg

 

Sam filtr wygląda w tenże sposób

 

Image16.jpg

 

A zdjęcie zrobione samym filtrem (kratownica na balkonie)

 

Image17.jpg

 

Dalej mamy główny filtr, na którym to znajduję się obejma służąca regulacji samego filtru HAlpha. Oferuje nam zakres podziwiania słońca od światła białego po 656 nanometrów długości fali, czyli wyczekiwane HAlpha. Linie widma światła pokazują że od 625 nanometrów, jest kolor czerwony, więc w takiej barwie oglądamy słońce przez Coronado PST. Wszystkie fotki znajdowane na sieci o kolorze innym niż czerwony z Coronado PST HAlpha, są sztucznie barwione ;-). Wracając do filtru głównego i tuningowania widoku

Kręcimy tą pokazaną na foto gumową obejmą.

W środku widzimy główny układ filtru.

 

Image18.jpg

 

Zdjęcie zrobione przez tenże filtr

 

Image19.jpg

 

Przy okazji od razu podam przepis żeby samemu zmienić ustawienia fabryczne pierścienia tuningu. U mnie było tak że przy kręceniu pierścieniem, obraz w paśmie HAlpha uzyskiwałem na sam koniec skali pierścienia. Otóż można to zmienić. Ale drogie dziadki nie róbcie tego sami w domu jeśli macie jeszcze gwarancję na PST 

Wszystko co trzeba zrobić to delikatnie zdjąć gumę z obręczy do takiego stanu. To jest zwykły pasek gumowy ciasno naciśnięty na pokrętło.

 

Image20.jpg

 

Jak widać pod spodem znajdziemy naklejkę gwarancyjną – nie zrywajmy jej jeśli mamy jeszcze gwarancje !!!

A pod naklejką jest najzwyklejsza śruba (krzyżowa)

Odkręcamy śrubkę i przesuwamy na bok pierścień tuningowy

 

Image21.jpg

 

Jak widać mamy tu 5 możliwych pozycji blokowania pokrętła tuningu

Przykręcamy śrubkę w pozycję przez nas pożądaną, zakładamy gumę i już gotowe. Nastawy pierścienia tuningowego mamy zmienione i miejsce gdzie PST będzie chwytał zakres HAlpha zmienia swoje położenie. Zrobiłem to w moim egzemplarzu – wszystko działa jak przed tuningiem koła tuningowego hehehe . Jedyna wada przypomnę to utrata gwarancji 

Korpus już oglądaliśmy więc nie będziemy powielać tego co było.

Czas na filtr ostatni tuż przed okularem w wyciągu.

 

Image22.jpg

 

Muszę przyznać że najbardziej tajemniczy z całego zestawu, próbowałem robić zdjęcia bez niego i wychodziły strasznie przepalone.

Co ciekawsze średnica jego jest niewielka, co powoduje ogromne wręcz winietowanie, co nie dotyczy obserwacji wizualnych.

 

Słów jeszcze kilka co widać przez to cudo. Nie udało mi się jeszcze zrobić dobrego zdjęcia , choć na sieci pełno różnych autorów naprawdę genialnych fotek.

To co widać w obserwacjach wizualnych zwala z nóg. Plamy, rozbłyski, pochodnie, regiony aktywnych włókien czy czarne szramy ciągnące się nie rzadko przez 1/4 tarczy czyli regiony spokojnych włókien. Same protuberancje na brzegach tarczy stanowią niesamowicie fascynujący tętniący własnym życiem obiekt obserwacji. Wszystko to daje nam ten mały, bądź co bądź teleskop o 4 cm aperturze. Najlepsze do niego wydają się być okulary 12-15mm, gdzie obserwujemy słońce zajmujące ok. 1/2 całego kadru, zaś w okularze rzędu 6-9 mm widzimy je w całym kadrze. Lepiej wygląda słońce stosując odpowiednie okulary niż większy okular i soczewkę Barlowa. Pomijając mankamenty budowy – ustawianie ostrości i feralną plastikową śrubkę – każda osoba zafascynowana obserwowaniem naszej dziennej gwiazdy powinna sobie sprawić Coronado PST. Koszt zakupu jest niestety wysoki (ok. 3000 zł), ale jak na razie to jedyna i stosunkowo tania alternatywa aby zobaczyć jak słońce tętni życiem. Kolejne modele oferujące większą aperturę osiągają już kosmiczne ceny nieosiągalne dla zwykłego śmiertelnika.

