Skocz do zawartości

Zastosowanie komputerów handheld w astronomii


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy ktoś z Was stosuje komputery typu handheld (Palm , iPAQ itp) do astronomii. Jest wiele oprogramowania na PalmOS i WinCE do zastosowań astronomicznych zaróna atlasów nieba , notatników astro czy sterowania teleskopem za pomoca tych komputerkow.

Czy ktoś to stosuje w praktyce ? Jestem bardzo ciekaw gdyż wielu narzeka na konieczność noszenia notebooka na obserwacje a handheld zmieści się wszędzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie naiwne pytanie - ale palma 2 razy miałem w ręku przez całe 2 minuty:

Czy są takie urządzenia z wejściem USB? Tak by podczepić webcama?

Pewnie nie, ale widziałem gdzieś takie USB w rozmiarach FireWire (zwykłe USB 1 ale zmniejszone wtyczki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Palmie o USB raczej ciężko choć komunikuje się po USB także ale w iPAQ np (gdzie są Windowsy CE) są takie rozwiązania. Istnieją wersje programów (The Sky , DeepSky itp ) na komputery typu handheld.

Myślę że może stac się to alternatywą dla i tak sporych notebooków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki Palm z USB nadaje się do obsługi i zapisu obrazu z Web kamerki, bo to by było godne dla niego zadanie, małe to, lekkie z kolorowym wyświetlaczem i energooszczędne co jest szczególnie ważne w terenie !!!

A może ma choć możliwość sterować teleskopem w modzie GO-TO z odpowiednim softem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Janusz sprawa nie jest taka prosta .

Kamerki do Palmów i iPAQ są zupełnie inne niż do normalnych PC (cena powala z nóg). Dlatego takiego zastosowania raczej bym nie szukał. Ale z Palma i PocetPC mozna śmiało sterować teleskopami Go-To i co jest bardzo fajne jest wersja DeepSky na WinCE i ma możliwość wymiany danych z wersją PC-tową DeepSky . Czyli pracujesz sobie w terenie z handheldem masz atlas (całkiem niezły do 12 mag.) , sterowanie teleskopem i zapisujesz sobie obserwacje . Wracasz do domku - synchronizacja z PC i dane są już w bazie DeepSky na PC .

To tylko jeden przykład .

Kamerkami bym się raczej nie ekscytował bo wątpie by mozna było podłączyć normalne no i by powstało oprogramowanie do nich na "małe komputerki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tu bym polemizowal

nowa seria palmow - tungsten ma usb irde i sinezeby

poza tym ekran tft 320x320 i 64k kolorow i juz np. wychodza d nich kamerki na kartach sd o rozdzielczosci ponad 1 mln - calkiem milo jak na te urzadzenia. Palm ten kosztuje ok 2,5 tys pln - wiec mniej wiecej 1/4 porzadnego laptopa :)

kwestia softu czy masz win ce czy symbiana (podobne jest lepszy i szybszy od win ce ) wiec jest to kwestia oprogramowania, a usb jak wiadomo ma okolo 16 mb/s wiec podejrzewam ze przy uzyciu softu i odp. oprogramowania oraz kart memory (a pojawily sie juz 1 GB) mozna by bylo powalczyc.

serdecznie pozdrawiam

ps.

jako ciekawostke podam ze ktores z tych malenstw ma proca od czestotliwosci ponad 200 mhz i mozna podkrecac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu

wejdz na www.karen.com.pl

i tam masz palmtopy

a co do sys operacyjnego i aplikacji

coz

dobra wykladnia bedzie jak wejdziesz na

np. tucows.icm.edu.pl

i tam sobie zonaczysz ile jest aplikacji dostepnych (freeware os shareware) dla danej platformy, a poza tym wazne jest do czego chcesz go uzywac :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palma chciałbym wykorzystywać przede wszystkim zgodnie z jego przeznaczeniem + jakieś proste programiki astro.

 

Myślałem nad zakupem palma IIIc. Tego modelu już nie produkują. Przemawiają do mniete cechy: b.niska cena np. na allegro, fura programów astro w necie :) , kolorowy wyświetlacz,dobre opinie userów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

a moze zamiast palma kupcie nokie 9210, ja tak mam, sa tez programy astro do tego telefonu, razem z notatnikami i innymi bajerami.

hehe a nawet jesli nie mamy akurat takiego programu to dzwoni sie do domu i mowi komus zeby na maila przeslal mapke z np. Guide'a w *.jpg, odbieramy ja na nasza 9210 i elegancko wyslwietlamy na ekraniku.

do astro jeszcze nie uzywalem tego telefonu, ale wiem ze to co powiedzialem z powodzeniem bedzie dzialalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No to jest fajne"bzykadełko" bo nawet dostęp do internetu ma bez problemu!!! ale ile pociagnie z włączonym podświetlaniem ekranu czy ktoś już próbował, poszukam w klubie Nokia może jakiegoś softu astro, wszak jestem Nokii wierny od 1996 roku !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nokie 9210 mam juz od jakiegos czasu, wiec moge smialo sie o niej wypowiadac, grajac w gierki z pelnym dzwiekiem (muzyka i inne odglosy) niemal na okraglo, w przerwach rozmawiajac, baterka wytrzyma spokojnie 12 godzin, co dla astro wystarczy, bo noc nie jest az tak dluga, a i przeciez na okraglo nie patrzy sie w ekranik telefonu bo lepiej popatrzyc w okular teleskopu :).

jesli telefon wyczerpie sie do zera, to do pelnego naladowania baterii potrzeba ok 2h.

polecam telefon bo naprawde warto, zwlaszcza ze ma, tak jak to wspomnial Pan Janusz, pelny dostep do internetu, czyli strony wygladaja tak jak na monitorze kompa.

