Skocz do zawartości
mateusz

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic

Rekomendowane odpowiedzi

od paru dni jest dość dobra widoczność z 'nizin' czyli z okolic Zagłębia/Śląska - jakieś 7/10 bo Tatry niewidoczne ale Babia, Skrzyczne, Czantoria itp jak najbardziej.

poniżej 2 fotki ze 'wzgórza Małobądzkiego' w Będzinie - nie wiem jak jest dzisiaj ale warto trzymać rękę na pulsie :D

Skrzyczne

20160707-malobadzkie_1.jpg

i Czantoria z wieżą widokową

20160707-malobadzkie_2.JPG

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Góra Janowskiego-praktycznie nigdy dotąd nieeksploatowana dalekoobserwacyjnie (kiedyś pojawił się tylko drobny wycinek Beskidu Morawskiego) a można śmiało podjąć dyskusję czy to nie najlepszy punkt widokowy w Polsce poza górami!

Szczególnie jak ktoś jest nieco wyższy i wejdzie na sam jej wierzchołek, bo średniak wejdzie tylko taką jakby platformę między wierzchołkami (może 510 m n.p.m.) ;)

Widzimy Szczebel, Wielki Luboń, Kotoń, Koskową Górę i ledwo wygląda fragment Gorców:

Beskid Wyspowy i Makowski - Kopia.jpg

Babia Góra, Pilsko, Skrzyczne. Dalej na zachód niestety szło załamanie pogody.

Beskid Żywiecki, Mały i Śląski - Kopia.jpg

Najlepszy punkt widokowy poza górami musi mieć widok w różne strony. Wisienka na torcie to Telegraf i Łysogóry. Na prawym skraju zdjęcia ledwo, ale dochodzimy do 110 km.

Telegraf i Łysica - Kopia.JPG

Ze Skałką 502 walczyłem 10 razy, z Wyżgóry w Sułoszowej zrobiłem panoramę za piątą wizytą. Tutaj coś się zaczęło dziać za czwartym razem ;)

Edytowane przez Paweł W.
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Góra Janowskiego

Pawle, ale tam jest hotel więc jak to jest teraz z tymi skałkami wokół niego? Dostępne czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pawle, ale tam jest hotel więc jak to jest teraz z tymi skałkami wokół niego? Dostępne czy nie?

"Jest" to najłagodniej rzecz ujmując. Nie wiem co trzeba mieć pod kopułą, żeby się na to zgodzić.

Skały są normalnie dostępne, nie ja jeden wchodziłem w tym samym czasie. W ogóle, jak to wygląda-z jednej strony lasek, dzicz totalna no i własnie wejście na te skały a z drugiej strony hotel, od razu pod skałami trawnik i jeszcze coś tam dmuchanego. Jakaś brama imprezowa czy nie wiem co... Ale przez teren hotelowy też się da przejść.

Edytowane przez Paweł W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i stało się...

Pradziad trafiony z Trzebini 160 km i to na tle słońca, tym razem porządnie i nie... Ale o tym za chwilę...

Najpierw główny aktor :)

Pradziad_Trzebinia_0.jpg

Pradziad_Trzebinia_1.jpg

Ciekawie zaczęło się po chwili gdy słońca było coraz mniej - Pradziad zaczął rzucać cień :)

Cien_Pradziada_0.jpg

Cien_Pradziada_1.jpg

Cien_Pradziada_2.jpg

Cien_Pradziada_3.jpg

A dopiero przed chwilą, zgrywając zdjęcia, zauważyłem że Vysokie Hole także rzuciło cień :D

Cien_Pradziada_4.jpg

Niestety, ale sądzę że aparat mi się rozregulował od ciągłego noszenia, rzucania i dlatego zdjęcia na długim końcu mam nie ostre :( Ręczne ustawianie ostrości nie wchodzi w rachubę, bo raz że w Olympusie jest mały wizjer, a dwa że cało to ustawianie jest wspomagane silnikiem co nie zawsze skutkuje dobrym ustawianiem ostrości. O korekcji w serwisie nawet nie myślę bo to prawie osiem stów i trochę mi smutno że Olek już pada... :(

crop_Pradziad.jpg

• Lubię 9

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Świetne zdjęcia.Nie ma się co przejmować że trochę mało ostre liczy się satysfakcja. Ja już od 4 lat poluje na Pradziada w tarczy słonecznej z Andrychowa i z Leskowca i jeszcze pogoda mi nie dopisała ale się nie poddaje i czekam teraz znów do kwietnia).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@merti świetna sesja, gratulacje :) i dzięki za przypomnienie że październik miesiącem polowania na 'zachody Słońca za..'

Edytowane przez loopp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skorzystałem ze słonecznego poniedziałku i po raz kolejny łapałem Babią Górę z hałdy murckowskiej przerobionym aparatem. Nad celem było pochmurnie, ale i tak bliska podczerwień robi różnicę.

Filtr UV/IR-cut:

v.jpg

Filtr IR-pass 685 nm:

nir.jpg

(Pliki JPG prosto z aparatu).

