Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj też ładne ale bez opisu.

http://www.panoramy.wyprawy.org/babiagora.php

 

Wybaczcie, ale ta stronka jest zaje**** Cudne zdjęcia i rewelacyjny pomysł konstruktorów tej strony. Widzę teraz, że czytający ten wątek mają dostęp do bardzo ciekawych stron o szeroko rozumianej tematyce górskiej, więc chciałbym Was poprosić o umieszczanie takich linków w tym topicu dla korzyściu ogółu :) A za powyższe ukłony dla Darka!

 

Paweł, jak znajdziesz chwilę czasu, to przysiądź do zdjęcia od Darka i nanieś roboczo pierwsze nazwy szczytów, a ja się dołącze z mapą mając już ten etap za sobą identyfikując pojedyncze, co do których pojawią się wątpliwości.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie przypomniałeś mi o nocnych panoramach.

 

W tamtym roku zrobiłem taką w Gliczarowie Górnym ,niestety obiektywem kitowym co widać po ciemniejszych złączeniach.

 

Nocna panorama tatr z Gliczarowa koło Bukowiny Tatrzańskiej

 

Plik ma 1.5 Mb 13356x1445 p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mlodyst, świetna robota :-) Uzupełnić potrafię tylko Wielką Koszystą widoczną między Rysami a Ostrą Basztą. W wolnej chwili spróbuję przenieść nazwy szczytów do panoramki z Babiej, co zdecydowanie przyda się w nazywaniu szczytów Tatr z Katowic :-)

 

Zaś wszystkich czytających nas w Geografii zapraszamy z powrotem do Katowic ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mlodyst, świetna robota :-) Uzupełnić potrafię tylko Wielką Koszystą widoczną między Rysami a Ostrą Basztą. W wolnej chwili spróbuję przenieść nazwy szczytów do panoramki z Babiej, co zdecydowanie przyda się w nazywaniu szczytów Tatr z Katowic :-)

 

Zaś wszystkich czytających nas w Geografii zapraszamy z powrotem do Katowic ;-)

 

Między Rysami a Orlą Basztą ;)

Dobry pomysł z panoramą z Babiej. Jakby co to służę pomocą :)

Dzięki za uznanie :)

 

Pozdrawiam

 

P.S. Od poniedziałku poprawa pogody. Czy można sie spodziewać, że po weekendowych opadach i silnym wietrze w poniedziałek będą wdobre warunki do obserwacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między Rysami a Orlą Basztą ;)

Najwyższy masyw w długiej przerwie między nimi ;-)

 

Od poniedziałku poprawa pogody. Czy można sie spodziewać, że po weekendowych opadach i silnym wietrze w poniedziałek będą wdobre warunki do obserwacji ?

Zdecydowanie tak. W poniedziałek nadal będzie dość silnie wiało, a atmosfera będzie wyczyszczona przez deszcz ze wszystkich śmieci. Trzeba być w pogotowiu :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek nadal będzie dość silnie wiało, a atmosfera będzie wyczyszczona przez deszcz ze wszystkich śmieci. Trzeba być w pogotowiu :-]

 

Zgadzam się. Już nawet dzisiaj, jeżeli popatrzycie się na obiekty, na które zerkacie z dnia na dzień, to zobaczycie, że wydają się one bliższe niż zwykle. Niestety chmury gęste i niskie, na kamerce z Zakopanego widać, że troszeczkę za niskie, bo pokrywają 50% wysokości szczytów. Gdyby nie to, to pojechałbym z pewnością na hałdę, bo jak uczy doświadczenie, nawet najgorsze zachmurzenie może być idealnym warunkiem do obserwacji.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trudne, ale na 70% obstawiam, że to jednak Pilsko. Wnoszę to stąd, iż nie widać charakterystycznego "brzuszka" po zachodniej stronie stoku.

Miałeś rację Mateuszu. Mam nową kandydatkę na Babią Górę. Ponownie będę wdzięczny za weryfikację. Zdjęcie z hałdy na Wełnowcu 15.01.2007, aparat Canon PowerShot A510, 3,2Mpix, 4x zoom

 

Pozdrawiam

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nową kandydatkę na Babią Górę. Ponownie będę wdzięczny za weryfikację.

Babia jak nic :-) Teraz tylko brać lornetkę (albo coś większego) i patrzeć jeszcze kilka stopni w lewo (czyli na wschód). Będzie się wyłaniać kilka ostrych szczytów :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł za rozwianie wątpliwości :)

 

Od Skrzycznego się zaczyna, następnie znajdziesz Pilsko, potem Babią a później dłuugo nic, aż w końcu utrafią Ci się Tatry

Faktycznie, tak to w moim przypadku na razie wygląda. Mam tylko nadzieje, że na Tatry nie będę musiał czekać aż tak dłuuugo ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nową kandydatkę na Babią Górę.