 

ps.

wiem ze istnieje program o nazwie jSolun, wlasnie go zainstalowalem i elegancko rysuje mapke nieba, mozna prowadzic dziennik, znajduje interesujace obiekty, itp.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

 

Ja mam Palma Vx. Na obsluge kamerki nie licze ale mam zaladowana kupe pozytecznych programow:

 

1. Info o fazach ksiezyca - przydaje sie przy planowaniu obserwacji

2. Info o planetach - ra, dec, az, alt, wschod, gorowanie, zachod itp.

3. Symulacje Galileuszowych ksiezycow Jowisza i GRS

4. Proste planetarium (jakies 200k gwiazd + DSO) - zbyt kiepskie na noc ale tez pomaga w planowaniu obserwacji, mozna sobie zasymulowac zjawiska takie jak ostatnie przejscie Merkurego itp.

5. Bardzo przydatny timer do astrofoto - piszczy co x sekund, stosowalem np. na Leonidach zeby robic serie ekspozycji 60s.

6. Katalogi M, NGC, IC itp

7. Programy do liczenia rzeczywistego pola widzenia kamery CCD w roznych konfiguracjach

8. Notatki z sesji obserwacyjnych itp.

 

W sumie fajny gadget ale nie przebija laptopa.

 

Na Win CE mozna sobiue kupic TheSky za 50$ i miec rowniez kontrole nad teleskopem w protokole LX200. Szereg osob stosuje taka konfiguracje zamiast laptopa w placzeniu z Meade LX200 lub dowolnym innym systemem emulujacym LX200 - wtedy nie potrzeba kompa albo mozna go wykorzystac tylko do CCD.

 

Widzialem tez gdzies:

a) wykorzystanie palma jako inteligentengo kalkulatora do obliczania pozycji alt az obiektow na podstawie ich ra i dec i czasu i lokalizacji - aplikacja pozwalala na ustawienie ich w polu wiedzenia duzego Dobsona wykalibrowanego w stopniach azymutu i elewacji

B) konfiguracje z palmem pracujacym jako DSC (Digital Settting Circles), podlaczonego do dekoderow na teleskopie i wskazujacego biezaca pozycje RA i DEC i pomagajacego lokalizowac obiekty. Wymagalo to jednak zakupu.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slowko wyjasnienia odnosnie nokii. jesli ktos sie powaznie zastanawia nad modelem 9210 i chce sie nim cieszyc dlugo dlugo to prosze rozwazyc zakup modelu 9310. Glowna roznica to GPRS. model 9210 tego NIE ma! A ten protokol powaznie moze zaoszczedzic na wydatkach zwiazanych z internetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm...

szczeze mowiac nic nie slyszalem nigdy o nokii 9310 i raczej nie ma nowszego Communicatora od 9210, jesli cos to moze 9210i i z tego co wiem to on moze kozystac z HSCSD i to przy transmisjach video.

Szukalem na stronie Nokii i z tamtad biore swoje informacje.

a tak wogole, to przeciez kto przy obserwacjach chce siedziec w internecie ???

przeciez istnieja programy jak chociazby wymieniony wczesniej przeze mnie jSolun ktory nie musi wcale kozystac z netu, a uaktualnia sie go i tak podlaczajac phona do pc'ta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Juz wyjasniam :)

Swego czasu wiele sie mowilo o ograniczeniach 9210. Z tego tez powodu miano rozszerzyc oferte nokii o model 9310 ktora bedzie miala GPRS. Jednak okazuje sie dzisiaj (za co zainteresowanych przepraszam) ze nie ma 9310 a jedynie 9210i - ale z tego co widze 9210i nadal nie ma gprs-u. A to powazna strata :(

 

Sorki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh dla mnie lepszym bajerem od szybkiego i w maire taniego netu (GPRS) w 9210 byl by GPS, jest nakladka wielkosci baterii "paluszka" ktora dolacza sie do telefonu i wtedy ma sie pelny GPS, razem z mapami, jak gdzie jechac, dla mnie to bylby wiekszy bajer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh dla mnie lepszym bajerem (...) byl by GPS, jest nakladka wielkosci baterii "paluszka" ktora dolacza sie do telefonu i wtedy ma sie pelny GPS, razem z mapami, jak gdzie jechac, dla mnie to bylby wiekszy bajer.

 

Oooooo tego nie znalem =8-O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.