Skocz do zawartości

Ciekawe i zabawne nazwy geograficzne


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Ten temat chcę potraktować nieco rozrywkowo i wstawiam go dla rozruszania działu. Na pewno w waszych okolicach znajdują się obiekty geograficzne, których nazwy są nieco dziwne, wywołujące uśmiech na twarzy lub zaskoczenie. Mam nadzieję, że nie urażę nikogo z mieszkańców podanych miejscowości. Ja ograniczę się tylko do województwa podkarpackiego.

 

Miejscowości: Wólka Ogryzkowa, Piwoda, Rąbany Gościniec, Pustynia, Krowica Sama, Wielkie Oczy, Wróblik Szlachecki

 

Rzeki: Nil, Szkło, Mleczka

 

Może jeszcze sobie coś przypomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna mapka. Ale jak widać nie ma tam wszystkich zabawnych nazw.

 

Może jednak zmienić tytuł wątku (to prośba do moderatorów) na "Ciekawe i zabawne nazwy geograficzne", tak aby nikt nie poczuł się obrażony.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze nazwy wiosek są na Mazurach. Na podanej mapce widać Zamordeje, Suczki i Stare Juchy. Oprócz tego jest wiele innych zabawnych (Łopatki, Trzonki, Marchewki), ale pamiętam, że gdy tam byłem to najbardziej rozwaliła mnie wioska o nazwie Kurejwa, i druga obok, mniejsza Kurejewka :ha:

 

Acha, w drodze do pracy przejeżdżam przez wioskę Samotwór. Do dzisiaj nie rozstrzygnąłem, czy chodzi o Samo-Twór, czy o Sam-Otwór.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejeżdżałem niedawno przez Szczaworyż i zastanawiałem się z rodziną skąd taka fantazja.

PS. W Toruniu jest teraz wystawa fotografii tablic miejscowości o zabawnych nazwach. Nie pamiętam czy to tylko czasowa ekspozycja, ale chyba tak. Wystawa jest efektem hobby, kogoś kto od lat fotografuje takie tablice. Nazwiska niestety nie pamiętam, ale mogę się dowiedziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między Warszawą a Białymstokiem jest cała masa dwuczłonowych miejscowości o śmiesznych nazwach - część z nich jest na mapce, np Niemyje-Ząbki :D

 

Rozglądam się po mapie okolic Tarnowa. Znalazłem Japonię koło Szynwałdu, para miejscowości Budyń I i Budyń II, Głodna Wieś, Głupia Wieś, Południowa Strona...

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trasy Lublin Zakopane gdzieś za Tarnobrzegiem jest: PIWODA, PUSTYNIA, a w Lubelskiem z ciekawszych: OSZCZYWILK, SOBIESZCZANY, MAŁOCHWIEJ, KOREA, ZŁOJEC, TERPENTYNA, BOŻYDAR, ŁAPIGUZ, SACHALIN, BIAŁYSTOK, ODLETAJKA, ROSKOSZ, KRZYWOWIERZBA, GOTÓWKA, ZAMIEŚCIE, ŻŁOBEK, BARŁOŻNIA, BABIN, SYCZYN, PRZYMIARKI, PRYSZCZOWA GÓRA, EWOPOLE, NADRYBIE, UCIEKAJKA. cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pupy i Ruchocice - to nazwy pomorskie.

 

Jak robiłem zlot w Białej, to nazwa mi podpasiła, bo wprowadzam się do Czarnkowa - tak kontrastowo wyszło :) Ale do wyboru miałem też Amerykę :D i Bukowiec (był zlot w Bukowcu k. Łodzi, ten jest koło Czarkowa).

Natomiast przeeeecuuuudna jest nazwa małej wioski w Puszczy Noteckiej - Marylin. Wymówcie najpierw z polska, a później z angielska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Ja jak czasem jade do babci..to mijam taka wioche z 4 domami ale nazywa się Praga:))...ale najbardziej smieszą mnie chyba Swornegacie...a faktycznie na Mazurach chyba sa najsmieszniejsze nazwy....

 

Wiecie ze miejscowosc Piątek w oklicach Łodzi to miejscowosc która lezy dokladnie w samym srodku Polski......:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... W Toruniu jest teraz wystawa fotografii tablic miejscowości o zabawnych nazwach. Nie pamiętam czy to tylko czasowa ekspozycja, ale chyba tak. Wystawa jest efektem hobby, kogoś kto od lat fotografuje takie tablice. Nazwiska niestety nie pamiętam, ale mogę się dowiedziać.

 

To się nazywa "Galeria Beznazwa" i będzie jeszcze do końca września. Więcej o wystawie tu:

http://ww6.tvp.pl/392,20060720372146.strona

Beznazwa to oczywiście nazwa miejscowości.

Zapraszam do Torunia. Przy okazji można sobie kupić u nas miniaturowy moherowy berecik. W telewizji mówili, że idą jak ciepłe bułeczki. http://ww6.tvp.pl/6981,20060824386119.strona (wystarczy zobaczyć pierwsze 50 sekund).

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło Trzcianki do niedawna była wieś o nazwie WIELKA BIEDA. Ponoć sołtysem jakiś czas był BOGACKI :D

 

Ale chyba 15 lat temu miejscowość zmieniła nazwę !!! Obecnie nazywa się ŚREDNICA :szczerbaty:

 

Co do nazwiska i od kiedy zmieniono nazwę wiem tylko orientacyjnie, za krótko tu mieszkam. Za to fakt zmiany nazwy jest niezaprzeczalny! Mój sąsiad jak relikwię przechowuje tabliczkę z numerem domu i tą Wielka Biedą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - miejscowość w północno wschodniej Walii, na wyspie Anglesey.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Llanfairpwllg...tysiliogogogoch

 

Niektórzy to wiedzą jak zrobić kasę z niczego wystarczy jakieś zadupie nazwać używając 58 liter by każdy chciał zobaczyć je będąc w okolicy ;-)

 

Proponuję jednak przebić Anglików bo Polacy nie gęsi (...) ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre :)

 

Inne głupie nazwy:

Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu - wzgórze na Nowej Zelandii

http://en.wikipedia.org/wiki/Taumatawhakat...henuakitanatahu

 

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg - jezioro w stanie Massachusetts

http://en.wikipedia.org/wiki/Chargoggagogg...ubunagungamaugg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło Trzcianki do niedawna była wieś o nazwie WIELKA BIEDA. Ponoć sołtysem jakiś czas był BOGACKI :D

Ale chyba 15 lat temu miejscowość zmieniła nazwę !!! Obecnie nazywa się ŚREDNICA :szczerbaty: .

A ja pamiętam też koło 15 lat temu był reportaż w TV na temat zmiany nazwy miejscowości Niemaszchleba na Chlebowo. Mieszkańcom wstyd było ze starą nazwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.