Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

to chyba jest to samo ujęcie co było na poprzednim linku

jak to sie ma do Waszych obserwacji ?

 

M.in. tym zdjęciem już poróżniliśmy się z Pawłem na progu rękoczynów... ;) Ja nie za bardzo potrafię uwierzyć w takie Tatry, a już tym bardziej z okolic Chorzowa. Trudno i darmo - chcecie mi udowodnić, że coś takiego da się zobaczyć z okna na tałzenie, to mi to pokażcie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie za bardzo potrafię uwierzyć w takie Tatry, a już tym bardziej z okolic Chorzowa. Trudno i darmo - chcecie mi udowodnić, że coś takiego da się zobaczyć z okna na tałzenie, to mi to pokażcie :P

Uwierz, że zdjęcie jest robione przy powiększeniu, tak na oko, 50x ;-) A przy najbliższej nadarzającej się okazji bierz ETXa i jadziem na kukurydze ;-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czołem!

cos tu cicho ostatnio

byłem dziś ma Wełnowcu, a że pogoda wydawała się całkiem całkiem przeszedłem sie na hałdę. No i rozczarowanie, zdaje sie że widac było beskidy ale tak niewyraźnie, że nie jesten pewien. Mam wrazenie że w najwazniejszym miejscu widok akurat zasłaniaja budynki z os. Kukuczki (góry majaczą w prześwitach). Za to nic nie zasłania horyzontu od masztu TV (na Wesołej) i dalej na wschód, tylko nie wiem czy to starczy na Tatry, dzis nic tam widac nie było. Mam nadzieje że ta hałda jednak sie "sprawdzi" bo za niedługo bedzie mnie od niej dzielił 20-min. spacer :)

pozdrawiam wszystkich

 

P.S. Jakimi autobusami najlepiej dojechac do hałd na Murckach i Kostuchnie ? Rowerem to bym wiedział ale autobusem nigdy nie tam nie jechałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos tu cicho ostatnio

byłem dziś ma Wełnowcu, a że pogoda wydawała się całkiem całkiem przeszedłem sie na hałdę. No i rozczarowanie, zdaje sie że widac było beskidy ale tak niewyraźnie, że nie jesten pewien. Mam wrazenie że w najwazniejszym miejscu widok akurat zasłaniaja budynki z os. Kukuczki (góry majaczą w prześwitach). Za to nic nie zasłania horyzontu od masztu TV (na Wesołej) i dalej na wschód, tylko nie wiem czy to starczy na Tatry, dzis nic tam widac nie było. Mam nadzieje że ta hałda jednak sie "sprawdzi" bo za niedługo bedzie mnie od niej dzielił 20-min. spacer :)

pozdrawiam wszystkich

 

Cicho, ponieważ nie ma pogody, aby nagle zrobiło się głośno od pięknych widoków. Niestety, jak na razie pogoda nas rozczarowuje raz pod względem braku koniecznego na Święta śniegu, a dwa dając beznadziejne warunki obserwacyjne. Prawda jest taka, że dopóki coś nie spadnie, dopóty nie będziesz miał po co jeździć na hałdy.

 

 

P.S. Jakimi autobusami najlepiej dojechac do hałd na Murckach i Kostuchnie ? Rowerem to bym wiedział ale autobusem nigdy nie tam nie jechałem :)

 

W życiu może trzy razy jechałem autobusem, więc nie wiem. Paweł będzie wiedział, bo z jego przystanku odjeżdżają busiki gdzieś w tamtym kierunku. Przy czym jak napisałem powyżej - na razie odpuść sobie te wyjazdy, bo widoczność jest do prawdy beznadziejna a szkoda robić te kilometry na darmo.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kzkgop.pl/rozklady/ ;-> Zainteresują Cię przystanki Murcki Rynek (choć na hałdę z tamtąd jeszcze spory kawałek) i Kostuchna Osiedle.

