Skocz do zawartości

Refraktor, montaż, statyw....


Piotr B

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przedstawiam krótki opis i kilka fotek sprzęta, com go sam popełnił, może komuś się przyda:

 

Refraktor 80/900. Soczewka: Achromat Fraunhoffera stąd http://www.surplusshed.com/ odkupiona.

Kątówka 1,25” z Astrokraka

Reszta: made by home

 

Refraktor 80/280: Soczewka prawdopodobnie z jakiejś lornety, achromat klejony, odkupiona.

Reszta: made by home.

 

Montaż i statyw: made by home.

 

Pozostałe materiały:

1. 80/900: Tubus rura PCV 110x3,2 (w rzeczywistości ścianka od 3,4 do 3,6), trzy diafragmy mat. tworzywo sztuczne, wyczernienie farba+talk. Obiektyw osadzony na trzech śrubach, fasolki w tubusie do regulacji.

Wyciąg: rura 40x1 stalowa + rura 35x1 stalowa, przekładki ślizgowe z pasków teflonu. Wyczernienie papier ścierny malowany na czarno. Napęd cierny.

Szukacz: obiektyw z lornetki, fi 30, okular z krzyżem nitek (cieniutki drucik miedziany).

 

2. 80/280: Tubus rura PCV 110x2,8, bez diafragm, wyczernienie jw. Osadzenie obiektywu jw. Wyciąg: rurki stalowe, napęd ślimakowy od kleju w sztyfcie. Wyczernienie jw. Konstrukcja wyciągu w fazie przeprojektowywania.

 

3. Montaż: Materiał stal. Rury fi 60x3,2, talerze i drobiazgi toczone. W osi pionowej i poziomej po dwa łożyska. Mikroruchy pręt M6.

 

4. Mocowanie tubusów: blacha #4 + pręty fi10, obejmy blacha #1.

 

5. Statyw: czyli nogi przykręcane do montażu. Nogi profil kwadrat. 40x1,5 + 35x2. Wysuw na 70 cm, blokada śruby M10.

 

Kątówka w "maluchu" wykonana samodzielnie na pryzmacie lornetkowym.

Używane okulary: Antares PL 6mm, lornetkowy 15mm, lornetkowy 17mm, barlow 3,2x.

 

Szczegóły na zdjęciach:

widok_z_g_ry.jpgperspekt.jpgnap_d_horizontal.jpgnap_d_vertical.jpgobejmy.jpgIMG_5068.jpgregulacja_wysuwu_n_g..jpgwyci_g___full_version.jpg[attachmen

t=15097:attachment]

 

Zdjęcia nie najlepsze bo z komórki.

 

Pozdrawiam

nap_d_vertical_2.jpg

wyci_g___light_version.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)-->

(Piotr B @ Aug 15 2006, 01:21)

(...)

3. Montaż: Materiał stal. Rury fi 60x3,2, talerze i drobiazgi toczone. W osi pionowej i poziomej po dwa łożyska. Mikroruchy pręt M6.

(...)

Witaj.

 

Ogrom pracy w to jest włożony! Szacunek. Pytanie. Powyżej cytacik z opisu twojego azymutala. Jak wykonywałeś te zembate tarcze? Rozumiem, że same talerze zostały wytoczone, ale czym je nacinałeś?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)--><div class='quotetop'>(Piotr B @ Aug 15 2006, 01:21) </div><div class='quotemain'><!--quotec-->

(...)

3. Montaż: Materiał stal. Rury fi 60x3,2, talerze i drobiazgi toczone. W osi pionowej i poziomej po dwa łożyska. Mikroruchy pręt M6.

(...)

 

Witaj.

 

Ogrom pracy w to jest włożony! Szacunek. Pytanie. Powyżej cytacik z opisu twojego azymutala. Jak wykonywałeś te zembate tarcze? Rozumiem, że same talerze zostały wytoczone, ale czym je nacinałeś?

 

Pozdrawiam.

 

Dzięki

Jak napisałem mikroruchy wykonane są z pręta M6. Obydwie tarcze (horiz. i vert.) mają na obwodzie podtoczenie o kształcie trójkąta w przekroju. Na tarcze te owinięty jest pręt gwintowany. Mocowanie za pomocą wygiętych ceowników - vide fotka. Sposób podpatrzony od Leszka Jędrzejewskiego, który kiedyś był aktywny na tym Forum. Całą zabawa miała na celu wyeliminowanie skomplikowanej obróbki (czas i koszty) np. frezarki. Miało być użycie tylko tokarki, no i udało się!

Zdjęcie kiepskie ale mówi się trudno.

Pozdrawiam

mocowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

B)-->

(Piotr B @ Aug 16 2006, 18:03)

Dzięki

Jak napisałem mikroruchy wykonane są z pręta M6. Obydwie tarcze (horiz. i vert.) mają na obwodzie podtoczenie o kształcie trójkąta w przekroju. Na tarcze te owinięty jest pręt gwintowany. Mocowanie za pomocą wygiętych ceowników - vide fotka. Sposób podpatrzony od Leszka Jędrzejewskiego, który kiedyś był aktywny na tym Forum. Całą zabawa miała na celu wyeliminowanie skomplikowanej obróbki (czas i koszty) np. frezarki. Miało być użycie tylko tokarki, no i udało się!

Zdjęcie kiepskie ale mówi się trudno.