 

Tym razem już na pewno ustrzeliłeś Babią, sęk w tym, że z tego co widzę na zdjęciu, to nie miałeś wymarzonej pogody na obserwacje. Co więcej lokalizacja również nie pomaga, a w przypadku "ostrych szczytów" uniemożliwia dostrzeżenie czegoś więcej. Przy dobrej (nie bardzo dobrej) widoczności, na którą kiedyś trafiłem będąc w drodze na południe, babia jest widoczna jak na dłoni i sprawia wrażenie czegoś kolosalnego, gdyż widocznego w imponujących rozmiarach z takiej odległości - szczerze mówiąc robiącego większe wrażenie niż same Tatry. Nawet wtedy, przyzwyczajony z poprzednich wypadów na hałdę, do babiej jak na Twoim zdjęciu - czyli zamazanej, ciężko odróżniającej się od tła - zastanawiałem się co to za monstrualny szczyt, którego jeszcze wczoraj nie było ;) Tylko i wyłącznie takie warunki, co póżniej potwierdził PPB na hałdzie, pozwalają myśleć o dostrzeżeniu Tatr. Niestety, takiej pogody nie ma już chyba drugi miesiąc, ale to akurat nic dziwnego ;)

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze nam idzie to pójdźmy za ciosem :) Za masztem TV (po lewej) widoczne jest kolejne wzniesienie. Strzelam, że to Polica ale tak naprawdę pojęcia nie mam. Mateusz, czy mam rozumiec z Twoich słów, że z tego miejsca nie mam szans zobaczyć Tatr, nawet przy sprzyjającej pogodzie ? Horyzont na wschód od masztu TV jest "czysty".

Nie odbieraj mi nadzieji... :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za masztem TV (po lewej) widoczne jest kolejne wzniesienie. Strzelam, że to Polica ale tak naprawdę pojęcia nie mam. Mateusz, czy mam rozumiec z Twoich słów, że z tego miejsca nie mam szans zobaczyć Tatr, nawet przy sprzyjającej pogodzie ? Horyzont na wschód od masztu TV jest "czysty".

 

Na moje oko to rzeczywiście Polica, a jeżeli tak, to właśnie w kadrze oglądamy Tatry :P Nie chcę Cię pozbawiać nadziei, że jednak Wełnowiec pokaże Tatry, ale stojąc tam masz przed sobą całe Katowice i na mój gust to przekreśla już wszystko, a na pewno bardzo utrudnia dostrzeganie tak mało wyraźnych obiektów - ale mogę się mylić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to rzeczywiście Polica, a jeżeli tak, to właśnie w kadrze oglądamy Tatry :P Nie chcę Cię pozbawiać nadziei, że jednak Wełnowiec pokaże Tatry, ale stojąc tam masz przed sobą całe Katowice i na mój gust to przekreśla już wszystko, a na pewno bardzo utrudnia dostrzeganie tak mało wyraźnych obiektów - ale mogę się mylić...

To może ostatnie pytanie na dobranoc :) Rozumiem, że ewentualna niemoznośc dostrzeżenia Tatr wiąże się z zanieczyszczeniami powietrza a nie z warunkami hm... nazwijmy je "wysokościowymi" (tzn. czy Tatr nie przesłaniaja wzniesienia w Mysłowicach, takie, na którym stoi maszt).

 

Przepraszam, za takie męczenie :szczerbaty:

 

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ostatnie pytanie na dobranoc

 

Kto pyta znajduje Tatry :) Może Ci się to wydawać dziwne, bo z jednej strony Katowice to nie wielka metropolia i tak na prawdę obie hałdy nie dzieli więcej niż 15km, ale to prawie robi dużą różnicę. Unoszący się nad nami pył, którego będąc wewnątrz nie widzimy, dostrzec można odjeżdżając na północ, jak chociażby na słynny Silos, gdzie spotykamy się w celach astro. Dopiero wtedy widać, jak dużo syfu unosi się nad naszymi głowami i który przeszkadza w tego typu obserwacjach. Będąc w Murckach czy Kostuchnie jesteś już za miastem, a dzięki temu zaoszczędzasz wiele promieni świetlnych, które nie stracą się w masie pyłu i dotrą do Twojego oka. A te są, przy tak małych obiektach, na miarę złota.

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie z tymi Tatrami bo zwariuję. Ja ostatni raz w Tatrach byłem w 2003 roku i czuję ogromną chęć połażenia po nich znowu.

Ale byłeś u podnóża Tatr (200 metrów od regli) w 2005/06. :Beer:

 

ps.

Wracając jeszcze do opisywania panoram znalazłem jeszcze coś takiego (we flashu) u .....

znajomego developera

 

http://www.prestigeapartments.pl/__index.htm

 

Wystarczy kliknąc na Kościelisko lub Zakopane a załaduje się panorama.

 

Zna się ktoś na flashu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za masztem TV (po lewej) widoczne jest kolejne wzniesienie. Strzelam, że to Polica

Tak, to Polica. Tatry powinny się wychylać przy lewej krawędzi zdjęcia, ale tylko przy idealnej pogodzie. Mateusz ma sporo racji mówiąc o zanieczyszczeniach w powietrzu, choć moim zdaniem te 10 km dzielących Wełnowiec i Kostuchnę nie robi dużej różnicy. Nie powinieneś się nawet przejmować tym, że z Wełnowca na linii wzroku masz hutę Ferrum i kopalnię Wieczorek. W wietrzne dni (a wtedy często jest dobra przejrzystość) żaden pył nie będzie przeszkadzał :-) Na wszelki wypadek doradzam jednak zaopatrzenie się w dobrą lornetkę.

 

Przestańcie z tymi Tatrami bo zwariuję.

Oskar, olej Tatry, wypatruj Karkonoszy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.