Serdecznie zapraszam na zloty Astro – bywam na wielu z nich z moim Coronado PST. Większość ludzi drwiąco wita ten malutki teleskop, widząc go po raz pierwszy. Diametralnie zmieniają zdanie po chwili spędzonej na obserwacjach słońca w HAlpha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zlocie w Białej miałem okazje obserwowac Słonce przez ten mały refraktorek.Mały może gabarytowo ,ale jaki potencjal w nim drzemie-cos niesamowitego :notworthy:

Przez Coronado ,Słońce wygladało niewiarygodnie,ilośc szczegółów byla wrecz powalająca :notworthy: (granulacje,protuberancje) i ten monstrualny pomaranczowo-czerwony kolor słoneczka robi wrażenie :Salut::Beer:

Juz jestem ciekawy jakie fotki zapoda Tade zrobione przy użyciu Coronado PST H Alpha,aż strach sie bać :Beer:

P.S Czekam już z niecierpliwościa na jakies pierwsze fotki by Tadeo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki słonka Tadeo z Coronado są na Astro4u.

Kto przez to maleństwo nie luknął, ten duuuuużo traci! Gwoli wyjaśnienia: to co na fotce, to jest to samo, co oczkiem widać :)

Gdyby nie pewien podstawowy problem :rolleyes: uważałbym, że taki teleskopik powinien mieć KAŻDY, kogo naprawdę interesuje astro!

 

Poniżej - dowód na to, że Promil lukał w Białej przez Coronado (many thanks for Grzybek80 :) )

 

post-2472-1155556349_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Niedawno stałem sie posiadaczem tego cuda, dopiero dziś rano miałem okazję pierwszy raz spojrzeć na Słońce- kopara opada jak widzi sie jak słonko wypluwa plazme w przestrzeń :wow:;)

 

PST niby takie samo jak ma Tadeo...ale nie ma juz filtra czerwonego na obiektywie przez co obiektyw staje sie niemal przezroczysty, chociaz posiada dosyć mocne wartwy. W pierwszej chwili pomyslałem ze zapomnieli o filtrze ale przecież z tym sprzętem nie ma zartów (można przeciez wzrok stracic) i nie mogli popełnic takiego błedu bo każde PST przechodzi test jakości :Boink: Doczytałem potem że jest nowe Coronado PST (new designed) ale nie podali czy chodzi o filtr, tylko że ma mieć lepszy kontrast i jasność obrazu. Jak jest naprawde nie wiem, trzeba byłoby porównać z PST Tadeo.

Druga małą różnica to pierścień tuningujący, łapie h-alpha mniej wiecej w połowie wiec wychodzi na to że jest już zmodyfikowany albo może to byc poprostu kwestia egzemplarza.

 

Gratis do PST dostałem elektroniczny okular Meade`a, nie wiem czy dodali go bo sie nadaje do PST ale zobaczymy moze coś uda sie przez niego sfocić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Szybka rada an astrofoto via P.S.T. - spędziłem tydzień kombinując jak podpiąć do tego ch... nikona d70 i w końcu znalazłem bardzo fajne rozwiązanie w postaci 13mm Hyperiona. Słońce niestety jest aktualnie ciut nisko co wpływa na ostrość, ale skoro potrafię być i przed i za punktem G, to znaczy, że gdzieś tam pośrodku jest i w końcu go dorwę. Ave... a jakby kto chciał kiedy przy okazji looknąć i jest z okolic, to w ładny dzień zapraszam (tylko tel. wcześniej cobym był)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do robienia fotek by PST - przypominam :Salut:

w którymś z ostatnich S&T była cała artykuła

lecz o robieniu w projekcji okularowej

ja się męczę w ognisku głównym :blink:

i jest tu hint mały - żeby w ogóle złapać ostrość

trzeba wykręcić tulejkę przed ostatnim filtrem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do robienia fotek by PST - przypominam :Salut:

w którymś z ostatnich S&T była cała artykuła

lecz o robieniu w projekcji okularowej

ja się męczę w ognisku głównym :blink:

i jest tu hint mały - żeby w ogóle złapać ostrość

trzeba wykręcić tulejkę przed ostatnim filtrem ...