Pozdrawiam

mocowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje. Konstrukcja interesująca, ale najbardziej jestem ciekawy obrazów w Twoich refraktorkach. Trzeba się będzie kiedyś wybrać za miasto na obserwacje. Ja mam od dwóch miesięcy nieustający remont, ale jak się tylko skończy możemy się skrzyknąć i jakiś wypad zorganizować. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja szalenie ciekawa :) Interesuje mnie sztywnosc tego montazu i jego "precyzje" - czy mozna by go bylo przerobic na paralaktyk z silnikami :) ?

 

Jak obrazy dawane przez ten sprzet ? Opisz moze jakies obserwacje :) sam sie od dawna przymierzam do budowy refraktora, ale narazie to maturka ;) jak juz ja "popelnie" to cos zaczne kombinowac :D

 

skad zdobyles obiektyw ?

Edytowane przez mavvverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ciekawy jestem jak jest z jakoscia wykonania tej rury pcv, bowiem rury te nadaja sie na teleskopy zwierciadlane ale z soczwkowymi ukladami moze byc maly problem.

Cala sprawa ,rozgrywa sie o to ze srodki wlotu i wylotu musza miec ta sama plaszczyzne w powiazaniu z tubusem,inaczej mowiac jesli srodki te sie niezgadzaja a masz mala lawiracje przesuniecia soczewki to z takiej 80mm mozesz miec np. 75 lub 70mm,dlatego do budowy refractorow ,zwlaszcza dlugoogniskowych stosuje sie rury z metalu- toczone a nie ciagnione.

Jak jest z diafragmami? tzn. jakiej sa srednicy i w jakiej odleglosci od soczewki? czy sa ostro zakonczone? diafragmy takie ublicza sie w stosunku do najwiekszego katowego okulara jakiego uzywasz,wiele osob popelnia blad ,wkladajac sobie diafragmy z jakis kosmicznych obliczen ,ktore rowniez ograniczaja ilosc zbieranego swiatla, odrosnik to tez dobry temat do przetestowania,by wykonac go tak by w niczym nie ograniczl naszego telpa.

pozdr

Jk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje. Konstrukcja interesująca, ale najbardziej jestem ciekawy obrazów w Twoich refraktorkach. Trzeba się będzie kiedyś wybrać za miasto na obserwacje. Ja mam od dwóch miesięcy nieustający remont, ale jak się tylko skończy możemy się skrzyknąć i jakiś wypad zorganizować. :Beer:

 

Dzięki, bardzo chętnie, porównałbym w końcu obrazy z innymi sprzętami. Jak będziesz już miał trochę luźniej, daj znać.

 

konstrukcja szalenie ciekawa :) Interesuje mnie sztywnosc tego montazu i jego "precyzje" - czy mozna by go bylo przerobic na paralaktyk z silnikami :) ?

 

Jak obrazy dawane przez ten sprzet ? Opisz moze jakies obserwacje :) sam sie od dawna przymierzam do budowy refraktora, ale narazie to maturka ;) jak juz ja "popelnie" to cos zaczne kombinowac :D

 

skad zdobyles obiektyw ?

 

Sam pomysł pewnie tak, jednak konieczne by było przeprojektowanie w kilku miejscach.

Na obrazy nie narzekam. Kolimacja "w punkt". Czasami fiolecik trochę dokazuje, ale to już przypadłość tego typu sprzętów.

Obiektyw: http://www.surplusshed.com/

 

Witam,

Ciekawy jestem jak jest z jakoscia wykonania tej rury pcv, bowiem rury te nadaja sie na teleskopy zwierciadlane ale z soczwkowymi ukladami moze byc maly problem.

Cala sprawa ,rozgrywa sie o to ze srodki wlotu i wylotu musza miec ta sama plaszczyzne w powiazaniu z tubusem,inaczej mowiac jesli srodki te sie niezgadzaja a masz mala lawiracje przesuniecia soczewki to z takiej 80mm mozesz miec np. 75 lub 70mm,dlatego do budowy refractorow ,zwlaszcza dlugoogniskowych stosuje sie rury z metalu- toczone a nie ciagnione.

Jak jest z diafragmami? tzn. jakiej sa srednicy i w jakiej odleglosci od soczewki? czy sa ostro zakonczone? diafragmy takie ublicza sie w stosunku do najwiekszego katowego okulara jakiego uzywasz,wiele osob popelnia blad ,wkladajac sobie diafragmy z jakis kosmicznych obliczen ,ktore rowniez ograniczaja ilosc zbieranego swiatla, odrosnik to tez dobry temat do przetestowania,by wykonac go tak by w niczym nie ograniczl naszego telpa.

pozdr

Jk

 

Rura PCV pomimo, że miała zmienną grubość ścianki, jednak zachowaną na całej długości wzdłuż osi rury. Sztywność rury aż nadto wystarczająca (z tych pomarańczowych), żadnych ugięć itd. "Lawiracji" zatem żadnej nie ma. Diafragmy na krawędziach ostre, rozstawy i średnice projektowane zgodnie z opisami na tym i na bratnim forum. Na odrośnik nie mogę znaleźć odpowiedniej rury niestety.

 

Panie Piotrze

gratuluje pomysłu i samozaparcia wykonania refraktorka :notworthy:

Kiedyś pańskie opisy będą do obserwacji i testy foto dla poszukiwań aberacji.

Pozdrawiam serdecznie Dziadek

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Cóż, będę kolejna osobą wyrażającą swój podziw dla inwencji i twórczego podejścia autora. Nie chodzi przecież o robienie wynalazków - przynajmniej nie zawsze. Ważniejsza jest umiejetność podpatrywania innych i łączenia ze sobą różnych idei w celu osiągnięcia zamierzenia.

 

Jeszcze raz brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.