Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Troszkę mnie tu nie było, ale widzę, że temat nie śpi :)

 

Rewelacyjna robota z tym opisem Darkowego zdjęcia - właśnie o coś takiego mi chodziło sygnalizując wcześniej temat, lecz nie spodziewałem się, że ktoś mógłby to zrobić z tak dużą dokładnością! Brawo!

Z pewnością przyda się na następny wypad w teren, a jeżeli już o takowym mowa, to niestety ostatnimi czasy - w Katowicach przynajmniej - mamy do czynienia z wyjątkowo podłą i nie nadającą się do niczego widocznością. Kiedy od czasu do czasu przejeżdżam w pobliżu naszych hałd zerkam sobię na górę co oferuje pogoda, ale rzadko zdarza się, aby nawet Beskidy było widać w przyzwoitym stopniu :( Niestety to zniechęca do dalszego czekania na dobre warunki, a szczerze Wam powiem już mi trochę tego brakuje i chętnie znowu pooglądałbym sobie Tatry przez lornetkę. To z kolei kusi mnie i Pawła, aby wybrać się w pogodny dzień na Skrzyczne i stamtąd spróbować szczęścia z Tatrami. Gdyby komuś z regionu spodobał się ten pomysł i byłby chętny na wypad, to piszcie na Forum.

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatry z Dąbrowy Górniczej

 

Ja piernicze... Paweł, a może te hałdy nie są wcale najlepszą lokalizacją na Tatry... :o

 

Dzięki ORJ za niezwykle cenne materiały wnoszone do wątku! Jeszcze bardziej zaostrzyłeś mi apetyt :)

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORJ, wielki pokłon za tą panoramkę! Znasz Tatry chyba lepiej niż ja własną kieszeń :-o Z wielką chęcią wysłuchałbym kiedyś całego opisu na żywo.

 

Mateusz, nasze hałdy są na pewno najbliższą lokalizacją ;-) Z Sosnowca (dach żylety, czyli budynku WNoZ) i Dąbrowy (Manhattan) Tatry nie są już zasłonięte przez cielska Babiej i Policy. Można rozważyć możliwości obserwacji z tamtych rejonów.

 

Dołączam się przy okazji do mateuszowego zaproszenia na Skrzyczne. Oprócz obserwacji Tatr przewidujemy też próbę dojrzenia naszej hałdy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poopisywał bym je wam na żywo no i nie tylko Tatry.

a jeżeli chodzi o Skrzyczne to trafiłem na takie warunki w listopadzie 3lata wstecz,że oprócz Tatr i Pradziada można było doskonale rozróznić Os.Tysiaclecia z Kukurydzami za nimi dalej, nową wielką halę kotłów w elktr.Chorzów,jeszcze wieżowiec Altus,gwiazdy i komin EC na Dabrówce.Elektr.Łaziska i Jaworzno 3,były na wyciągnięcie dłoni ,całe Tychy,i charakterystyczne klocki wież KWK Ziemowit,Piast,Czeczott.Przez pożądną lornetę na bank można by namierzyć Wasze hałdy tym bardziej że kolorystycznie odróżniają się na tle terenu.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum.

Szukałem na necie czegoś na temat widoku Sudetów z Beskidów i trafiłem tu. :)

Ciekawy temat. Sam nie widziałem Tatr z Katowic, natomiast Beskidy tak. Co do miejc, z których powinno być widać góry, to jeszcze można dorzucić zrekultywowane wysypisko śmieci w okolicach tzw Alp wełnowieckich, niedaleko parku i cmentarza na Wełnowcu.

A tu tematy z innych forów dotyczące widoku Tatr z okolic (szerzej pojętych ;) ) Katowic:

z Chełma Śląskiego

z Łaz

 

I jeszcze coś OT, widok Jesioników z Beskidu Żywieckiego, który miałem przyjemność oglądać w styczniu zeszłego roku:

Sudety z Pilska i Babiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do miejc, z których powinno być widać góry, to jeszcze można dorzucić zrekultywowane wysypisko śmieci w okolicach tzw Alp wełnowieckich, niedaleko parku i cmentarza na Wełnowcu.

Witaj !

Hmm... Prawdopodobnie mówisz o miejscu, z którego prowadzę swoje obserwacje, czyli to nie jest hałda :-)

Tylko o ile od parku to faktycznie rzut beretem to cmentarz raczej w kierunku Józefowca. Jak bedziesz się tam kiedyś wybierał to daj znac (tzn. na wysypisko, nie na cmentarz :-)

 

Do uczestników wyprawy na Skrzyczne - jeśli dysponujecie wystarczająco dobrym sprzetem żeby dostrzec człowieka z odległości 70 km chętnie Wam pomacham z wysypiska :-) Będę łatwy do "namierzenia" - między Gwiazdami (patrz obrazek)

 

Podrawiam

sk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Pytanie do ORJ: z którego miejsca w Dąbrowie Górniczej robione były te zdjęcia? Czyżby z Manhattanu, tylko chyba tam są 10 pietrowe bloki z dobrą widocznością na południe.

Ciekawe jak dla naszych obserwacji nadawałaby sie góra w Niegowonicach na Jurze tj. droga z Dąbrowy na Ogrodzieniec?

Jeżeli chodzi o hałdę rydułtowską, to raczej nie gazuje bo to jest stara hałda (kiedyś były 2 stożki, obecnie południowy został zniwelowany i usypują nową hałdę. na północny nic nie sypią od dobrych co najmniej 10 lat) Za bajtla łaziło się tam czasem a latem przez lornetkę obserwowałem na hałdzie ludzi którzy wybrali sie chyba na obejrzenie zachodu słońca. Bałbym sie natomiast włażenia na hałdę przy elektrowni Łaziska.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pilot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Prawdopodobnie mówisz o miejscu, z którego prowadzę swoje obserwacje, czyli to nie jest hałda :-)

Tylko o ile od parku to faktycznie rzut beretem to cmentarz raczej w kierunku Józefowca. Jak bedziesz się tam kiedyś wybierał to daj znac (tzn. na wysypisko, nie na cmentarz :-)

 

Hałda na Wełnowcu jest za dawną cynkownią , która stała przy ul. Korfantego (zburzyli budynek cynkowni jakieś 1,5 roku temu). Jest rozbierana. Natomiast owe dawne wysypisko śmieci jest w okolicy ul. Cedrowej. Cmentarz, a raczej cmentarzyk jest zaraz koło parku wełnowieckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :helo:

Z tego co wyczytałem w forum na którym znalazłem te zdjęcia to zostały one zrobione z 10 piętra gdzieś na Gołonogu.może z tych bloków blisko górki z Kościołem Św.Antoniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze coś OT, widok Jesioników z Beskidu Żywieckiego, który miałem przyjemność oglądać w styczniu zeszłego roku

Witaj na forum :-)

Jesioniki to nie do końca OT, ze Śląska też je widać. Gdzieś widziałem zdjęcia Pradziada z Gliwic na których wyraźnie było widać wieżę telewizyjną na szczycie. Sam kiedyś widziałem je z Baraniej, ale z Babiej to już prawdziwy wyczyn :-)

 

Ciekawe jak dla naszych obserwacji nadawałaby sie góra w Niegowonicach na Jurze

Dobre pytanie. Góra Niegowonicka była swego czasu rozpatrywana jako alternatywne miejsce spotkań katowickiej grupy astroobserwacyjnej. Można by tam połączyć przyjemne z pożytecznym ;-) Na linii wzroku w stronę Tatr będzie leżał tylko Beskid Makowski, więc widok powinien być całkiem ładny. A nawiasem mówiąc, Niegowonice to jeszcze Wyżyna Śląska ;-)

 

Też posiadam kilka zdjęć Jesioników widzianych z Beskidów i Małej Fatry dajcie mi troszkę czasu to wkleję z opisami.

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem zdjęcia Pradziada z Gliwic na których wyraźnie było widać wieżę telewizyjną na szczycie.

może tutaj: http://www.republika.pl/astrowojpisk/inne.html

 

A inne widoki z Gliwic i gorąca dyskusja na temat możliwości oglądania gór z tego miasta tutaj:

http://forum.gliwiczanie.pl/viewtopic.php?...ighlight=g%F3ry

(jest tu też mała kłótnia dotycząca zdjęcia Tatr z osiedla Tysiąclecia :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś o Sudetch dla PRZEMKA P

 

To jest widok z Wielkiego Rozszutca 1610m-Na Małej Fatrze w kierunku Jesioników

Nazwy zachowałem po Czesku ponieważ oprócz Pradziada i w zasadzie Lysej Hory-Łysej Góry nie używa się

nazw polskich.

Pozdrawiam :Salut:

Widok_z_Rozszutca_1610m.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie 1 stożek, macie foto:

post-1941-1170798663_thumb.jpg

Tak to wygląda z domu moich rodziców w Radlinie

Te dymy za hałdą to nie są fabryczne dymy lecz tworzące się lokalne "tornado" (mam więcej zdjęć lecz musze je przekonwertować z nef , jak się z tym uporam to zapodam na forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :helo:

A jak podjechać pod hałdę,tzn.gdzie można zostawić auto żeby nie trzeba się było specjalnie gdzieś przedzierać?

Bo chcemy ze znajomymi się tam wybrać i pofocić i jak i hałdę tak i panoramę na góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.