Skocz do zawartości

Bardzo prosze o pomoc w zakupie teleskopu!!!


Kucor

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie: wieś, w miarę ciemne niebo, DS, do 1100 zł - to tylko Synta na Dobsonie. Ale jak np. na rower to nie bardzo ;) Jeśli masz możliwość organizowania sobie podwózki autem, albo obserwacji z podwórka, trzymania jakiś czas telepa u kumpla - bierz tylko to!

 

Jakie są alternatywy do 1100 zł? Krotkoogniskowy achromat Synty 102 mm na AZ3 w DO za 1099 zł. Newton Synty 150/750 na EQ3-2, ale juz za 1199. 130-tki za 699 NIE POLECAM. Zresztą poprzednie telepy też chyba mają Kellnery jako standardowe okularki.

 

W FotoClassicu najtańszy Newton Messier Bressera (130/750) nie dość, że kosztuje 1300 zł, to jest na EQ2.

 

Do DS jednak potrzebna jest duża powierzchnia lustra. A przynajmniej do sensownych obserwacji, a nie tylko zarejestrowania i "odhaczenia", że się zaliczyło. Parę dni temu porównywaliśmy M-13 w mojej Syncie i Syncie 130 Ignisdei... różnica masakryczna. O ile u mnie M-13 wyglądała tak, jak powinna- po prostu imponująco, podzielona na brzegach na gwiazdki, ostra, wyraźna, to w 130 była po prostu kulką. Ignisdei aż krzyknął z wrażenia, jak spojrzał przez 8"! O różnicy na M-31, Hihotach, M-51 zmilczę :)

 

Nie wiem, co powiedzą inni, zwłaszcza Hans ;), ale ja zrobiłbym wszystko żeby sobie tak zorganizować, aby móc polukać przez własne 8". W ostateczności 6" na Dobsie- wtedy zostanie ci nadwyżka, za którą możesz kupić parę książek, jakiś okular, filtr, czy co tam jeszcze chcesz.

 

:Beer:

 

P.S> Hans... to nie jest tendencyjne przecież! Dlatego podałem swoje racje, alternatywy, sposoby realizacji obserw.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... takie już wynalazki w życiu widziałem, że powiem ci Karan, a z pokorą ;) posłuchaj:

 

chcesz, przyjedź do mnie, to ci pokażę, że w ciągu 3 godzin zrobię od zera extra przyczepkę do rowerka, na której Dobs spoko pojedzie! A tuba ... pewno tylko na plecach. Ale jak ktoś chce- wymyśli. Nooo... oczywiście zakładam, że tak się telepa powiezie w miarę poziomą ulicą, a nie przez te bory, poręby i miedze :D

 

Tak samo nie bardzo Synta na motocykl. .. ale na motocykl z przyczepką, to spoko :)

 

Edit: Oczywiście, powyższe trąca z lekka o hardcore jakieś. Ale jeszcze bardziej hardcorowy dla mnie bylby wybór wg podanych wyżej wymogów np. Skyluxa, albo jakiegoś lustra 114, czy Maka. Zresztą zobaczymy, co odpowie Conroe- przecież 1 post nie musi być kompletną odpowiedzią!

 

Oczywiście jest alternatywa - kupienie sprzetu używanego. Ale to jednak jakaś loteria. A ściągnięcie sprzętu z zagranicy przy tej cenie- też nie bardzo. Chyba że jakaś super-okazja na ebayu.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie swobodnie. Na pewno nie w całości.

Na dwa razy, a i sie namęczysz pewno trochę. Ja sam nosiłem w całości do 100 metrów. Ręce boooolały :D

Qrcze wózek jakiś rozwiązałby sprawę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widze problemu w zakupie synty8``. :blink:

Mam tego telepa i przeniesienie go na tak nieznaczna odleglosc nie jest dla mnie problemem. Oczywiscie w 2 czesciach ale nie ma problemu z przenoszeniem.

Za te pieniadze nie kupisz niczego lepszego w tej klasie(synta to klasa sama w sobie).

A najbardziej mobilne sa lornetki(do poszewki na gitare spokojnie da sie wcisnac lepsza lornetke ze statywem za te cene)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conroe: jeszcze parę istotnych spraw.

Do Synty na Dobsie (obojętnie 6 czy 8") dostaniesz 2 okulary: Plossle 25 i 10 mm. Ten 25 jest dobry- do tej pory prowadzę nim większość obserwacji. Jak trzeba użyć większego powiększenia- dokładam Barlowa 2x Vixena z DO za 99 zł. To kiepski Barlow, ale z Pl 25 mm daje obrazy dużo lepsze, niż ten okularek 10 mm. Dokupilem na razie 2-calowy okular RKE Soligora, do szybkiego wyszukiwania DS- jest do tego znakomity!

Niestety, Synta wymaga przynajmniej kilku dodatkowych okularków.

 

Druga rzecz: pamiętaj, że poza najprostszymi fotami Księżyca lub Słonka nie pofocisz nic z Synty. Byc może będzie to mozliwe (nie wiem jeszcze w jakim zakresie) po pojawieniu sie nowej wersji platformy ekwatorialnej Leszkajed. Ale koszt platformy wyniesie orientacyjnie 800-1000 zł.

