Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie mi się udało, w dodatku latem!

13 lipca po południu poszedłem (znowu) na Sarnowską Górę, niedaleko Toszka. Na miejscu nie byłem pewny, czy faktycznie widzę Wielki Krywań w Małej Fatrze, bo wcale nie było jakoś nadzwyczajnie, a dość daleko, na samej linii widzenia stoją dwa potężne słupy linii elektroenergetycznej i skupiają na sobie uwagę obserwatora. Czy widać z kolei Chleb, trudno powiedzieć "na oko", bo ten szczyt wygląda z Sarnowskiej Góry, jak przedłużenie stoku Wielkiej Raczy. Dopiero po analizie zdjęć, na spokojnie, przekonałem się, że tak. Zamieszczony opis zrobiłem na mocno "podkręconej" składance z trzech klatek (niech żyje wielokrotna rejestracja sygnału). W naturze aż tak dobrze nie było.

Gdy wracałem polną drogą do Toszka, minąłem się około godziny 19 z młodym mężczyzną, idącym w przeciwnym kierunku i niosącym niedużą torbę fotograficzną. Głupio mi było zagadywać, ale może spotkałem Patryka, albo Tadeusza? Panowie, czy któryś z Was tam wtedy był?

SG-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No dobra, coś mi się wreszcie udało poskładać. W Toszku przebywałem, z przerwą, do końca lipca i kilka razy byłem na moim ulubionym punkcie widokowym w tamtej okolicy, na Sarnowskiej Górze. Muszę przejść się wreszcie także na Wapienną, ale to już (będzie kiedyś) oddzielna historia. Na Sarnowkiej jakaś dobra dusza postawiła ławeczkę, na której można się rozsiąść i podziwiać panoramę gór :-).

lawka.jpg

13 lipca góry wyglądały to niezwykle pięknie, od Pasma Babiogórskiego po Beskidy Morawsko-Śląskie, z odległymi szczytami Małej Fatry, majaczącymi między Równicą i Wielką Czantorią. Niestety, Sudety znacznie słabiej, wobec czego ich nie pokazuję. Widok jest zasadniczo znany, więc trochę jeszcze uzupełniłem opis o elementy industrialu, żeby było coś nowego.Beskidy-13.07.2022-opis.jpg

Oczywiście zacząłem kombinować, że fajnie byłoby powtórzyć obserwację Małej Fatry, dysponując dłuższą lufą. Wydawało się, że okazja będzie 25 lipca. Zrobiłem sobie prezent imieninowy, idąc na wschód Słońca. Oczywiście o tej porze roku nie ma co liczyć na jakieś podświetlenie horyzontu, bo Słońce wschodzi gdzieś za Częstochową, ale co poranek, to poranek.Beskidy-25.07.2022-opis.jpg

 

Niestety, okazało się, że w interesującym mnie kierunku nie widać właściwie nic. Pasy mgły skutecznie zasłoniły nawet znacznie bliższe góry i akurat tam, gdzie chciałem lepiej się przyjrzeć, ledwo udawało się zidentyfikować słabiutko zarysowane Równicę i Czantorię. Za to zupełnie przyzwoicie prezentowała się Babia Góra, a na lewo od niej - wyraźnie zarysowany, choć blady i nie kontrastowy, horyzont. Na pewno z Policą. Zrobiłem więc kilka zdjęć aparatem, który w przeciwieństwie do starej, dobrej Minolty, zapisuje RAWy, a także ma obiektyw o długiej ogniskowej i wielkiej dystorsji - Fuji HS-10. Podczas analizy zdjęć zaskoczyło mnie, jak wysoko jest ten horyzont, na lewo od Babiej Góry (najlepiej porównać z kominami w Paczynie, na obu panoramach). Najprościej byłoby uznać, że to zwykła mgła, ale nie ma tak łatwo. Piłowanie RAWa ujawniło, że co wyższe szczyty Beskidu Małego wystają ponad mglę (na pewno Łamana Skała, a Potrójna jest na granicy), a w dodatku, we właściwym miejscu, bez wątpienia pojawił się Gerlach.

Tatry-25.07.2022-opis.jpg

Nie, nie widziałem go gołym okiem i muszę przyznać, że Wysoka, a także Łomnica i Lodowy, na sąsiednim kadrze, w zasadzie nie wyszły. Chodzi przede wszystkim o to, że do opisania tego widoku musiałem przyjąć silną, przygruntową inwersję - w lipcu! Inwersję taką widać zresztą w pomiarach z Pragi i Wrocławia. Warunki na pewno lokalnie bardzo się różniły - gdy przyjrzeć się opisanej panoramie (przy pracy nad nią, w obliczeniach, "z przyczyn technicznych" wszędzie używałem jednakowego, pionowego profilu temperatury), to widać, że położenie wielu punktów jest mocno naciągane :-). Pierwszy raz, a na pewno pierwszy raz świadomie obserwowałem góry podczas inwersji w środku lata :-).