Przydać się jeszcze może plan Katowic.

dzięki :)

gdybym sie wybierał to dam znać

ale nastąpi to pewnie dopiero po świetach

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze,

 

W reszcie coś spadło i jest szansa na dobrą widoczność zaraz po rozpogodzeniu - nie mamy dużo czasu, z praktyki wiemy, że widoczność potrafi być super tylko do 3-4h po rozpogodzeniu. Jak na razie zaciągnęło się po zbóju i nie ma na co liczyć, ale trzeba być czujnym i dobrze ocenić moment najlepszej widoczności, a ten przyjdzie na pewno. Na kamerce z Zakopanego widać, że do pewnej wysokości przejrzystość powietrza jest bardzo dobra, jedynie chmurki zasłaniają górki.

 

Jeżeli o mnie chodzi, to na pewno pojawię się na hałdzie zaraz po przejściu chmur deszczowych, uzbrojony w bino na statywie. Gdyby ktoś był chętny dołączyć, to niech napisze na Forum.

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim dzielnym Ślązakom przecierającym dziewicze ścieżki odkrywania odległych masywów górskich pragnąłbym niniejszym złożyć szczere życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślnego nowego roku przepełnionego głębokimi doznaniami płynącymi z udanych wypraw obserwacyjnych i sukcesów (jakby nie było, to forum astro...) pod gołym niebem przy odkrywaniu piękna nocnego nieba. Mam nadzieję, że 2007 rok przyniesie nam nie raz powody do pochwalenia się swoimi osiągnięciami na Forum :)

 

 

Pozdrawiam,

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Mimo topicu,chcialbym w wigilijne przedpoludnie dorzucic swoje 5 groszy do tego arcyciekawego tematu.

Jestescie szczesciarzami, bo macie wspanialy cel do obserwacji ziemskich-gory,Tatry!

Ja pisze z samej polnocy naszego kraju i zeby dostrzec Tatry,musialbym przedrzec sie przez jakies 700-800km atmosfery:),dlatego pozostaja mi obserwacje polnocnych krancow Rzeczpospolitej,a ze mieszkam nad Zalewem Wislanym,wiec morze zaslania mi okolo 40-to metrowej wysokosci Mierzeja Wislana,jestem osaczony na swojej nizinie..

Jedyne,testowe zdjecia jakie wykonalem przedstawiaja wierze radarowa,tuz przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim.Wierzcholki drzew na jednym ze zdjec to wlasnie szczyt Mierzei Wislanej.

Pisze aby zlozyc Wam wszystkim zyczenia radosnych Swiat Bozego Narodzenia no i zapewnic o sledzeniu tego ciekawego watku.

 

Pozdrawiam

hanysiak

 

P.s.

No i afrykanskie slonce zza mierzei..

AkcjaMerkury_004.jpg

AkcjaMerkury_006.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne,testowe zdjecia jakie wykonalem przedstawiaja wierze radarowa,tuz przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim.Wierzcholki drzew na jednym ze zdjec to wlasnie szczyt Mierzei Wislanej.

 

A orientowałeś się już, jaka odległość dzieli Cię od tej wieży? Czasami aż trudno uwierzyć, że dane obiekty można zaobserwować z Twojego miejsca zamieszkania, dopóki ktoś Ci ich nie pokaże. Tak samo było ze mną i z Tatrami... Warto tego typu obserwacje łączyć z dokumentacją zdjęciową oraz gromadzeniem informacji na temat potencjalnie dostrzegalnych obiektów łącznie z ich odległościami - czasmi same liczby zadziwiają :) Tak na prawde trzeba wyznaczyć sobie cel i konsekwentnie do niego dążyć, bo w tej branży dostajesz tyle, na ile pozwala Ci pogoda. Gdybym się nie zawziął na początku i nie uległ trudnym warunkom atmosferycznym, to pewnie już dawno zrezygnowałbym z tych poszukiwań, tymczasem należało czekać ponad miesiąc, by po raz pierwszy Tatry mignęły mi mgliście na horyzoncie w binie. Co prawda u Ciebie na północy rzeczywiście trudno będzie doszukać się czegoś spektakularnego, tym nie mniej lepsze warunki obserwacyjne pod względem widoczności (tam mi się wydaje) dają Ci swego rodzaju handikap.

 

 

Pisze aby zlozyc Wam wszystkim zyczenia radosnych Swiat Bozego Narodzenia no i zapewnic o sledzeniu tego ciekawego watku.

