Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Nieczęsto zdarza się okazja do obserwacji Tatr z mojego balkonu, więc nie mogłem przegapić takiej okazji.

Wykorzystałem obiektyw Canon 70-300 EF IS II USM.

Godzina 7 ma z minutami, szkoda że nie wcześniej...

Ogniskowe 70 i 300, na pierwszym, z prawej strony kadru paruje elektrownia Jaworzno II na tle chłodni kominowej "Nowego Jaworzna".

Miejscówka to Sosnowiec Zagórze.1.thumb.jpg.7c92ceee157db2010c25472959555163.jpg2.thumb.jpg.18c11d78fd55fe9eb93a26db5694ff91.jpg

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli robiliśmy zdjęcia o zbliżonej godzinie, bo ja robiłem o 7:20 i co ciekawe z dokładnie tego samego kierunku, tylko Ty 40km dalej ;) (https://astropolis.pl/topic/24654-komunikaty-o-dobrej-widoczności-i-spotkania-obserwacyjne/?do=findComment&comment=707023)

Bo linia łącząca sosnowiec zagórze z tatrami wysokimi praktycznie przecina też moją miejscowość.

PS. Napisz jeszcze co to za budynki są na drugim zdjęciu

 

Edytowane przez Pjotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem że to po lewej to jakiś wieżowiec ;) bo tak wygląda

Ja zdjęcia robię tamronem 70-300 ld di czy jakoś tak w każdym razie ta najtańsza wersja bez stablizacji. Właśnie z racji braku stabilizacji słabo się to nadaje do zdjęć z ręki, ale na statywie po przymknięciu przysłony jakoś ujdzie. Myślę własnie od jakiegoś czasu  nad tamronem ze stabilizacją albo tym canonem 70-300 co Ty masz albo może coś dłuższego... sigma lub tamron 150-600. Bo 300mm na pełnoklatkowym aparacie to trochę mało się wydaje.

Dzisiaj rano tez podobno była świetna widoczność, tatry było widać pięknie, niestety nie miałem możliwości osobiście się o tym przekonać...

 

Edytowane przez Pjotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pjotrek napisał:

A myślałem że to po lewej to jakiś wieżowiec ;) bo tak wygląda

Ja zdjęcia robię tamronem 70-300 ld di czy jakoś tak w każdym razie ta najtańsza wersja bez stablizacji. Właśnie z racji braku stabilizacji słabo się to nadaje do zdjęć z ręki, ale na statywie po przymknięciu przysłony jakoś ujdzie. Myślę własnie od jakiegoś czasu  nad tamronem ze stabilizacją albo tym canonem 70-300 co Ty masz albo może coś dłuższego... sigma lub tamron 150-600. Bo 300mm na pełnoklatkowym aparacie to trochę mało się wydaje.

 

 

Mam Tamrona 70-300 ze stabilizacją już 5 rok i bardzo sobie cenię. Wystarczył na w miarę ostre Schwarze Pumpe ze 117 kilometrów. Fakt że czasem brakuje mi do tych 400 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Fajne zdjęcia, tylko trochę ciemne, do ekspozycji + 0,5 lub 0,7 EV i potem to się nawet lepiej obrabia. Z nieco rozjaśnionych zdjęć lepiej wyciągać szczegóły w obróbce przez przyciemnienie. Odwrotnie, z niedoświetlonych zdjęć wyskakuje zawsze szum i szczegółów jest znacznie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W ostatni poniedziałek pojechałem załatwiać sprawy na uczelni w Sosnowcu i w drodze powrotnej złapałem "Dach Karpat". Punk obserwacyjny w Chełmku jest co prawda już po małopolskiej stronie Przemszy, ale perspektywa w zasadzie pasuje do wątku :

 

http://www.refraktor.pl/2019/03/gdzie-przemsza-pynie-z-wolna.html

 

Przy sprawdzaniu panoramy wyszła ciekawa sprawa. Dane z STRM są jakie są i na razie inne nie będą, a w tym wypadku wyszedł kolejny bubel w postaci braku Staroleśnej w generowanej panoramie na UD. Zniknęło kilkaset metrów szczytu :)

