Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Raballach    0

Dzisiaj po poludniu wreszcie widocznosc sie poprawila, widzac slabe zarysy Tatr, postanowilem zrobic pare fotek. Niestety widocznosc dalej slaba, widok na Tatry bywal lepszy, ale pokaze co widzialem :D .

Fotki robione przez Synte 200/1200, cyfrowka Kodaka 3,2 MPix, standardowy okular z Synty 25 mm,

Tatry w odleglosci okolo 100 km, fotki robione z Chełmu Śląskiego, miejscowosci oddalonej ok. 20 km na polugnie od katowic, oto one:

post-3314-1159974139_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wątek mnie zainspirował i tak sobie myślę... skoro mój brat widział Tatry z Bieszczadów, to może uda mi się je zobaczyć od siebie z Sudetów. Teoretycznie jest to możliwe, tylko trzeba by wyjść jakiegoś jesiennego ranka na 1000m npm ponad inwersję (wtedy jest najlepsza przejrzystość) i liczyć na to, że wschodzące Słońce pokaże zarys Tatr. To byłby już rekord świata :) Ale spróbuję, a co.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
PPB    13
widok na Tatry bywal lepszy, ale pokaze co widzialem

Piękne :-) Właśnie takiego widoku spodziewamy się z hałdy.

Nawiasem mówiąc, gdyby nie pagórki w Lędzinach, to Chełm Śląski byłoby z tej hałdy widać jak na dłoni ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
teha    6

Moj rekord to ze Szczelińca widok Beskidów (chyba Czantoria) około 200 km, ale akurat przełom czerwiec-lipiec, wiec to raczej ne kwestia inwersji. I drugie to widok gołym okiem z Chorwacji kontynentalnej(Biokovo) na Włochy z drugiej strony Adriatyku, też około 200km.

Ale z takiego Śnieżnika dostrzec Tatry około 300km to już mistrzostwo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Raballach    0

Hmm, nie wiem dlaczego post mi sie zdublowal.

Po dokladnym obejrzeniu zdjec, doszedlem do wniosku ze inne nic nowego nie wniosą, <_< , podobne zamglenie, i drzewa zaslaniaja :mellow: . Poczekam na lepsze warunki, i poszukam lepszego miejsca do focenia :rolleyes:

P.S. Skrzyczne mimo ze są blizej niz Tatry, nie byly widoczne :blink: , wielka chmura zakryla gore...

Edytowane przez Raballach

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38
Wątek mnie zainspirował i tak sobie myślę... skoro mój brat widział Tatry z Bieszczadów, to może uda mi się je zobaczyć od siebie z Sudetów. Teoretycznie jest to możliwe, tylko trzeba by wyjść jakiegoś jesiennego ranka na 1000m npm ponad inwersję (wtedy jest najlepsza przejrzystość) i liczyć na to, że wschodzące Słońce pokaże zarys Tatr. To byłby już rekord świata :) Ale spróbuję, a co.

Próbujcie Chłopaki stawiać sobie takie właśnie wyzwania, bo to bardzo ciekawe i zarazem pouczające. Dla mnie intrygującym jest w tym wszystkim fakt, że oglądamy w ten sposób obiekty, do których aby dotrzeć drogą lądową trzeba przebyć zwykle kawał drogi, jak i sam wydźwięk tych odległości - 100 km, 200 km itd. :) Poza tym pozwala to wyrobić "zmysł" wyczucia pogody i widoczności, zobaczyć co determinuje warunki pogodowe oraz jak zmienia się to w czasie, ponadto (dla posiadaczy lornetek) w końcu wykorzystujemy nasz sprzęt do tego, do czego został stworzony ;)

Dla wszystkich chętnych do poszukiwań Tatr ze swojego miejsca zamieszkania dodaje link w pewien sposób pozwalający na ocenę widoczności gór w samych Tatrach, tzn. webkamerke nadającą obraz online:

http://www.zakopaneonline.pl/webcam/

Do Raballah: Gratulacje, jako pierwszy umieściłeś w tym wątku zdjęcie szczytu tatrzańskiego - widać, że rzeczywiście masz u siebie ku temu warunki. Ja jednak w celu zaspokojenia swoich pierwotnych pragnień nie zdecyduję się "zaoszczędzić" te 20 km, o których piszesz i wyczekam te widoczki na naszych hałdach. Mam za to pytanie do Ciebie, czy domyślasz się co za szczyt(-y) widoczne są na Twojej fotce? Albo chociażby jaki fragment horyzontu ona obejmuje?

Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy!

Edytowane przez mateusz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Raballach    0

Kolejne zdjecie Tatr, zrobione z innego miejsca, przedstawia góry znajdujace się na lewo od szczytku w pierwszym poscie (widac nawet te samo drzewo :D ) .

Trudno mi okreslic nazwy tych szczytow, sprobuje to nowe zdjecie porownac jeszcze z kilkoma innymi i je gdzies dopasowac.

Zdjecie zrobione tym samym sprzetem, przed wschodem słonca, pozniej widocznosc sie tak pogorszyla ze nic nie widzialem :mellow:

Drygie zdjecie to Skrzyczne, ale ostrosci nie zlapalem, a obraz juz mocno falowal

P.S. Byc moze w pierwszym poscie jest Świnica, tutaj Kościelec, ale nie na 100%

post-3314-1160198673_thumb.jpg

post-3314-1160198926_thumb.jpg

Edytowane przez Raballach

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
PPB    13

Gratuluję po raz kolejny. Piękne zdjęcie :-)

Ze Świnicą się zgadzam - całkiem możliwe, że widać ją na pierwszej fotce. Jednak Kościelca nie byłbym taki pewien, ponieważ jest on niższy nawet od przełęczy Zawrat. Tutaj stawiałbym raczej na Kozi Wierch i Orlą Perć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38
Gratuluję po raz kolejny. Piękne zdjęcie :-)

Ze Świnicą się zgadzam - całkiem możliwe, że widać ją na pierwszej fotce. Jednak Kościelca nie byłbym taki pewien, ponieważ jest on niższy nawet od przełęczy Zawrat. Tutaj stawiałbym raczej na Kozi Wierch i Orlą Perć.

Wszystkie szczyty, które wymieniłeś wyżej są na pierwszej kamerze online z linku, który podałem wyżej... :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38

Dzisiaj zajaśniał nad Katowicami piękny dzień i w końcu Tatry okazały się w całej krasie. Co prawda me oczy nie napoiły się tym faktem z racji na niemożność pojawienia się na hałdzie, za to świadkiem tej przełomowej chwili był PPB i tym postem mobilizuję go do wypowiedzenia się w tym temacie ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
PPB    13

Cóż tu dużo mówić... Tatry z Katowic widać i już :-)

Ściślej mówiąc, widać sporo szczytów tego pasma wynurzających się zza beskidzkich stoków. I tak:

- na prawo od Babiej Góry wyraźnie widać pasmo słowackich Tatr Zachodnich. Poszczególne wierchy mam nadzieję zidentyfikować po następnej wizycie na hałdzie.

- na lewo od Babiej, pomiędzy Babią a Policą wynurza się szczyt Krywania.

- na lewo od Policy, tuż koło szczytu widać prawdopodobnie zespół Litworowego/Gerlacha (do szczegółowej identyfikacji następnym razem)

- jeszcze bardziej na lewo zaczynają się szczyty sfotografowane przez Raballacha: najpierw masywny zespół Jaworowego, a dalej dwa rozdzielone szczyty Lodowego i Łomnicy.

- panoramę zamykają masywy Tatr Bielskich widoczne na lewo od wyżej wymienionych.

Oczywiście powyższe identyfikacje wymagają potwierdzenia podczas kolejnych sesji.