 

Tobie również składamy życzenia wspaniałego Bożego Narodzenia i nowego roku połączonego z wybornymi warunkami atmosferycznymi :), śniegiem :( i sukcesów w obserwacjach.

 

 

Pozdrawiam,

Mateo

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pod koniec grudnia było parę słonecznych dni, cóż jednak z tego, skoro przyziemne warstwy atmosfery były wypełnione dymami z kotłowni i mgłami inwersyjnymi. Pomimo czystego nieba widzialność nie przekraczała 30 km o czym przekonaliśmy się z Mateuszem tuż po świętach jadąc na hałdę. Ale nie ma co narzekać. Jeśli góry nie chcą przyjść do Pawła, Paweł pofatyguje się w góry osobiście ;-)

 

Tuż przed Sylwestrem miałem okazję oglądać ciekawy widok z okolic Hali Redykalnej i Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim. Na wschodzie niczym garbaty wieloryb leżało Pilsko, a po jego prawej stronie wyłaniały się Tatry - od Bielskich po Zachodnie. Ich szczyty były do połowy zanurzone w gęstym smogu wypełniającym Kotlinę Orawską. Na horyzoncie nie było ani jednej chmury nie licząc kilku kłębiastych oparów snujących się nad Pilskiem.

 

a1e5d1315aaf4766m.jpg afbf297fda7aadebm.jpg 7adfbdca8beb36b2m.jpg

 

Tymczasem po drugiej stronie, nad Beskidem Śląsko-Morawskim, wisiał ogromny wał fenowy zwiastujący rychłe nadejście halnego. I faktycznie, na drugi dzień o słońcu można było tylko pomarzyć, a w Nowy Rok trzeba było trochę wysiłku, żeby nie przewrócić się pod naporem wiatru i nie zjechać po rozmokniętej brei znikającego śniegu.

 

c945d66cd23b257fm.jpg

 

Mam nadzieję, że to solidne dmuchanie dobrze wróży w nowym roku. Żeby jeszcze tych chmur i dymów nie było... I tego wszystkim śledzącym ten wątek życzę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy mały sukces :)

dzisiaj ok. 10 widziałem z hałdy na wełnowcu wieżę na Skrzycznem gołym okiem. W kierunku Babbiej i Tatr niestety nie jest tak dobrze ale może bedzie lepiej w ciągu dnia :)

 

Pozdrawiam

 

P.S. aparat Canon PowerShot A510 3,2 Mpix zoom optyczny 4x

3086.jpg

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy mały sukces :)

 

Wkręcił się Chłopak... ;)

 

Gratulacje! Od Skrzycznego się zaczyna, następnie znajdziesz Pilsko, potem Babią a później dłuugo nic, aż w końcu utrafią Ci się Tatry, ale to już nie z Wełnowca. Dzisiaj jadę z Pawłem na hałdę w Kostuchnie, więc jeżeli coś zobaczymy poza kometą, to obiecuję, że udokumentuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz obiecał, więc trzeba udokumentować ;-)

 

Przede wszystkim widzieliśmy Kometę C/2006 P1 McNaught. Wyjątkowo jasna, z prostym 1-stopniowym warkoczem, 11 stopni od Słońca, 4 stopnie nad horyzontem w momencie startu obserwacji o 16:35, nieco niżej niż 3 stopnie nad horyzontem po zakryciu chmurami około 16:55.

07ff1fd8e8ca0e66m.jpg 57bddb075437906cm.jpg d2202bff08d6dc72m.jpg

 

Ponadto popatrzeliśmy na Wenus i pośledniejsze gwiazdki, a także na nocną panoramę Katowic, Tychów, Lędzin i innych miejscowości aż po Beskidy. Nie pominęłiśmy oświetlonej wieży na Skrzycznem i światełek na szczytach Beskidu Małego.

 

Na Tatry było już odrobinę za ciemno ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zdażyłem zarówno na Tatry z Modlniczki za Krakowem jak i na kometę ( ale o tym we właściwym wątku)

Łatwo możemy rozpoznać Płaczliwą Skałę, Łomnicę, Lodowy Szczyt czy Gerlach i inne górki.