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lysa Hora 18.06.2016 Racibórz

post-30631-0-95448900-1489857965_thumb.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mała Fatra dziś z Pogrzebienia k. Raciborza (Chleb i Velky Krivan) 111 km

post-30631-0-74430200-1489935231_thumb.jpg

Edytowane przez Majkel78
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I Babia w zimowej odsłonie , Pogrzebień koło Raciborza, odległość 105 km,

post-30631-0-53079300-1489935755_thumb.jpg

Edytowane przez Majkel78
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czwartkowy rzut okiem na Beskid, widać coś tam było, jak wiadomo gdzie szukać.

1) Beskid Śląski - Skrzyczne (115 km) - z lewej komin elektrociepłowni w Zabrzu (44 km)

2) Pilsko - 137 km

3) Babia Góra 139 km (2 wysokie kominy są w Strzybnicy w T.G.)

post-33254-0-34227600-1496436227_thumb.jpg

post-33254-0-43826300-1496436241_thumb.jpg

post-33254-0-87323100-1496436259_thumb.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Minęło już 6 lat od mojej obserwacji Tatr z Sarnowa, poniżej link do niepublikowanego wcześniej filmiku z tej obserwacji ;)

13.09.2011 rok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tatry z 27 piętra (restauracji) wieżowca Altus w Katowicach

22638991_121377845222868_2089509801481469952_n.jpg.4da9ce371cf081964c0ee34b7b653e32.jpg

25014289_151313598832136_6579843954206834688_n.jpg.80b8c7c612380011673231eac1747123.jpg

25013684_1435268366596074_5998319693159464960_n.jpg.1ac0bd528025371c857802a168075ee3.jpg

fot. @linkaheh (Instagram)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poranek, 14 grudnia 2017 o 7.11 Mysłowice Mrogi, zaskoczył mnie dziurą w chmurach.... Najfajniejsza jest chmura soczewkowata nad Lubomirem (82km), reszta to panorama Tatr...Pozdro!!

mogielnica.jpg

tatry.jpg

tatry1.jpg

Edytowane przez Adrian77
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć. Nieczęsto zdarza się okazja do obserwacji Tatr z mojego balkonu, więc nie mogłem przegapić takiej okazji.

Wykorzystałem obiektyw Canon 70-300 EF IS II USM.

Godzina 7 ma z minutami, szkoda że nie wcześniej...

Ogniskowe 70 i 300, na pierwszym, z prawej strony kadru paruje elektrownia Jaworzno II na tle chłodni kominowej "Nowego Jaworzna".

Miejscówka to Sosnowiec Zagórze.1.thumb.jpg.7c92ceee157db2010c25472959555163.jpg2.thumb.jpg.18c11d78fd55fe9eb93a26db5694ff91.jpg

• Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli robiliśmy zdjęcia o zbliżonej godzinie, bo ja robiłem o 7:20 i co ciekawe z dokładnie tego samego kierunku, tylko Ty 40km dalej ;) (https://astropolis.pl/topic/24654-komunikaty-o-dobrej-widoczności-i-spotkania-obserwacyjne/?do=findComment&comment=707023)

Bo linia łącząca sosnowiec zagórze z tatrami wysokimi praktycznie przecina też moją miejscowość.

PS. Napisz jeszcze co to za budynki są na drugim zdjęciu

Edytowane przez Pjotrek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie, czas podobny, bo pierwsze wykonane o 7.12.

Co do budynków na drugim, jeśli wierzyć guglowi to KWK Jan Kanty, oraz Kościół Rzymskokatolicki pw. NMP Nieustającej Pomocy. Oba obiekty w Jaworznie.

PS jakiego obiektywu użyłeś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A myślałem że to po lewej to jakiś wieżowiec ;) bo tak wygląda

Ja zdjęcia robię tamronem 70-300 ld di czy jakoś tak w każdym razie ta najtańsza wersja bez stablizacji. Właśnie z racji braku stabilizacji słabo się to nadaje do zdjęć z ręki, ale na statywie po przymknięciu przysłony jakoś ujdzie. Myślę własnie od jakiegoś czasu  nad tamronem ze stabilizacją albo tym canonem 70-300 co Ty masz albo może coś dłuższego... sigma lub tamron 150-600. Bo 300mm na pełnoklatkowym aparacie to trochę mało się wydaje.

Dzisiaj rano tez podobno była świetna widoczność, tatry było widać pięknie, niestety nie miałem możliwości osobiście się o tym przekonać...

Edytowane przez Pjotrek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Pjotrek napisał:

A myślałem że to po lewej to jakiś wieżowiec ;) bo tak wygląda

Ja zdjęcia robię tamronem 70-300 ld di czy jakoś tak w każdym razie ta najtańsza wersja bez stablizacji. Właśnie z racji braku stabilizacji słabo się to nadaje do zdjęć z ręki, ale na statywie po przymknięciu przysłony jakoś ujdzie. Myślę własnie od jakiegoś czasu  nad tamronem ze stabilizacją albo tym canonem 70-300 co Ty masz albo może coś dłuższego... sigma lub tamron 150-600. Bo 300mm na pełnoklatkowym aparacie to trochę mało się wydaje.

Mam Tamrona 70-300 ze stabilizacją już 5 rok i bardzo sobie cenię. Wystarczył na w miarę ostre Schwarze Pumpe ze 117 kilometrów. Fakt że czasem brakuje mi do tych 400 mm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi