Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Babią , Pilsko, Police widzisz ponieważ masz je, że tak powiem na horyzoncie. Tzn że ich kształt obserwujesz na w miare jasnym niebie. Szczyty Beskidu Małego są mniejsze i nie wyróżniaja sie na tle Babiej Góry.

Jeżeli sie mylę to mnie poprawcie

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babią , Pilsko, Police widzisz ponieważ masz je, że tak powiem na horyzoncie. Tzn że ich kształt obserwujesz na w miare jasnym niebie. Szczyty Beskidu Małego są mniejsze i nie wyróżniaja sie na tle Babiej Góry.

Jeżeli sie mylę to mnie poprawcie

 

 

Jest dokładnie tak jak piszesz. Co więcej, im bardziej odcinają się "nachodzące" na siebie szczyty, z tym lepszą widocznością mamy do czynienia. Dość powiedzieć, że przy "pogodzie na Tatry" zawsze byliśmy w stanie z dużą dokładnością powiedzieć co znajduje się na stokach Beskidu Małego, mimo że na co dzień to po prostu czarne albo szare plamy na horyzoncie. Wytłumaczenie jest proste - polepsza się kontrast, na tle Babiej nagle pojawia się pierwsze/drugie/trzecie... tło, którego normalnie nie widać i całość wydaje się jakby "bliżej" obserwatora. To najlepsze wyznaczniki tego, że jest super widoczność, no może poza tym, że na ostatnim tle pojawia się jakiś grzebyk ostrych trójkącików ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa

Poruszyliście bardzo interesujacy temat na tym forum

Od dzieciństwa nurtowały mnie widziane z daleka obiekty-góry,budowle oraz identyfikacja ich.

Rzeczywiste jest to że w sprzyjających warunkach. Jest możliwe oglądanie obiektów nawet z kilkuset kilometrów i nie przeszkadza przy tym w większym stopniu krzywizna ziemi.

Jestem z Katowic-Giszowca i wielokrotnie obserwowałem Tatry choćby z dachu bloku w którym mieszkam,jak i okolicy,jest wiele punktów w rejonie Katowic które pozwalają na to,zresztą dużo z nich zostało przez Państwo wymienionych.

Dodam że doskonałymi punktami widokowymi na Tatry i Beskidy są np.Góra Klimont koło Lędzin.Smutna Góra w Chełmie Śląskim,jak i całkiem blisko mnie- droga na tzw.Starej Wesołej(Ul Graniczna) w wyższej partii w kierunku Morgów w Mysłowicach(biegnie po wzniesieniu wzdłuż lasu).

Niegdyś należały do nich punkty z nieistniejącymi już wieżami triangulacyjnymi,jak Wzgórze Wandy,wieża przy ul.Tymiankowej na Kostuchnie,czy wieża na Morgach.

Z Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich ogladałem jesnocześnie Tatry,Beskid Mały,Żywiecki,Śląski,Morawsko-Śląski,Góry Opawskie i Jesioniki.

Chcę przyłączyś się do dydkusji w miarę wolnego czasu.

Mogę szczegółowo wykonać opisy do państwa zdjęć.

Jeżeli ktos przyśle np.na mój email to opiszę i odeślę

orj@buziaczek.pl

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w wątku i na forum, i gratuluję udanego startu :-) Pierwszy post, a ile wartościowych informacji. Zwłaszcza wzmianka o Kopcu Wyzwolenia jest dla mnie istotna, bo już powoli zaczynam myśleć o rozszerzeniu działalności obserwacyjnej na Sudety. Do tej pory wiedziałem, że Pradziada w Jesionikach widać z Gliwic, podejrzewam że również z hałdy koło elektrowni Łaziska. Są już więc trzy punkty do wybadania :-)

Mam nadzieję, że Czas pozwoli Ci na jak najczęstsze zaglądanie :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o Sudety to na bank będzie można je doskonale obserwować z hałdy stożkowej w Rydułtowach,jednak dominatą tam będzie Beskid Morawsko-Śląski z Lysą Horą ,nie wiem czy hałda jest dostępna-podobno gazuje,no ale to już bardziej na pd.zachód i dalej od nas.Zaś Tatry będą tam zasłonięte przez Beskidy.Pojadę tam w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę dodać że patrząc ze Starej Wesołej można dostrzec nawet Tatry Zachodnie( rejon szczytów Banówka,Pachola i Salatyńskiego Wierchu)jest to bardzo niepozorny fragment,wystają one ledwo ledwo ponad Beskid Mały-należy patrzeć już na prawo od wierzchołka Małej Babiej Góry.widziałem to 2 lata temu na początku maja ,krótko przed zachodem słońca ,wtedy śnieg na szczytach tatr oświetlony pod tym kątem przybrał czerwony kolor,odróżniało sie to od ciemnych bezśnieżnych już w tym czasie wierzchołków beskidzkich,niestety nie posiadam fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.