 

 

O ile dobrze zrozumiałem dyskusję na forum Coronado są dwie generacje PST, z różnie umieszconym etalonem -> w starszej, gdzie etalon znajdował się na początku ota nie było większych problemów z fotografią w ognisku. Drugi, skurczybyki tak przebudowali, żeby się nie dało, albo było co najmniej bardzo trudne. Szukając metody sprawdzałem zarówno ognisko główne, jak i wszelkiego typu projekcje, z tych które było w miarę prosto zamontować. 13-ka łapie ostrość ślicznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zrozumiałem dyskusję na forum Coronado są dwie generacje PST, z różnie umieszconym etalonem -> w starszej, gdzie etalon znajdował się na początku ota nie było większych problemów z fotografią w ognisku. Drugi, skurczybyki tak przebudowali, żeby się nie dało, albo było co najmniej bardzo trudne. Szukając metody sprawdzałem zarówno ognisko główne, jak i wszelkiego typu projekcje, z tych które było w miarę prosto zamontować. 13-ka łapie ostrość ślicznie .

 

 

W starszej wersji były pewne problemy z obiektywem dlatego teraz coronado jest nieco przebudowane. Ale nie zrobili chyba tego żeby utrudniać komus robienie fotek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszej wersji były pewne problemy z obiektywem dlatego teraz coronado jest nieco przebudowane. Ale nie zrobili chyba tego żeby utrudniać komus robienie fotek ;)

 

 

Ja nie wiem czy przypadkiem nie ma generacji 1.0 (Tadeo), 1.1 (moja) i 2.0 (z tym przezroczystym obiektywem). To pisze na podstawie obserwacji przez moj i Tadea PST, i inna prace pierscienia teleskopiku. Wersa Tadea, o ile sie nie myle, ma bardzo waski filtr, tak ze krecac nim mozna zobaczyc protuberancje raz po jednej stronie, raz po drugiej stronie - coś na kształt efektu Dopplera. A u mnie widać jak leci. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem czy przypadkiem nie ma generacji 1.0 (Tadeo), 1.1 (moja) i 2.0 (z tym przezroczystym obiektywem). To pisze na podstawie obserwacji przez moj i Tadea PST, i inna prace pierscienia teleskopiku. Wersa Tadea, o ile sie nie myle, ma bardzo waski filtr, tak ze krecac nim mozna zobaczyc protuberancje raz po jednej stronie, raz po drugiej stronie - coś na kształt efektu Dopplera. A u mnie widać jak leci. :P

 

Korekcję efektu Dopplera mają tylko droższe wersje Coronado. Minusem jest to, że protuberancje są coraz gorzej widoczne w miare oddalania sie od centrum pola widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekcję efektu Dopplera mają tylko droższe wersje Coronado. Minusem jest to, że protuberancje są coraz gorzej widoczne w miare oddalania sie od centrum pola widzenia.

 

 

Heh, no ale jak Słońce-Ra kocham, pamiętam, że u Astronimf Jeziornych kręcenie 'dynksem' na tubie PST Tadea, właśnie taki efekt dawało! U mnie tygo ni ma!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

nareszcie znalazł się wolny czas aby niczym Mengele dobrać się do mojego PST (Dzięki Bartoszowi za pomoc :banan: )

wreszcie udało się ziścić moje odwieczne groźby

że wywalę w &^$^$%^^^!@# ten cholerny pryzmat z PST i zastąpię go normalnym chińskim wyciągiem :Salut:

aby nie popadać w paranoidalne koszty - użyłem wyrobu znanej i cenionej firmy Phihong Kamicziwa Urigatomare czyli cudownego plastikowego teleskopu z piekła rodem za całe 15 zł

w ruch poszła piłka i został sam wyciąg

podklejone toto zostało ZAMIAST cholernego pryzmatu - celem sprawdzenia czy uda się wyostrzyć w ogóle

bez tego cholerstwa

całość wyszła tak

 

pst1.jpg

 

zostało toto zamocowane pod montaż używając tejże samej cudownej technologii - jak się nie trzyma kupy daj więcej taśmy :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.