Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Hehe, mistrzostwo świata :)

 

Po raz kolejny świetny opis panoramy!

Oglądając go zwróciłem uwagę na Wielki Stożek, na którym byłem dwukrotnie i z tego co widać ze zdjęcia, to Tatry są na jego szczycie osiągalne. Tymczasem będąc tam specjalnie szukałem miejsca, z którego taka obserwacja byłaby możliwa i wszędzie zawadzały jakieś góry. A widoczność szczerze mówiąc zła nie była, również pora dnia sprzyjająca. A tak na marginesie, to warto zaglądnąć tutaj:

 

http://tinyurl.com/2f7zka

 

Bardzo fajny opis łatwiutkiego podejścia od strony Wisły na Wielki Stożek. Aż sobie odbyłem ten szlak jeszcze raz w pamięci :)

 

 

Pozdrawiam,

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem dodać w ramach wyjaśnienia że pomiedzy Stożkiem a Tatrami (niestety nie widać tego na tym zdjęciu)znajduje się masyw Beskidu Żywieckiego rejon wierzchołków Smreków Mały i Wielki aż po Oszus 1157m.które też znajdują się na tle Tatr

Reasumując Stożek jest na tle wymienionego Beskidu Żywieckiego

Ale Tatry są tak czy tak dobrze widoczne ze Stożka.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na panoramie nr.2 opisałem ogólnie Beskid Mały,bo ten obszar właśnie w znacznym zoomie obejmuje panorama nr 1(oprócz Magurki Wilkowickiej która w panoramie nr.2 mgliście majaczy i nie chciałem na"chybił trafił" opisywać)

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na tej stronie http://img340.imageshack.us/my.php?image=babiakh0.jpg jest widoczna Babia Góra z Gliwic

 

Jak na lokalizację wykonania zdjęcia, to zrobione było w bardzo dobych warunkach widocznościowych. Zauważcie, że Babia na nim to nie cień na horyzoncie, gdyż dobrze się przypatrując, można dostrzec na niej szczegóły na stoku i jest podświetlona w sposób charakterystyczny dla niskich wysokości Słońca nad horyzontem, czyli innymi słowy uchwycona w idealnym momencie. Oj bardzo mi już brakuje takich widoków z hałdy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zdjęcie które robiliśmy z kumplem w maju 2005 z dachu naszego bloku

nie było robione rewelacyjnym aparatem,ale widać Beskid Mały-grupa Leskowca,Policę i Babią Górę.

kilka godzin póżniej tuz przed zachodem,pojawiły się różowawe Tatry,tak poprawiła się widoczność,ale nie miałem już wtedy niestety dostępu do aparatu. :Boink:

G_ry_z_Giszowca.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu znalazłem czas i chęci na poskładanie październikowej panoramki z hałdy na Kostuchnie. Mniej więcej obrazuje to, co można zobaczyć patrząc na południowy-wschód i południe. Południowy zachód musiałem wyciąć ze względu na fatalny kontrast zdjęć robionych pod przebijające się zza chmur słońce.

 

5ad158c931842547m.jpg (1,5MB)

 

Zrobiłem też opis, ale wolę, żeby najpierw został sprawdzony przez eksperta ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem też opis, ale wolę, żeby najpierw został sprawdzony przez eksperta ;-)

 

Rzeczywiście, opis tej panoramki to w zasadzie to, o co nam cały czas chodziło.

 

Co do samego zdjęcia, to chętnie się dowiem kiedy i o której było robione, bo chciałbym porównać z archiwalnym zdjęciem na zakopaneonline.pl i sprawdzić jaka wtedy była generalnie widoczność. Na pewno dobra, jak na warunki z Kostuchny - bo Babia nie przymglona jak zwykle - jednak za słaba na Tatry. Za słaba, jak widzę, po raz kolejny przez osiadający smog w dolnych warstwach atmsfery. Nie dziwne, w końcu sezon grzewczy jeszcze się nie skończył i wilgotność powietrza ostatnimi czasy wysoka. Jednak kształt chmurek rozpoznawalny jest na dosyć dużą odległość, co świadczyłoby o tym, że kiepska widoczność była w głównej mierze winą smogu.

 

Na zachód od Policy, na przedłużeniu wysokiego komina, powinny zacząć się teoretycznie Tatry i dlatego ciekaw jestem czym są te majaczące wierzchołki zaraz na lewo od jej zbocza. Później schodzimy już nizej i tam analiza zdjęcia się kończy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego zdjęcia, to chętnie się dowiem kiedy i o której było robione, bo chciałbym porównać z archiwalnym zdjęciem na zakopaneonline.pl i sprawdzić jaka wtedy była generalnie widoczność. Na pewno dobra, jak na warunki z Kostuchny - bo Babia nie przymglona jak zwykle - jednak za słaba na Tatry.