Cieszę się, że udało mi się zobaczyć ten widok. Mam nadzieję, że kolejna okazja nadarzy się szybko i że będzie okazja przypatrzeć się Tatrom przez bino 25x100 ;-)

Dodam jeszcze, że oprócz Tatr było widać pięknie Beskid Wyspowy, a po zachodniej stronie także Beskid Śląsko-Morawski i prawdopodobnie należące do przedpola Sudetów Jesenniki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość dwork   
Gość dwork

witam

I ja dorzucę swoje 5 groszy ;)

Na zaćmieniu Księżyca na Silosie wspomniałem że mam zdjęcia Beskidów zrobione z Katowic. No i mam już skany (z pozytywów, więc jakość kiepska).

wrzucę jedną fotę teraz żeby obadać jak działa dodawanie załączników, bo żem tego nigdy nie robil :D

post-612-1160502327_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość dwork   
Gość dwork

to była fota zrobiona Zenitem, ze standardowym obiektywem. Teraz reszta:

post-612-1160502499_thumb.jpg

post-612-1160502522_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Darek_B    3294
wrzucę jedną fotę teraz żeby obadać jak działa dodawanie załączników, bo żem tego nigdy nie robil :D

A obracałeś kiedyś fotkę bo pod monitor dałem już drukarkę i nadal mało. :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość dwork   
Gość dwork

i jeszcze jedno, bo widzę że są limity na obiętość.

Foty robione z 12 piętra, osiedle "Gwiazdy". Obiektywy - 200 mm, a powiększenie Babiej (prawdopodobnie to jest Babia) robione przez MTO. Acha ta druga góra to Skrzyczne, na bank bo widać wieżę.

Pozdrawiam :Salut:

post-612-1160502658_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość dwork   
Gość dwork

hehe, niestety nie bawię się programami graficznymi, sorry za utrudnienia :Boink: inaczej by się nie zmieściło w kadrze. Jeszcze opis do tej foty - prawy górny róg - Skrzyczne, lewy dolny - Babia.

A obracałeś kiedyś fotkę bo pod monitor dałem już drukarkę i nadal mało. :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
PPB    13

Dwork, gratuluję złapania Babiej przez MTO. Nprawdę imponujący widok :-) Pamiętasz kiedy robiłeś te zdjęcia? Zastanawiam się czy te jasne plamy na stokach to śnieg, czy może skały.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38
Dwork, gratuluję złapania Babiej przez MTO. Nprawdę imponujący widok :-) Pamiętasz kiedy robiłeś te zdjęcia? Zastanawiam się czy te jasne plamy na stokach to śnieg, czy może skały.

Zaiste Babia wyszła Ci tak "żywo" i wyraziście, nie tylko jako pociemnienie tła na horyzoncie, jak ją zwykle się widuje. Zaciekawił mnie widok z Twojego (zakładam) okna/balkonu i to, jak bardzo nad wszystkimi innymi wzniesieniami góruje Babia. Rzekłbym nawet, że z wysokości Twojego okna drzewa na południu "filtrują" nizsze górki, choć zaraz potem zerkam na inne zdjęcia i widok jest diametralnie inny. Czy mógłbyś zatem dodać trochę więcej opisu do wrzuconych zdjęć w stylu kiedy byłu one robione i skąd dokładnie?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Admiral    2
Ahoj!

Admirale - czy mógłbyś dla dobra ogółu opisać zrobione przez siebie fotki co jest czym i gdzie, bo nam Ślązakom dana jest jedynie północna perspektywa tych górek, a tu mamy ich W oblicze.

EDIT: I skąd foty były robione?

Te fotki dałem tylko tak dla żartu, ale oczywiście mogę podać co gdzie.

Fot. pierwsza to... Babia Góra w nieco kiepskiej pogodzie (tuż po deszczu) oczywiście chodzi o ostatnią górę jaką widać na zdjęciu. Drugie foto to również Babia, ale z nieco innej perspektywy (widok zachodniej części szczytu). Ostatnie foto to masyw Pilska, ale bez szczytu, bo akurat z tego miejsca nie było go widać.

