Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

uff w końcu przeczytałem wszystkie posty i muszę przyznać że sporo czasu mi to zajęło ale było warto odwalacie kawał dobrej roboty !!

zdjęcia są niesamowite oby tak dalej.

Ja co prawda nie ze Śląska bo dużo bliżej "wierchów" bo z Myślenic to 30km na poł, od Krakowa, ale żeby było ciekawie to wcale nie mam za bardzo stąd warunków do podziwiania naszych gór, do nie dawna myślałem że jedynym takim miejscem jest Góra Chełm, ale ostatnio zaciekawiła mnie jedna rzecz mam dziadków we wsi Poręba to 13km na poł-wsch od mojej miejscowości i kilka razy słyszałem jak dziadek mówił że gdy był na grzybach to z jakiejś polany widział Tatry :) nie wierzyłem mu ale zacząłem "grzebać" i coś w tym jest znalazłem gdzieś w internecie działkę na sprzedaż w Porębie z widokiem na Tatry ,tylko teraz muszę dowiedzieć się gdzie to jest wybieram się do dziadków w przyszłym tygodniu więc będę bacznie szukał i miałbym tutaj do was prośbę czy mógł by ktoś zrobić symulacje dla podanych punktów bo nie wierze żeby nie dało się czegoś zobaczeć z odległości zaledwie 50-60 km w lini prostej, podaje współrzędne wg, GE chociaż coś mnie chyba owe Ge oszukuje bo nie pokazuję żadnych gór w tamtym kierunku a za bardzo nie chcę mi się w to wierzyć

 

49°46'57.75"N

20° 1'9.92"E

wysokość 584 m.n.p.m

ew. 50m. wyżej i jeszcze jedno miejsce

 

49°47'14.08"N

19°59'52.68"E

wysokość 744m.n.p.m i tak samo 50m wyżej

 

Z góry dziękuje i Pozdrawiam Tomek.

Edytowane przez Anakin23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Anakin23

Swego czasu byłem kilka razy z tamtych rejonach i bez większego wysiłku Tatry były dostrzegalne ;) Co do twojego problemu możesz sam rozwiązać go bawiąc się symulatorem na stronce Udeuschle.de ale żeby nie być gołosłownym dodaję symulacje o które prosiłeś: Punkt1 i Punkt2 :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widać że jednak chyba opłaca mi się wybrać w tamte okolice :) właśnie tak myślałem że Turbacz trochę może przeszkadzać ale jak widać coś do złapania jest, więc będę próbował :) właśnie zadziwiło mnie to zdjęcie z tej działki do sprzedania w Porębie bo jakoś nigdy nie widziałem tam nic ciekawego oprócz Lubonia :) a gdzie dokładnie byłeś jeśli można wiedzieć bo ja planuje oczywiście jak nie pobłądzę iść z Poręby w stronę Kudłaczy i mam nadzieje coś w tamtych rejonach ujrzeć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat spod Kudłaczy, tam gdzie jest ta wioska wzdłuż drogi, już dało się dostrzec Tatry. Potem byłem na Lubomirze lecz ten szczyt to porażka bo jest mocno zalesiony. Ze Szczeble w lecie też udało się wypatrzyć je ale "trza" było szukać przecinki w drzewach ;) Na Ćwilinie nie miałem szczęścia bo zachciało mi się dreptać w górach w deszczu, a co się z tym wiąże wiadomo ;) Ale na Panoramio jest zdjęcie w tamtym kierunku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no zdjęcie ładne :) ja sobie właśnie zrobiłem symulację z miejsca w Porębie gdzie jeszcze idzie dojechać asfaltową drogą i wyszło mi coś takiego http://www.udeuschle...creenheight:994 więc może coś złapie

 

 

P.s: wie ktoś może jak z widocznością w Małopolsce w tym tygodniu ?

Edytowane przez Anakin23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziwne, nikt nie daje zdjęć od 3 tygodni?

 

Tatry i Babia z Dąbrowy Górniczej dnia 03.11.2012.

Zdjęcia złożone w Registax z 11 klatek. Chyba osiągnąłem maksimum moich możliwości jeśli chodzi o obróbkę, więcej nie wycisnę.

 

IMG_3160_4forum.jpg IMG_3171_2forum.jpg

marcin_zen "taki mądry" bo nawet z domu nie musi się ruszać;-) Tylko pozazdrościć. Cały sprzęt pod ręką, obróbka na miejscu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. To mój debiut na tym forum, dlatego przy okazji się przedstawię. Mam na imię Szymon, lat 21 i jak większość użytkowników tego miejsca mieszkam w woj. śląskim, miasto Rydułtowy. Interesuję się przede wszystkim miejscami opuszczonymi i zniszczonymi, ale od bardzo dawna lubię też wychodzić wysoko i podziwiać nasze wspaniałe góry i nie tylko.

 

Podzielę się z Wami moją dotychczasową, małą kolekcją obserwacji. Dziś mam dla Was zdjęcia z hałdy KWK Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, godzina około. 6 rano, 11 listopada. Poproszę też was w pewnych miejscach o pomoc w identyfikacji.

 

Pierwsza fotka zaraz po wyjściu na szczyt, czyli Skrzyczne

 

IMG_4383.jpg

 

Trochę później złapałem też Łysą Górę i KWK Zofiówka w Jastrzębiu

 

IMG_4410.jpg

 

Elektrownia Rybnik, całkiem blisko, ale rewelacyjnie się prezentuje w porannym świetle

 

IMG_4386.jpg

 

Spojrzenie w kierunku Żor

 

IMG_4388.jpg

 

Babia Góra, a na lewo od niej widać już jakieś tatrzańskie wierzchołki, czy ktoś wie może cóż to?

 

IMG_4390.jpg

 

Katowice

 

IMG_4392.jpg

 

Zbliżenie Babiej Góry

 

IMG_4425.jpg

 

Rybnik

 

IMG_4429.jpg

 

No i na sam koniec wyraźne, tatrzańskie szczyty, niestety nie jestem ich w stanie zidentyfikować metodą miarki w Google Earth, gdyż nie są to tak wyraźne obiekty jak kopalnie czy elektrownie, proszę o pomoc :)

 

IMG_4448.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne zdjęcia, ale mam taką małą uwagę natury technicznej, większość zdjęć wykonałeś na przysłonie f/32, co nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem, zresztą jak się dokładnie przyjrzeć to na zdjęciach widać kurz zalegający na matrycy aparatu ;) (najlepiej widac plamy na zdjęciu z rybnika)

 

proponuje robić zdjęcia na f5,6 - f/8 bo zazwyczaj jest to optymalna przysłona pod względem najlepszej rozdzielczości i wystarczającej głębi ostrości a to co jest wyżej tylko pogarsza jakość zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne zdjęcia, ale mam taką małą uwagę natury technicznej, większość zdjęć wykonałeś na przysłonie f/32, co nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem, zresztą jak się dokładnie przyjrzeć to na zdjęciach widać kurz zalegający na matrycy aparatu ;) (najlepiej widac plamy na zdjęciu z rybnika)

 

proponuje robić zdjęcia na f5,6 - f/8 bo zazwyczaj jest to optymalna przysłona pod względem najlepszej rozdzielczości i wystarczającej głębi ostrości a to co jest wyżej tylko pogarsza jakość zdjęcia

 

Dzięki za poradę. Widac kurz, oj widać, a właściwie to... nie, bo praktycznie cały usuwam pędzlem klonowania w photoshopie - no ale wiadomo, że zawsze się coś ostanie ;) Tylko wydaje mi się, że to kurz nie na matrycy, a na obiektywie, bo jak zmieniam go na 18-55 to już tego nie mam. Co do przysłony, to w życiu bym nie pomyślał, że tak małe wartości są wystarczające do uzyskania ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na ostrości ustawionej na nieskończoność może być nawet 1.7f. Chociaż niby najostrzejsze wychodzą na 6-8 f. Z kolei światła najlepiej od 10-15 f, wtedy wychodzą "gwiazdki". Ale fakt, im większa przysłona tym więcej kurzu wychodzi.

 

A długość naświetlania ma duże znaczenie w DO? Czy jeśli naświetlę krócej ale powiedzmy na F2.8 to będę miał lepszy efekt niż dłużej na F8.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz racje i ten złoty środek to właśnie najczęściej f/8 ;) lub f/5,6 - w przypadku stało ogniskowych. W każdym razie odradzam f/32 bo wtedy na zdjęciu pojawiają się różne dziwne rzeczy jak wspomniany kurz i spada rozdzielczość

 

Sam czas naświetlania nie ma znaczenia, ale ma znaczenie przysłona, której przymykanie ten czas naświetlania wydłuża :)

 

No musisz poczytać coś na ten temat w internecie bo tu nas zaraz zbanują za pisanie nie na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin_zen "taki mądry" bo nawet z domu nie musi się ruszać;-) Tylko pozazdrościć. Cały sprzęt pod ręką, obróbka na miejscu:D

To fakt. Wstaję rano, wychodzę na balkon, przeciągam się i... czasem szybko lecę po sprzęt. :)

 

piękne zdjęcia,

@marcin_zen widok z okna wymarzony :) ale na fotkach ostrość złapana chyba na blokach (anteny ostre) a nie na górach?

Faktycznie, mogło się tak stać. Przysłona tylko 4,5 więc może nie trafiło z ostrością ale może to być też związane z turbulencjami atmosfery. Następnym razem spróbuję z wyższą przysłoną i zobaczymy. Dzięki za tę uwagę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A długość naświetlania ma duże znaczenie w DO? Czy jeśli naświetlę krócej ale powiedzmy na F2.8 to będę miał lepszy efekt niż dłużej na F8.0

 

 

Fajne zdjęcia predstawiłeś na forum, debiut Ci się udał :) bo zdjęcia naprawdę dobre, co do czasu naświetlania, próbuj lekko prześwietlić zdjęcie, ale bardzo lekko, na takim zdjęciu lepiej można nasycić kontrast między ciemnymi górami a jasnym niebem. Co do wartości przysłony to każdy obiektyw ma swoją wartość w której osiąga maksymalną rozdzielczość (najczęściej między f 5,6-8) do DO nie potrzeba dużej głębi ostrości, f 2.8 by wystarczyło ale na takiej przysłonie obiektywy mają za małą rozdzielczość optyczną i wychodzi mydło, na przysłonach zbyt dużych dzieje się podobnie. Czas naświetlania nie ma znaczenia ale, przy długich czasach prześwietlaj ciut więcej (+0.6 +1 EV) Tak naprawdę to każdy z Nas ma własną technikę robienia zdjęć i musisz sobie ją sam wypracować metodą prób i błędów oraz małych podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.