Skocz do zawartości

Bardzo prosze o pomoc w zakupie teleskopu!!!


Kucor

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby była Synta 12" - napisałbym: "brać" :szczerbaty:

Jeśli tylko masz warunki- bierz 10" - do DS duże lustro jest podstawą. Ja sobie tak wykombinowałem, że biorę 8" ze względu na ogniskową, która daje jednocześnie duże możliwości przy planetkach. To wynik dłuuugiego czytania o różnych telepach na forach. No i za różnicę można dokupić to, co niezbędne jednak- okulary, filterki itd. Tzn. jakąś tam ... małą... część tego wyposażenia. Ale na pewno przy identycznych okularkach będzie różnica na korzyść 10", szczególnie przy galaktykach, mgławicach, słabych gromadkach itd. Choć z drugiej strony- po lukaniu przez Taurusa 270 - twierdzę bezczelnie, że PRAWDZIWA różnica zacznie się gdzieś od średnicy 350-380.

 

Sumas- no absolutnie masz rację - już zresztą któryś raz w tym temacie ;) Noo chcialem tak ... popularnie, po słusznej linii robotniczo-chłopskiej :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie przejrzałem tego linka co podałeś o pracach nad platformą: jestem pod wrażeniem, niewiadomo tylko kiedy kazdy własciciel Synty bedzie mógł sobie taki kupić?? Bo Leszek jak by i chciał to i tak nie wyprodukuje sam tyle, co potrzeba, a wdrażanie może zajać parę lat.

 

Tylko własnie jest problem że nie mam dużo kasy na telepa (okolo 2,0 -2,2 tys. zł) więc własnie nie wiem czy nie lepiej, jak mówisz kupić parę okularów i synte 8'', zamiast 10'' :unsure: Albo kupić 10'' i cierpliwie czekać aż bedzie kasa na jakiś okular. :huh:

własnie, a co sądzisz o tym żeby dokupić do tego soczewkę Barlowa?? i w ogóle nie wiem co jest lepiej, n.p. okular 4mm czy 8mm i 2x Barlow?? ciekaw jestem jak sie od tego zmienia obraz...

 

Zadużo już sie chyba naczytałem :) i teraz nie wiem kompletnie już co lepiej... hmmm

 

Dodano: Czy naprzykład co potrzeba (oprócz pogody ;)) żeby dobrze obserwować jowisza?? bo podobno jest strasznie jasny, co przeszkadza... czy można jakąś przysłone wymyśleć żeby "zmniejszyć" średnicę zwierciadła?? czy to jest bez sensu??

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wdrożeniem i produkcją nie powinno być problemów- to nie jest zaklad z produkcja wielkoseryjną :)

 

Okular 4 mm NIEPOLECANY ! Do planet max 5-7 mm, na początek 7 starczy w zupełności. Mojego Barlowa używam wyłącznie z SPlosslem 25 mm z zestawu. Choć już zdarzyło mi się użyć tegoż Barlowa łącznie z H4 mm z zestawu Skyluxa- do Księżyca. Ale to już hardcore :szczerbaty:

Okular 10 mm z zestawu jest cienki.

 

Moja rada odnośnie okularków: najważniejszy jest okular do przeglądu nieba. Mam RKE 32 mm- i nie narzekam. Choć na pewno za jakiś czas dokupię SWANA o zbliżonej ogniskowej- szerokokątny i z o wiele lepszą optyką. Następny zakup to wymiana SPlossla 10 mm na 9-10 mm LV lub SWANA 1,25". Dalej: dodanie czegoś w okolicy 13-15 mm (LV lub SWAN 1,25"). A dopiero później - planetarna 6-7 mm (wolę ortho). Przestałem być zwolennikiem Barlowów, choć dobrej klasy soczewa może być fajnym elementem wyposażenia.

Nic nie pisałem o droższych okularkach, bo podałem to, co sam sobie wymyśliłem na najbliższy czas dla siebie. Pewno lepiej od razu kupować Naglery, ale w tej chwili nie mam na to szans.

