Skocz do zawartości

Coronado PST H Alpha


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

resumując cały eksperyment

UDAŁO SIĘ ZŁAPAĆ OSTROŚĆ - dużo prościej i szybciej niż normalnie

potrzebny był Barlow ale udało się - obraz niczym nie odbiegał od pierwowzoru z kompletnego PST

więc można spokojnie pozbyć się tej cholernej skrzynki z pryzmatem

droga do łatwiejszego ostrzenia w serii Coronado PST stoi otworem

:helo::banan:

 

teraz powstaje pytanie do kolegów sprzętowców

czy to że trzeba dać Barlowa w wyciąg - to w wyniku potrzebujemy dłuższy wyciąg czy krótszy przed okularem ?? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Rzeczywiście szkoda że nie po angielsku.

 

Czyli z tego, co wydukałem, bierze się z PST etalon z filtrem blokującym, łączy w całość i można używać z większym refraktorem + czerwony prefiltr (np. Baadera)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No i stało się, stałem się szczęśliwym posiadaczem PST!!! :banan:

 

Sprzęt dotarł do mnie w czwartek jednak dopiero w sobotę i dziś miałem okazję polukać przez niego i na całe szczęście pojawiły się dziurki w chmurach pozwalające na wykonanie obserwacji choć z pewnością obserwowałem przez lekką mgiełkę chmur czyli to co widziałem na 100% chyba nie oddawało tego co możnaby zobaczyc przez niego w idealnych warunkach.

 

To co dało się bez problemu zaobserwować w tych warunkach to rejony aktywne wokół plam i granulację powierzchni, niestety w sobote nie udało mi sie zaobserwować protubelancji i się lekko zawiodłem myśląc nawet o tym że może PST jest uszkodzony!!

 

Dziś znów pojawiła się wyczekiwana dziura w chmurach, szybko rozstawiłem sprzęt i przystąpiłem do obserwacji. Znów ujrzałem rejony aktywne i granulację (etalon był prawie na maxa na prawo, obraz wyciemniony) i lekko kręcąc w lewo powodując lekkie pojaśnienie tarczy udało mi się w końcu dostrzec protubelancję a nawet drugą (metodą zerkania) wychodzącą z rejonu aktywnego przy tarczy co później potwierdziłem z fotki soho (choć na fotce było ich więcej).

 

Mam kilka pytań w związku z tym:

 

- czy warunki obserwacji mogły wpłynąć na widoczność protuberancji?? Czy w idealnych warunkach widac je bez problemu??

 

- kręcąc etalonem (lekkimi skokami lewo-prawo) i jednocześnie patrząc na Słońce da sie zauważyć ruch jakiejś okrągłej "części" w środku, pewnie jest to normalne ale chce się upewnić czy też tak macie

 

- co mi da tuning etalonu?? teraz granulację i rajony aktywne obserwuję kręcąc etalonem prawie max w prawo a protubelancje (w tych chmurnych warunkach) zaobserwowałem po lekkim przekręceniu w lewo. Czy jak przekręcę zakres o jedną śrubkę w lewo to czy kręcąc w prawo zobaczę coś więcej czy tylko tyle to da że będzie mi łapać halpha w okolicy środka pokrętła. Czy można w ten sposób "popsuć" etalon?? (o dziwo nie mam plomby gwarancyjnej na pokrętle)

 

Wybaczcie za te pytania ale mam mowy sprzęt i syndrom białych rękawiczek i chce wiedzieć że jest wszystko jak należy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc generalnie tak

 

warunki obserwacyjne mają dużo przy PST

u mnie nawet jak jest mały cirrusek - to już za dużo(albo i wcale) detali tarczy nie widzę

 

co do protuberancji - jeśli są w ogóle powinny być widoczne mimo wszystko - ja zawsze przed wypadem patrzę na HAlpha network

http://solar.uleth.ca/

taki słoneczny patrol tylko bez Pameli :ha: (w prawym dolnym rogu jest Global H-Alpha Patrol Network Image)

i tam jest link ładowany chyba co minutę

tak jak jest tam tak i generalnie widać w PST - mniej więcej - oni mają troszkę :ha: lepszy sprzęt

 

co do kręcenia tuningiem - to coś na zasadzie dopppppplera

kręcąc widać - detale na skraju tarczy potem coraz bliżej środka samego Śłońca

możliwe jest i pożądane ustawienie pierścienia tak aby widzieć i protuberencje i detale tarczy

 

i co najgorsze w PST - tenn cholerny wyciąg i ustawianie ostrości - ale jak będzie kasa - będzie i nowy wyciąg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
i co najgorsze w PST - ten cholerny wyciąg i ustawianie ostrości - ale jak będzie kasa - będzie i nowy wyciąg

 

Czy myslisz o wyciągu wstawionym miedzy tubę PST i czarną skrzynkę, czy o oddzielnym zestawie: inna, dobra tuba o dłuzszej ogniskowej + wyciąg + czarna skrzynka?

Pytam, bo też kombinuję nad takim rozwiązaniem (dobrze znanym z netu).

Pozdrawiam, Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się, czy bardzo wzrośnie "wydajność" tak przerobionego PST w stosunku do np SM60 (pomijając szerokość pasma) i czy warto wchodzić w modyfikację?

 

jeśli tak, to byłoby to rozwiązanie fajnym etapem przejściowym w kierunku np SolarSpectrum - czy takie właśnie masz plany?

 

zastanawia mnie po przeczytaniu tego PDFa też zjawisko zwiększonych odblasków - czy to jest bardzo upierdliwa przypadłość (nie wiem o co chodzi, nigdy nie patrzyłem przez taki filtr/teleskop) ?

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ta własnie wydajność jest ciekawostką

jeśli się uda - powinien wyjść solarmax 80 :ha:

a tak na serio - dążę do tego co już raz mi się udało

czyli Słońce w zwykłym świetle i HAlpha w jednym ujęciu a że maximum aktywności tuż tuż :ha: to ...

 

http://tadeoho.ovh.org/myk.html

 

do tego jesli sprzęt przerobiony spełni oczekiwania (dobre foty i wizual)

taniej jest kupić PST CaK i go rozebrać

niż kombinować na Solarmaxy które kosztują fortunę (szkoda że CaK jest taki ciemny i nie każdy widzi w nim Słońce- więc tu tylko i wyłącznie foto)

 

na pewno przebudowa wymusi kupno kamerki mono

bo inaczej każdy inny czip to marnowanie kasy do tego celu

te kamerki w DO są obiecujące

ale

no właśnie z tak małym czipem/rozdzielczością to straszna kicha wyjdzie

zależy mi na całym dysku a nie małej plamusi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do odblasków u tego gościa

mam nadzieję że wpadł na genialny pomysł wyczernienia tych aluminiowych złączek do PST

bo wtedy możliwe że wyjdzie straszna kicha i odblaski

 

a tak swoją drogą mam pytanie

 

czy ktoś zna jakąś farbkę (nie jest potrzebne dużo tego w końcu)

aby wyczernić aluminiowe elementy??

może jest jakiś hammerajt małe gówienko w spraju

żeby nie kupować 5 litrów specjalistycznej farby do allu

 

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.