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Pomyślałem sobie, że ten wątek, od którego wszystko się zaczęło, będzie najwłaściwszym miejscem na kontynuację tematu obserwacji z okolic Toszka. Kończy się rok 2020, który - choć ogólnie paskudny - zapisał się w kronikach dalekich obserwacji, przynajmniej w Europie Środkowej, jako annus mirabilis, cudowny rok. Minionej zimy zaczęło się od kilku trzęsień ziemi, latem miała miejsce intensywna działalność wyjazdowa, a trwająca własnie końcówka też jest niczego sobie. Dla mnie osobiście, ten rok kończy się realizacją obserwacji już wspomnianej w sąsiednim wątku, "DO z gór". Opisany tu widok z Sarnowskiej Góry, niedaleko Toszka (bliski plan), na Tatry i Babią Górę, kontrastował ze słabymi warunkami, panującymi na zachód od Pilska. Właściwie nawet Tatr Zachodnich nie widziałem gołym okiem. Za to dzięki inwersji, panującej na wysokości 2000-2300 m n.p.m., szczyty Tatr Wysokich mocno wychyliły się zza Beskidu Małego. Rysianka i Lipowska były na granicy dostrzegalności, w miarę dobrze widoczne Skrzyczne i cała wschodnia część Beskidu Śląskiego, ale już ledwo zarysowane Równica, Wielka Czantoria i Beskid Morawsko-Śląski. O dostrzeżeniu Wielkiego Krywania w Małej Fatrze nie było mowy, a to jest wystarczającym powodem, by w przyszłości jeszcze zaglądać na Sarnowską Górę :-).

Babia-Tatry-opis.jpg

Tatry-Beskidy-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzupełnienie obserwacji Krzyśka z Sarnowskiej Góry przedstawiam kilka ujęć które zrobiłem tego samego dnia z punktu oddalonego od Sarnowa o 1,5km (Gajowice). Krzysiek już wszystko opisał więc podzielę się tylko zdjęciami które wykonałem chyba 20 minut wcześniej niż Krzysztof.

 

Panorama od Tatr do Lipowskiej.

IMG_8899m.thumb.jpg.5bf66be79b6816cb2cf5e8de15bf0531.jpg

 

Tatry Wysokie, Polica, Babia Góra.

IMG_8937m_171.thumb.jpg.53818097bde5527070e8fc7be9649fc8.jpg

 

Tatry Zachodnie.

IMG_8938m_171.thumb.jpg.bc4a0d543fce7b6a27b034c0a0c460b8.jpg

 

Pilsko, Romanka, Lipowska.

IMG_8939m_171.thumb.jpg.560e04266de8f87a276c5eecaf7a955c.jpg

 

Skrzyczne.

IMG_8940m_171.thumb.jpg.1cf2ab40d298b57e5b95f5afd4c6321a.jpg

 

IMG_8941m_171.thumb.jpg.cdb80f1efddc0cbb1d1cc9df805c6203.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tadeusz Bieg napisał:

Jako uzupełnienie obserwacji Krzyśka z Sarnowskiej Góry przedstawiam kilka ujęć które zrobiłem tego samego dnia z punktu oddalonego od Sarnowa o 1,5km (Gajowice)

Muszę napisać sprostowanie, nasze punkty obserwacyjne były oddalone o 4.1km, a nie jak napisałem 1.5km ! (Ja byłem bardziej przesunięty na wschód.)

Porównałem panoramy z tych miejsc i zdziwiły mnie obserwowane na nich różnice.  Np. położenie Gerlacha. Wydawałby się, że 4km na odległości obserwacji 185km nic nie zmienia, a jednak tak. Musiałem podzielić panoramę na dwie części ponieważ całej panoramy nie chciał przyjąć program (pojawiał się kod błędu -200). Jakie są ograniczenia dla plików na tym portalu?

Troszeczkę mi przesunęło w lewo przy zapisie pionowe linie oznaczające szczyty, ale nie zmienia to w jakiś istotny sposób interpretacji.

Tatry_Gajowice1.jpg

Tatry_Gajowice1A.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 2.01.2021 o 20:20, Tadeusz Bieg napisał:

Porównałem panoramy z tych miejsc i zdziwiły mnie obserwowane na nich różnice.  Np. położenie Gerlacha. Wydawałby się, że 4km na odległości obserwacji 185km nic nie zmienia, a jednak tak

Ha! Podczas fotografowania na Sarnowskiej Górze, nieopatrznie przeniosłem się w lewo, o kilka metrów. To wystarczyło, żeby bliższe plany na zdjęciach rozjechały się względem dalszych, tak że nie mogłem wszystkiego poskładać w jedną panoramę (a szkoda, bo szumy by się lepiej wygasiły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2021 o 22:04, Krzysiek_S napisał:

Ha! Podczas fotografowania na Sarnowskiej Górze, nieopatrznie przeniosłem się w lewo, o kilka metrów.

Odnosząc się do tych obserwowanych różnic w naszych obserwacjach, rzuciło mi się w oczy położenie górki Cyl Hali Śmietanowej, który w Twojej obserwacji jest z lewej strony Gerlacha i Rysów a u mnie jest między Gerlachem a Rysami. 4km różnicy i zmiany w kolejności obserwowanych szczytów.