 

Jowisz w tych Plosslach z zestawu nie jest za jasny, nie trzeba kombinować nic z przesłonami! Księżyc za to czasem razi oczęta, ale jakoś to potrafię przeboleć :rolleyes: A Jowisza ostatnio lukałem w czerwcu- teraz jest po prostu za nisko i obraz "pływa" w atmosferycznych śmieciach.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli oto moja wizja końcowa (powiedz czy ok )::)

Synta 8''

okular Celestron E-Lux 6 mm (albo omni) (do planet)

Barlow Clestron Omni 2x albo Vixen 2x (nie wiem tylko czy ten Vixen bylby dobry)

do DSów narazie używalbym tego okularu z zestawu 25mm, pózniej ewentualnie jakiś dokupię

Dziekuje bardzo za pomoc i rade :)

P.S. patrzylem wedlug www.deltaoptical.pl, razem wyjdzie akurat okolo 1700zl

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytalem tylko koncowke.

Barlow x2 1,25" to tylko jakis APO . Pozostale pogarszaja obraz w telepie F5,6 czyli moga tez w F6

ale moga sie dobrze spisac jako polowkowe .

Synta ma 2" wyciag to Barlow 2X 2" np. Soligor czy z odzysku z AK .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet sugerowałbym Ortho, albo LV. Do DSów raczej jakąś średnią ogniskową, np. LVW 13mm (sam przymierzam się do kupna) a do przeglądu nieba ten SPL 25mm na początek wystarczy w zupełności.

 

A co do barlowa. To tak jak napisał zbig.

 

Synta 8" jest lepsza do planet, od Synty 10" ze względu na jej światłosiłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe... widzę że ciągną cię te WIELKIE POWIĘKSZENIA ;)

Ale zauważ, że przez parę najbliższych miesięcy z planetkami mamy spokój, poza Jupkiem, który i tak teraz nie nadaje się do sensownych obserwacji. Jako cel dla "szóstki" może służyć tylko Księżyc.

Mam Barlowa Vixena właśnie- moje zdanie już napisałem :)

 

Poza tym rachunek wypada następująco: mamy w sumie 4 planety do oblukania szczegółów ich powierzchni. A DS-ów są setki, tysiące- w zasięgu Synty.

Do wyszukiwania DS - a mam naprawdę zajeb.... ciemne niebo - ten Splossl 25 nadaje się... średnio. A niestety podstawową sprawą :szczerbaty: jest znaleźć jednak.

 

Dlatego sugerowałbym na początek, lekko przekraczając ten budżet: 2" RKE Soligor 32 mm za 225 zł plus 2 SWANY 1,25" - 15 i 9 mm, po 279 zł/szt. Razem jest 1880 zł, plus przesyłka Soligora z Astrokraka (z DO Swany i Syntę prześlą w cenie). Tym 9 mm przyzwoicie (na początek) polukasz planetki. A gromadki kuliste będą w nim eeeeextra!

 

Co prawda, jeszcze nie doszukałem się sensownej opinii o SWANACH 1,25", ale te 2-calowe są znakomite. E-lux jest... taki sobie ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ, że przez parę najbliższych miesięcy z planetkami mamy spokój, poza Jupkiem, który i tak teraz nie nadaje się do sensownych obserwacji.

 

Saturn jest już lepiej widoczny od Jowisza. A za dwa-trzy miesiące, gdy będzie wschodził przed północą, a przed świtem będzie świecił 50° nad horyzontem wielu sobie o nim przypomni :)

 

A z tymi szczegółami na powierzchniach (aż) czterech planet też można polemizować.

 

Wiem, wiem - czepiam się :) i dlatego już stąd uciekam ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dlatego sugerowałbym na początek, lekko przekraczając ten budżet: 2" RKE Soligor 32 mm za 225 zł plus 2 SWANY 1,25" - 15 i 9 mm, po 279 zł/szt. Razem jest 1880 zł, plus przesyłka Soligora z Astrokraka (z DO Swany i Syntę prześlą w cenie). Tym 9 mm przyzwoicie (na początek) polukasz planetki. A gromadki kuliste będą w nim eeeeextra!