 

Trzecia sprawa: nie kombinuj na wlasną rękę z próbami posadzenia tuby Synty na jakiś montaz paralaktyczny w przyszłosci. Aby to zrobić, trzeba najpierw wzmocnić tubę.

 

Czwarta: Synta dostarcza sporo radości :) To naprawdę optymalny teleskop do obserwacji. Za te pieniążki mozesz dostać tylko wyraźnie gorsze teleskopy, jeśli chodzi o perspektywy obserwacji wizualnych.

 

Edit: naprawdę duuużo radochy jest z obserwacji tymi "kitowymi" okularkami!!! Ale wiedz, że to rozwiązanie na początek.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam zamiaru stawiać tuby za statyw, astrofoto mnie nie interesuje.

 

A co do okularów, to z czasem znajda sie i na nie pieniadze. teraz tylko pozostaje dociagnac do 1100 i czekac az synty beda w DO.

 

Mieszkać na wsi i nie mieć co najmniej 20cm to byłby naprawde dramat :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc witaj w klubie :)

Nie czekaj, aż Synty będą w DO- ZAMAWIAJ!!! Taką informację gdzieś u nich, chyba w komentarzach odnośnie telepa, czytałem. Może jest tak, że przyjedzie mała partia i natychmiast zniknie.

 

Spróbuj dokupić książkę "Niebo na weekend". Przyda sie baaardzo jako pierwszy "atlas" nieba.

 

Jeśli mieszkasz gdzieś nie za daleko ode mnie- zapraszam w każdej chwili na obserwacje, pogaduchy.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

droge mleczna widze ale nie zawsze, do plecaka, lub np. futerału od gitary

obserwować to DS'y.

 

Generalnie mam podobne zdanie jak saywiehu. Tu odniosę się tylko do powyższego cytatu.

 

W obserwacjach obiektów DS największe znaczenie ma średnica zwierciadła (im większa, tym lepsza). Ale im większa średnica, tym większy teleskop. Tak więc dobrego DS-owego teleskopu do futerału na pewno nie schowasz :).

 

Druga sprawa. Nawet Synta 200 nie pokaże Ci DS-ów takich jak na zdjęciach, a jedynie mgiełki. Jakość tych mgiełek będzie zależna od warunków obserwacyjnych (przejrzyste, ciemne niebo), stosowanych okularów i doświadczenia obserwacyjnego. Jak już nauczysz się obserwować, to zobaczysz znacznie więcej, niż na początku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radze sie spieszyc z zamawianiem bo Synty juz na poczatku wrzesnia beda w Polsce ... a jak juz beda to ich nie dostaniecie. :Boink:

 

Spokonie. Jak sie pojawi w sklepie to niech wtedy kupi.

Ostatnio tez była taka nagonka. Pod koniec lipca wysłałem maila do DO i odpowiedziano mi, że jeśli od razu zamówię to teleskop dostanę we wrezśniu. Jakież było moje zdziwienie kiedy na drugi dzień zadzwonił do mnie kurier, że jedzie do mnie z teleskopem.

Może miałem szczęście i ktoś zrezygnował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta przy obserwacjach DS najważniejsza jest wielkosć lustra!! , im ono większe tym więcej światła zbierzesz a zarazem więcej zobaczysz!! Teraz do ciebie należy tylko deczja ile cesz zobaczyć. Czy kuppić teleskop z lustrem 6" za przeszło 1100zł czy za tą samą cene a nawet taniej teleskop z lustrem 8". Według mnie niema się nad czym zastanawiać, jak ja miałbym do wyboru lustro 6" i 8 w takiej samej cenie to nawet bym się niezawachał. A w twojim przypadku gdy mieszkasz na wsi to wielkość lustra ma kolosalne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conroe, ludziska doradzają ci 8" dobsona do twoich potrzeb i jest to całkiem sensowne przy twoich warunkach. Mankamentem sa rozmiary takiego teleskopu i konieczność taszczenia go o te pól kilometra. Może jednak jest jeszcze jedna droga. Za 1100pln mozna by sie pokusic o poszukanie jakiegoś setkowego bino i kawałka odpowiedniego dla takiej lornety statywu. Takie bino waży ok. 4,5kg. Statyw do niego ok 5-8 ale jest skladalny. Popytaj jeszcze Arka lub userów tego typu zabawek. Osobiście nie poszedł bym ta drogą ale znam ludzi którzy za nic w swiecie nie zamienili by bina setki na 8" newtona na dobsie. Mankamentami tego rozwiązania będzie stałe, niewielkie powiekszenie i w wielu DSach słabsze efekty, niemniej znajdą sie i takie obiekty przy których takie bino pokona Synte.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans mysle, że do dobsa na 500m jest potrzebna zmyślna taczka jakaś dwukołowa. a nie zamiana na lornetkę (droższą) którą gromad kulistych nie porozdzielasz...

 

Dlatego trzeba tu dopytac posiadaczy takich lornet. To faktycznie radykalny ruch. Ale człowiek napisał wyraźnie,że chce coś bardzo mobilnego, a my mu znowu z dużym newtonem... Uznałem że z mobilnych cudaczków jednak duzej, setkowej lornecie będzie bliżej do synty w DSach niz np. refraktorkowi 120 na AZ...

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Synta syntą ale jak pytajacy mówi że chce teleskop bardzo mobilny to nie należy udawać, że tego nie napisał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.