 

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 3
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nic nowego z przedwczoraj i wczoraj nie ma? No niemożliwe...

To ja - mam nadzieję,  że na dobry początek - wrzucę Tatry z tego samego miejsca (Łomnica i Lodowy z Sarnowskiej Góry, koło Toszka), tym razem naoczne, z czwartkowego (6.X) poranka :-). >180 km.

Lomnica-Lodowy.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dawno mnie tu nie było...
To była trudna obserwacja, bo wpierw że chmury pokazały się na horyzoncie, a dwa liczyłem na zarys masywu ale najpierw symulacja...

IMG_20221020_223903.jpg.cbe9fa24f2dca35b46363ac14ca9e775.jpg

 

Tu nie ma nic, ale wystarczy przejść 20m w prawo i na symulacji pojawia się Pradziad. Jednak z tamtego miejsca już nie ma czystego horyzontu, bo młode drzewka na tyle wyrosły że zasłaniają horyzont. Ale wróćmy do miejsca co nic nie ma. Bałem się że nic nie trafię mimo że Heya mówił że stąd widać Pradziada.
Wszystko potoczyło się dobrze gdy słońce już było nad horyzontem. Wtedy wyłonił się sam kikut, a więc sama wieża na Pradziadzie. Uśmiechnąłem się...
Ale tam trzeba wrócić z lepszym sprzętem, bo trzy-setka Olympusa sprzed dekady i tak już na dzień dobry nie była ostra na końcu ;)

Wieża telewizyjna Na Pradziadzie w odległości 169 km :)
PS
Słońce zaszło 5 min szybciej niż o czasie z symulacji

1483897017_Skaryce_440_2022-10-20_1730.thumb.jpg.777a1de34860689d28b3dd6db94e2ae7.jpg

 

lokalizacja https://opentopomap.org/#map=15/50.52138/19.50477
1978201433_Skaryce_440_mapa_2022-10-20_1730.jpg.4854dfaab641ad41d3acb9a39ba991cd.jpg
 

Edytowane przez merti
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2022 o 21:42, Krzysiek_S napisał:

Merti, mistrzostwo świata! Symulacja zrobiona przed wyprawą, czy "a posteriori"?

Przed wyjazdem. Pierwsze było Heya i z pomocą The Photographer's Ephemeris gdzie zachód wypada, a zaraz dla potwierdzenia Peakfinder i tu się zawiodłem, bo jak widzisz na symulacji w moim poście jest czysto. Ale ciekawość mnie zżerała na ile te wszystkie cuda techniki są skuteczne czy zawodne i pojechałem tam z widocznym efektem ;)

 

Cytat

z Sarnowskiej Góry, koło Toszka

Kiedyś tm dotrę xD

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2022 o 20:47, merti napisał:

bo jak widzisz na symulacji w moim poście jest czysto

No tak, ale na zdjęciach jest tylko wieża, o której symulacja (chyba) wcale nie wie. Jak dużo zasłania las? Linia koron drzew na horyzoncie jest ewidentna. No i wreszcie - kiedy to było? Czy nasza cicha bohaterka - przygruntowa inwersja temperatury - mogła wtrącić swoje trzy grosze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Śpieszmy się eksplorować miejscówki, bo tak szybko zarastają ;)

Tym razem z małopolski, a dokładniej z pomiędzy Trzebini a Bukowna, obserwacja odległego o 162 km Pradziada. Z Góry Parsywkowej 406, z lasu.
Tak, tak... Nie dało się użyć statywu, bo liście przesłaniały horyzont. Z 30 zdjęć dwa były ostre ale jedno było w punkt. Strzały tylko z ręki i jeden trafiony na tyle na ile pozwala Zuiko 70-300 ;)
Kolejna miejscówka skąd mimo symulacji nie ma bohatera tylko znów sama wieża się złapała :)
Widoczne też kominy EC 2 Jaworzno i chłodnia Blok 910 Jaworzno ;)


image.png.55db09b610d0ff2384dbcd4c1dd99e73.png
image.png.00ea9ccb6be7edda071e56dae2628ad4.pngimage.png.8d26c1ec9be27fcb0242dae6c0cbb458.pngimage.png.e2da41e91c76e4438d1b875dd20c0bf7.png

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.