 

CZyli jednak sugerujesz Barlowa nie kupować??, powiedzmy zamiast okularu 15mm?? To jest wlasnie taka kwestia, że nie wiem czy Barlow + okular 32mm jest gorszy od okularu 15mm... :unsure:

 

Co prawda, jeszcze nie doszukałem się sensownej opinii o SWANACH 1,25", ale te 2-calowe są znakomite. E-lux jest... taki sobie ;)

 

 

Ale czy w takim przypadku nie liepiej te okulary odrazu 2'' brać?? co fakt że są znacznie droższe :(

 

A tak czy na początkującego to i tak nie jest za dużo?? :) Może narazie ograniczyl bym sie tylko zakupem 9mm tego SWAN, Barlowa 2'' i ewentualnie RKE 32mm, a później po kilku sesjach obserwacyjnych (gdy już stwierdze n.p. że wolę obserwacje planet) dokupić jeszcze coś odpowiedniego??

 

P.S> Wszystkim bardzo dziękuję!! Dobrze że tu trafiłem i nie wpakowałem się w kupno SEBEN big bossa z allegro :) czy jeszcze jakiegoś szajsu. Zostało tylko poczekać aż w DO będzie dostawa i można bedzie zamawiać. Jeszcze raz dziękuję!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a później po kilku sesjach obserwacyjnych (gdy już stwierdze n.p. że wolę obserwacje planet) dokupić jeszcze coś odpowiedniego??

 

To może najpierw pobserwuj przez te teleskopy z zestawu, i dostosuj okulary do swoich potrzeb. Nie kupuj nic na szybko, bo możesz popełnić błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może najpierw pobserwuj przez te teleskopy z zestawu, i dostosuj okulary do swoich potrzeb. Nie kupuj nic na szybko, bo możesz popełnić błąd.

 

masz rację. lepiej poczekam, przecież sklepów nikt nie zlikwiduje. zato zapoznam się z wadami tych standardowych okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tymi szczegółami na powierzchniach (aż) czterech planet też można polemizować.

 

Wiem, wiem - czepiam się :) i dlatego już stąd uciekam ;)

 

Hehehe... szczegóły na powierzchni Wenus są przecie wyraźniuchne!

Jak się zdjątka z sond ogląda :szczerbaty:

 

Robert- wcale się nie czepiasz: głupiuchno napisałem. Zresztą "szczegóły na powierzchni" Jowisza i Saturna to też tak jakoś... po hebrajsku :D

 

Dla Pitersa: z tanim Barlowem to jak z tanimi okularami...

Z kolei tak jak pisałem- ja ci podałem zestaw do DS-ów, taki możliwie najskromniejszy. W0l3k pewno dobrze ci radzi. Jedno jedyne moje zastrzeżenie dotyczy DS: jak po raz pierwszy w moją Synciarę "wetknąłem" porządny 2-calowy długoogniskowy okularek, to jakbym Hamerykę odkrył :szczerbaty:

Myślę, że dla tych, którzy rozważają zakupy, jedynym idealnym rozwiązaniem jest wyjazd na zlot. Sprzętu z reguły jest tam pod dostatkiem, można pokombinowac sobie z różnymi konfiguracjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Myślę, że dla tych, którzy rozważają zakupy, jedynym idealnym rozwiązaniem jest wyjazd na zlot. Sprzętu z reguły jest tam pod dostatkiem, można pokombinowac sobie z różnymi konfiguracjami.

 

No właśnie się zapisałem na zlot w Jodłowie :)B) Więc na razie nie będę nic kupował: pojadę zobacze, posłucham, polookam może troche, jak ktoś udostępni :) (mam przynajmniej taką nadzieję). Napewno sie wtedy na coś konkretnego zdecyduję. Może też jedziesz??

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądra decyzja :)

Poznasz ludziuff, sprzętuff mnóstwo. Ja niestety ... następnym razem :(

 

:Beer:

 

Szkoda że tym razem nie.... ale mam nadzieję, że i następnym razem pojadę... heh, nie mogę się doczekać, szkoda tylko że troche to daleko mam do tego Jodłowa...

 

A byłeś może na poprzednich?

