Skocz do zawartości

Bardzo prosze o pomoc w zakupie teleskopu!!!


Kucor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem kolejnym laikiem który ma ochote rzucić okiem w niebo tylko nie wiem jaką "procę" wybrać:) Zanim dotarłem to tej stronki planowałem zakup teleskopu "Synta/Sky-Watcher" MAK102 EQ2.... http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=347 ale po prześledzeniu postów z forum zgłupiałem jeszcze bardziej ponieważ jak widze większość z was poleca nowicjuszą synte 200/1200 na dobsonie. Prosiłbym o podpowiedź co wybrać czy teleskop typu reflektor Newtona czy może jakiś refraktor a moze jednak wyżej przytoczoną konstrukcje Maksutowa. Dodam tylko ze planuje przeznaczyć na zakup kwotę ok. 1500 zł i mam domek na wsi także z tłem nie będzie problemu. Dziękuje z góry i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz się co zastanawiać! Tak wielka masa narodu nie może się mylić :szczerbaty:

Powtórze się po Lemarcu: 20cm zwierciadła to jest to, co da Ci naprawde dużo radochy!

Z tym makiem nie poszalejesz tak jak z syntą. Maki są świetne do planet ale to światło (f13) to troszkę za mało żeby poszaleć na DS-ach a i lustro nie za duże.

Sam mam maka ale 127mm i kupiłem go z konieczności (żeby go było łatwo transportować). Jak widze, w Twoim przypadku ten problem nie istnieje więc: SYNTA!

Pozdrawiam i życze udanych obserwacji! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem kolejnym laikiem który ma ochote rzucić okiem w niebo tylko nie wiem jaką "procę" wybrać:) Zanim dotarłem to tej stronki planowałem zakup teleskopu "Synta/Sky-Watcher" MAK102 EQ2.... http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=347 ale po prześledzeniu postów z forum zgłupiałem jeszcze bardziej ponieważ jak widze większość z was poleca nowicjuszą synte 200/1200 na dobsonie. Prosiłbym o podpowiedź co wybrać czy teleskop typu reflektor Newtona czy może jakiś refraktor a moze jednak wyżej przytoczoną konstrukcje Maksutowa. Dodam tylko ze planuje przeznaczyć na zakup kwotę ok. 1500 zł i mam domek na wsi także z tłem nie będzie problemu. Dziękuje z góry i pozdrawiam.

I jeszcze jedna sprawa co jest lepsze statyw paralaktyczny czy dobson?????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy!

Kazdy mont ma swoich adoratorow.

 

Wg mnie, jesli nie planujesz astrofoto i obserwacji stricte planetarno-ksiezycowych powyzej 200x to Dobson bedzie jak znalazl - prosty jak budowa cepa i zero ustawien na Polarna.

 

Przy astrofoto i powerach pow. 200x paralaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobson jest poniekad prostszy w obsludze i wygodny (jak ktos jest przyzwyczajony), ale nadaje sie jedynie do obserwacji wizualnych. moze tez sprawiac problemy przy duzych powiekszeniach jak ktos nie ma wprawy.

paralaktyk natomiast teoretycznie nadaje sie do astrofoto, ale praktyka jest taka, ze porzadny kosztuje 2-3 razy tyle co ta synta

 

podsumowywujac bierz dobsona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Niebo na weekend''

koszt =39zł

producent=Pascal

Tam pooglądasz planety eM-ki i dowiesz się wszystkiego co powinno pomóc w zakupie pierwszego teleskopu

a taki telep na sam początek to minimum lustro 114 i ogniskowa 900 a jeszcze lepiej lustro 130mm ja taki sprzęt mam i polecam na początek ale to juz 650 zł a co tak naprawdę da pełnie szczęscia napiszą zaraz inni pewien biały sprzęt w cudnej sklejce :rolleyes: ale to juz wydatek 1090zł

pozdrawiam

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym coś na Dobsonie czyli w naszych warunkach w/w Synta.

Nic oryginalnego, patrząc na powyższe posty więc dodam tylko, że zdanie pochodzi od początkującego (czyli mnie), który wymieniał doświadczenia z innym początkującym: reflektor na Dobsonie jest dobry do swobodnego patrzenia w niebo na to, co się chce! Bliżej jest tylko lornetka i ... oko nieuzbrojone. Nawet poważniejszy sprzęt mojego przyjaciela, którym jest 30 cm "armata" obsługuje się bardzo prosto (choć przy większych rozmiarach potrzeba by dwóch osób do targania rury...). No i 2" wyciąg z odpowiednim okularem pozwoli oglądać obiekty "jakbyś tam był!" - jak kiedyś westchnął z rozmarzeniem mój przyjaciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conroe- za 549 zł w FotoClassicu jest Skylux Bressera. To moim zdaniem absolutne minimum. To refraktorek o światłosile f/10, więc typowy teleskopik do planetek, księżyca, słoneczka (z kupionym osobno filtrem oczywiście). "Jakieś" eMki tym też zobaczysz... ale raczej trzeba by dokupić inne okularki. 1 sensowny okular kosztuje prawie tyle, ile chcesz przeznaczyć na całość...

To już lepiej rzeczywiście... nic nie kupować, zbierać na tą Syntę (choć 6-calową). Albo kupić sensowną lornetkę. A kupienie książki i "naumienie się" nieba- też jest sensowne, gdy już będzie kasa na teleskop. Hmm... a jak kupisz Syntę... zbieraj dalej- na okularki :D Taki już ci nasz los!

W każdym razie warto być cierpliwym!

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi właśnie o tą Syntę. Choć i tak kosztuje ona niewiele mniej niż 8-calowa...