Przewiduję, że gotowy opis nieco Cię zdziwi ;-> Zdjęcie było robione 7 października i Tatry były wtedy pięknie widoczne. To, że nie widać ich na pierwszy rzut oka na zdjęciu jest winą kiepskiego obiektywu. Jednak jeśli się dobrze przyjrzeć, to można zauważyć majaczące kształty słowackich Tatr Wysokich ponad wierzchołkami o których wspominasz. Nieco lepiej prezentują się Tatry Zachodnie w obniżeniu na prawo od Babiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Jeżeli info zdjęcia nie kłamie, to zostało ono zrobione kilka minut po godzinie 17, a jesli wunderground.com nie kłamie, w Katowicach mielismy wtedy wilgotność na poziomie ok. 45% i wiatr poniżej 15km/h.

Ten sam serwis podaje, że 18 lutego 2007(niedziela, było piekne słońce cały weekend) ok. 13 wilgotnośc była poniżej 40%, predkośc wiatru prawie 30 km/h.

7 pażdziernika Paweł ogladał Tatry, 18 lutego nie zobaczyłem nawet Skrzycznego.

Zakładam, że winny jest syf unoszący sie nad Śląskiem. Na antenie 3 TVP podaje sie czasem stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, czy można gdzies sprawdzić, jak się w tych dniach kształtowały ?

 

Pozdrawiam

 

P.S. Paweł, nie wiem dlaczego nie wrzuciłeś wczesniej tej panoramy. Jest to zdecydowanie njlepsza "górska" panorama zrobiona z Katowic jaką widziałem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wunderground raczej nie kłamie, ale podaje dane mierzone na Muchowcu. Przydałaby się jakaś informacja z Kotliny Oświęcimskiej. Na hałdzie wtedy były dość mocne podmuchy wiatru, a od zachodu nadciągał deszcz (przed którym, nota bene, musiałem uciekać). Dodatkowo niebo było pochmurne, a więc do powierzchni docierało niewiele słońca, które zawsze pobudza parowanie i przyczynia się do zmętnienia powietrza. Rano i w ciągu dnia zdarzały się przelotne opady, które czyściły atmosferę z większych cząsteczek na których mogłaby kondensować para wodna. I właśnie to zadecydowało o świetnej widoczności.

Dwa tygodnie temu był ładny weekend, ale też sezon grzewczy był w pełni i kominy ciągle dostarczały jąder kondensacji. Słońce poświeciło, przeniosło parę wodną z gruntu na pewną wysokość (a zwykle im wyżej tym chłodniej), para skondensowała i mieliśmy zamglenie mimo mocniejszego wiatru.

Zastanawiam się jak jest dzisiaj, bo typ pogody chyba jest podobny do tego na panoramce ;-)

 

PS. Dziękuję za uznanie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)

Zastanawiam się jak jest dzisiaj, bo typ pogody chyba jest podobny do tego na panoramce ;-)

 

PS. Dziękuję za uznanie :-)

Jesli pogoda sie nie zepsuje, będę dzis na wysypisku ok. 16:30 i sprawdzę jaka jest widoczność.

 

Nie ma za co :) Zakładam, że obnizyłeś jakośc tej panoramy, żebt ja wrzucic na imageshack, bo zdjecia które mi wysłałeś mailem wyglądaja duzo lepiej. Byc może dlatego Mateusz napisał, że widocznośc tego dnia była za słaba na Tatry.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że obnizyłeś jakośc tej panoramy, żebt ja wrzucic na imageshack, bo zdjecia które mi wysłałeś mailem wyglądaja duzo lepiej. Byc może dlatego Mateusz napisał, że widocznośc tego dnia była za słaba na Tatry.

 

Dokładnie tak... Gdybyś mógł mi podesłać te fotki na maila w wersji orginalnej, to byłbym Ci wdzięczny.

 

Co do dnia dzisiejszego, to z rana warunki świetne - na prawde! niestety zebrało się na deszcz i jak na razie leje, choć czuję w kościach szybkie rozpogodzenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak... Gdybyś mógł mi podesłać te fotki na maila w wersji orginalnej, to byłbym Ci wdzięczny.

 

Co do dnia dzisiejszego, to z rana warunki świetne - na prawde! niestety zebrało się na deszcz i jak na razie leje, choć czuję w kościach szybkie rozpogodzenie!

 

Wysłane :)

 

Obys miał rację z tym rozpogodzeniem, ale zostało juz tylko 1,5h światła, chyba dzis znów się nie uda... :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już ekspercki opis panoramy z Kostuchny :-)

Zgodnie z moimi przewidywaniami konieczna była korekta Beskidu Małego, który dla mnie zawsze jawił się jako równe pasmo niczym nie wyróżniających się masywów przedzielonych doliną Soły ;-) Miałem też pewne wątpliwości dotyczące Tatr, ale po analizie stwierdzam, że na prawo od Durnego Szczytu w istocie jest Lodowy, a nie Jaworowy. Brakuje tylko Gerlacha, który bez wątpliwości wyłaniał się tuż na lewo od Policy, ale na zdjęciu nie zdołał się załapać.

Dziękuję ORJ za świetną robotę :-)

 

cc9f573e86482193m.jpg

 

A powietrze dzisiaj do południa było rzeczywiście idealne... Szkoda, że później się spaskudziło.

Edytowane przez PPB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.