Szkoda że nie wpadłem jednak na to miejsce 20 minut wcześniej gdy szczyty były oświetlone.

 

tatry_z_krakowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo ładnie,

 

Zdjęcia, jak na robione z kolana i na mokrym gruncie hałdy w Kostuchnie oddają to, jak piękna i znamienita jest ta kometa! Polecam tak swoją drogą każdemu czytającemu ten wątek - kto jeszcze nie miał okazji - zapolować na nią, bo takie komety zdarzają się bardzo rzadko. Thx Paweł za foty i sprawozdanie z kolejnego Walnego Zgromadzenia Poszukiwaczy Gór z Terenów Górnego Śląska (w skrócie WZPGzTGŚ).

 

Natomiast co do Tatr, to widok bajka... szkoda, że nam tak bardzo Beskidy przesłaniają Tatry, ale w końcu przyroda zawsze była przeciwko nam :(

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadąc wczoraj do Krakowe zrobiłem jeszcze małą panoramkę Tatr z Klikuszowej za Nowym Targiem.

A więc bardzo blisko ale może komuś się przyda.

 

Tu malutka wersja małej panoramki 3849x500 ale tylko 170 kb.

 

panorama_tatr_10I2007_70mm_small.jpg

 

Tu troszeczkę większa

Panorama 13865x1800 (1.71Mb)

 

 

Wykonane z ręki obiektywem Sigma 17-70 (70mm) , złożone w PhotoStitch z płytki Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do Gdyni, zrobisz panoramę Zatoki :szczerbaty:

 

Swoją drogą wróciłem właśnie stamtąd w zeszły weekend i rzeczywiście Zatoka jest idealnym miejscem do panoramicznych fotografii. Co nie zmienia postaci rzeczy, że współczuje północnej Polsce tak płaskiego krajobrazu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadąc wczoraj do Krakowe zrobiłem jeszcze małą panoramkę Tatr z Klikuszowej za Nowym Targiem.

A więc bardzo blisko ale może komuś się przyda.

 

Wpadłem na pewien ciekawy pomysł - dla potrzeb dalekich obserwacji i dla wszystkich amatorów Tatr można by na zdjęciu zrobionym przez Darka umieścić nazwy widocznych tam szczytów - wiecie, linie proste poprowadzone z wierzchołków szczytów z opisem u góry (ewentualnie + wysokość). Chętnie zabrałbym się za taką robotę, jednak za mało znam to pasmo, żeby to zrobić kompetentnie - dlatego też może znajdzie się jakiś wolontariusz? :) Co ciekawe na rynku również trudno zaświadczyć publikacji opisujących tatrzańskie szczyty z takiej perspektywy i na zdjęciu Live, więc może ktoś zechce wypałnić niszę - zapewniam całą otoczkę wydawniczą :)

 

 

Pozdrawiam,

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniała panorama, Darku :-)

Ja również chętnie zapoznałbym się z jej opisem, jeśli tylko ktoś potrafi takowy zrobić. Rozpoznaję Łomnicę i Lodowy, widzę Ciemniaka, Giewont, Świnicę, Kozi Wierch, Żółtoą Turnię, Koszystą, Rysy (?), Krywań (?) i Gerlacha, ale moja szczegółowa znajomość na tym się kończy. Może wieczorem przysiąde z mapą.

Opis Beskidów z Babiej mogę zrobić od ręki ;-)

Edytowane przez PPB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Gratuluję pięknych zdjęć komety i fenomenalnej panoramy. Mnóstwo tatrzańskich panoram (dobrze opisanych) znajduje się na stronie www.olaieryk.republika.pl

 

Wrócę jeszcze do środy. Jakis czas temu za pomocą zdjęć satelitarnych Katowic (strona www urzędu miejskiego), planu Katowic i mapy woj. śląskiego (1:180 000) ustaliłem miejsce na horyzoncie (mniej więcej oczywiście) gdzie powinna byc Babia Góra. Cos tam było w środę widać. W trakcie przeglądania zdjęć postanowiłem trochę pobawić się jasnością obrazu i kontrastem. Efekty poniżej.

 

Jestem bardzo ciekawy Waszych opinii. Babia to, czy też nie ?

bab.jpg

babia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.