Przyglądając się tym moim zdjęciom raz jeszcze, mam takie małe wątpliwości czy to co pokazał jeden z kolegów na ostatnich zdjęciach z Katowic, to na pewno Babia Góra... :huh: Byłeś może kolego kiedyś w Beskidzie Żywieckim ? Bo zobacz, że nawet kształtem one różnią się od siebie... to mi bardziej przypomina masyw Pilska, bo jest największym szczytem na tym obszarze i widok od strony północnej przy jego podnóżach jest prawie identyczny.

Moje zdjęcia wszystkie robiłem cyfrówką z małej miejscowości Sopotnia Wielka, nie wiem, może ktoś z Was był tam kiedyś. Nieopodal Korbielowa.

Tymczasem chciałbym Wam pokazać góry z nieco innej perspektywy, również z miejscowości Sopotnia Wielka, ale troszkę nad nią z punktu góry, która lokalnie nazywa się Cudzichowa Polana, ale nie sposób znaleźć jej na mapie, bo to nazwa własna - lokalna :D

Na fotce widać u dołu zabudowania, to Sopotnia Wielka, na lewo Sopotnia Mała, za pierwszym wzgórzem Jeleśnia, za drugim Żywiec. Bardziej znający temat od razu zrozumieją, że to widok w... kierunku Katowic ;) Oczywiście nic nie widać, bo zasłaniają górki mniejsze i w dodatku widoczność jest kiepskawa...

Wiecie co myślę, że może ja jak będę w ten weekend znów w Sopotni, a będzie ładna pogoda - to może będę Was wypatrywał z najbliższych, wyższych górek :D Zabiorę Syntę 25cm i może zobaczę Qubus Hotel w Katowicach... :rolleyes:

Pozdrawiam i do ZOBACZENIA przez teleskopy :lol:

Admiral

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość dwork   
Gość dwork

Witam

Oto więcej szczegółów na życzenie :Beer:

Przeglądając negatywy i opisy do nich, stwierdzam że dwa zdjęcia o średnim powiększeniu powstały 19 maja 2002 roku, zdjęcie przez MTO powstało dokładnie 11 kwietnia 1998 roku (dodatkowo - czas 1/125sek, kodak gold 400 asa :Salut: ). Zdjęcie "skośne" powstało między sierpniem, a jesienią, w 2002 roku.

Wszystkie fotki były robione z okna, skierowanego oczywiście w stronę SE, piętro 12, wysokość (zmierzona spadkiem swobodnym B) ) ok 37 metrów nad ziemią. Osiedle Gwiazdy (Katowiczanie będą wiedzieć)

Co do wątpliwości czy to Babia.

Z szybkich obliczeń, znając przekątną kadru (zarówno liniowo jak i w stopniach) wychodzi mi że odległość kątowa między Skrzycznem a potencjalną Babią to ok 25 stopni. Wziąłem teraz mapę Polski, połączyłem liniami Skrzyczne z Katowicami i Babią z Katowicami i zmierzyłem kąt między nimi - wyszło ok 26 stopni, a więc praktycznie na 99% to jest Babia (wyższa zresztą od Pilska o jakieś 160 m). Na mapie kąt między Skrzycznem a Pilskiem wyszedł mi ok 15 stopni.

Pilsko też powinno w sumie być widoczne na zdjęciach. No i mam kandydata na nie - linia pionowa dzieląca zdjęcie na pół przechodzi przez jakąś górkę wystającą znad drzew (tu na zdjęciu jest słabo widoczna). Możliwe że to jest to Pilsko, ale głowy se nie dam za to urwać :szczerbaty:

Pozdrawiam

ps.

PPB i Mateusz - dzięki za uznanie:) Może jeszcze popstrykam kiedys te górki (chciałbym np. wieżę na Skrzycznem przez MTO przy idealnych warunkach ustrzelić)

Edytowane przez dwork

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta