Skocz do zawartości

Czy i czym wyczyścić CCD ???


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem po włożeniu złączki z CCD do mojego Rubinarka pojawiają się plamy na obrazie. Coś mikroskopijnego rzuca mi cień na matryce :-[

 

Dziwne, że po wyjęciu CCD na zewnątrz cienie tego czegoś znikają, a wiem napewno, że to coś leży na CCD bo obracanie kamerki nie daje efektu (coś zostaje w tym samym miejscu)

 

Pod światło (bez żadnego obiektywu) jak ruszam kamerką to można znaleźć w kilku miejscach jakby powiększone komórki :o

 

ps. jak przyjde domu to zamieszcze fotki...

 

Chodzi mi o to:

 

1) Jak to jest że z Rubinarem COŚ jest a bez niema

(Podobny efekt miałem kiedyś jak patrzyłem przez Lornetkę z experymentalnie zrobioną przesłoną jakieś 0,5mm :) widzałem wtedy wszystkie śmieci w lornetce i w... oku :) )

 

2) Czy moge i czym to wyczyścić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze,

to na pewno zabrudzenia na szybce osłaniającej CCD. Najłatwiej chyba wyczyścić to spirytem z wodą na waciku (np. do uszu). Z braku spirytusu możesz zrobić to wodą z gorzałą (ja tak robie).

Poczekaj na inne wypowiedzi, pewnie podrzucą Ci lepsze pomysły :)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to sie wydac straszne,ale ja wyczyściłem bawełnianą szmatką nawiniętą na śrubokręt :D(czyszczenie na sucho) :) Jest czyste ;D

Nie biore odpowiedzialności za straty wyrządzone przez czyszczenie moim sposobem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz z z Rubinarem dlatego ze paprochy rzucaja cien na CCD. Przy "wolnym" teleskopie kat rozwarcia wiazki jest maly i cienie sa dosc ostre. Z "szybszym" teleskopem cienie sa mniej widoczne ale wieksze, a bez telekopu swiatlo dociera ze wszystkich stron wiec cieni nie widac.

 

W "softwerowym" zdjeciu cieni pomaga "flat frame" czyli zdjecie rownomiernie oswietlonej powierzchni (niebo, chmura) warunek - nie zmieniaj ostrosci ani orientacji kamery. Z perfekcyjnym systemem optycznym zdjecie powinno byc idealnie rownomiernie (stad "flat"), wszelkie smieci, winetowanie itp. wyjdzie i zostanie usuniete w sofcie.

 

Registax zrobi ci atomatycznie "flata" skladajac x ramek, co rowniez zredukuje szumy. Mozesz tez zrobic flata zakladajac na obiektyw matowa szybke, biala koszulke bawelniana (ja czasem zakladam biala folie PCV) i kierujac na zrodlo swiatla (ale unikaj punktowych, lepsze jest zdjecie sciany oswietlonej latarnia i podane przez taki ekran rozpraszajacy. Ekran nie powinien byc oswietlony bezposrednio.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że aż tak drastyczne sposoby śrubokrętowo - szmatkowe nie będą potrzebne.

 

W sklepach foto można kupić zestawy do czyszczenia optyki za 30 PLN firmy ROWI z zestawem 100 miękkich papierków, gruszki z pędzelkiem oraz ściereczki z naturalnej i sztucznej irchy. W komplecie jest jeszcze buteleczka 20 ml z tajemniczo brzmiącym płynem.

 

Polecam, nawet tłuste paluchu schodzą bez problemu, a płyn po wyschnięciu nie zostawia plam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.