A widać, ze czasem i parę metrów ma znaczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Od dłuższego czasu jest niezła widoczność z Zagłębia więc dzisiaj wybrałem się z aparatem na Górkę Środulską.

 

Nastawiałem się na Babią, Pilsko, Skrzyczne itp. - były dobrze widoczne ale nie spodziewałem się Tatr (w dodatku tak mocno ośnieżonych).

Na zdjęciach panorama z kominem El. Jaworzno, zbliżenie na Tatry oraz widoczne na lewo od Babiej zachodnie Tatry Słowackie.

srodula_panorama_20210520.jpg

srodula_tatry_20210520.jpg

srodula_babia_20210520.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnie miesiące to wysyp moich "dalekich obserwacji"

 

Moje Tatry z Góry Siewierskiej ;)  (10 maja)

1654401696_Gerlach-GraSiewierska.jpg.40ca5c599f13b3a2977f4ca207d3fbc7.jpg

 

oraz Tatry złapane z Gliwic ;)

672881030_DSCN4955-2kopia.jpg.7bed7103d71f9bbf9897094eef38d2a8.jpg

 

12983750_DSCN4952-2kopia.jpg.5258d5485f661f0473468ac878699690.jpg

 

i bonus Mały Krywań - Mała Fatra na prawo od wież kościelnych ;)

1249533356_DSCN5046-2kopia.jpg.0d0f0448d201f756585f3935103b8aeb.jpg

oraz Królowa Babia

1371076492_BabiaGrazulicyJowiszawGliwicach.jpg.6bdcdff80072e4c49d8341979cc4067a.jpg

 

Tatry z Gajowic ;)

1712021366_TatryzGajowic02.jpg.342efd0d49c58bec57f5b2551fe4f734.jpg

 

Tatry z hałdy Dębieńsko :D

1670950773_TatryzhadyDbieko.jpg.bbf0d2b00cd2a35aa301e17e777dcaf4.jpg

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Patb napisał:

wysyp moich "dalekich obserwacji"

Po co ten cudzysłów? 10-15 lat temu, te zdjęcia byłyby sensacją, a teraz po prostu jesteśmy już przyzwyczajeni, że te czy tamte góry można dostrzec z daleka. Obiektywnie jednak nic się nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Po co ten cudzysłów? 10-15 lat temu, te zdjęcia byłyby sensacją, a teraz po prostu jesteśmy już przyzwyczajeni, że te czy tamte góry można dostrzec z daleka. Obiektywnie jednak nic się nie zmieniło.

Raczej miałem na myśli, że było mi dane na żywo obskoczyć pewne miejscówki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patbrewelacyjne zdjęcia, rzeczywiście ostatnio codziennie była dobra widoczność :) z Góry Siewierskiej niezłe zbliżenie (jaki obiektyw - chyba że crop?).

zastanawiam się co to za bloki u podnóża gór na ostatnim zdjęciu (z Hałdy Dębieńsko).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2021 o 22:04, loopp napisał:

@Patbrewelacyjne zdjęcia, rzeczywiście ostatnio codziennie była dobra widoczność :) z Góry Siewierskiej niezłe zbliżenie (jaki obiektyw - chyba że crop?).

zastanawiam się co to za bloki u podnóża gór na ostatnim zdjęciu (z Hałdy Dębieńsko).

Dzięki ;) To nie Crop, dlatego że foto z kompakta Nikona P900 ;)

Co do szczytów z hałdy to po prawej zbocze Pilska, a po lewej Beskid Mały: Magurka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jeszcze 18 maja, ten sam dzień  kiedy to Tatry wyszły z Budapesztu. Droga powrotna, stoimy na północ od Raciborza, przy rondzie DK 45 i obwodnicy tego miasta. Chciałem mieć panoramę miasta i "jakieś Beskidy", bo widziałem jadąc w tamtą stronę a tu proszę-wyszły Stoh, Rozsutec i 120 km przypadkiem jest! Wyszło też jakieś czeskie miasto, pewnie Orłowa.

147269546_IMG_6254-Kopia.thumb.JPG.372709d89779207b7ac4f0c3a6280f52.JPG

 

Panorama na Beskid Śląsko-Morawski (sam w sobie w niezłej odległości około 70 km), ale w sumie ogniskowa niewiele mniejsza niż powyższy fragment.

1963003631_RacibrzBeskidMorawskiFatra-Kopia.thumb.jpg.d81571b0949fbb1da6c561817556299e.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.