Skocz do zawartości

Flara Irydium ...


tryiton

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż:

Dzisiaj o godzinie 4:26 miałem przyjemność zobaczenia flary Irydium. Naturalnie, dzięki stronie http://www.heavens-above.com postarałem się przewidzieć dokładny moment, który w rzeczywistości różnił się zaledwie o 3 minuty ;). Mieszkam w Bydgoszczy, niebo było dość ciemne, początkowo chmury sprawiały trochę problemów z orientacją, aczkolwiek około 10 minut przed zdarzeniem miałem już dobrą, czystą sytuację. Sam moment rozbłysku w porównaniu choćby z Vegą oceniam na około -6 mag. Niesamowite wrażenie, gdyż w dobrej do tego sytuacji (Księżyc widoczny po drugiej stronie nieba, bliski nowiu) można ujrzeć niesamowity blask ;). Niestety nie miałem możliwości wykonania zdjęcia, zaprezentować obserwacji nie jestem w stanie. Zachęcam jednak do takowych działań, naprawdę robi wrażenie - mimo, że jest tak blisko nas ;).

 

Pozdrawiam ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos, czy ktoś może zauważył że coś niedobrego dzieje się z heavens-above?

Jeszcze w zeszłym roku lubiłem zaskakiwać znajomych, każąc im w jednej chwili spojrzeć na wskazany rejon nieba, gdzie nagle rozbłyskała jasna flara. W tym roku jest to niemożliwe choć mieszkam tam gdzie mieszkałem, a parametrów swojej lokacji w programie nie zmieniałem... I nic mi się nie zgadza! Mam wrażenie że różnice czasowe sięgają kilkunastu minut. Czy ktoś może wie o co tu chodzi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos, czy ktoś może zauważył że coś niedobrego dzieje się z heavens-above?

moze dla odmiany sprawdz calsky?

tam przynajmniej widac jak stara jest orbita, wiec jakiej odchylki mozna sie spodziewac

 

a tymczasem lece bo za pare minut HA mi przepowiada -7, zobaczymy czy sie nie pomyli :rolleyes:

 

edit:

no i lecial z dokladkoscia do ~30 sekund, wiec nie jest zle ;)

Edytowane przez aph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Moze by zrobic jakis projekcik?

Lowy fotograficzne na wszystkie irydy.

 

W sumie Polish Fireball Network też rejstruje rozbłyski satelit..

Ale takie nagrania z satelitami kończą tak jak inne nagrane obiekty (np. nietoperze)- są poprostu usuwane..

 

 

Ja jakoby przypadkiem fotografuje rozbłyski irydium podczas nocnego focenia meteorów..

 

7a8734eea6b2b520.jpg

 

24.08.2006: 22.34

irydium1.jpg wg. ich strony - 7 mag

 

24.08.2006: 22:25

irydium2.jpg wg. ich strony - 8 mag ( 200m od wyliczonego przez nich centrum rozbłysku)

Nikon D70s

ISO 1600

18 mm

30 s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.