Conroe- mam Skyluxa i mam Syntę. Ten pierwszy to zabawka. Drugi- to już teleskop. Zupełnie serio. I nie widzę niczego do ceny Synty, co by było równie sensowne.

Zakup lustra 114, czy 130 będzie bez sensu, jeśli wystarczy dozbierać jakieś 200 zł, żeby mieć 6-calowe, z dużo lepszymi okularami, na stabilnym montażu. Z kolei od tych 850 do 1100 też nie za daleko :D a między 6 a 8 cali też będzie przecież pewna różnica. Newtony z lustrami 114/130 mają fatalne okulary!

Napewno posiadaną lornetką jesteś w stanie obejrzeć wiele DS na poziomie obrazów z lustra 114-130. Z kolei w najtańszym refraktorze zobaczysz więcej szczegółów na planetkach. Ale coś za coś. Mi by było szkoda pieniędzy.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o to co widze w lunecie to podczas ostatnich nocy probowałem złapac M31 i udało sie, ale to byla poprostu mgielka z jasniejszym srodkiem. mimo ze mieszkam na wsi to mam pewne utrudnienia z widocznoscia na wschodzie (małe miasto), wiec pewnie dlatego ledwo widziałem to gołym okiem. Chyba jednak dozbieram jakos na 6'' :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie 8" M31 to nadal mgiełka z jaśniejszym środkiem :rolleyes: Moze tylko wyraźniejsza będzie, ale to sprawa względna- trzeba dużo doświadczenia, aby wyłapywać te słabo uchwytne szczegóły. I powiedzmy sobie jasno: lepszych (=droższych) okularów, niż te dodawane do zestawów.

Ja u siebie w "zwykłe" noce spokojnie widzę gołym okiem M-31, a Hichotki są zupełnie wyraźną chmurką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się widzi Taurus 380 Rammsteina5 :Beer:

Już mi sie lustro 200 małe wydaje, o ironio :Boink: Rammstein5, jak bedziesz wyrzucał to daj znać gdzie to się ustawie i łapac będę :ha:

Pozdro

 

P.S. Proponuję, abys dozbierał trochę i dobsona 8'' kupił, bo 6'' z czasem może nie spełniać Twoich oczekiwań, a lustro 200 to juz taki standart :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się widzi Taurus 380 Rammsteina5 :Beer:

Już mi sie lustro 200 małe wydaje, o ironio :Boink: Rammstein5, jak bedziesz wyrzucał to daj znać gdzie to się ustawie i łapac będę :ha:

Pozdro

 

P.S. Proponuję, abys dozbierał trochę i dobsona 8'' kupił, bo 6'' z czasem może nie spełniać Twoich oczekiwań, a lustro 200 to juz taki standart :Salut:

 

Spoko dam znac :Boink: ale....

Napewno tego teleskopu nigdy niewyżuce i najprawdopodobniej nie sprzedam. Tak mi ten teleskop przypadł do gustu że nic więcej mi w nim nietrzeba a obrazy jakie daje też sa przednie :Beer: . Teraz po wymianie wyciągu to już wogóle będzie :Beer:

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko dam znac :Boink: ale....

Napewno tego teleskopu nigdy niewyżuce i najprawdopodobniej nie sprzedam. Tak mi ten teleskop przypadł do gustu że nic więcej mi w nim nietrzeba a obrazy jakie daje też sa przednie :Beer: . Teraz po wymianie wyciągu to już wogóle będzie :Beer:

Pozdro.

 

Hehe :Beer: Jak masz jakieś fotki zrobione za pomocą tego cuda B)To prześlij :Beer: Będę wdzięczny.Zdołuję się pewnie z porównaniem mojej poczciwej synci :szczerbaty: no ale chcę zobaczyć co potrafi.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam mozliwosc dozbierania do 1100 zł, jednak zapomniałem dodać, ze potrzebuje bardzo mobilnego teleskopu.

 

No dobra wiemy że 1100pln,

wiemy że mieszkasz na wsi, ale niebo nie jest do konca doskoanłe (drogę mleczną widzisz?)

wiemy że teleskop ma byc bardzo mobilny (czyli chciałbyś aby sie zmieścił do plecaka tak?)

a jeszcze napisz co najbardziej chciałbyś obserwować, obiekty DS czy planety, czy naszego moona , co będzie głównym obiektem twoich lookanek?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :Beer: Jak masz jakieś fotki zrobione za pomocą tego cuda B)To prześlij :Beer: Będę wdzięczny.Zdołuję się pewnie z porównaniem mojej poczciwej synci :szczerbaty: no ale chcę zobaczyć co potrafi.

Pozdrawiam :Salut:

 

 

Fotek tym teleskopem jeszce nie robiłem jakoś niewiem nie ciągnie mnie do astrofoto, owiele bardziej wole obserwacje wizualne, bo do tego też służy takie duże lustro. Jednak obrazy jakie daje ten teleskop a przedewszystkim ilość światła jakie zbiera to zwierciadło jest ogromna. :Beer: .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra wiemy że 1100pln,

wiemy że mieszkasz na wsi, ale niebo nie jest do konca doskoanłe (drogę mleczną widzisz?)

wiemy że teleskop ma byc bardzo mobilny (czyli chciałbyś aby sie zmieścił do plecaka tak?)

a jeszcze napisz co najbardziej chciałbyś obserwować, obiekty DS czy planety, czy naszego moona , co będzie głównym obiektem twoich lookanek?

 

Pozdrawiam.

 

droge mleczna widze ale nie zawsze, do plecaka, lub np. futerału od gitary

obserwować to DS'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.