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie zaznaczam, iż nie znam sie kompletnie na astronomii, chciałbym jednak spróbować swoich sił. Dlatego zadaje pytanie na temat zakupu teleskopu dla super amatora do kwoty ok 300zł. Nie jestem pewny, czy ten temat zainteresuje mnie, aby dalej go kontynuować. Dlatego na początek nie chce wydac dużej kwoty. Moim pytaniem jest, co kupić, żeby nie bylo to totalne dno (zdaje sobie sprawę, że za tą kwote mercedesa nie dostanę, ani nawet opla :) ), czym sie kierować. Może ktoś z forumowiczów ma coś używanego do zaoferowania? Czy takimi teleskopami można prowadzić obserwacje naziemną? Uprzejmie proszę o pomoc w moim problemie. Z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie zaznaczam, iż nie znam sie kompletnie na astronomii, chciałbym jednak spróbować swoich sił. Dlatego zadaje pytanie na temat zakupu teleskopu dla super amatora do kwoty ok 300zł. Nie jestem pewny, czy ten temat zainteresuje mnie, aby dalej go kontynuować. Dlatego na początek nie chce wydac dużej kwoty. Moim pytaniem jest, co kupić, żeby nie bylo to totalne dno (zdaje sobie sprawę, że za tą kwote mercedesa nie dostanę, ani nawet opla :) ), czym sie kierować. Może ktoś z forumowiczów ma coś używanego do zaoferowania? Czy takimi teleskopami można prowadzić obserwacje naziemną? Uprzejmie proszę o pomoc w moim problemie. Z góry dziękuje :)

 

 

Do kwoty 300 zł musisz dodać jedno zero i za to kupisz już świetny teleskop.

Jak dysponujesz kwotą 300 zł to idealnym dla ciebie rozwiązaniem jest ten oto sprzęt:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

Lornetka ta trochę przekracza twój budżet ale niezbyt dużo.

Pózniej pooglądaj się za jakimś statywem do lornety i już masz super sprzęt do obserwacji. Jeśli nie zainteresujesz się astronomią to zawsze zostanie ci lorneta.

 

Poczytaj forum, nie pisz, tylko czytaj!!!!.

Gdybyś czytał to zaoszczędził byś sobie czasu na pisanie że chciałbyś teleskop za 300 zł.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego??

Lunete ZRT-457 sprawilem sobie, zeby miec jakis przenosny instrument i jestem z niej bardzo zadowolony. Wczesniej mialem Uniwersala 90/900 i uwazam, ze pod wieloma wzgledami lunetka go wyprzedza.

 

To co napisałes to prawda. Co nie zmienia faktu że dalej odradzam ZRT jako teleskop na poczatek. Kwota która musisz wydac na ZRT i jakąkolwiek glowice FOTO plus jakikolwiek okular to ok. 500-600pln.

 

No to w zasięgu pojawiaja sie jednak wieksze rurki np to:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Choć to taki strzał bez wiekszego szukania. Oraz zaczynasz miec kwote na wyłowienie Dobsona klasy 6" z odzysku.

 

Po mojemu ZRT to jednak nieporozumienie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem kolejnym laikiem który ma ochote rzucić okiem w niebo tylko nie wiem jaką "procę" wybrać:) Zanim dotarłem to tej stronki planowałem zakup teleskopu "Synta/Sky-Watcher" MAK102 EQ2.... http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=347 ale po prześledzeniu postów z forum zgłupiałem jeszcze bardziej ponieważ jak widze większość z was poleca nowicjuszą synte 200/1200 na dobsonie. Prosiłbym o podpowiedź co wybrać czy teleskop typu reflektor Newtona czy może jakiś refraktor a moze jednak wyżej przytoczoną konstrukcje Maksutowa. Dodam tylko ze planuje przeznaczyć na zakup kwotę ok. 1500 zł i mam domek na wsi także z tłem nie będzie problemu. Dziękuje z góry i pozdrawiam.

 

 

Tego Sky Watchera sie nieopłaca lepiej kup synte 8 :szczerbaty::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cz! wszystko zalezy od tego co chcesz obserwować- to podstawowa sprawa

Jeśli interesują Cię przede wszystkim planetki i księżyc i chciałbyś ogladać ostre wyrażne obrazy to polecam newtona z małą światłosiłą , i długą ogniskową (długi tubus), albo refraktor (teleskop soczewkowy)

Jesli chcesz popatrzeć na słabsze obiekty jak mgławice galaktyki i gromady kuliste to polecam newtona o dużej srednicy lustra i światłosile f/5, f/6 - czyli jak wczesniej koledzy pisali Synta byłaby idealna - pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.